M. ​L., a gyilkos 11 csillagozás

Történetek egy regényből
Márton László: M. L., a gyilkos

Az egy elbeszélésből és két kisregényből álló kötetében a szerző köznapinak mutatkozó, de óriási belső feszültségeket hordozó jellemek és helyzetek ütköztetésével viszi előre az eseménysorokat, miközben az emberi létezés alapfeltételeire kérdez rá.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Kalligram, Pozsony, 2012

vargarockzsolt>!

Közepes. *
Alcíme (Történetek egy regényből), ami egyszerre ígér nagyobb formát, regényt, és ugyanakkor posztmodern töredékességet. Ennek megfelelően három egymástól teljesen független, de a szereplők révén mégis összekapcsolódó szövegből áll.

Az első, a címadó hosszú elbeszélés, egy egyes szám első személyben elmesélt katonatörténet az 1970-es évek Magyarországából. Számomra teljesen hitelesnek tűnik, de nincs igazán jól megírva. Talán azért, mert az elbeszélő személye kidolgozatlan. Valaki mesél, és nincs mit tenni, mint elhinni. Nincs egy külső nézőpont, ami a történet hitelét szavatolni tudná. Saját tapasztalataim azt mondják, hogy igen, ilyen volt az előfelvételis (egyetemre felvett, és előtte kötelezően egy évre bevonultatott 18 éves fiúk) kopaszok, nyulak katonaélete: értelmetlen, kegyetlen és megalázó. És igen, a szocialista Magyar Népköztársaságban rengeteg szadista és ostoba ember kezében volt hatalom, akik visszaélhettek vele, akár a katonaságnál, akár az iskolákban, akár a civil életben. Ráadásul a Magyar Néphadsereg gyűjtőhelye volt a tehetségtelen és agresszív embereknek, a történet ezért akár igaz is lehet. Egy történet a sok közül, amelynek azonban az adott szociológiai helyzet leírásán túl nincs semmi távolabbra mutató értelme, tanulsága, amely indokolhatná az irodalmi feldolgozást.

A második történet egy novella egy magyar család horvátországi nyaralásáról, a délszláv háborúidejéből, alig túllépve a zsurnalizmuson. Érdektelen.

Ez eddig gyenge kettes. Szerencsére a kötet egy kisregénnyel folytatódik, amelyik egészen jó.
A közepes fogorvos címet viselő szöveg lazán egymáshoz kapcsolódó élettörténeteket mesél el, érdekesen, humorosan. Miközben ezek az életek mind tragikusak. Hősei leginkább értelmiségi figurák, akik a 20. századi magyar (és vietnámi) történelem áldozatai. A történelem nem csupán abban az értelemben sorsalakító, hogy kijelöli a hatalmi-politikai mozgásteret, hanem úgy is, hogy uralkodóvá tesz abnormális mentalitásokat, magatartásmintákat, amelyek a családban is érvényesülnek. El lehet gondolkozni azon, hogy a szabadsághiányos társadalmakban mennyire lehet felelős egy ember a saját sorsáért.

Összességében közepes . A három történet nem áll össze, egymást nem erősíti. Lehetne ugyan találni olyan erőltetett koncepciót, amely az együttes közlést indokolná, de én inkább úgy érzem, hogy a szerző lehetőséget kapott egy könyvre, és most csak ezzel az anyaggal tudta megtölteni. Kár érte.

*ez nálam (most) négy csillag

Könyvszédelgő>!

Márton László: M. L., a gyilkos Történetek egy regényből

Számomra hiányzik belőle a narratíva erős koherenciája, inkább széttartanak az egyes történetek, csak a hangulat, a visszaemlékezés által mutatnak egyféle egységet. Lehetnek egy regény töredékei ezek a szövegek, viszont ahhoz kevés, hogy már regénynek tekinthessük. Inkább az ötletek tárháza, melyek összecsiszolásával, egymáshoz igazításával megszülethet a nagy regény. Az első történet tetszett a legjobban, bár a katonavilág nem áll hozzám annyira közel. Mégis érdekes volt a nyulak élete, Molnár Lajos alakja pedig elég összetett és változó volt. Az Izgalmas romok talán a közepéig volt izgalmas, amíg Márton le nem lőtte a poént, előre bejelentette, hogy mi fog történni a családdal. Ez után már nem is volt olyan érdekes a történet további menete, úgyis tudtam, hogy semmi izgalmasat nem nyújthat, nem tud már meglepni. A harmadik történet volt számomra a legkuszább, ahova beugranak szereplők, aztán ugyanolyan gyorsan el is tűnnek. Sokszor nem láttam értelmét, hogy miért kell őket megismerni. Azt kell mondanom, olvastam már jobb Márton művet.

Gerimur>!

Márton László: M. L., a gyilkos Történetek egy regényből

Három nagy kisregény. Szerettem. Mindhárom katartikus és emlékezetes. Mondjuk talán 1980 előtt kell születni ahhoz, hogy értsük.

kovacsja>!

Márton László: M. L., a gyilkos Történetek egy regényből

A kötet három rövidebb írást tartalmaz, amelyek közül az elsőt – a címadót – találtam a leggyengébbnek, utána pedig folyamatosan javult az olvasásélmény. A kötetet a Közepes fogorvos menti meg, amiből szívesen vettem volna még pár karakterrajzot, és talán önállóan is megállta volna a helyét. Ha mást nem, legalább ezt az egyet érdemes lesz újraolvasni valamikor.

vargarockzsolt>!

Nagyanyám…
Egy időben például megpróbált rászoktatni a dadogásra. Módszerének az volt a lényege, hogy valahányszor a jelenlétében megszólaltam, ő azonnal a szavamba vágott, és rám parancsolt, hogy ne dadogjak. Hiába bizonygattam, hogy márpedig nemdadogok, ő azzal érvelt, hogy képtelen vagyok akár a legegyszerűbb mondatot is végigmondani, ami igaz is volt, csak éppen ő akadályozott meg ebben.
Egyszer elvitt egy logopédushoz, és attól fogva nem győzte híresztelni, hogy „a gyereknek sajnos logopédushoz kell járnia”. Azt is mondogatta, hogy akinek logopédushoz kell járnia, az már „nem száz százalékig normális”. Az volt a véleménye, hogy a dadogás testi hiba, mely más fogyatékosságokkal is szükségszerűen együtt jár. Aki dadog, annak előbb-utóbb jókora púp nő a hátán, és meg is bénul, úgyhogy tolószékben tölti az életét, viszont a haja egészen biztosan kihullik, sőt a szemöldöke és a szempillája is.

108. oldal, Közepes fogorvos

kovacsja>!

Ebben az országban három dolgot lehet példamutatóan csinálni: viccet mesélni, feljelentést írni, öngyilkosságot elkövetni.

FoolsGold>!

Az ikes igéket rögtön megemészti az ember, a búzalisztet csak jóval később!

FoolsGold>!

A könyveket gerincükkel fölfelé rakta be a hónom alá, és soha, egyetlenegyszer sem mulasztotta el megjegyezni, hogy jó lenne, ha nem izzadnám össze a könyveket. Meg volt győződve róla, hogy az izzadást ugyanúgy vissza lehet tartani, mint a pisilést, ez mindössze önfegyelem kérdése.

Kapcsolódó szócikkek: pisilés
FoolsGold>!

[…] tudatossá vált benne, hogy az időt, az életet – a magunk és a mások életét – csakis elvesztegetni érdemes.