A ​csoport 23 csillagozás

Mary McCarthy: A csoport Mary McCarthy: A csoport Mary McCarthy: A csoport

A csoport nyolc lányból áll: együtt laktak, majd együtt végeztek 1933-ban az előkelő Vassar College-ban. A nyolc, egymást keresztező, egymástól szertefutó s időnként mégis találkozó élet történetét az íróval hét esztendőn keresztül, 1933-tól 1940-ig követjük. Az események keretét az egyik lány tragédiába forduló élete adja meg: Kay Strong esküvője a regény első jelenete, és halála a befejező mozzanata. Kay sorsa szélsőséges kilengéseiben mintegy szimbolikus összefoglalása annak az illúzióvesztésnek, az élet keserves és kicsinyes realitásaiba való beletörésnek, amelyet jellemük, alkatuk, körülményeik szerint különfélelképpen, de mindnyájan megtapasztalnak.

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek Európa

Európa, Budapest, 1978
370 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630710307 · Fordította: Dezsényi Katalin
Európa, Budapest, 1974
470 oldal · ISBN: 9630701634 · Fordította: Dezsényi Katalin

theodora P>!
Mary McCarthy: A csoport

Nagyon okos, de tömény ez a könyv – aminek több utalása átlagos – magyar – olvasóként nehezebben értelmezhető. Sokat foglalkozik a különféle politikai irányzatokkal – ebben Mary McCarthy otthon volt, ez vett el számomra az olvasmányélményből egy kicsit. Ettől függetlenül örülök, hogy elolvastam – eléggé melankolikus a történet, és rá kell szánni több zavartalan órát, de megéri!

Pennmenelien P>!
Mary McCarthy: A csoport

Valójában kétszer fogtam neki és mire végeztem vele kisebbfajta melankólia lett rajtam úrrá. Pár nap után értékeltem magamban a dolgokat és végülis egészen tetszett, bár néha elvesztettem a fonalat. Szeretem az ilyen könyveket, amelyek bepillantást engednek egy számunkra már történelminek mondott időszakról és szociológiai képet mutat róla.

Christinewinchester>!
Mary McCarthy: A csoport

Érdekes regény volt, ami bepillantást engedett a gazdasági válságból kikecmergő Amerika korába, ahol bepillanthatunk a nők helyzetébe, a társadalom, a politika alakulásába, az iskola légköréből a valóságba való bekerülésbe, a pszichológia ébredezésébe. Mindezt 8 nő sorsán keresztül.
Az elején nehéz volt követni, ki kicsoda, de aztán már belerázódik az ember. Néhol kicsit hosszúra nyújtott egy-egy gondolatot, ezért adtam „csak” 4 csillagot. Ugyanakkor mélyen elgondolkodtat, teszi ezt jól kidolgozott, érdekes karakterekkel, szimpatikusokkal és unszimpatikusokkal egyaránt.

csilla0923>!
Mary McCarthy: A csoport

Az elején elég nehéz volt követni, hogy ki kicsoda és mit csinált, de aztán öröm volt olvasni :) Jó karakterek, érdekes életutak.

matka>!
Mary McCarthy: A csoport

Először nehezen haladtam vele, többször félretettem, kicsit untam.
Aztán mikor volt időm belemélyedni, magával ragadott. Elkezdtek érdekelni a „lányok”, többet megkedveltem közülük.
Megérte kitartani. :-)

Rushka>!

Minden neurotikus kispolgár. És vice versa. Az őrültség nekik túlságosan forradalmár dolog. Nem tudják végigcsinálni az egészet. Mi, őrültek, a lelki zavarok arisztokratái vagyunk.

B_M_Melinda>!

Polly egy szomorú kis törvényszerűségre jött rá: egy férfi sohasem telefonál, ha szükséged van rá, mindig csak akkor, ha nincs. Ha valóban elmerülsz a vasalásban, vagy az íróasztalfiókjaid rendezésében, olyannyira, hogy nem akarod, hogy félbeszakítsanak, abban a pillanatban megszólal a telefon. Komolyan kell venned, amit csinálsz, őszintén meg kell feledkezned a férfiról, és élvezned kell az egyedüllétet ahhoz, hogy a módszer beváljon. Vagyis, akkor éred el, amit akarsz, amikor rájössz, hogy megvagy nélküle, ami, ha Polly helyesen okoskodott, azt jelenti, hogy sosem éred el, amit akarsz.

258. oldal, 11. fejezet (Európa, 1978)

gingalló >!

Időnként azonban titokban eltűnődött, vajon amikor Stephen becsinál a nadrágjába, nem azt bosszulja-e meg, hogy egyáltalán életben van?

B_M_Melinda>!

… az embernek szerelem nélkül kell élnie, meg kell tanulnia, hogy meglegyen nélküle, azért, hogy vele élhessen.

43. oldal, 2. fejezet (Európa, 1978)

B_M_Melinda>!

Aznap este mindössze annyit tudtam, hogy hiszek valamiben, de nem tudom szavakba önteni, a ti csoportotok pedig nem hisz semmiben, de azt tudja, hogyan fejezze ezt ki mások szavaival.

124. oldal, 6. fejezet (Európa, 1978)

B_M_Melinda>!

Az egyedül élés egyik nagy előnye, hogy az ember annyit beszélhet magában, amennyit csak akar, képzelt hallgatósághoz is szólhat, szabadon váltogatva érzelmei hangfekvését.

191. oldal, 8. fejezet (Európa, 1978)

B_M_Melinda>!

Ha Polly jobban kedvelte a rút kiskacsák társaságát, az valószínűleg azért volt, mert nekik fogalmuk sem volt a rútságról, vagy még inkább, rútnak vélték azt, aki pedig nem is volt az.

250. oldal, 11. fejezet (Európa, 1978)

B_M_Melinda>!

– Csinos kislány. Miért nem menni férjhez? – kérdezte a jeges, csatlakozva a többiek kórusához. – A megfelelő embert várom – mondta Polly. És bármilyen bölcsességet kényszerített is magára Polly, titokban valóban ez volt a helyzet. Ha megnehezítette, hogy az a férfi rátaláljon, hát ez is a férfi által leküzdendő próbatételek közé tartozott.

250. oldal, 11. fejezet (Európa, 1978)

gingalló >!

Polli azt is megfigyelte, milyen elterjedt az az illúzió, hogy a költekezés tulajdonképpen megtakarítás; minden hirdetés ezt akarta bebeszélni az embereknek. És öregségükre sokan megszállottai lettek a „jó vételnek”, hasonlóan az apjához. Függetlenül attól, hogy mennyi pénzük volt.

B_M_Melinda>!

Harald azt mondta, hogy nincs fantáziája, szemüveggel főz, s mindig követi a receptet, méricskéli a fűszereket meg az időt: a főzés élő művészet, ő pedig tudományossá és élettelenné teszi.

75. oldal, 4. fejezet (Európa, 1978)