Csinálni ​kell 12 csillagozás

Maros András: Csinálni kell

Csinálni kell. Szétszedni, megpucolni és összerakni, amíg jó nem lesz. Mintha ez lenne a novellák receptje: Maros András jó mesterember módjára szétcsavarozza a történeteket, letisztítja, megolajozza, aztán újra összeszereli őket. Csakhogy nem úgy illeszti egymáshoz az elemeket, ahogyan azt várnánk. A jó mesterember figurája álca, az olajfoltos overáll, a hegesztőszemüveg mögött egy zseniális feltaláló lapul, aki magában kuncog, néha ördögien felkacag. Tudja, mit csinál. A végeredmény sohasem az, amire számítunk, nem úgy működnek ezek a szerkezetek, mint ahogy megszoktuk. Első pillantásra egyszerű sztorikat olvasunk a mai, nagyon is hétköznapi életből, de aztán feltűnik, hogy szokatlan a nézőpont és a nyelv, furcsák a szereplők, nem várt fejlemény lesz a csattanó, és ettől válik elképesztően izgalmassá az egész könyv, az elejétől a végéig. És akkor a finom, mégis karcos humoráról még nem is beszéltünk. Azt érezni kell. Élvezni kell. Olvasni kell.

Eredeti megjelenés éve: 2012

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Novellárium Magvető

Magvető, Budapest, 2012

janetonic>!
Maros András: Csinálni kell

Talán kicsit egysíkú a világa ezeknek a novelláknak, de számomra ez inkább előnye lett, mint hátránya. Mert végül is nem regény ez, hanem sok kicsi írás. És mivel nagyjából tudtam, mire számíthatok bennük, mindig akkor olvastam belőle egyet-egyet, amikor ehhez volt hangulatom. Mint amikor ebéd után kell még egy darabka édesség, és így jön el a jóllakottság érzése. A címadó novelláért nem voltam oda, inkább az utolsó (Barátaim) tetszett, és ezen kívül is volt néhány, amit szívesen olvasok majd újra.

ZsofiSzofi>!
Maros András: Csinálni kell

Ott kezdeném, hogy nem szeretem a novellákat… Viszont egy tavalyi nyaralás során az egyik könyv boltban nagyon-nagyon olcsók voltak a könyvek, akkor vettem meg a Csinálni kell című kötetet. Elkezdtem olvasni és egyszerűen lekötött. A novelláskötetekkel az szokott lenni a problémám, hogy mivel nem összefüggő a történet, így nem is annyira élvezhető számomra.
Ezek a történetek viszont olyan szinten elgondolkoztatóak, hogy az elolvasásuk után teljes mértékig oda kell rájuk koncentrálni és fel kell dolgozni az olvasottakat. Mindenkinek ajánlani tudom, aki szereti ha az olvasmánya kérdéseket szül benne és egy kicsit ő döntheti el, hogy hogyan is fejeződött be ez a történet.