Pillanatfelvételek 3 csillagozás

Hogyan (ne) veszekedjünk a párunkkal?
Martos Tamás: Pillanatfelvételek

Bármennyire is szeretnénk, nincs recept. Se a gyereknevelésben, se két felnőtt ember kapcsolatában, se a házasságban nincsenek a konfliktusokra alkalmazható receptek. Martos Tamás pszichológus meg sem kísérli, hogy bármiféle üdvözítő megoldást adjon. Rövid írásai egy-egy jellemző, életszerű pillanatot villantanak fel. Hol a hálószobában, hol munkába menet a kocsiban, hol vacsoránál vagy éppen tévénézés közben folyik a „harc”, férjek, feleségek pengeváltása zajlik, miközben a narrátor, a pszichológus nem tesz mást, kommentálja a történteket. A jelenetek mindannyiunk számára ismerősek. Martos Tamás nem ítélkezik, nem ígéri, hogy nála a bölcsek köve, helyette szembesít. És megértő humorba ágyazott, higgadt értelmezései segítenek, hogy kikecmeregjünk a saját magunk állította csapdákból és ráismerjünk kapcsolatunk finom szövevényében önnönmagunkra. – (Schäffer Erzsébet)

Képmás 2002, Budapest, 2011

mohapapa I>!

Martos Tamás: Pillanatfelvételek Hogyan (ne) veszekedjünk a párunkkal?

A példapárbeszédek nagyon jók. Tulajdonképpen a magyarázatok is. Mégis hiényérzetem van. Talán, mert tanultam a leírtakból, de valahogy nem lett egységes a kép. Valahol a végefelé, egy párbeszéddel kapcsolatban leírja a szerző a leggyakoribb kommunikációs hibákat. Ez inkább az elejére kívánkozott volna. Szóval zseniális az ötlet, csak valahogy csonka a megvalósítás.

Félcsi>!

Martos Tamás: Pillanatfelvételek Hogyan (ne) veszekedjünk a párunkkal?

Érdekes, néhol humoros párbeszédek, jó kis karikatúrák, és sokszor aha élményem is volt…:-) Csak az a baj, hogy ha az ember veszekszik, akkor általában nem tudja tiszta fejjel átgondolni, hogy hogyan és mit kéne csinálnia…mármint veszekedés helyett, vagy éppen alatt.

palastim>!

A párkapcsolatok világa nem sokban hasonlít az iskolára.
Egyvalami azonban biztosan közös bennük, még ha a hasonlóság nem is nyilvánvaló első pillantásra. Ahogyan az iskolában folyton osztályzatokat kapnak a nebulók, úgy a párok tagjai is folyamatosan értékelik magukban a kapcsolatukat. Jó vagy esetleg kimondottan kitűnő? Csak közepes? Elégséges, netán … elégtelen? Nincs senkinél ellenőrzőkönyv vagy index, mégis létezik egy láthatatlan napló, amibe gyűlnek a bejegyzések. Ha jó a bizonyítvány, akkor stabil a kapcsolat. De ha elkezdenek szaporodni valakinél a rossz jegyek, akkor előbb-utóbb jelezni kell a társnak: ebből baj lesz, közel a bukás. És még jó, ha évismétléssel javítható egy rossz széria. Az egész értékelősdit nehezíti, hogy az anyagot, amiből felelni kell, ritkán adják meg a párok egymásnak előre – gyakoribb, hogy menet közben alakul a „feleltetés”. (Mintha az iskolában azt kellene folyton kitalálni, hogy mire is gondol éppen az osztályzatot osztogató tanár.)

***
Tanulság? Iskolába járva a legtöbben még tudtuk, hogy nem elég a kegyelemkettesre hajtani, mert abból bukás is lehet. Legfontosabb kapcsolatainkban miért viselkedünk mégis úgy, mintha épp csak meg akarnánk úszni az évismétlést?