A ​hazugságok könyve 20 csillagozás

Mary Horlock: A hazugságok könyve

A ​La Manche-csatornán található Guernsey sziget zárt, borongós és összetett világ. Aki itt él, nehezen tudja elképzelni, hogy itt meg lehet őrizni a titkokat. Márpedig senki sem tudhatja meg, mi történt azon az éjszakán, amelyen eltűnt a tizenöt éves Catherine Rozier legjobb barátnője.

Catherine vállalni akarja a felelősséget tetteiért, de a történet, amelyet mesélni kezd, nem csak róla szól. Mások is élnek a szigeten, akik gyilkosságot úsztak meg, és Catherine úgy gondolja, ideje, hogy kiderüljön az igazság. Vagy ez csak egy magányos kamasz lázas képzelődése? Több évtizede valaki más állt a szirteken, ugyanezen a helyen. Charlie Rozier majdnem egyidős volt Catherine-nel, amikor a németek megszállták a szigetet. Charlie megbízott az egyetlen barátjában, akiben nem kellett volna. Ugyanezt a hibát követte volna el Catherine is?

A hazugságok könyve két történet szálait sodorja össze bravúrosan, a nyolcvanas években élő félárva, ragyogóan intelligens, ám sérült lelkű… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

Scolar, Budapest, 2012
302 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632443881 · Fordította: Sóvágó Katalin

Galambdúc>!
Mary Horlock: A hazugságok könyve

Ez valóban egy nagyon fura hangulatú könyv: tinik nehézségei, gyermeki gonoszság, összekuszálódott viszonyok, kudarcok, romantika és ez megspékelve egy jó adag történelemmel (még ha egy része talán fiktív is) a második v.h. idejéből. Fogalmam nem volt, hogy a Csatorna-szigeteken a patois-t beszélik, hogy az ott élők a normannoktól származtatják magukat és orrolnak a britekre, amiért a hitleri idők alatt engedték, hogy ez a része a világnak (s elvileg a birodalmuknak) Hitler védállása legyen. Mindezeket egybevéve, nem rossz könyv, de a hangulata tényleg nagyon sötét, egyenesen furcsa, nem nagyon tudom bármihez is hasonlítani.

Hajnalka_Ferencsák>!
Mary Horlock: A hazugságok könyve

Nagyon nehezen haladtam a könyvvel pedig olyan lelkesen fogtam meg (mondjuk ez is másfél évvel a könyvfesztes beszerzése után történt). Nic és Catherine karaktere annyira sötét, baljós és egyben ijesztő, hogy egy-egy jelenet olvasása egyenesen ijesztő volt. Nic egy nárcisztikus, idegesítő, öntelt nagyképű és agresszív tinédzser, aki gyakorlatilag mérgezi a környezetét. Cat sem sajnos az az igazi jókislány, a történetben olvashatjuk édesapja családjának tragédiáját/tragédiáit. Érdekes volt ez a világ, a sok lábjegyzet mondjuk engem személy szerint zavart/idegesített, nyomasztó volt a hangulata és a vége csalódás volt.

Mary Horlock: A hazugságok könyve

Ez egy nagyon furcsa hangulatú könyv volt, és valamiért olyan benyomásom volt, hogy rossz lesz, azonban kellemesen csalódtam. A vége kifejezetten tetszett, bár azért a fejleményekre kíváncsi lettem volna.

Katherine_Grey>!
Mary Horlock: A hazugságok könyve

Két nyomozás a múlt után két idősíkon. A különös, zárt világban, Guernsey szigetén élő Catherine Rozier naplójában összeszövődik a történelem és a jelen, a bűn és a bűnhődés, a családtörténet és a detektívtörténet.
Bővebben: http://katherines-bookstore.blogspot.hu/2013/03/ekultur…

tifil>!
Mary Horlock: A hazugságok könyve

Mary Horlock regényét az izgalmas történet, az egyéni elbeszélésmód és a helyszínválasztás elegye teszi különössé (merthogy Guernsey-ről sokan azt sem tudják, hogy létezik, pláne, hogy milyen szerepe volt a második világháborúban…).

A történet főszereplője, Catherine Rozier a nyolcvanas években, tizenöt évesen egy sziklapárkányról a mélybe löki legjobb barátnőjét, s megírja naplóját (e könyvet) tettéről, apja küzdelméről, nagybátyja és nagyapja háborús tragédiájáról. S bár tényszerűen rögzít mindent, az igazság nyomában járva csupán arra derít fényt, hogy valamennyi érintett szereplő determinált cselekedeteit a szigeten már létformának nevezhető titkolózás, elhallgatás, kibeszéletlenség határozza meg. Nem mellesleg: ez a garancia arra is, hogy Catherine tettére se derüljön soha fény.

Horlock egy magányos, labilis, előnytelen külsejű, ám kortársainál intelligensebb tinédzser szemszögéből írta meg a könyvet, pontosan eltalálva a karakter jellemének ábrázolásához szükséges nyelvezetet. A tizenéves lány a hétköznapi eseményeket felidézve meséli el, miképp jutott el végzetes tettéig, értékrendjét és észbeli képességeit megvillantó szarkasztikus megjegyzéseket fűzve emocionális alapú, vágyait és indulatait nyíltan megvalló elbeszélésébe. Múltbéli nyomozásának rögzítésekor azonban már nyoma sincs saját érzelmeinek, nagybátyja tollba mondott memoárjából s történész-újságíró apja által írt levelekből, feljegyzésekből, cikkekből rekonstruálja a háborúban történteket.

A cselekményvezetés is lendületes, az okok és következmények között nincs bukkanó, a jelen és a múlt fejezetei arányosan váltják egymást, az új információk adagolása megfelelő tempójú. A fordulatok sejthetők, mégis hatásosak – miképp az is, amikor valaki rádöbben, hogy a szőnyeg alá söprés és az elhallgatás, amit addig a túlélés és a továbblépés legmegfelelőbb módjának tartott, csak tüneti kezelés volt. Mert lehet, hogy csak generációkkal később, de mindig lesz egy érintett vagy éppen kívülálló személy, aki a körülmények hatására megkaparja a felszínt, és rájön, mi van odalent.
Igaz, az is elképzelhető, hogy utána ő rak rá még egy fedőréteget.

Bővebben:
Hazudik, aki mondja (Mary Horlock: A hazugságok könyve)

Róka>!

Miért van az, hogy azok a legfontosabb kérdések, amelyeket későn teszünk fel?

Róka>!

Lehet, hogy vannak emberek, akik előbb meghalnak, semhogy éltek volna. Ezek azok, akik sosem akarnak „Kígyók és létrák”-kat játszani, mert az túl sok teret hagy a véletlennek, színkódokkal jelölik meg a hűtőszekrény tartalmát, és ragaszkodnak az uborka meghámozásához.

Róka>!

…az öngyilkosság tulajdonképpen a tökéletes gyilkosság, mert nem lehet elfogni a gyilkost.

Róka>!

Sose hittem, hogy az embernek hiányozhassanak, méghozzá ilyen borzasztóan hiányozhassanak azok a dolgok, amelyeket nem szeretett, de úgy látszik, hiányozhatnak.

Róka>!

Az ember csak utólag okos, de az már nem okosság.

Róka>!

A háború nem eszköz, hanem cél. Tiszteletre méltóvá teszi az erőszakot, hősnek állítja be a szadistákat.

Róka>!

Mert ez szokott lenni: emberről emberre száll a gyűlölet vagy a harag, és sose a megfelelő célpontot találjuk el, mindig megkésve célzunk.

Rena213>!

Ültem a sólyán, csak a magam dolgával törődtem, és Azt-a-Géniusz-Stephen-Kinget olvastam, amikor odajött. Tulajdonképpen egész vicces volt, mert az Állattemetőt olvastam, és Lisa csakugyan úgy néz ki, mint egy élő hulla.

Róka>!

A világon a legrosszabb dolog végignézni valakinek a halálát, abban a tudatban, hogy nem segíthetünk rajta.