Iskolája ​az emberi szívnek 2 csillagozás

A szabadkőműves irodalom antológiája
Márton László (szerk.): Iskolája az emberi szívnek

A szépirodalom a maga eszközeivel, versekkel, elbeszélésekkel, dráma- és regényrészletekkel, levelekkel hatásosabban eleveníti meg a szabadkőműves mozgalom lényegét, mint számtalan filozófiai vagy történelmi értekezés. Ez a könyv nélkülözhetetlen tájékozódási pont mindazoknak,akik a felvilágosodás, a reformkor vagy a Nyugat-nemzedék szellemisége iránt érdeklődnek. Az elmúlt három évszázad irodalmával és a szabadkőművesség történetével középiskolai-egyetemi szinten foglalkozók pedig kézikönyvként használhatják. Az antológia időrendben mutatja be harminc szerző ötvenkét írását, az első, középkori költeménytől napjainkig. A szemelvényeket a szerzők pályafutását, műveit ismertető-jegyzetek és arcképek kísérik.

A művek szerzői: Voltaire, Robert Burns, Bárótzi Sándor, Kazinczy Ferenc, Batsányi János, Pálóczi Horváth Ádám, Kármán József, Johann Wolfgang Goethe, Gotthold Ephraim Lessing, Gérard de Nerval, Nikosz Kazantzakisz, Rudyard Kipling, Ady Endre, Karinthy Frigyes, Dutka Ákos, Kosztolányi Dezső, Móra Ferenc, Szenteleky Kornél, Benedek Elek, Benedek Marcell, Kassák Lajos, Zalán Tibor, Petőcz András, Verseghy Ferenc, Emanuel Schikaneder, Wolfgang Amadeus Mozart, Arthur Conan Doyle, Lev Tolsztoj

Pallas, Budapest, 2009
278 oldal · ISBN: 9789638823922 · Illusztrálta: Zsák Árpád

Márton László (szerk.): Iskolája az emberi szívnek

Márton László (szerk.): Iskolája az emberi szívnek A szabadkőműves irodalom antológiája

Jól összeszedett, sokszínű válogatás, mely nem csak felsorolja azon neves alkotókat, akik egy páholy tagjai voltak, de a mellékelt rövid írások vagy írásrészletek azt is bemutatták, hogy a szerzők miképpen viszonyultak saját közösségükhöz, és a szimbólumokon túl miképpen építették bele történeteikbe, verseikbe a szabadkőművességet. Úgy gondolom, a hozott példáknak hála minden olvasó fejében kialakulhat egy kezdetleges kép erről a közösségről, szükség esetén eloszlatva téves feltételezéseket, vagy fokozva az érdeklődést.
Sajnos az egyes alkotókat összekötő, bevezető jellegű szövegek helyenként kissé átlépték az objektív keretet, és a sorok között túlságosan kicsúcsosodott a szerző személyes elfogultsága – talán nem ártott volna több ember hangját összevetni. Ráadásul ezek a szövegek némely oldalon olyan elírásokat tartalmaznak, hogy csak lestem, mint borjú az új kapura. Ez igencsak belerondított az összképbe.

Lalo5555>!
Márton László (szerk.): Iskolája az emberi szívnek

Remek antológia – jó lenne, ha folytatódna további kötetekkel a kimaradt írások megjelentetésére.

Amethyst >!

A kétséget pedig irtsd ki szívedből, mert ez minden jóban legnagyobb akadály. Aki kételkedik, hasonló az a tengernek habjához, mely a szelektől ide s tova hanyatlik.

Amethyst >!

De dohány nélkül nem tud beszélni az ember…

Amethyst >!

Mutasd meg nekem a te hitedet a te jó cselekedeteidből; én is megmutatom neked az én hitemet az én jó cselekedeteimből.