A ​gótika Magyarországon 2 csillagozás

Marosi Ernő: A gótika Magyarországon

Kötetünk ​olyan korszakba vezet, melyben az írás-olvasás képessége kevesek kiváltsága volt, emiatt a művészetre a szokásosnál is több, az írást helyettesítő feladat hárult. Mind közül a világi hatalom reprezentációja bizonyult talán a legfontosabbnak: egy-egy épület, síremlék vagy ötvöstárgy gazdag kivitele, divatos stílusa a megrendelő nagyságát, társadalmi helyzetét tükrözte. Szintén jelentős szerep jutott a művészetnek az egyházi tanítások közvetítése és a megfelelő vallásos érzések felkeltése terén.A gótika jegyében fogant alkotások – legyen szó egy templom faragott kő részletéről, egy falfestmény építészeti keretéről vagy egy liturgikus tárgyról – azonos alakítási elvek szerint készültek, s ugyanazok a díszítő motívumok borítják a korszakban az illusztrált kéziratokat, az ötvösműveket és a kőfaragványokat egyaránt.
Marosi Ernő a gótika magyarországi meghonosodásának és elterjedésének a 12. század végétől a 16. század első negyedéig terjedő történetét vizsgálva kísérletet… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Stílusok – korszakok Corvina

>!
Corvina, Budapest, 2008
144 oldal · ISBN: 9789631357325

Most olvassa 1

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 10


Kiemelt értékelések

Katherine_Grey>!
Marosi Ernő: A gótika Magyarországon

Hihetetlenül alapos, izgalmas áttekintés a Stílusok-korszakok e régi időkbe visszarepítő kötete. Marosi Ernő fölényes tudással, hatalmas műveltséggel, szikár, tudós, mégis olvasmányos stílusban mutatja be a magyar festészet és szobrászat kezdeteit, a gótikus építőművészetet, s azt, hogyan hatott a kor és a stílus a vallásos és világi közösségekre, akik életüket egyre inkább gótikus építészeti terekben élték le. Számos kép elemzése, sok példa, mutató és fogalomjegyzék segíti a korszakkal való ismerkedést. A könyv azért is úttörő, mert viszonylag kis terjedelme ellenére valóban csak a gótikára koncentrál: bár elválasztja elődétől, a román stílustól és utódától, a reneszánsztól, és utal az átmenetekre, a stílusok együttélésére is, mégis: ennek a kötetnek csakis a gótika a főszereplője, amely olyan fantasztikus alkotásokkal büszkélkedhet, mint a kassai Szent Erzsébet-templom a budavári szoborlelet vagy MS mester csodálatos oltárképei.


Népszerű idézetek

Nieve>!

Ha ugyanarra a dologra többféle szeretet irányul, az eredmény nem kevesebb, hanem több szeretet lesz!

9. oldal

1 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Georges Duby: A katedrálisok kora
Mándfy Iván – Gyökér István: Boldog békeidők
György Péter – Turai Hedvig (szerk.): A művészet katonái
Kriszt György: Hajdanvolt Magyarország
Domanovszky Sándor (szerk.): Magyar művelődéstörténet I-V.
Ramon Sarone – Tóth Csaba (szerk.): Királylányok messzi földről
Petneki Áron: Oh az ecset nagy szónok!
Rómer Flóris: Rómer Flóris jegyzőkönyvei
Benkő Elek: Erdély középkori harangjai és bronz keresztelőmedencéi
Apor Péter – Huhák Heléna – Bódi Lóránt – Horváth Sándor – Scheibner Tamás (szerk.): Kulturális ellenállás a Kádár-korszakban