„Megsebzett ​szívem” 12 csillagozás

Lilli Jahn élete 1900–1944
Martin Doerry: „Megsebzett szívem”

A ​cím idézet a levélregénynek is olvasható dokumentumgyűjteményből. Lilli Jahn zsidó orvosnő írt így 1943-ban a Gestapo börtönéből kamasz gyerekeinek, aggódva a magára maradt öt gyerek nehéz sorsa miatt. Ernst Jahn, a fiatal árja körorvos 1926-ban kötött házasságot kolléganőjével, 1940-ig egy fiuk és négy lányuk született. Az eleinte közösen praktizáló házaspár helyzete 1933 után gyökeresen megváltozott, Lillit eltiltották hivatása gyakorlásától, a kis faluban társadalmilag teljesen elszigetelődött, s mikor férje mellé kihelyeztek egy fiatal orvosnőt, aki gyereket szült Ernst Jahnnak, a polgármester elüldözte Lillit. Ő gyerekeivel együtt Kasselba költözött, ahol hamarosan letartóztatták. A börtönből írta legtöbb levelét a családanyai teendőket hősiesen ellátó 14 éves Ilsének, aki, húgaival együtt, naponta beszámolt életük eseményeiről, és akinek nagy szüksége volt az anyai tanácsokra, különösen miután otthonukból kibombázták őket. Lillit 1944-ben Auschwitzba vitték, ahol rövidesen… (tovább)

Európa, Budapest, 2004
398 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630775484 · Fordította: Murányi Beatrix

Martin Doerry: „Megsebzett szívem” Lilli Jahn élete 1900–1944

Az az érdekes az ilyen könyvekkel (vagy akár filmekkel) kapcsolatban, hogy előre tudjuk mi a vége a „történetnek”, hiszen nem is az a célja, hogy egy nagy csattanóra emlékezzünk, ám én mégis végigizgultam, hogy hátha tudnak segíteni, hátha megmenekül, hátha történik valami csoda. De persze nem árulok el azzal semmi újat, hogy nem történik semmiféle varázslat. Lilit elhurcolják, és a gyermekei szinte egyedül maradnak.
Jó szívvel ajánlom mindenkinek ezt a könyvet, akit érdekel a 2. világháború, érdekel egy újabb élet, amelynek akkor szakadt vége.

abstractelf>!

Martin Doerry: „Megsebzett szívem” Lilli Jahn élete 1900–1944

Ez a könyv az én szívemet is megsebezte. Non-fiction, Lilli Jahn leveleiből épül fel, amelyet a családjának írt hosszú éveken keresztül.
De olvasás közben a szívem ténylegesen megszakadt, főleg hogy a háborúról általában számokban, hadtörténeti szempontból tanulunk.

winrudi>!

Martin Doerry: „Megsebzett szívem” Lilli Jahn élete 1900–1944

Lilli története nagyon megrendítő olvasmány, szívszaggató érzés az ő és gyermekei leveleit olvasni. Mennyire tragikus, hogy ez a sajnálatra- és szeretetre egyaránt méltó, okos, művelt és jó szándékú teremtés mind női mind emberi mivoltában kudarcokat és szörnyűségeket élt meg. Sorsa „remek” példája a huszadik század seregnyi rémségének, legszemélyesebb leveleinek közreadása pedig segít emberivé formálni a holokauszt áldozatainak névsorát. És hogy én mennyire utáltam a férjét, Ernstet… (Bővebben a blogon.)

Aquarius >!

Martin Doerry: „Megsebzett szívem” Lilli Jahn élete 1900–1944

A regény törzse Lilli Jahn fennmaradt levélváltásaiból született. Annak ellenére, vagy éppen azért, rendkívül érdekfeszítő olvasmány, kiváló jellemrajzokkal. Hű képet ad a németországi nemzetiszocialisták fokozatos hatalomra jutásáról, ideológiai megközelítés nélkül, csak a történések leírásával. A kitartás, a hit, és a remény végigkíséri a művet.
Mindenkinek ajánlom! Nem szabad kihagyni!

„Sohasem lesz nekünk újra jó.”
„Újra jó, csak a később születetteknek lehet”

Rosalie_2>!

Martin Doerry: „Megsebzett szívem” Lilli Jahn élete 1900–1944

Nem is tudom, hogy mit mondhatnék erről a könyvről.
Már a könyv hátlapja elárulja, hogy hogy fog végződni Lilli sorsa. Engem nagyon megfogott az, hogy Lilli hogy viszonyult ezekhez a dolgokhoz; a házasságtörő férjéhez, a gyerekeihez, a rokonokhoz, ismerősökhöz, akik – többnyire – elmenekültek a náci Németországból és megpróbáltak gyökeret verni ott, ahol nem érheti őket bántódás se a vallásuk, se az etnikumuk miatt.

Mindvégig azon agyaltam, hogy Lilli hogy hozhatott meg egy ilyen nehéz, de ugyanakkor rossz döntést. Hisz nem kötötte őt a „hazaszeretet". Nem volt nagyon sok oka, hogy Németországban maradjon.. talán csak a csalfa férje, a praktizálási lehetősé – amitől később megfosztották – és a gyerekek.
Soha nem fogom megtudni, hogy mire gondolhatott, de soha nem is fogom megérteni, se felfogni. Nem az én dolgom, hogy ítélkezzek; nem én vagyok a felsőbb bíróság, de úgy gondolom, hogy Lilli élete rossz döntések sorozata.
Ugyanakkor meg nem lehet csak úgy pálcát törni Lilli felett, hisz nem tehetett róla, hogy az akkori Németország, amelyet bekebelezett a munkanélküliség, az elégedetlenség, a szegénység és a nyomor végül egy szélsőjobboldali párt mellett állapodott meg, ami aztán meghozta Németország számára a jól megérdemelt pusztulást.

Lilli egy tipikusan olyan karakter volt, aki inkább beletörődött a történtekbe; inkább megalkudott az életével, mintsem küzdött volna ellene; menthette volna a menthetőt. Talán a gyerekek miatt? De épp a gyerekek miatt kellett volna disszidálni…
Ahogy mondtam: soha nem fogom felfogni.

Mindazonáltal sajnálom ami Lilli-vel történt, mert valóban egy nagyon aranyszívű, olykor kis nyuszi, hölgy volt. Szívmelengető leveleket írt. Gyönyörűen fogalmazott és mindig itt abban, hogy lehet jobb. Reménykedett még akkor is, amikor tudta, hogy már nincs remény.
Igazán csodálatra méltó egy asszony volt, aki ízig-vérig rajongott a zenéért és a művészet szépségeiért. Remélem, hogy a lelke nyugovóra tért és megbocsátott.

anni_olvas>!

Mert én Istent tisztelem minden történésben, minden életmegnyilvánulásban, a katasztrófákban éppúgy, mint a legkisebb dolgokban,Istent szeretem a fák és a szél zúgásában éppúgy, mint a legtörékenyebb virágban, mint mindenben, ami szép, magasztos és nemes.

anni_olvas>!

Édes jó Anyukám! Nem fázol? Tudsz aludni éjjel? Ne aggódj annyit! Értetted? Én mindent megcsinálok, amilyen jól csak tudom, és lassan már hasonlít a Te munkádhoz. Persze olyan jól, ahogyan Te, nem tudom csinálni. Anyucikám, én mindig, mindig itt őrizlek a szívemben, csak ne aggódj olyan sokat. Jó éjszakát. Ezerszer ölel és egy nagy puszid küld Ilséd.

anni_olvas>!

Hogy vagy? Annyit gondolok Rád. Ma, amikor csöngettek és kinéztem a házkapu ablakán, azt hittem, Anyu, Te állsz a kapu előtt. Olyan furán éreztem magam, mint még soha. De az a csalódás, hogy nem Te voltál! Kunczéné volt.

anni_olvas>!

Ó, csak Te is itt lehetnél. Anyukám, most vigasztaljuk kicsit egymást. Biztos Te is borzasztóan érzed magad, annyira hiányzunk. Én meg borzasztóan érzem magam, annyira hiányzol. Hát vigasztaljuk egymást, hogy nemsokára minden, minden megint jó lesz. Jaj, Anyukám, szívem, én próbálom a legkülönbözőbb módokon vigasztalni magunkat, de hát nem sikerül.