Kiskert ​mindentudó 4 csillagozás

Martin Staffler: Kiskert mindentudó

Hogyan tegyük kiskertünket egyszerűen, gyorsan a pihenés és a nyugalom szigetévé? Ehhez gyűjtöttük össze a leggyakrabban előforduló kérdéseket és a gyors, lényegre törő, pontosan megfogalmazott válaszokat.

Eredeti cím: Soforthelfer Kleine Gärten

Eredeti megjelenés éve: 2015

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mindentudó - 99 lényegre törő válasz Sziget

Sziget, Budapest, 2016
124 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155178863 · Fordította: Jakab Judit

Martin Staffler: Kiskert mindentudó

Amikor az ember lodzsakertészből egy nagyobb kert (rész)tulajdonosává válik elkapja lendület és mindent be akar ültetni olyan növényekkel, amiket már régen szeretett volna. Persze vannak a családtagok is jobbnál-jobb ötletekkel, tervekkel, elképzelésekkel, amelyek néha homlokegyenest mások, mint az enyémek. Nem árt azonban tudni, hogy a fák megnőnek, lombjuk lesz, zavar(hat)ják egymást a növekedésben, nem minden virág szeret mindenféle talajt, vannak fénykedvelők és árnyéktűrők. Az ilyen könyvek forgatása sosem haszontalan, de a tervezés/áttervezés időszakában különösen hasznosak. El kell dönteni milyen környezetet szeretnénk, dzsungeleset, áthatolhatatlant, elegánsat, minimálisat? Ebben az évben már csináltam kerttérképet, és szerencsére korábban készítettem fotókat a kertszakaszokról és van kertészeti naplóm is, mit mikor ültettem, mikor metszettem? Ez különösen akkor segít, ha újabb növényeket szeretnénk betelepíteni és nem pontosan látszik kora tavasszal, hogy hol is fog majd kinőni egy-egy évelő növény a talajból. A talajtakarók között azért vannak most is meglepetés tulipánok és egyebek is.
Ez a gyönyörű képeket tartalmazó kötet segítséget adhat ahhoz, hogy hogy kialakítsuk saját stílusunkat a kertben. Minden fejezethez tartozik egy-egy Kisokos tipp, amely olyan ötleteket is tartalmaz, amelyre nem is mindig gondoltunk volna.
Főbb fejezetek: Látványos trükkök, Azonnali eredmények, Szerszámok és munkaeszközök, Térelválasztók, Egynyári kúszónövények, Évelő kúszónövények, Sövények, stb.
A látványos kert kialakításához hasznos az egynyáriak és évelők vegyes telepítése, növénytársulások létrehozása.
Van egy ismerősünk, akinek egy csodakertje van, húsz év munkájával, folyamatos cserékkel, átültetésekkel, újak beszerzésével hozott létre egy igazi pihenőkertet, kis tavacskával, sok-sok madárvendéggel.
Két év után alakulgat nálunk is az a környezet, amilyet szeretnénk. Vannak növények, amelyeknek lassanként a megzabolázásukra kell figyelmet fordítani (lonc, hajnalka, talajtakarók).

konyvolvaso>!
Martin Staffler: Kiskert mindentudó

Nagyon tetszett a szerkezete a könyvnek.
Szóba került a kerítés, a kinti épületek, mellékhelységek szerepe és létrehozása a kertben.
Kerítést azért építjük, hogy elválasszon de szükségünk van arra is, hogy ne legyen bezárt az elfoglalt terület.Milyen célra tudunk helyet szerezni magunknak a már meglévő területekkből.
Jó ha van szerszámoskamra,

KISOKOS TIPP
A természetes, vidékies, vagy romantikus kertekben különleges hangulatot teremtenek az olyan növények, amelyek a térkő vagy a lépcső réseibe telepednek. Hagyjunk a természetnek szabad utat, vagy ültessünk célzottan kakukkfüvet, ibolyát, sárga keltikét és házi kövirózsát a kövek közötti nagyobb résekbe. A harangláb, a palástfű és a nefelejcs könnyen kivadulnak az ágyásokból, és tovább terjeszkednek az alkalmas mélyedésekbe, repedésekbe.

59. oldal, Szilárd burkolatok

KISOKOS TIPP
Amíg a kisebb kerti szerszámokat (pl. kislapátot és a metszőollót) az elvégzett munka után le tudjuk tenni a kerti asztalra, addig az ásót, a lapátot és a gereblyét már nem olyan könnyű elhelyezni. Tehetjük őket egy kerti ládába, amelyet lecsukva padként is használhatunk. Cserélhető fejű szerszámokkal (amelyekhez egy nyél tartozik) szintén sok helyet spórolhatunk.

23. oldal, Elrejtendő zugok