Nagyszerű ​nők 45 csillagozás

A feminizmus rövid története
Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők

A könyv izgalmas dologra vállalkozik: röviden, képregényes formában mutatja be az egyenjogúságért folytatott küzdelem 150 éves történetét, a női választójogért vívott harctól egészen a #metoo-mozgalomig.
A két norvég szerző, Marta Breen író és Jenny Jordahl illusztrátor humorral átszőtt, inspiráló könyve hatalmas sikert aratott az egész világon.

Cser, Budapest, 2019

Deidra_Nicthea IP

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Nem volt ez rossz, csak valahogy nem jött át.

Számomra nem volt elég:
– szerintem túl sok esemény és karizmatikus karakter hiányzott a kötetből,
– emiatt jó pár összefüggés is hiányos, bukfences
– amit indokolna, hogy képregény, de
– nekem ez nem képregény volt, hanem inkább hosszadalmas infografika.

A beírásban voltak olyan csúfos hibák, amiken a tarkómig szökött a szemöldököm, és valahogy a kedves szerkesztői üzenetet sem éreztem indokoltnak.

Illetve a végén, ahol arról megy a témázás, hogy feminizmus=egyenlőség, akkor egy kicsit hiányosnak éreztem a dolgot. Igen, nagyon sok nőt erőszakolnak meg, magas látenciával. De nagyon sok férfit/fiút is, még magasabb látenciával. Igen, tárgyiasítják a női testet. De a férfit is! Igen, értem én, hogy itt a nőkről volt szó, csak ha épp az egyenlőségre törekvésről beszélünk, akkor a mindkét nemet érintő problémákat szerintem érdemes lenne jobban a helyükön kezelni (relativizálás nélkül, persze).

Mindenesetre nem egy rossz kötet ez, csak valahogy tényleg nagyon kevés.

Molymacska P

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Ezt a könyvet már a kiadása óta kerülgetem, mert egyedi könyv és annyira nekem találták ki, de valahogy nehezen tudtam leülni olvasni: mert ha elolvasom, odavész a varázsa is.
De nem veszett oda. Ez a könyv nagyon jó történelemkönyv arról, amit a történelemórán nem tanulunk: kik azok a feministák, hogyan kezdődött az egész, milyen pontokat hoztak, amelyekkel egyenlőek lehetnének a férfiakkal, és mégis hol tartunk most…
Nagyon tetszett, hogy a vége viszonylag friss információkat tartalmazott: úgy éreztem, tényleg nekem szól, a mostani nőnek, aki tudni akarja, mi a helyzet a női egyenlőséggel.
Kifejezném azt, hogy ez a könyv tényleg nem az egyenlőséggel, mint egy hatalmas fogalommal foglalkozik, hanem a női egyenlőséggel. Ennek vannak visszás részei is, illetve néhol hiányzott számomra a támogató férfi, de valahol tényleg meg tudom érteni, hiszen a történelem legfontosabb pillanatit próbálja átadni.
A rajzolása zseniális szerintem, nem csak a stílus, a nők (és férfiak) megjelenítése, de a kétszínű (fekete-fehér+egy szín) kifejeződése is: minden történetnél váltottak színt is, ami megpróbált rávezetni még valamire, kiemelni egy fontos dolgot. Nekem nagyon bejött ez a stílus, iszonyúan üdítő volt, még a nehéz téma mellett is.
Képregényrajongók azért olvassák el, mert zseniális, feministák meg azért, mert jól kifejezi az egész problémát. Mindenkinek ajánlom, de csak módjával, érdemes ezt a képregényt kiindulópontnak használni, és ezek után foglalkozni a feminizmussal. Erre viszont baromi jó ez a kötet.

HA86

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Alcím: „A feminizmus rövid története”. Rövidnek tényleg rövid, mert alig 120 oldalas, ráadásul képregény, így a szövegnél lényegesen hangsúlyosabb az illusztráció.
Mivel a feminizmusról igencsak hiányosak az ismereteim, sajnos nem tudom megítélni, hogy ez a könyv szakmailag rendben van-e, és „elég-e”, de az biztos, hogy az én fejemben sok fogalmat helyretett. Végre tudom, pontosan kik is azok a szüfrazsettek, segít „folyamatában” látnom a nők egyenjogúságáért vívott küzdelmet, és árnyaltabbá vált a feminizmusról alkotott képem is (már nem hiszem azt, hogy a feminizmus „a ló túloldala"). Ráadásul mindeközben, hála a humoros illusztrációnak, tök jól szórakoztam :) , az pedig külön öröm, hogy az utolsó oldalakon "szembetalálkoztam” egyik személyes kedvencemmel, Malala Yousafzai-val* is. Szóval, ötcsillagos, mert a kitűzött célnak megfelel.
(Azt pedig ünnepélyesen megfogadom, hogy kiverem a fejemből ezt, és a többi hasonszőrű mondatot: „A ló halálra taposta Emilyt, aki belehalt sérüléseibe”. :) )

* Az Én vagyok Malala című könyvről bővebben itt: https://moly.hu/ertekelesek/2155733

cintiatekla P

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Az áttekintésen és az információn kívül nekem az tetszett a Nagyszerű nőkben, hogy a szerző nem gondolja azt, hogy 2018-19-re mindent elértünk, sőt! Abszolút pozitív az üzenet, amit akár a könyv egészében, akár a vége hordoz, hogy az egyenjogúságért folytatott küzdelemnek még valószínűleg jó ideig nem lesz vége, noha a legalapvetőbb harcainkon már túl vagyunk. Tarstunk ki, küzdjünk, és soha ne adjuk fel.

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2019/03/marta-breen-jenny-jo…

Teetee

Még sok ilyet!

Minden komoly témáról így kellene beszélni, humorosan, szellemesen, ötletesen. Ez a képregény úgy mutatja meg a feminizmus történetét, hogy egyetlen pillanatig sem válik patetikussá, rengeteg poénos részletet rejt, de közben olyan könyörtelenséggel tárja elénk a valóságot, hogy a fekete képkockán meredező kötőtűk látványát utána nagyon nehéz kiverni a fejekből.

HoneyBunny

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Határozottan tetszett. A rajzok a poénok rendben voltak, és olyan dolgok voltak a legérdekesebbek most nekem, amik felett máskor könnyedén siklok át, a szám adatok. Hogy mikor és hány fővel kezdődött a folyamat, a különböző országokban mikor lett szavazó jog stb., és milyen rövid idő telt még csak el azóta, hogy lassan már a ló túloldalán vagyunk. (persze van ahol még/már a lovon sem, értem én)…és hoppá én nem emlékszem ezekre a töriórákról(persze régen volt az nekem), de valahol itt kezdődne, ne kelljen ennek külön könyv, legyen a nagy egész része!

nyolcadikutas

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Ötletes és információ gazdag.
Hogy van-e a képregényeknek helyük a könyvkiadási palettán, nem kérdés.
Férfiként olvasni a feminizmusról? Ugyan már! De képsorokba szedve a nőiség történetét, már más megközelítés. És ebben van eme kiadvány nagyszerűsége.
A nőt tisztelni, óvni és a férfinak a „tenyerén hordani” születési miliő, közeg, nevelés és intelligencia kérdése.
Még Jókainál is olvastam a nőre utaló asszonyállat kifejezést, ami értelmezés szerint nem is emberszám. Ergo: van az a mélység ahonnan kötelező volt elindulni. Az elért állomás egy folyamatos hegymenet egyik megállója, de messze a vége még ma 2019-ben is. Mert vannak még rendkivül sötét foltok a világon, ahol csonkítanak, erőszakolnak, uralnak, rabságban tartanak és kivégeznek nőket.
Sajna, azokon a helyeken ez a könyv tabu téma.
Van még hová fejlődnie a világnak!

tizkicsikonyv

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

A Nagyszerű nők egy norvég feminizmustörténeti képregény. Bizony. Hiánypótló, nem vitás. Szinte látom lelki szemeim előtt, ahogy ezen néhányan megütköznek, és automatikusan azt képzelik, hogy ez amolyan harcosfeminista dolog lehet, és az a helyzet, hogy sajnos mára valóban kapott egy negatív színezetet a „feminizmus” kifejezés, holott valójában egyáltalán nem arról van szó, amire sokan (helytelenül) asszociálnak. És egyáltalán nem csak a nőket érinti.

Nekem kifejezetten tetszett a rajzok stílusa és színezése, jókat szórakoztam azon, hogy a kis részleteket bogarászom egy-egy oldalon. Különösen tetszettek azok az illusztrációk, ahol érzelmek is megjelennek – legyen az bosszúság, düh, öröm, vagy épp fájdalom –, Jordahl rendkívül ötletesen ragadta meg ezeket az apró momentumokat.

Bővebben pedig itt: https://tizkicsikonyv.blogspot.com/2019/02/nagyszeru-nok.html

MortuusEst

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Vegyes érzéseim vannak. A kötet képi világát nagyon szeretem. A szellemisége is tetszik, viszont nagyon nem szeretem a didaktikus dolgokat. Márpedig itt a mondanivaló nagyon didaktikussá lett kanyarítva. Az akkor is visszatetsző, ha értem, hogy a feladat nem hálás. Eleve nehéz (izgalmasan a történetiségében megragadni egy eszme vagy mozgalom, etc.fejlődését. Ráadásul itt igazából igazi „sztori” sincs, pedig sokat segítene. Nem egyszerűen olvasmányosabb lenne(izgalmasabb), de valami keretbe is rakná a dolgokat.
A végén pedig a pamfletszerű zárlat…
Kicsit olyan Mackey bácsi szövegre emlékezetet: A drog rossz, értem?- A feminizmus jó, értem? Persze. Jó. De lehetne egy kicsit meggyőzőbben/érdekesebben/szórakoztatóbban?

Leah P

Marta Breen – Jenny Jordahl: Nagyszerű nők A feminizmus rövid története

Megérdemelt volna egy szebb rajzolást. De így is jó volt bár kicsit túl karikatúrás (így kell ezt írni?) volt .

És megérdemelt volna egy kicsit hosszabb leírást és több oldalt.