Hullamerev 44 csillagozás

A holttestek lenyűgöző élete
Mary Roach: Hullamerev

Mary Roach kellő iróniával és humorral kezeli a sokunk számára hátborzongató kérdést: „vajon mi történik velünk, miután meghalunk?” Ebben a döbbenetes és lenyűgöző beszámolóban, Roach felfedi az ókori anatómialaborok és a középkor emberi alapú gyógyszerkészítményeinek titkait, ellátogat a Tennessee Állam Egyetemén működő „testoszlató-farmra” és minden olyan helyre, ahol hullák a „főszereplők”, pl. a plasztikai sebészek arcfelvarró kurzusára vagy a tetemkomposztáló eljárás első bemutatójára. A szerző az ősi mumifikálásról és a legmodernebb tartósító eljárásról is olyan közérthetően és utánozhatatlanul fanyar stílusban ír, hogy a könyv végére egyetérthetünk vele: „a halál nem is olyan unalmas.”

Mary Roach: Stiff

Eredeti mű

Eredeti megjelenés éve: 2003

Athenaeum 2000, Budapest, 2004
272 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639471437 · Fordította: Falcsik Mari

bfg3 P>!

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Valamivel több szakmaiságra és kevesebb újságírói stílusra számítottam, ezzel együtt nagyon érdekes olvasmány volt. Eszembe nem jutott volna, mi mindenre használnak emberi testesket, testrészeket. Kíváncsi lennék, hová fejlődött az elmúlt 15 év alatt a komposztálásos temetés.

LynnLou>!

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Jó. Néhol egész remek. A stílus szórakoztató, olvasmányos. Olyanokat tudtam meg, amik eszembe se jutottak volna, hogy létező dolgok. Amit hiányolok, hogy pl. az agorikról egy szó említést se tesz. És utálom a fránya kiadó könyvlezárás határidőket, ami miatt kimaradt még ez-az. De azért majd egy saját példányt én is beszerzek :P

Tibor_Tamás_Kis>!

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Nem rossz konyv, viszont lényegesen jobbra számítottam a dicsérő kritikák és vélemények alapján.
Kellően olvasmányos, viszont túl sok újat, meglepőt nem mond(lehet hogy csak nekem)

bratan P>!

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Első hallásra talán egy picit morbid a téma: a szerző azt vizsgálja meg, hogy mi lesz az emberi holttesttel. Talán egyetlen helyen túl reálisak a leírása, alapvetően inkább oknyomozónak tűnik az egész. Helyenként kifejezetten humoros, görbe tükrös.

negoti P>!

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Nem volt rossz könyv, rosszabbra számítottam (értsd: gusztustalanabbra). Voltak benne érdekesebb ( body farm ) fejezetek, de pl. engem az emberi próbababák a volán mögött témájú rész nem nagyon kötött le. Amúgy olvasható, érdekes. Kényesebb gyomrúak is olvashatják.

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Ez a könyv nekem tutira kell saját példányban is! Eszméletlenül jó!!

kisandika>!

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Valódi remekmű, de be kell valljam, egyszerre nem tudtam sokat olvasni belőle, mert a túl sok információ miatt nekem néhol kicsit száraz volt a szöveg, bár ezt nyilván nem is lehetne máshogy, jobban meg pláne nem.
Le a kalappal a szerző előtt, intelligenciája, tudásvágya, alapossága, humora, hozzáállása élethez-halálhoz lenyűgöző és nagyon szimpatikus.
Nekem a történelmi részek tetszettek benne a legjobban, személyes kedvencem pedig az embernokedlis fejezet :)

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Pontosan azt kaptam, amire számítottam: rendkívül részletes és mindenre kitérő, olvasmányos tanulmány a holttestek „életéről”, tabuk nélkül. Nagyon kíváncsi lennék, hogy az elmúlt 10 évben mennyit fejlődött az öko-temetések elfogadottsága a világban, illetve mi másra használnak még azóta tetemeket, ami a közjót szolgálja. Ha lehetne, 6 csillagot adnék.

Mucimag>!

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Nagyon szórakoztató és tele érdekességekkel :) A még különösebb/mókásabb dolgok pedig az apró betűs részben rejlenek :)

ÁrnyékVirág>!

Mindent összevetve, a hullák nem túl tehetségesek. Nem tudnak vízilabdázni, nem tudják bekötni a cipőfűzőjüket, és a piaci részesedést sem tudják maximalizálni. Nem tudnak vicceket mesélni, és egyáltalán nem tudnak táncolni. Egyetlen dolog van, amiben a hullák profik: a fájdalmat ők tűrik a legjobban.

Kapcsolódó szócikkek: hulla
Static>!

A halál nem is olyan unalmas.

Kapcsolódó szócikkek: halál
béka>!

Az a fő baj a tetemekkel, hogy nagyon is hasonlítanak az élő emberekre. Hasonló okból az emberek többnyire jobban szeretnek egy szelet sertésbordát kérni, mint egy egészben tálalt szopósmalacot. Ugyanezért mondunk „sertéshúst” és „marhahúst” "malac" meg „tehén” helyett. A boncolás és a sebészet oktatáshoz az embereknek ugyanarra van szüksége, mint húsevéshez: illúziók és hárítások jól karbantartott eszköztárára.

doriri>!

És amikor a feloszlott agy átszűrődik a sérült koponyán és kibuggyan az orrlyukon, az a habos tisztulás.

Kapcsolódó szócikkek: agy
ilu_milu>!

A szív és az agy a klasszikus görögség fénykorában kezdte meg ismerős vetélkedését a lélekért. A májat kiegészítő szerepre fokozták le. Legnagyobb szerencsénkre, hiszen egyébként azzal kéne szembesülnünk, hogy Céline Dion „Tiéd a májam” című számát énekelné, és a mozikban a „Magányos vadász a máj” című filmet játszanák. Minden 'corazón' szót tartalmazó spanyol dalban – lényegében tehát minden létező spanyol dalban – a sokkal kevésbé dallamos 'higado' szó szó sírna fel májfájdítóan, míg szeretteinknek ünnepi alkalmakkor a „máj küldi májnak” műsorban üzenhetnénk.

162

ilu_milu>!

…a máj uralkodó külseje. Sima, ünnepélyes, aerodinamikus. Inkább szoborra emlékeztet, mint zsigerre. Csodálattal bámultam H máját, amelyet épp esedékes utazására készítenek elő. A körülötte lévő szervek alaktalanok, és egyik sem ilyen tetszetős. A gyomor zavaros, nem is látni jól, a belek kaotikusak és kívül mindegyik csurom lé. A vesék zsírnyalábok alatt lapulnak. A máj bezzeg simán csillog. Mérnöki pontossággal megtervezett és gondosan kivitelezett darab. Oldalának finom görbéje olyan, akár az űrből vizsgált horizonté. Ha ókori babilóniai kennék, biztosan azt hinném, hogy az alászálláskor ebben a szervben is landolt egy kis Isten.

Mary Roach: Hullamerev A holttestek lenyűgöző élete

Kapcsolódó szócikkek: máj (szerv)
ÁrnyékVirág>!

Néhány anatómiatanár a diákcsínyekre való hajlamot használta ki, tudván: az egyetemisták mindig is kaphatóak voltak valami kedélyborzoló éjszakai heccre. Az élelmes professzorok arra biztatták őket, hogy portyázzanak a temetőkben, és szerezzenek hullákat az órákra. S tulajdonképpen nem mást, mint a hullarablásra való felbujtást hivatalosították egyes skót iskolákban is, amikor az 1700-as években kihirdették: a diákoknak a tandíjat – amint Ruth Richardson leírja – pénz helyett hullákban is ki lehetett fizetni.

Kapcsolódó szócikkek: hulla · Ruth Richardson
ÁrnyékVirág>!

A már messziről elhibázottnak látszó emberi alapú gyógyszerkészítmények sokszor orvosi féligazságokon alapultak. Az epe önmagában nem gyógyítja a süketséget, de ha azt a fülzsír felhalmozódása okozza, a savas anyag valószínűleg hozzájárul az elmulasztásához. Az emberi lábujjköröm nem igazi hánytatószer, de könnyű elképzelni, hogy szájon át bevéve hányáshoz vezet. A „tiszta folyadék formájú ürülék” szintén nem igazi ellenszere a mérges gombáknak, de amennyiben az a cél, hogy a beteg gyomrából kikerüljön a gomba, akkor ennél kevés hatásosabb eszközt lehet elképzelni.

Kapcsolódó szócikkek: fülzsír · hányás
rekettyevirág P>!

Az antropológusok szerint annak, hogy az emberek soha nem fogyasztottak rendszeresen emberhúst, a közgazdaságtan az oka. Bár léteztek olyan közép-amerikai kultúrák, amelyek embereket tenyésztettek – az ellenséges katonákat fogságban tartották egy darabig, hogy felhízlalják őket –, de ez nem volt válni praktikus szokás, mint amennyit a fogyasztásukkal nyerni lehetett. Más szóval, a húsevők és mindenevők pocsék haszonállatok.

rekettyevirág P>!

H már semmiben nem különbözik a korábban érkezett tetemektől. De H mégis más. Három beteg embert gyógyított meg. Egy kis tartalék időhöz juttatta őket itt a Földön. Fenomenális, hogy valaki halálában még ilyen nagyságrendű ajándékot tudjon adni. A legtöbb ember életében sem képes ilyesmire. A H-hoz hasonló tetemek az igazi hősi halottak.