A ​könyvtolvaj 1824 csillagozás

Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj

1939, a náci Németország
A Halálnak sohasem volt még ennyi dolga, de ő már tudja, hogy ez még csak a kezdet. Mert a Halál bölcs és kíváncsi, szeretne mindent tudni az emberekről. Együtt is érez velük, ha csak ideje engedi.
Ő meséli el ezt a történetet, amely egy német kislányról, Lieselről, a családjáról és a barátairól szól. Meg fanatikus németekről. És egy zsidó fiúról, akit a háború alatt egy pincében rejtegetnek.
Liesel imád olvasni, és ha csak teheti, könyveket lop. De a legkedvesebb könyve az, amit a pincében rejtőzködő zsidó fiú ír neki.
És egyszer csak hullani kezdenek a bombák.

2005-ben jelent meg az ausztrál író regénye, amely az egész világon bestseller lett, és számos díjat nyert el. 2013-ban mutatták be a belőle készült filmet Brian Percival rendezésében.
Zusak könyve már most klasszikus: megható, elgondolkodtató, felejthetetlen.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Tagok ajánlása: 15 éves kortól

Európa, Budapest, 2020
540 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634052289 · Fordította: M. Nagy Miklós
Európa, Budapest, 2019
540 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634052289 · Fordította: M. Nagy Miklós · Illusztrálta: Trudy White
Európa, Budapest, 2017
540 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634052289 · Fordította: M. Nagy Miklós

Liesel Meminger · Rudy Steiner · Hans Hubermann · Max Vandenburg · Rosa Hubermann · Ilsa Hermann · Alex Steiner · Andy Schmeikl · Arthur Berg

Németország · Molching · Dachau · Stuttgart

eme P>!

EGY APRÓ KIS TÉNY
A könyvtolvaj rajongói haragudni fognak rám. Nincs kedvem szépítgetni. Nem tolerálom valami jól a téma konzumtermékké cukrosítását.

ÚJABB TÉNYEK
Ez a könyv mese. Tanmese.
Ez a könyv eligazít a dolgok megértésében. Mindent tud, és mindent a szádba rág.
Ez a könyv túlírt tömény giccs.
A náci korszakról szóló közhelyek, klisék gazdag gyűjteménye.

EGY DEFINÍCIÓ, AMIT MEGTALÁLTOK A SZÓTÁRBAN
Giccs – a művészetek eszközeit használó, a művészet látszatát keltő, többnyire kereskedelmi természetű és célú alkotás. A giccs egyszerű érzelmi, gondolati sablonokat, kliséket közvetítő termék, a konzumkultúra része, a közhelyesség, sztereotípiák halmozása, túlzások, szinesztézia, az elvárásoknak való megfelelés eszközeivel hat.

EGY KIS ETIMOLÓGIA
giccs – a szó eredetének egyik magyarázata szerint a német kitschen szóra vezethető vissza, azaz az utca sarát összekaparni, a talált anyagokból újat összeállítani.

FONTOS INFORMÁCIÓK
Ez a könyv a náci Németországban játszódik. Az elbeszélő maga a halál.
Marketingfogás, divatkövetés. Lassan kimerül a szóba jöhető szempontok tárháza e témában.
A halál emberi arca, megszelidítése. Szimpatikus, érző, sőt néhol érzelgős hangvételű elbeszélés. Hatásvadász, színes-szagos, érzékekre és érzésekre hatni vágyó előadásmód. Idegesítő stílus.
Rövid mondatok. Kijelentések. Egyértelműségek. Értékítéletek. Minden fekete-fehér. Néhol piros.
Az elbeszélő öntelt, magabiztos. Némiképp jogosan. Tudja, receptje be fog válni.
Előre elmondtam nektek két eseményt, mert nem nagyon érdekel, hogy izgalmasan meséljek. (…) Az odáig vezető machinációk azok, amik kétségbe tudnak ejteni, amik zavarba ejtenek és megdöbbentenek. Azok érdekelnek.

A főhősök meseiek. Inkább jelzések, mint emberek. Hihetetlenül jók, a rosszak meg megjavulnak vagy megbűnhődnek, néha önszántukból vállalva a büntetést. Vannak áldozatok is, ez elengedhetetlen a hatáskeltéshez. Aztán meg ki hinné el, hogy a körülményeket figyelembe véve mindenki túléli – végtére is világáháború dúl.
A cselekmény soványka, sablonosan hollywoodi vagy hollywoodiasan sablonos, a happy end minden kötelező veszteség és tragédia ellenére garantált. Többnyire a Himmel utca 33. szám alatt játszódik.

FORDÍTÁS
Himmel = ég, égbolt, menny, paradicsom

Jelképes. Ahogy sok minden más is az. Jelképek túlzsúfoltsága.
Vannak benne rajzok, mesék is. Néhol mintha kisherceges akarna lenni. Nem igazán sikerül neki. De a barátságról (is) szól. Meg a szórázó fájáról.
A szavak fontos szerepet játszanak a könyvben. Életet adnak és életet vesznek el. Szeretjük és gyűlöljük őket. És bedőlünk nekik. (Elárulom: a vége még engem is megríkatott. Mondjuk, tudok én szirupos filmeken is pityeregni, ha úgy adódik.)

MÉG VALAMI, AMIT TUDNOTOK KELL

Ha a második világháborúról, nácizmusról, holokausztról vagy akár barátságról szeretnétek jó könyvet olvasni, nem ez a megfelelő választás.

Futtetenne I>!

És nincsenek szavak.
Csak színek.
Könnyek.

Észrevétlen léket rágott szívembe a fájdalom.
Talán tudtam. És mégis hagytam.
Mert szeretem a színeket.
Engedtem, hogy kivegyen belőlem mindent.
Álmokat, emlékeket, hitet, megértést, a hiábavalóságot, a szomorúságot, a miérteket, a megmásíthatatlant, a múltat, mások múltjának elképzelt darabjait.
Odaadtam őket, hogy szavakba zárhassa. A saját szavaiba.
Hogy szépségbe és romlásba, mosolyokba és sikolyokba csomagolja, amit aztán visszadobhat.
És most csak ül, vár, hogy szívem köré fagyjon újra a világ.
De az már nem lesz ugyanolyan.
Ellopták a lelkemet.
Én hagytam nyitva az ablakát.
A halál sem kopogtat, csak jön.
Kedvenc színébe öltöztet, karjába vesz és mint tüzes esőcseppek, táncoltok romjain az életnek.
Nincs fájdalom. Nincs magány.
Valamiért mindig megéri. Valakiért mindig.
Nincsenek könnyek.
Csak szeretet.
És szavak.

Chivas>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

És már megint sírok… Most komolyan, nekem minden könyvön bőgnöm kell? :) Így, ezért, jár az öt csillag. Hogyan is adhatnék kevesebbet?

Pati28 P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

”Olyan volt, mint valami varázslat, mint maga a szépség, mint egy csillár fénysugarai. Többször is majdnem kihúzott egy könyvet a helyéről, de nem merte megzavarni őket. Annyira tökéletesek voltak.”

A könyvtolvaj egy szívszorító történet, melyben egy kislány, Liesel hétköznapjainak lehetünk részesei, aki a könyvekben, s az írásban lelte meg örömét.
Ebben a regényben a bánat, a szeretet és a halál kéz a kézben jár. Megtudhatjuk, hogy a szavaknak micsoda ereje és hatalma van a sorsunk felett.
Már maga az elbeszélő személye is nagyon érdekes, hiszen a halál meséli el nekünk az eseményeket, sokszor elspoilerezve a végkimenetelt. spoiler
Már több II. Világháborús könyvet olvastam, de módfelett különös volt ezt egy gyermek szemén keresztül látni.
A karaktereket csak szeretni lehetett, bár a Mama eleinte nem volt túl szimpatikus.
Max felbukkanása felforgatja nyugodtságukat, de a félelem ellenére a pincében mély barátság szövődik egy férfi és egy kislány között.
A könyv végét szinte végig pityeregtem, annak ellenére, hogy tudtam mi fog történni, megviselt.
Liesel egy bátor lány, aki nem félte használni a szavakat, melyek élettel és reménnyel töltötték meg a teljes valóját.

K_Kata99>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

„- Mondja, Rosa, hogy ülhet ott az anyám, készen meghalni, amikor én még élni akarok?”

Egy kislány lenn, a pince mélyén olvasni tanul, első szavait a teleírt falak őrzik.
Néhány évvel később ezen pince falai egy zsidó fiút bújtatnak.
Ezen falak között a zsidó fiú és a német kislány hóembert épít.
És ugyanezen helyiség falai őrzik a Papa harmonika játékának dallamait is.

Különleges és meghatározó szerepet tölt be A könyvtolvaj világháborús olvasmányaim sorában.
A könyv főszereplője egy német kislány, Liesel, akit a háború kegyetlensége vezet a molchingi Himmel utcába. Legnagyobb támasza nevelőapja, Hans Hubermann, aki nemcsak bizalmasa lesz, de a betűk birodalomába is elkalauzolja. A kislány olyan barátokra lel, mint Rudy, rengeteg csínytevésben vesznek részt, miközben kézen fogva várnak egy szebb holnapra. A müncheni bombázások közepette, az éhezés és kilátástalanság viharában a könyvek jelentik számára a legnagyobb mentőövet.
Németország 1943-ban az a hely, ahol az emberségért ostorcsapás jár, a bűntudat öngyilkosságba taszít, az ellenállást megtorlás követi.
Kedves Liesel, Hans, Rosa, Rudy, Max, Frau Holtzapfel és Ilsa! Egytől-egyig a szívembe zártalak titeket!
Az utolsó oldalakat könnyes szemmel fejeztem be, Zusak egy nem mindennapi történetet vetett papírra.

n P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Amikor egy gyerek szemével kell látnom, olvasnom a Hitleri időkben történteket, úgy érzem könnyebb dolgom van.
Elmondom miért…
Mert ők a csillagokat az égen is meglátják nem csak a szívek felett bevarrva…
Mert az ő szájukból a borzalmak is túlélhetőbbek…
Napfény van a szemükben.
Mert az ő szavuknak hatalma van.
Mert van szeretet és bizalom amit a gyerekek szinte mindig megértenek.

Közepesen tetszett…
Azért kezdtem bele, mert @f_andi ajánlotta ill. nagyon érdekelt, hogy @kamonda mire alapozta a hozzászólásában írtakat.
Nem találtam meg a könyv soraiban az ő érzéseit…

Lehet merész dolog Krisztusi gondolatokat idézni ehhez a könyvhöz, én mégis megteszem:

„…ha olyanok nem lesztek mint a kis gyermekek, semmiképpen nem mentek be a mennyeknek országába.” ( Máté 18:3)

_Eriii>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Nagyon rég elszerettem volna olvasni a könyvtolvajt, mindig halogattam, tettem egyik helyről a másikra, és valahogy mindig odajutottam ki, hogy valamiért nem akaródzik neki fogni. Nem tetszett. Nem tetszett, és nem a történet, amit maga a halál mesél el nekünk, hanem ahogyan a halál elmeséli az nem tetszett. Nem tetszett, mert semmi érzelem nem volt benne. Arrogáns, persze miért is ne lenne az, hisz maga a HALÁL aki mesél, maga a halál aki úgyis értünk jön. Hideg, mint maga a fagyos Németország és annak szíve, amikor háborút indított az egész emberiség ellen. Kiéhezett, és sorolhatnám tovább. Szinek… A szürke, maga a halál is szürkén meséli el ezt a történetet. Nincsenek érzelmei, jön lát és kaszál. A fehér, ami ha nem a halál mutatja be nekünk a történetet, nagyon szívet tépő volna. Ott van a piros. Vér, mert ugye a háborúban és a halállal karöltve sok lesz belőle. Értem én, hogy miért így íródott a könyv. Hát persze, olyan sok könyv született már meg a második világháborúról, hogy legyen egy egészen más is gondolta Markus Zusak. Ha egyszerűen csak Liesel mesélte volna el, akkor tuti nagyot üt, de így sajnálom de nem…….

Röfipingvin P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

„Mi jó van a szavakban?”

Fodor Ákos
DRÁMA

— Vallj színt! rivallják.
— Szivárvány… suttogom.

Barbcsie P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Engem nagyon megfogott ez a könyv. Számtalanszor láttam ezt a könyvet, már annyira sokszor, hogy nem tudtam nem elkezdeni. Nem ilyen történetre számítottam, de nagyon megnyerő volt. Folyamatosan fenntartotta ez érdeklődésemet.
Az írásmód kifejezetten tetszett.
Liesel életének története rendkívül elszomorító, de egyben nagyon érdekes is volt.
Érdekes történet, más szempont a holokausztról, a második világháborúról.
Nagyon ritkán olvasok olyan könyvet, amit a Halál ír, egyes szám első személyben. Az író a történetét a halállal mesélteti el.

AniTiger P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

A történet főbb szereplőit imádtam, de az abszolút kedvencem a könyvben Hans Hubermann volt! A többiek esetében inkább az egymáshoz kötődéseket szerettem és csak aztán az egyes karaktereket.

A könyv: Nagyon sok olyan apróság van, amit imádtam. Tetszettek a biztonságos kék szemek és az németszőke haj – hasonlatok. Az árja boltos, a toll hajú idegen, az emberséges harmonikás, a sárga hajú fiú, a boldogtalan szomszédok, a sokgyerekes Steiner család… Rengeteg szeretnivaló rész, szerethető ember és történetecske van a könyvben. Volt, hogy csak potyogtak a könnyeim, ráadásul képtelen vagyok mindent megfogalmazni, amit A könyvtolvaj története kapcsán érzek. Mégsem 5 csillagos, mert fél-fél pont elmegy a mélypontjaimra, mert kicsit utálom ezt a könyvet…

A film: Sok dolgot kihagytak, ráadásul a hangsúlyosabbak közül. Vagy átdolgoztak, ami talán rosszabb. Nem ugyanaz a hangulat, a filmbe a szív csak belesajdul, de meg nem szakad… A filmben viszont volt humor. Nagyon szerettem Liesel és Max közös jeleneteit.

Könyv & Film bővebben – http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2015/02/markus-zusa…

5 csillag UPDATE // 2017:

Ulpius-ház, Budapest, 2014
598 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632543871 · Fordította: M. Nagy Miklós · Illusztrálta: Trudy White

ƨɔɴом P>!

Mint a legtöbb bánat, ez is örömmel kezdődött.

95. oldal, Második rész: A vállrándítás - A sötétség lánya (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: bánat · öröm
NoemiSmile>!

AZ EGYETLEN DOLOG, AMI ROSSZABB,
          MINT EGY FIÚ, AKI GYŰLÖL
               Egy fiú, aki szeret.

Xavér>!

(…) a Duden szótár egyértelműen téved, már ami a rokon értelmű szavakat illeti.
A csend egyáltalán nem néma és nyugodt, és nem béke.

Kapcsolódó szócikkek: béke · csend · némaság · nyugalom
mosolytó>!

Engem az emberek kísértenek.

594. oldal (utolsó mondat)

Kapcsolódó szócikkek: emberek
Pistacchio >!

Néha bele tudnék halni, hogyan halnak meg az emberek.

506. oldal, Kilencedik rész, A kártyás

Kapcsolódó szócikkek: halál
Lunemorte P>!

– Hát akkor kezdjük az éjszakai olvasásórát.

csillagka P>!

Valami okból a haldokló emberek mindig olyan kérdéseket tesznek fel, amikre tudják a választ. Talán azért, hogy úgy haljanak meg, hogy igazuk volt.

Kapcsolódó szócikkek: halál · haldoklás
tataijucc>!

Egy hógolyó az arcodon biztosan a lehető legjobb kezdete egy tartós barátságnak.

55. oldal, Első rész: A sírásó kézikönyv - A csók (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · hógolyó · Liesel Meminger · Rudy Steiner
fülcimpa >!

(A gyerekember időnként sokkal, de sokkal eszesebb, mint a döbbenetesen tompa agyú felnőttek.)

40. oldal (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt · gyermek

Ezt a könyvet itt említik