Láthatatlanul 4 csillagozás

A detektívtükrös természetfotózás kulisszatitkai
Máté Bence: Láthatatlanul

A ​fotósnak, amennyiben egy gyors és érdekes akciójelenetet technikailag tökéletesen szeretne elcsípni, a legtöbb esetben előre tudnia, vagy legalábbis sejtenie kell, mi fog történni az objektív előtt. A természetet járva, távcsővel a kezünkben egyetlen nap alatt is rengeteg lélegzetelállító pillanatnak lehetünk szemtanúi, ezekben a momentumokban azonban a távolság, a fények, a háttér, a környezet és a meglepetés varázsának összjátéka nem teszi lehetővé, hogy a vizuális élményt később másoknak is átadhassuk. Munkám során én vállaltam a feladatot, hogy ezeket a pillanatokat fotózásra alkalmas helyen és időben, előre „megjósoljam”.

Első könyvem arról szól, milyen utak vezettek képeim elkészítéséig. Olvasását azoknak ajánlom, akik kíváncsiak, miért nem ajánlatos fémvázas sátrat jégre építeni, akik tudni szeretnék, hogyan lehet villámfénynél madarakat fényképezni, vagy miként örökíthetők meg az állatvilág legfélénkebb madarai a vadonban centiméterekről, kézben tartott… (tovább)

Fotonatura, Pusztaszer, 2011

edit16>!
Máté Bence: Láthatatlanul

Máté Bence: Láthatatlanul A detektívtükrös természetfotózás kulisszatitkai

Lelkes amatőr természetfotósként nagy példaképem Bence, és a könyv csodálatos! Minden elismerésem az övé! :-)

marie2001>!

A természet azonban más forgatókönyvet írt. Nemhogy sasok, de még egy sánta varnyú se szállt le a félig felzabált süldő malacra.

marie2001>!

Három év és harminchat nap sikertelen próbálkozás után hosszabb időre félretettem a hazai sasfotózás gondolatát. Ennyi idő alatt egy téli álomba dermedt pajzstetűről is világbajnok képeket lehetett volna készíteni…

marie2001>!

Végeredményben tehát 11:2 a sasok javára. Aki ezek után madárfotózásra adja a fejét, fogadja meg baráti javaslatomat, és várjon addig a sasokkal, amíg tele nem lesz a számítógépe más fajok képeivel. Fotós szaknyelven szólva: a rétisas nem egy tipikus pixelzabáló.

marie2001>!

A halászok tudták, hogy nincs minden rendben velem, de mikor látták, hogy már ötödik napja egy egy köbméteres lesben kuksolok pirkadattól szürkületig, akkor megnyugodtak, hogy az ő munkájuknál is van rosszabb. Találkozni ugyan nem találkoztunk, csak a kocsimról tudták, hogy én vagyok az. Az orosz Ferrarit már volt alkalmuk megismerni egy évvel korábban, amikor is lesépítés után, egy szerencsétlenül sikerült tolatás következtében jégtörővé alakítottam át az 1967-es év autóját, amit csak kilenc halász plusz egy markoló fáradtságos munkája mentett meg a pusztulástól.

marie2001>!

A lesben ülve egyszer volt szerencsém végighallgatni, amint a halászok a hátam mögött elsétálva gondolataikat fejtegették:
– Látod ott a jégen azt a terepszínű sátort? Aszongyák a Gézájék, minden hajnalban gyün egy srác, belémászik, oszt nem gyün ki, csak este.
– Hát az se teljesen normális! Hogy a p…ába nem fagynak le a tökei ebben a hidegben?!
– Hát biztos van benne fűtés.
– Hogy a fenébe vóna?! A gyerek is alig fér el benne.
– Dehogynem, ahun van a végin kidugva a kályhacső! (Gondolván a teleobjektív kilógó napellenzőjéről…)