Az örökbefogadás sajnálatos módon még napjainkban is egy félig meddig tabunak számító téma, aminek okai számos okból eredeztethetőek szerintem.
Az egyik, hogy a szülők szégyennek, vállalhatatlan kudarcnak élik meg gyermektelenségüket, ami miatt szűk családjukon kívül titkolják az adoptálást.
A másik, hogy akik nem ténylegesen érintettek, azok annyira nincsenek tisztában a dologgal, hogy vagy óriàsi butaságokat hordanak össze, vagy inkább nem is beszélnek róla.
Gondoljunk csak bele, 15-20 éve még annyira nem beszéltek maguk az örökbefogadók sem a témáról, hogy a gyerekek is sok esetben másoktól tudták meg, hogy őket bizony adoptálták.
Mekkora őrületes törés lehetett ez, hiszen minden, amiben addig hittek, egy pillanat alatt omlott össze.
Ez a szemlélet szerencsére azért változott, manapság már sokkal nyíltabban, a kezdetektől “szoktatják” a kicsiket a tényhez, hogy hogyan is indult az ő kis életük.
Ez a könyv egy óriási rést igyekszik betömni ezen a tudatlansággal szaggatott hálón, s mindezt olyan összeszedetten, tökéletesen felépítve teszi, hogy le a kalappal Mártonffy Zsuzsa előtt.
Minden oldalról meg vannak szólaltatva emberek: adoptáltak, adoptálók, nők, férfiak, örökbeadók, nevelőszülők, szakemberek. Ezt nagyon fontosnak tartom, sokkal objektívebb, átláthatóbb képet kapunk így a rendszerről.
Én a magam két év sikertelen gyermekvállalási próbálkozásával nagyon hangyacipőben jártam, el sem tudom képzelni, milyen fájdalommal és gyásszal járhat az, amikor az ember 8-10 szembesül folyamatos kudarccal, illetve akár már az elején kap egy papîrt, hogy neki ez bizony nem fog menni, engedje el ezt az álmot.
Azoknak, akik családra vágynak, ez egy szörnyű trauma lehet, megemészteni, elfogadni borzasztó összetett folyamat.
Aztán jönnek a kèrdések.
Örökbefogadás? Akarom? Fogom tudni más gyerekét a sajátomként nevelni? Mi lesz, ha kudarcot vallok? Mi lesz, ha meggondolom magam? Mi lesz, ha a gyerek nem akar majd engem? (Ezek csak bennem merültek fel, szubjektív gondolatok.)
Ahogy Zsuzsa is megfogalmazza ebben a kis csodában, hogy örökbefogadni csak annak szabad(na), aki nem pótlékként tekint a gyerekre, hanem a saját “gyászát” feldolgozva, tiszta lappal indul neki az egésznek.
Maga a folyamat annyira precízen fel van vázolva, hogy aki örökbefogadáson gondolkodik, mindenképpen olvassa el.
A másik szemszög a gyermekeké, akik az új családba kerülnek.
Én nem vagyok ítélkező, így teljesen egyetértek azzal a gondolattal, hogy ha valaki lemond a gyerekéről, akkor a legjobb amit tehet, hogy örökbe adja. ( A sok rémhírt nem kell ecsetelnem ugye?)
Annyira szerteágazó oka lehet annak, hogy egy baba, vagy kisgyerek a rendszerbe kerül. Ilyenkor màr nem annak kellene fontosnak lenni, hogy szidjuk a szülőanyját, hanem hogy a gyerek a lehető legjobb kezekbe kerüljön.
A gyerek mindenképpen sérül!
Ez nagyon fontos tény, nem lehet elmenni mellette.
Még akkor is, ha csecsemőkorában adoptálják, ő már méhen belül megtapasztalja az elutasítást, és a “nemvártság” érzését.
A nagyobb gyerekek pedig egyértelműen felfogják, érzik, hogy őket bizony elhagyták.
Óriási szerepe van a történetben a JÓ nevelőszülőknek, akikből sajnos nagyon kevés van, sokkal több kellene. Rajtuk rengeteg minden múlik, óriási szerepük van mind a kisebb, mind a nagyobb gyerkőcök családba integrálásában. Minden tiszteletem és csodálatom ezeké az embereké!♥
A szívem szakadt meg párszor, s végig futkosott rajtam a hideg olvasás közben.
Annyi csodálatos gondolat van ebben a könyvben, amit én minden szülővel elolvastatnék, mert egyetemes, minden egyes anyára és apára vonatkozik, szemfelnyitó lehet.
Minden szeretetem az örökbefogadó családoké, óriási harcosok ők minden tekintetben!
Azon felül, hogy megjárják a maguk kálváriáját, befogadnak egy (vagy több) érzelmileg valamennyire sérült gyermeket, akivel sokrétűbben kell foglalkozni, s jól szeretni.
Segíteni neki abban, hogy megélje, elfogadja a múltját, a származását és egy magabiztos, érzelmileg stabil felnőtt váljék belőle. Ez minden szülő vágya, de náluk valljuk be, nehezítettebb a pálya.
Nagyon szerettem ezt a könyvet, s bár nem vagyok érintett a témában, mégis azt mondom, ezt mindenkinek olvasnia kellene, már csak látókör szélesítés miatt is!