Egy ​kritikus halála 8 csillagozás

Martin Walser: Egy kritikus halála

Martin ​Walser új szatirikus regénye óriási vihart kavart a sajtóban. A könyv egy nagy hatalmú irodalmi kritikus állítólagos meggyilkolásának hátterét tárja fel, s mivel ebben a mindenható kritikusban mindenki azonnal a kortárs német irodalomkritika megasztárjára ismert, akinek verdiktjei egy-egy új mű életéről és haláláról döntenek a tévében, a regény fogadtatását elsősorban ez a körülmény határozta meg. Felmerült a gyanú, hogy Walser nem véletlenül emelte be „költészet”-ébe a zsidó származású kritikus, Ehrl-König alakját: talán éppen hogy a közvélemény sokkolásával hívja fel a figyelmet művére, mi több: tézisére, miszerint az irodalmi siker immár egyes-egyedül a megfelelően gerjesztett szenzáción múlik. Az állítólagos gyilkosság ügyében nyomozó én-hős az információk tömkelegét gyűjti össze Ehrl-Königről, akinek gyilkosa a gyanú szerint az az író, akinek a művét a tévéshow-ban tönkrezúzta. Csakhogy mindez a regény végén szinte mindenestül visszavont irodalmi csíny. A kezdetben… (tovább)

Európa, Budapest, 2003
276 oldal · ISBN: 9630774844 · Fordította: Devich Klára

Bla IP
Martin Walser: Egy kritikus halála

Martin Walser regénye a német irodalmi élet kifigurázása. Egy feltételezett gyilkosság körülményeinek tudós taglalása, miközben az üzenet az, hogy odáig jutottunk a véleményvezérek(kritikusok)és a média közös együttműködése dönti el, hogy egy könyv(ügy) sikeres lesz-e, avagy oda sem figyelnek rá. Különösen így lehet ez olyan esetekben, amikor a médiumok is egy oldalon állnak, azaz egy szájízből, a legnagyobb véleményvezér szájíze szerint vezéreltek.Hisz minden csak manipuláció kérdése.
Az eredetileg szatirikus regény nagy felzúdulást váltott ki Németországban, mert sokan véltek magukra ismerni – de tudjuk: „akinek nem inge ne öltözzön!”, s valószínűleg ez is volt az író szándéka. De mivel végül – a gyilkosságot mesterien elkendőzve – kiderül, hogy mi történt…, az író ezzel feloldja a komoly ügy „bélyegét”. Szokatlan, mai könyv, korunkra nemcsak német nyelvterületen, s nemcsak az irodalmi életben jellemző…Kár, hogy ilyen kevesen olvassák.

Martin Walser: Egy kritikus halála

Imádom azt az irodalomszerető, ironikus humorú, okos fejét! Olyan ez a regény, mintha magammal sakkoznék és csak azért se hagynám magam! Vagy mintha megpróbálnám meggyőzni Goethét, hogy Az Író Én Vagyok, és majdmegmondoménneki a tutit!
Ha meg nem tudok írni, kritizálok. És az enyém a hatalom, mindörökké, Ámen.

slawter
Martin Walser: Egy kritikus halála

Érdekes olvasmány, aminél nagyon soka számít, hogy az elején megfogja az embert, különben hamar a sarokban végzi.

Chöpp

A tenger néha tudomást sem vesz róla, hol végződik ő, és hol kezdődik az ég.

Kapcsolódó szócikkek: tenger
Chöpp

… ha az ember védtelen és gyenge, jobban megismeri a többieket abból, ahogy viselkednek vele.

III. számú hangszalag, 199.o.

Chöpp

Bárcsak akadna ember, aki olyan, mint amilyennek hittem…

Chöpp

Ha valaki verset ír, hadd lássa azt nyomtatásban is. Ez emberi joga. A versírás amúgy is a határtalan, minden együttérzést megérdemlő gyengeség jele. Amin, ha egyáltalán, csakis a nyomtatás segíthet.

Kapcsolódó szócikkek: gyengeség
Chöpp

A professzor otthon volt. Azt szeretem ebben az emberben, hogy örül, ha kérdeznek tőle valamit. Minek tudom, amit tudok, ha senki sem kíváncsi rá – hangoztatja rendszeresen. És a professzor sokat tud. Mindenben szakértő. Híres mondása: Európa – számomra honismeret.

Chöpp

Lassan rájöttem, miért tetszik nekem ez a pár: Megéltek egyet-mást, és most ennek megfelelően viselkednek. A tapasztalat és a megnyilvánulás tökéletes arányossága hitelessé teszi őket. És a hitelesség szépít.

Chöpp

Még soha nem tudtam ilyen biztosan: egy szép napon alig fogom megérteni, hogy voltam ilyen sokáig képtelen olvasni. Pontosabban: mértéktelen lelkesedéssel olvasni. Különben nem olvasás az olvasás. Hiszem, hogy valamikor nagyon sokat fogok olvasni. Írni talán kevesebbet.

II. számú hangszalag, 191-192.o.

Chöpp

A kritika ellentéte nem a dicséret, hanem az igenlés. Aki dicsér, fölényesen bánik azzal, akit dicsér. A dicséret ugyanolyan arcátlanság, mint a kritika. Mind a kettő hatalomgyakorlás. Aki nem ért egyet, tartsa a száját. Ebben a tekintetben mindenki Goethe, aki lelke legmélyéből mondta, írta hetvenöt éves korában: Aki nem szeret engem, ne is ítélkezzék felettem.

Kapcsolódó szócikkek: dicséret · Johann Wolfgang Goethe · kritika
Chöpp

Szakmámhoz tartozik, hogy megmondom magamnak a magamét. Értelmiséghez nem méltó, hogy átkozza a sorsot. Ha lassan minden sebet üt rajtunk, tudjuk, hogy a szemléletmódban van a hiba. Az, hogy ennek tudatában vagyunk, nem segít.

Chöpp

A média immúnis az igazságra.

Kapcsolódó szócikkek: média