A ​szavak ereje 10 csillagozás

A Pussy Riot története
Masha Gessen: A szavak ereje

2012. február 12-én öt fiatal nő lépett be a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházba. Neonszín ruhában, harisnyában és maszkban „punk imát” adtak elő. „Isten Anyjához” könyörögtek, hogy szabadítsa meg őket Putyintól. A biztonsági őrök gyorsan lekapcsolták őket. Hármójukat letartóztatták, bíróság elé állították. Kettejük büntetése messzi büntetőtábor volt.
Az ügy azonnal címlapra került a nemzetközi sajtóban, a videó felvételek vírusként terjedtek. Sok millió követőjük felismerte, hogy a Pussy Riot tagjai nem csupán ádáz politikai szemben állók, de művészek is. Masha Gessen széles körű kapcsolatot alakított ki a csoport tagjaival, a hozzátartozókkal és társaikkal. Megtudhatjuk, hogyan vált a lánycsapat közös látásmódon osztozó művészcsoporttá, és mi adott nekik elég bátorságot és képzelőerőt ahhoz, hogy művészeti közlésigényüket és politikai ellenzékiségüket ennyire látványosan és egyedi módon fejezzék ki.

Athenaeum, Budapest, 2019
Athenaeum, Budapest, 2019
318 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632939766 · Fordította: Parászka Boróka

Vlagyimir Putyin

Oroszország

WerWolf>!

Masha Gessen: A szavak ereje A Pussy Riot története

A kötet kísérletet tesz arra, hogy feltárja a lányok/nők életútját az ominózus eseményig, majd pedig bemutatja a kirakatpert, melyben rámutat arra, hogy a független bíróságnak még csak az árnyéka sem vetült a tárgyalóteremre. Masha Gessen rámutat arra is, hogy milyen körülmények uralkodnak az orosz börtönökbe, és milyen jogsértéseknek vannak kitéve a gyanúsítottak és az elítéltek. A szovjet időket idéző munkatáborok, melyek valójában rabszolgatelepként működnek, embertelen körülmények között tartják a rabokat.
Olvasás közben több ellentmondásba is belefutottam, illetve a spongya fogalmazás miatt többször újra kellett olvasnom egy-egy részt, hogy megértsem mit is akart közölni Gessen. Mintha rohamtempóban válogatta volna össze a riportokat…
Az életrajzi részeket követően már nem érezhető a szövegen a káosz, és egyre jobban letisztul, ahogy Gessen beszámol a perről és a Pussy Riot elfogott tagjainak börtönkörülményeiről. Igazságszolgáltatás nem létezik Oroszországban, csakis a karhatalom érdeke érvényesülhet, és ezért a bírák és vádlók is megtesznek mindent. A védők csak bábok a színházban, melyet a legnagyobb jóindulattal sem lehet bíróságnak nevezni.
Jó lenne, ha minél többen megtudnák, hogy mit kellett átélnie ennek a három fiatal nőnek azért, mert lázadni mertek a rendszer ellen. Ráadásul megérdemlik a tiszteletet is, mert az embertelen körülmények dacára is képesek voltak kitartani az elveik mellett, és nem hódoltak be a látszólagos szabadság ígéretének.
És persze, a kötetben több Pussy Riot dal magyar szövege is megtalálható :)

Bővebben: http://www.letya.hu/2019/11/masha-gessen-a-szavak-ereje…

Wieszt_Johanna_Mária>!

Masha Gessen: A szavak ereje A Pussy Riot története

Számomra nagyon megdöbbentő volt ez a könyv. Az eleje eléggé nehezen érthető volt többször is el kellett olvasnom részeket mire megértettem, de pár oldal és beindul a történet és az embert viszi magával. Tanulságos könyv és számomra is felvetett egy két kérdést, mint politikailag és férfi-nő ügyileg. Ajánlom ezt a könyvet azoknak, aki beleakarnak látni egy feminista csoport tevékenységébe és, hogy milyen határokat feszegetnek hogy ezért börtönbüntetés jár. Pontos leírásokat olvashatunk különböző fegyenctelepekről, ami számomra megdöbbentő. Egyszóval tanulságos, de mégis megbotránkoztató könyvi élmény volt.

Andriska>!

Masha Gessen: A szavak ereje A Pussy Riot története

Csapjunk a közepébe, rövid leszek. Azt még eltudnám hinni, hogy ennek a székesegyház-akciónak nem az egyházellenesség volt a lényege, az már más kérdés, hogy szent helyen nem viselkedünk így. Wurmbrand román lelkipásztor is tiltakozott azon a kongresszuson,ahol a felekezetek behódoltak az ateista bolsevik román államnak – nyilván azért, hogy működhessenek. Ezt értjük. De nehogy már ez a feminista, ultraliberális, LMBT cirkusz legyen már a megoldás… Ez az irányzat nyíltan ateista, hiába zsonglőrködött Nágya a bíróságon az utolsó szó jogán keresztény fordulatokkal.
Azt is tudjuk, hogy a mai Oroszországban igen erősen jelen van a szovjet-nosztalgia. Ez elkeserítő és megvetendő. Ezáltal az is bizonytalan, hogy milyen irányban billen a kormányzás. De, a megváltás biztos, hogy nem a ballibről jön.
A könyvből kitűnik, hogy a 21. századra sem igen változott az orosz (szovjet?) börtönpolitika és ezáltal a rettenetes börtönviszonyok, ez a rész emlékeztet Szolzsenyicin: A Gulag szigetcsoport c. könyvére. A történet börtön igazgató-helyettese (ahova Nágya került) meg is mondja nyíltan, hogy ő sztálinista. Pff…
A könyv amúgy elég jól van megírva.

fedaksari>!

A jobboldali liberálisok – a kilencvenes évek gazdasági reformerei – Putyin oldalán indultak, aztán többen szakítottak vele, és megpróbáltak ellenzéki pártokat létrehozni. Kudarcot vallottak. Évekbe telt, amíg megváltozott a hozzáállásuk. Putyin módszeresen szétdarabolta az ország választási rendszerét, átvette a hatalmat a szövetségi és helyi televíziócsatornák fölött, az ellenzék már csak nagyon kevés területen, illetve területért dolgozhatott. A baloldal – a Kommunista Párt és szatellitszervezetei – komformistaként mélyen a Kreml zsebében volt. 2005-ben Gari Kaszparov, Oroszország köztiszteletnek örvendő és egyik legkedveltebb embere, bejelentette, hogy abbahagyja a sakkot, mert segíteni szeretné a Putyin-rezsim megdöntését. Sehol az országban nem adtak ki neki még egy termet sem. Végül is összekalapált egy szedett-vedett szövetséget, és Elégedetlenek menete címen elindult egy utcai tiltakozássorozat. 2008-ban oszlott fel a szövetség, miután a rendőrség letartóztatta a tervezett tüntetések vezetőit és az ismert aktivistákat.

Kapcsolódó szócikkek: Garri Kimovics Kaszparov · Vlagyimir Putyin
barbabietola>!

Az ítélet visszavonását kérem, és arra szeretném figyelmeztetni önöket, hogy Putyin további hatalma polgárháborúba sodorja az országot.

Kapcsolódó szócikkek: Vlagyimir Putyin
barbabietola>!

A lakosok fele rács mögött volt, a másik fele meg őrizte őket, ezt tartották a városról az oroszok Sztálin óta.

fedaksari>!

– Konzervatívan nevelték, anyám azt tanulta, hogy a nő helye a konyhában van – mondta Jekatyerina –, és ő tényleg egész életében a ház körül dolgozott. Folyamatosan főzött, takarított. Apám – amennyire felfogtam – nem csinált semmit. Anyám ezért állandóan meg volt sértődve. Értelmiségi, mit tehetnénk? – mondogatta. Nyaranta kimentünk a dácsába, és előre lehetett tudni: nyár, meleg, és az anyám meg a nagynéném folyamatosan főz. Befőzés is volt, és sok más furcsa dolog. Nem értettem, mire jó ez az egész. De ő azt mondta: a te életed is pont ilyen lesz. A konyhában fogod leélni. Rémesnek tűnt az egész. És most is rémesnek látom.

fedaksari>!

Késő volt, majdnem éjfél, de a Kropotkinszkaja tele volt emberekkel: több tízezres, de az is lehet, hogy százezer fős csendes sor állt a Megváltó Krisztus-székesegyház előtt. Az emberek, javarészt nők, arra vártak, hogy lássák a Szent Övet, amelyről úgy tartották, hogy a Szent Szűz alsóruházatához tartozott. A relikviát eredetileg Görögországban őrizték egy kolostorban, ám most bejárta Oroszországot. Több mint hárommillióan látták ez alatt az időszak alatt, ebből egymillió moszkvai volt. Az emberek egy napot és egy éjszakát álltak a fagyos esőben, hogy az öv elé járulhassanak.

fedaksari>!

Micsoda különös város is ez, egymást váltják a divatcuccok és a Szent Öv körüli rítusok. És hogy a csudába tudná ezt a rémesen abszurd világot a Pussy Riot a fellépésein megmutatni? Ezt akarták, de most, hogy a menekülés izgalma alábbhagyott, a feladat teljesíthetetlennek látszott. Ez a város, ez az egész ország lenyelt mindent, amit csak lenyelettek vele: a rettenetes bérkülönbségeket, a féktelen korrupciót, a mindent elborító hazugságokat is. Ebből éltek a butikok és ebből élt a Megváltó Krisztus-székesegyház is.

fedaksari>!

2007 elején pont olyan értelmetlen volt a világ a Moszkvai Egyetemen kívül, mint azon belül. Vlagyimir Putyin, a valamikori alacsony rangú KGB-beosztott, nyolcadik éve vezette az országot. És úgy tűnt, megint szerencséje lesz. Az olaj ára 2000 óta a négyszeresére nőtt, most kezdett megugrani igazán: egy év alatt majdnem megkétszereződött. Oroszországot elárasztotta a pénz. Semmi sem maradt a luxusboltok polcain. Nem tudott több árut felhalmozni a Bentley sem, amely a Kremlnek külön kirendeltséget tartott fenn: egy nap alatt készpénzzel felvásárolták a legújabb modelleket. Ennyi autót eredetileg az ország egész éves ellátására importáltak.

Kapcsolódó szócikkek: 2007 · Kreml · Vlagyimir Putyin
barbabietola>!

Mert ebben az országban még a levegővétel is fáj.

barbabietola>!

Nagyjából hat hónapot töltöttem börtönben, és rájöttem, hogy a börtön Oroszország kicsinyített mása.

Kapcsolódó szócikkek: börtön · Oroszország
barbabietola>!

Az orosz politikai élet olyan, mint a pornó. Az imitált szenvedéllyel kufárkodik.