Poétika ​és narráció Honoré de Balzac Emberi színjátékában 0 csillagozás

Martonyi Éva: Poétika és narráció Honoré de Balzac Emberi színjátékában

Az Emberi színjáték egyike azoknak az irodalmi műveknek, amelyek a legtöbbet foglalkoztatták a kritikusokat. Engelstől Lukács Györgyig, Saint-Beuve-től Proustig, a francia új regény és új kritika művelőin keresztül egészen napjainkig a legkülönbözőbb világnézetű és kritikai beállítottságú irodalmárok választották és választják vizsgálatuk tárgyául. Balzac ugyanis nemcsak a világirodalom legkiemelkedőbb alakja, hanem ma is olvasott, sőt sokat idézett szerző. Martonyi Évának, a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem tanszékvezető tanárának célja az, hogy a hazai legújabb eredményeit, bemutassa a különböző módszerek alkalmazási lehetőségeit, korlátjait.
Elsősorban szövegközpontú elemzésre törekedve alkalmazza a strukturalizmus és a narratív poétikai elméletek eredményeit az utóbbi két évtized magyar Balzac-filológiájára. A tanulmányt gondos filológiai jegyzetek és gazdag bibliográfia teszi teljessé.

Róla szól: Honoré de Balzac

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Modern Filológiai Füzetek Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 1998

Menyhért Anna: Női irodalmi hagyomány
Kemény Katalin: Az ember, aki ismerte saját neveit
Borgos Anna – Szilágyi Judit: Nőírók és írónők
Nagy Olga: Táltos és Pegazus
Kiss Ferenc: Művek közelről
Bajkán László – Berze Nagy János – Bősz Imre Ádám – Grandpierre Attila – Koszecz Sándor – Makoldi Sándor – Pap Gábor – Szakács Attila – Szántai Lajos: „Aki nem hiszi, járjon utána”
Havasréti József: Széteső dichotómiák
Gelencsér Gábor: Forgatott könyvek
Majnik László: Mindörökké Omega
Kemény Géza: „A kivirágzott kéz”