A ​madám 51 csillagozás

Martina Cole: A madám

A hírhedt Briony Cavanagh fénykorában feltűnő szépség, aki egyúttal gazdag is. Hatvanéves korában viszont egy sor közismert bordélyt üzemeltet az East Enden. Politikusok és nemesemberek patronálják – sőt egyesek szerint még a királyi család bizonyos tagjai is. Csak Briony a tudója annak, hogy mi is folyik a vastag bársonyfüggönyök, a csukott ajtók mögött, de Briony sohasem nyitja ki a száját – hacsak nem származik valami haszna belőle. Csak Briony tudja, hogy milyen fájdalmas és kemény utat kellett megtennie, míg idáig jutott. Egy nyomorgó szülői házban kezdődött a gyerekkora, amely azután megdöbbentő árulással ért véget, melyet ő tervezett el és vitt végbe, mivel elszánta rá magát, hogy a kezébe veszi a saját sorsa irányítását. De a virágzó üzlet kapcsán az élet árnyoldalaival is megismertette a londoni alvilág. Az anyagi sikerrel kockázat és veszély is jár. De a madámnak megvan a saját titkos búvóhelye, egy hely a szívében, amelyet mindig beárnyékolnak a veszteségek…

Eredeti megjelenés éve: 1994

Alexandra, Pécs, 2000
Alexandra, Debrecen, 1996
670 oldal · ISBN: 9633670051 · Fordította: Cserna György

nagy_anikó
Martina Cole: A madám

Egy történet kb.1910-től 1989-ig. Ha jól számoltam négy generációt ölel magába és minden sorát élvezettel olvastam. Egy történet a megaláztatásról, túlélésről, örömről, bánatról, emberi jellemekről. Én nem sorolnám a krimihez, inkább mondanám, hogy egy gengsztertörténet, de valami fantasztikusan jó. Az utolsó kb. 50 oldalat végig pityeregtem. Hogy miért? Tessék elolvasni. Mindenkinek ajánlom.
"Nekem nagyon is van fogalmam az erőszakról. Mert
erőszakosak voltunk a húszas években, és hidd el, ha azt mondom, muszáj
volt erőszakosnak lenni. Ha valamit akartál, azt meg kellett szerezned. Nem
olyan volt, mint ma, amikor a munkásosztály is járhat iskolába és megcsi-
nálhatja a szerencséjét. Két választásom volt, vagy magam gondoskodom
önmagamról és a családomról, vagy olyan mélyre süllyedek, mint amilyen-
re anyámnak kellett.
– Te nem tudod a legfontosabb dolgot az igazi erőszakról. Ó, persze bán-
tod az embereket és beléjük lősz. De fogalmad sincs az igazi szegénységről
és arról, hol születik az igazi erőszak. Arról, mit jelent az,hogy csak a legrá-
termettebbek maradnak életben. Én és Tommy egy olyan korból jöttünk, ahol
az is nagy dolognak számított, ha valaki rendszeresen ehetett, és volt hol meg-
melegednie. Te úgy nőttél fel, hogy mindent megkaptál, amit csak akartál.
Még előkelő iskolába is járattalak benneteket. De miért? Mi az istenért?" – Briony szavai unokaöccséhez.

Swoosh

Egyszóval: kedvenceltem.

Ha kicsit többet kell mondani róla, akkor hát tetszik a kor, a szereplők, a cselekmény meg minden. Nem minden rózsaszín spoiler

Lehet nem mindenki ért egyet velem, de Ken Follett-re is emékeztetett picit a stílus.

A többi könyve is ilyen Martina Cole-nak ?

Ananiila
Martina Cole: A madám

A már megírt értékelésem elveszett az internet fekete bugyraiban. Úgyhogy most szűkszavú leszek, mert nincs kedvem újraírni.
Olvasható volt, de maradandót nem adott.
Tiszta 90-es évek hangulat Jackie Collins könyveihez hasonló felépítéssel és hatásvadászattal.
A borítón lévő szőke nőt nem értem, és a fülszöveg sem a legjobb, akit ez tántorít el annak ajánlok egy beleolvasást. Az eleje nagyon durva, gyomorforgató történettel indul a könyv.
Családtörténetnek nagyon jó, érdekes, sokszínű karakterekkel.

Síontan
Martina Cole: A madám

Szép hosszú alvilági családregény, érzékeny gyomrúaknak nem ajánlott :)

Rose_M
Martina Cole: A madám

Huhh…,hajnalban fejeztem be,aztán erről álmodtam,hulla fáradt vagyok,de…megérte.Ez a könyv zseniális,nem is értem,miért nem olvastam eddig az írónőtől.Csillagos ötös!

mate55
Martina Cole: A madám

Valami van Martina Cole-ban. Valamit nagyon tud. Valami történet, ami magával ránt, kíváncsivá tesz. Az eseménydús, váratlan fordulatokban bővelkedő regényben, a múlt a jelen, néhol romantikus, néha szenvedélyes, néhol kissé erotikus képei váltakoznak.Úgy van megírva, hogy az olvasó néha a hasára fordítja a könyvet, és azt mondja „hú de jó ez a regény”.

pöttyös_1
Martina Cole: A madám

Valamikor rég kezdődött a kapcsolatom a Martina Cole-féle könyvekkel és A madám volt az első kötet. Véletlenül akadt a kezembe és addig nem tettem le amíg ki nem olvastam. De komolyan, egész éjjel fent voltam, képtelen voltam letenni. Volt benne valami ami magával ragadott. Nem tudom, hogy az az egészen más világ melyben Briony története elkezdődött vagy az ő karaktere ami először kicsit talán ellenszenvesen indult, de utána mindenki megszerette ezt a magabiztos, céltudatos kislányt, majd nőt.
Elég nagy léptekkel haladnak a könyvben, egészen gyerekkorától a haláláig.
Aki inkább valami csavarokkal és nagy fordulatokkal teli krimit vár, vagy krimit egy kis romantikával megfűszerezve akkor annak nem ajánlom. Ebben szerintem egyik sincs meg igazán, és mégis ezek nélkül is olvastatja magát egészen addig amíg az utolsó lapig nem érsz :) megérdemli ezt a 96%-ot amit eddig kapott.

kalinabianka

csillagos 10 es…
de ilyet sajnos nem lehet adni.
nagyon hosszú regény. DE mintha percek alatt olvastam volna el
és az a többi könyvére is igaz az írónőnek :))

Gambrinus

„Az embernek olyan gazdagnak kell lennie, mint egy Krőzus, ha azt akarja, hogy abszolút semmi gondja ne legyen. Sőt, annyi kincse kell hogy legyen, mint Salamonnak, hogy tudja, bármit megtehet amit akar. Addig viszont le kell hajtania a fejét, és megalázkodni mindenkinek az égvilágon.”

„Gyümölcsárus fiúk álltak mindenütt, talicskájukon magasra volt halmozva a narancs vagy az alma. Piszkos kezükkel hol pénzért nyúltak, hol pedig az árujukat mérték, gyors és gyakorlott mozdulatokkal. Amikor csak lehetett, csaltak egy kicsit, és közben be sem állt a szájuk, szóval tudták tartani fiatal és idős vevőjüket egyaránt.”