Ghost ​in the Shell 14 csillagozás

Masamune Shirow: Ghost in the Shell Masamune Shirow: Ghost in the Shell Masamune Shirow: Ghost in the Shell

Deep into the 21st century, the line between man and machine has been inexorably blurred as humans rely on the enhancement of mechanical implants and robots are upgraded with human tissue. In this rapidly converging landscape, cyborg super-agent Major Motoko Kusanagi is charged to track down the craftiest and most dangerous terrorists and cybercriminals, including „ghost hackers,” capable of exploiting the human/machine interface by re-programming human minds to become puppets to carry out their criminal ends. When Major Kusanagi tracks the cybertrail of one such master hacker, the Puppeteer, her quest leads her into a world beyond information and technology where the very nature of consciousness and the human soul are turned upside-down and inside-out.

Eredeti megjelenés éve: 1989

>!
Kodansha, New York, 2017
352 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781632364210
>!
Kodansha, New York, 2009
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781935429012
>!
Dark Horse, Milwaukie, 2006
368 oldal · ISBN: 9781593072285

Most olvassa 4

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 9

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

Janina13>!
Masamune Shirow: Ghost in the Shell

Ezt bizony nem nekem találták ki. Nehezemre esett egyszerre olvasni és képeket is nézni… A képregényes karrierem itt véget is ért.

8 hozzászólás
adrica P>!
Masamune Shirow: Ghost in the Shell

No hát így, hogy nem szoktam mangát olvasni, jól beleválasztottam a sűrűjébe. Cserébe viszont előállt az a fura helyzet, amikor a film (jelen esetben anime) jobban tetszik, mint az eredeti könyv (manga).

Nyilván 11 fejezetben lassabban és vontatottabban épül fel a sztori, mint ~egy órás mozgóképben (amit meg egy kicsit kevésnek éreztem), de ezt tudva is untatott az utolsó fejezetekig állandóan ismétlődő akciójelenet – ügy részletezése – még egy bevetés – megoldás – kis filozófia dramaturgia. Az én ízlésemnek a fanservice is sok volt, de hát ez gondolom egyrészt kor-, másrészt japán sajátosság, főleg egy seinen-, scifi-, akció- meg ilyesmi mangában. De most komolyan, ha Kusanaginak az egész teste mű, akkor a halálért csináltak neki ekkora melleket? Nem zavarja bevetés közben? :D Nem is adtam volna háromnál több csillagot, de a vége (kb. az utolsó három fejezet, és különösen az utolsó) valami nagyon durván felhúzta az összes többit. Nagyjából ez volt az, amire végig vártam, amiért elolvastam, meg, gondolom, amiért szeretik, népszerű és kult. (Note to self: elég lesz az utolsó három fejezetet újraolvasni majd a későbbiekben).

A rajzolása viszont gyönyörű, részletes, hangulatos. Meg kellett szoknom az elején, hogy ne csak átrohanjak a szövegeken, hanem álljak meg olykor bámészkodni is. Egy kicsit talán túlságosan is bonyolult, sok minden van a képeken, ami miatt fárasztó huzamosabb ideig olvasni (főleg képernyőn :\), de érdemes megküzdeni az élményért. A képi világ ugyanazt a hangulatot hozza, mint az anime, vagyis hát inkább úgy érvényes, hogy az animébe sikerült tökéletesen átültetni a manga képeinek hangulatát.

Egyébként is tovább erősítette bennem, hogy milyen jól sikerült az anime-feldolgozás, zseniálisan választották ki, és gyúrták össze egy történetté az érdekesebb akciókat és fontos cselekményszálakat, úgy, hogy közben a manga mondanivalóját is egy az egyben átemelték, bár a végére más úton jutnak el ugyanoda.

A mellékszereplők zseniálisak! Van saját karakterük, személyiségük, nem maradnak két dimenziós sémák. Batou és Togusa vitte a prímet (nem véletlen ők lettek a domináns mellékszereplők az animében is), és Aramaki is jó. Kusanagiról baromi keveset tudunk meg, de nekem ez összepasszolt azzal, hogy ő is elég keveset tud magáról.

Biztos van benne egy rakás utalás meg összefüggés, amit fel sem fogtam. Meg hát, bevallom, azért az én angoltudásomhoz egy kicsit erős a szókincse is. :D Úgyhogy hamarosan visszanyergelek inkább az animékre. Meg talán most már a filmre is. :)

Apocalypto >!
Masamune Shirow: Ghost in the Shell

Hát… nem szippantott be ez a történet (pedig az animét szeretem, és a filmet is). Maga a világ, a felépítése, a karakterek jók, de túl sok a szöveg, a lábjegyzet (a sok magyarázat miatt unalmas, lexikonízű,), emiatt nem pörög a sztori. Nem igazán szimpatizáltam a karakterekkel sem.
De a rajzolás, a színezés az gyönyörű, dinamikus, öröm volt elmerülni egy-egy panelben.

mmartin_1995>!
Masamune Shirow: Ghost in the Shell

A Ghost In The Shell világával először a Stand Alone Complex animesorozat formájában találkoztam, és már akkor felkeltette a figyelmemet a „Laughing Man” féle történetszál. Ezután jött az 1995-ös Mamoru Oshii rendezte movie megismerése, ami kiemelte a manga történései közül az erőteljesebb, mélyebb mozzanatokat, és egy sokkal egységesebb történetet alkotott belőlük. Mind a movie-t, mind pedig a SAC-et remekműnek tartom, amik nagyszerűen teremtik meg a cyberpunk világ hangulatát, és gondolkodásra késztetik a nézőt.
Ezek után nem kis elvárásaim voltak magával a mangával szemben sem, így nem is csoda, hogy sajnálatomra csalódnom kellett. A manga is nagyszerű sci-fi, amely átgondolt, de ahelyett, hogy kérdéseket vetne fel, inkább mint valami szócső, arra szolgál, hogy Masamune egyoldalú gondolatait, véleményét továbbítsa az olvasó felé. Ha az animéktől eltekintve, önmagában szemlélem a művet, látom hogy a spekulatív fikció egy ötletes és jól megkonstruált példája, hogy Masamune sokat foglalkozott a témával, amelyekről ír, illetve hogy egy egyedi új világot teremt, és nem is akárhogyan teszi. A kommentárok folytonos feltűnése viszont megtöri a hangulatot, az eleve epizodikus jellegű történet ívét. Tálán ha nem találkoztam volna korábban a feldolgozásokkal, vagy ismerném a mangaka más munkáit – és így a GITS életművében elfoglalt helyét – most egyszerűen csak filozofikus hangulatba kerülve le lennék nyűgözve.


Hasonló könyvek címkék alapján

Yukito Kishiro: Battle Angel Alita 5.
Katsuhiro Otomo: Akira 2.
Tsutomu Nihei: Blame! 1.
Tsutomu Nihei: Abara: Complete Deluxe Edition
CLAMP: CLOVER
Yukito Kishiro: Battle Angel Alita: Last Order 17.
Yukito Kishiro: Battle Angel Alita: Last Order 18.
Yukito Kishiro: Battle Angel Alita: Last Order 16.
Yukito Kishiro: Battle Angel Alita: Last Order 19.
Yukito Kishiro: Battle Angel Alita: Last Order Omnibus 1.