A ​babilóni Jóakim 4 csillagozás

Marnix Gijsen: A babilóni Jóakim

Marnix Gijsen flamand író, költő, esszéista ezzel az első, 1947-ben írt regényével egy csapásra világhírű lett. Főszereplője a bibliai Zsuzsanna keveset emlegetett férje, Jóákim, aki bölcs iróniával szemlélve az eseményeket, merőben új megvilágításba helyezi az ismert történetet.

Eredeti cím: Het boek van Joachim van Babylon

Eredeti megjelenés éve: 1947

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár

Magvető, Budapest, 1986
178 oldal · ISBN: 9631406563 · Fordította: Gera Judit

Marnix Gijsen: A babilóni Jóakim

Hogy mit boncolgat ez a kisregény? Az emberi szív gonoszságát? A szörnyű tévedések lehetőségét? A becstelen, az aljas, a hazug bíráskodást? Egy bibliai történet hátterét? Az ártatlanság győzelmét? Az eltérő nézőpontok igazságát? Keresi egy történet valódi hősét?
Bennem a felsorolt kérdések mindegyike felmerült. A történet rövidsége ellenére, jót és sokat gondolkozhatok most, miután becsuktam a könyvet. Az átlag olvasásaimhoz viszonyítva, ennek a kötetnek biztosan hosszabb utóélete lesz.
(Utólag megvallva nehezen vettem kezembe a kötetet, megzavart a cím, megzavart a vallásos irodalom címke. Ezek alapján egy „bigott” történetet vártam, de teljesen mást kaptam.)

nagy_csilla
Marnix Gijsen: A babilóni Jóakim

Ez egy jó kis történet, egy házasságról, amely a külső szemlélő számára ideális, ám a férj szemszögéből nézve, egészen másképpen néz ki. Azon kívül, hogy megismerünk egy bibliai történetet, a téma ma is aktuális, csak kicsit másabb formában.

Adriaticum
Marnix Gijsen: A babilóni Jóakim

Nem öt csillag, mert helyenként tartalmaz komolytalan megfogalmazásokat (de ez csak az én 100% történelmi hitelességet váró agyamnak fontos…), de egy igazán remek hangulatú könyv, ami kedvcsináló lehet a bibliai eredeti megismeréséhez is!

Nienna001 P
Marnix Gijsen: A babilóni Jóakim

Érdekes kis könyv volt, nagyon hamar a végére értem. Hiába játszódott az ókorban, rengeteg modern gondalat fogalmazodott meg benne. Már van belőle saját példányom is, annyira tetszett, hogy megvettem. El fogom olvasni még néhányszor.

Gólyanéni

– Te gazdag vagy – felelte. – A gazdagok azt csinálnak, amit akarnak, de a szegényeknek segíteniük kell egymást.
– Létezik tehát egy morál a gazdagok számára, egy másik pedig a szegények számára?
– Valójában nem – mondta –, mert a gazdagok tulajdonképpen olyan szegények, akiknek pénzük van.

Kapcsolódó szócikkek: gazdagság · morál · szegénység
Gólyanéni

Egyedül, kiszolgáltatott gyermekként jöttem a világra, egyedül kell tehát magamnak megfelelnem…

Gólyanéni

Meg van írva a Talmudban, hogy akitől az ember egyetlen mondatot, egyetlen szót vagy akár egyetlen betűt tanult, annak egész életében hálásnak kell lennie.

Kapcsolódó szócikkek: hála · Talmud · tanulás
Gólyanéni

Előbb-utóbb, ha figyelmesen veszel részt az emberi kapcsolatokban, mindenki elejti a kulcsát. Te pedig vedd fel.

Kapcsolódó szócikkek: kapcsolat
Gólyanéni

…amikor megkérdeztem, „miért”, válaszul a legmegfellebbezhetetlenebb és legtömörebb tekintélyérvelést kaptam: „csak”.