A ​somme-i csata első napja 9 csillagozás

1916. július 1.
Martin Middlebrook: A somme-i csata első napja

1916. ​július 1-én a Somme-nál brit katonák hosszú sorai emelkedtek ki a lövészárkaikból és lassú, egyenletes léptekkel elindultak a német állások felé, ahol a széles szögesdrót akadályok mögötti német géppuskások már várták őket. A nap végére az elavult taktika és a modern hadviselés összecsapása a britek szörnyű vereségéhez vezetett. Egyetlen nap alatt 60 000 katonájukat vesztették el, köztük 20 000 halottat. A somme-i csata első napja a brit hadtörténelem legvéresebb fekete napja lett, és az angol nyelvterületeken sokak számára az egész háború hiábavalóságának valamint az egyszerű katonák hősiességének szimbólumává vált.

Martin Middlebrook könyve ennek az egyetlen napnak a történetét dolgozza fel, amit az tesz különösen érdekessé az olvasó számára, hogy nem csupán a hivatalos iratokra támaszkodik, hanem annak a több száz túlélőnek a személyes elbeszélésére is, akikkel a szerző könyve írásakor (1969-71) még személyesen is találkozhatott. Jó részük a háborús lelkesedés… (tovább)

Saxum, Budapest, 2016
366 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632482521 · Fordította: Glattfelder Béla

Cambrai17 P>!
Martin Middlebrook: A somme-i csata első napja

A Saxum kiadó gondozásában megjelent könyv angol nyelvű eredetije száz véleményező kritikája alapján a maximális öt csillagon áll, az Amazon.uk-n. Részemről soha rosszabb választás az első magyar nyelvű kiadványnak a csatáról. A somme-i támadás történetének egyik meghatározó munkája ez a kötet még ma is, pedig 1971-ben adták ki először. Middlebrooknak volt még lehetősége a veteránok egy részével interjút készíteni, ezt lehet is érezni a nézőpontján. A magyar kiadó a fülszövegben azt írta, ismereteik szerint a témában ez az első magyar nyelvű könyv, nos szerintem a Csata arca hasonló igényes módon dolgozza fel a témát magyarul, igaz az nem csak erről a csatáról szól.

minczer>!
Martin Middlebrook: A somme-i csata első napja

Ellentétben sok más, csatáról szóló könyvvel, ez egy kiválóan megírt könyv. Végig érdekfeszítő, nagyon sok információval. És ami egy ilyen könyvnél nagyon fontos: egyszerű, jól átlátható térképekkel!
A könyv végén még útmutatást is kapunk arról, hogy hogyan jutunk el az eredeti helyszinekre„ ha kedvünk támad egy kis kirándulásra a Somme folyó környékén.