Szürke ​fény 7 csillagozás

Martin Andersen Nexö: Szürke fény Martin Andersen Nexö: Szürke fény Martin Andersen Nexö: Szürke fény Martin Andersen Nexö: Szürke fény

Nexö Ditte, az ember lánya c. munkája korábban, az első néhány kiadásban „Szürke fény” álnéven jelent meg. Ditte a világirodalom egyik legrokonszenvesebb nőalakja. Sorsa a női szeretet, szerelem és jóság tragédiája, mely szükségszerűen bekövetkezik az emberi elnyomorodásnak azokban az évtizedeiben amelyeket széles társadalmi körkép formájában és magával ragadó tarkasággal Nexö elénk tár.

Ditte, az ember lánya címmel is megjelent.

Eredeti cím: Ditte Menneskebarn

Eredeti megjelenés éve: 1948

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A világirodalom klasszikusai · Helikon klasszikusok

Aldina, 1993
702 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637394176 · Fordította: Jánosy István
Európa, Budapest, 1963
678 oldal · keménytáblás · Fordította: Jánosy István
Magyar Helikon, Budapest, 1961
712 oldal · Fordította: Jánosy István

Parlandorka IP>!
Martin Andersen Nexö: Szürke fény

Nagyon nyomasztó könyv. Amennyire érdekelt Ditte sorsa, annyira szerettem volna mihamarabb a végére érni. És néha úgy szerettem volna megrázni ezt a lányt, hogy térjen észhez, ne rontsa tovább a saját életét.
A könyv később Ditte az ember lánya címmel is megjelent, de ezt a címet közelebb érzem a történésekhez. Szürke fény… Ditte azt hiszem, a legvégéig megtartja azt a ki tudja, honnan jött tulajdonságát, amivel mindenben lát egy kis fényt is. Pedig lehet, hogy könnyebb dolga lenne, ha beletörődne, hogy az ő élete nem a fényről szól.
Nincsenek kedvenc szereplők. Talán az öreg házaspár a mézeskalács-házban, és Rasmussen anyó, de ők olyan csekély örömet nyújtanak Dittének, hogy kár rájuk szót vesztegetni. Kedveltem az írót és a feleségét is, de persze ebben az ügyben aztán végképp nem mentem fel Dittét.
Külön érdekesnek találtam Karl sorsát, akinél végigkövethettük, hogyan lett egy birtok várományosából tengődő nincstelen. És megint csak nem akarom felmenteni ebben a felelősség alól.
Egészében véve egy jó nagy társadalomkritika a regény. Az ébredő szocializmus öntudata szépen kirajzolódik a végére. És persze, újra a régi kérdés: meddig tart az önérzet? Ha már alegalján vagyunk is, kinek engedjük, hogy megalázzon?
A regény szövése eléggé rendszertelen. Helyenként túlírt, másutt meg fontos eseményekről is egy-egy elnagyolt utalásból tudunk meg valamit. De a nyelvezete tiszta, és eléggé olvastatja magát.

Anó P>!
Martin Andersen Nexö: Szürke fény

Nem igazán értékelés ez, inkább rövid visszaemlékezés. Ditte, a regény hősnője, iszonyú sokat szenvedett, én pedig agyonzokogtam magam a sorsán. Utoljára talán kisgyermekként volt boldog, amikor még hitt a mesékben, és egyszer az erdőben varázslatos kalandban volt része, úgy rémlik, tündérekkel találkozott. Szinte egész életében csak rossz dolgok történtek vele – megesett a nagygazda fiától, ahol dolgozott – elkergették és megalázták…amikor elvesztette a gyermekét, akit, ha jól rémlik, elütött valami jármű, a kicsi utolsó erejével a ruháját féltette, melynek zsebeit nagy szeretettel az édesanyja varrt rá…
Ma már nem biztos, hogy úgy tetszene ez a könyv, de fiatalon az ember hajlamos a végletekre és a szentimentalizmusra…akkoriban mély benyomást gyakorolt rám.

Rawalpindi>!

– A világon mindig több volt az olyan, aki a készből élt, mint aki meg is dolgozott érte…

412. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

…a szeretetet nem lehet erőltetni.

303. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

– Megfeledkezett a szegény emberről az Isten […]. – Nemcsak arra nem gondol, hogy a szegény ember miből éljen, sokszor még meghalasztani is elfelejti.

411. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

…a legtöbb ember fej nélkül szaladgál a világban, azért bújik keresztül elég könnyen mindenen.

537. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

…a fővárosban nehezen nyílnak az ajtók, ha meg nem kenjük őket.

151. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

…bolondnak áll a szerencse!

116. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

…aki az igazat megmondja, azt bolondnak tartják.

683. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

Csak kétféle ember van a világon: becsületes és gazember; és a gazemberek kerekednek felül, a többiek tönkremennek, mert túlontúl nehéz fajsúlyúak.

604. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

A rendetlenség mindig abból fakad, hogy kelletlenül végezzük munkánkat.

315. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961

Rawalpindi>!

…minden tetőnek van egy rozoga pontja.

298. oldal, Magyar Helikon Könyvkiadó, 1961