Alagút ​az agyban 3 csillagozás

Beszélgetés Dr. Csókay András idegsebésszel
Martha Tailor: Alagút az agyban

A könyv, amelyet kezében tart, Kedves Olvasó, nem egy szokványos bűnügyi történet. Ellenkezőleg, a nagyon is komoly valóságról szól. Igaz, meglehetősen sok benne a vér, az izgalom, s természetesen a kegyetlen gyilkos is jelen van, aki azonban most nem egy elvetemült ember, hanem maga a HALÁL. A nyomozók helyett itt orvosok próbálják elkapni és megállítani az alattomos „gyilkos”-t, s hogy ez mennyire sikerül nekik, tőlünk, a mi segítségünktől is függ. Olyan orvos is van, aki nem csak a testet, a lelket is szeretné meggyógyítani.
Dr. Csókay András idegsebész új módszerével az agyban pilléreken nyugvó alagutat épített, hogy tudása mellett határtalan szeretettel állítsa meg a váratlanul támadó, halált okozó „tornádót”, amely nem kímél sem felnőttet, sem gyermeket…

Róla szól: Csókay András

Radnai, Budapest, 2004
Radnai, Budapest, 2002

Martha Tailor: Alagút az agyban

Martha Tailor: Alagút az agyban Beszélgetés Dr. Csókay András idegsebésszel

Van pár orvosi krimi a birtokomban Martha Tailor-tól, de még egyiket sem olvastam. Ezzel a riportkönyvvel kezdtem, mert pár éve láttam Csókay dr-t a ker. tv-ben és már akkor szimpatikussá vált, de ez a könyv csak megerősítette a szimpátiámat.
Valóban nagyon kevés az a lelkiismeretes – nem hálapénzre utazó – nagy tudású (és ezt itt szó szerint értem) orvos, aki ráadásul szerény is.
Annyit emlegette Teréz anyát és Boulad jezsuita agyát, hogy szinte már magaménak éreztem a hitét! Az a rengeteg erő és szeretet, ami árad az orvosból, az hihetetlen!
És az Istenhite is irigylésre méltó.
Jómagam ateista vagyok, így néhol már zavart a sok vallási utalás. Ezért kap „csak” 4 pontot, de az embernek és az orvosnak természetesen jár az 5 csillag :))

Szédültnapraforgó>!

Élet és halál. Az ember két legmaradandóbb, s egyben legmegrázóbb élménye. Mindkettő fájdalommal jár, de ez a két fájdalom mennyire különbözik egymástól! Amikor egy új élet kezdődik, a fájdalom szinte azonnal megszűnik, amint a gyermek a világra jön. A halál miatt érzett fájdalom hosszú időn át nem szűnik. A születés bodogság, a halál szomorúság. Bár azt mondjuk, születés és elmúlás a természet rendje, de ha szembesülünk a halállal, bizony rádöbbenünk, milyen nehéz ezt elfogadnunk. Oly könnyen mondjuk másnak, aki mély gyászában nem tehet mást, csak sír: „Az idő majd begyógyítja a sebeket!”

11. oldal (Radnai kiadó 2002.)

Szédültnapraforgó>!

Ha az ember száműzi magából a haragot, és az ellenségszeretetet beépíti a fegyvertárába, akkor győzelemre van ítélve, persze nem fog egyik napról a másikra megváltozni a helyzet, de biztos, hogy előbb vagy utóbb bekövetkezik.

Szédültnapraforgó>!

Az igaz szerelem végső foka a hűség. Így a szerelem folyamatának három szakasza van:
– Szenvedély és bűvölet
– Csalódás és kétség
– Igaz felismerés és hűség
Csak az a szerelem méltó a „szerelem” névre, amely meg akarja valósítani a harmadik szakaszt is.

Szédültnapraforgó>!

Aki nincs a helyén, az feszült, kapkodó, elesett, zavart, kedvetlen, keserű, depressziós. Mondhatnám így is: ideges. Ideges, mert nem találja a helyét. Olyan, mint a fészkét vesztett fecske, ide-oda rebben, csivitel, cikázik nyugtalanul.
Ha van valami közös jellemzője a XX. század emberének, akkor ez: nem találja a helyét. Szüntelenül azt hiszi, máshol vagy mással, vagy másként jobb volna. Úgy forgatja az életét, mint lázas beteg a párnáját, pedig a láz nem a párnában van, hanem őbenne.

Szédültnapraforgó>!

Az ember akkor bocsát meg végleg, ha soha nem vádol újra.

Szédültnapraforgó>!

A fiatalok mire megházasodnak, kiégetté válnak, vagy később lesznek azzá, ezek miatt a korai, érzelmileg túlfűtött kapcsolatok miatt. Különösen káros akkor, ha a partnereiket váltogatják, óriási energiák vesznek el hiába, amit másra kellene fordítani.

Szédültnapraforgó>!

Minden diktatúra összeomlik, és ezt a diktátorok sosem hiszik el idejében. Egyetlen diktatúra örök: a szereteté, amit Isten ültetett el a lelkünkben, azt nem lehet elpusztítani.
[…]
Együtt jártunk a Műszaki Egyetemre, ott még a közös bulik kötöttek össze minket, amire azt hiszi az ember, hogy igazi barátság, pedig nem az. Meggyőződésem, az igazi barátság egy isteni adomány, melyet nem szabad tékozolni.

Szédültnapraforgó>!

– Hol van Isten? – kiáltjuk Őt vádolva, de hol voltunk mi, amikor gondatlanságból nem húztuk meg a fékcsavart, amikor kiderül, hogy gyermekünket nem tanítottuk meg arra, hogyan keljen át az úttesten, vagy hogy nem figyelmeztettük, fél méteres vízbe nem szabad fejest ugrani, mert kitörik a nyaka? Hol voltunk mi, szülők? Hajtottuk a pénzt, netán veszekedtünk, esetleg szórakozva néztünk a televízióban egy sorozatot, vagy talán pont egy házasságtörésben „utaztunk”? Hajtottuk saját, önző, kicsinyes dolgainkat, ahelyett, hogy a gerekeinkkel foglalkoztunk volna. Ezt is számba kellene venni, azt hiszem, amikor Istent tesszük felelőssé. Ő mindig jelen van és figyel, de csak akkor szól bele, ha fontosnak tartja.

Szédültnapraforgó>!

Sosem a szegénység fáj, hanem a társadalmi igazságtalanság.

Szédültnapraforgó>!

– A változásnak mindig belülről kell jönnie, s a változást egy felismerés előz meg: Miért éltem eddig így? Mi a célom a továbbiakban?
Parancsszóra még sose változott meg senki belül. Legfeljebb máshogy csinálta a dolgait – félelemből. Persze, sokszor ez is jó, de ez csak fél siker. Az igazi az, amikor az elkötelezettség belülről jön.