Minerva ​búvóhelye 9 csillagozás

Márton László: Minerva búvóhelye

"Ifjúkorában Johann B. azzal hitegette magát és az alakulófélben levő magyar közvéleményt, hogy ő a Látó. Ezen a címen írt is egy sokaktól olvasott, még többektől bírált költeményt, melyben azt jövendöli, hogy megújul a világ, még mielőtt az évszázad, melyből a vers írásakor tíz esztendő volt hátra, véget ér. „Talán bizony Apolló nyila fúródott beléd?” – kérdezte akkor egy barátja félig tréfásan, félig szemrehányóan. „Nem, kedves barátom – felelte ő félig tréfásan, félig elbizakodottan –, hanem Minerva kért tőlem menedéket.” Ehhez pedig tudni kell, hogy a költemény a Felső-magyarországi Minerva című folyóiratban jelent meg, mely ezután kevés idővel meg is szűnt.
Azóta eltelt öt és fél évtized: a világ megújult, de nem változott meg, illetve nagyon is megváltozott, de közben elfelejtett megújulni.

Jelenkor, Pécs, 2006

tsikorgo>!
Márton László: Minerva búvóhelye

Batsányiról. Vagy nem. Arról, hogy miért kudarc az egész felvilágosodás. És hogy ezt miért nem látjuk.

Gerimur>!
Márton László: Minerva búvóhelye

Nagyon szeretem a szerzőt, de erre a könyvére nehezebben tudok visszaemlékezni, ellentétben a többivel. Ne ezzel kezdje senki Márton László munkásságát. Persze ez is remek korrajz, egy tragikus emberi sorson keresztül bemutatva (akit egyébként úgy hívnak, hogy Batsányi János.) S persze sokkal több ennél.

szonika>!

Ha pedig önmagunkra nézünk, azt látjuk, hogy a végtelen nagyság és végtelen kicsinység közt eltévedve, nem vagyunk sehol.

szonika>!

„Higgye el nekem a tekintetes úr – suttogta a díszegyenruhás kapuőr –, a legkisebb homokszemecske is olyan csoda, melyet képtelenek vagyunk kifürkészni. Az, hogy létezik, hogy részei összefüggnek, hogy különválaszthatók, hogy ezek ismét csak szemcsék, hogy a részekre bontás folytatható, ezen a világon számunkra mindig titok marad. Csak az a kevés, amit értelmünk felfog belőle, és az a kevés, melyet más dolgokkal kölcsönhatásban észlelünk, válik a mi tulajdonunkká, a többinek Isten a tudója.”