A ​könyvtolvaj 1976 csillagozás

Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj

1939, a náci Németország
A Halálnak sohasem volt még ennyi dolga, de ő már tudja, hogy ez még csak a kezdet. Mert a Halál bölcs és kíváncsi, szeretne mindent tudni az emberekről. Együtt is érez velük, ha csak ideje engedi.
Ő meséli el ezt a történetet, amely egy német kislányról, Lieselről, a családjáról és a barátairól szól. Meg fanatikus németekről. És egy zsidó fiúról, akit a háború alatt egy pincében rejtegetnek.
Liesel imád olvasni, és ha csak teheti, könyveket lop. De a legkedvesebb könyve az, amit a pincében rejtőzködő zsidó fiú ír neki.
És egyszer csak hullani kezdenek a bombák.

2005-ben jelent meg az ausztrál író regénye, amely az egész világon bestseller lett, és számos díjat nyert el. 2013-ban mutatták be a belőle készült filmet Brian Percival rendezésében.
Zusak könyve már most klasszikus: megható, elgondolkodtató, felejthetetlen.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Tagok ajánlása: 15 éves kortól

Európa, Budapest, 2021
540 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634052289 · Fordította: M. Nagy Miklós
Európa, Budapest, 2020
540 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634052289 · Fordította: M. Nagy Miklós
Európa, Budapest, 2019
540 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634052289 · Fordította: M. Nagy Miklós · Illusztrálta: Trudy White

Liesel Meminger · Hans Hubermann · Rudy Steiner · Max Vandenburg · Rosa Hubermann · Ilsa Hermann · Alex Steiner · Andy Schmeikl · Arthur Berg

Németország · Molching · Dachau · Himmel utca · Stuttgart

Futtetenne I>!

És nincsenek szavak.
Csak színek.
Könnyek.

Észrevétlen léket rágott szívembe a fájdalom.
Talán tudtam. És mégis hagytam.
Mert szeretem a színeket.
Engedtem, hogy kivegyen belőlem mindent.
Álmokat, emlékeket, hitet, megértést, a hiábavalóságot, a szomorúságot, a miérteket, a megmásíthatatlant, a múltat, mások múltjának elképzelt darabjait.
Odaadtam őket, hogy szavakba zárhassa. A saját szavaiba.
Hogy szépségbe és romlásba, mosolyokba és sikolyokba csomagolja, amit aztán visszadobhat.
És most csak ül, vár, hogy szívem köré fagyjon újra a világ.
De az már nem lesz ugyanolyan.
Ellopták a lelkemet.
Én hagytam nyitva az ablakát.
A halál sem kopogtat, csak jön.
Kedvenc színébe öltöztet, karjába vesz és mint tüzes esőcseppek, táncoltok romjain az életnek.
Nincs fájdalom. Nincs magány.
Valamiért mindig megéri. Valakiért mindig.
Nincsenek könnyek.
Csak szeretet.
És szavak.

K_Kata99 P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

„- Mondja, Rosa, hogy ülhet ott az anyám, készen meghalni, amikor én még élni akarok?”

Egy kislány lenn, a pince mélyén olvasni tanul, első szavait a teleírt falak őrzik.
Néhány évvel később ezen pince falai egy zsidó fiút bújtatnak.
Ezen falak között a zsidó fiú és a német kislány hóembert épít.
És ugyanezen helyiség falai őrzik a Papa harmonika játékának dallamait is.

Különleges és meghatározó szerepet tölt be A könyvtolvaj világháborús olvasmányaim sorában.
A könyv főszereplője egy német kislány, Liesel, akit a háború kegyetlensége vezet a molchingi Himmel utcába. Legnagyobb támasza nevelőapja, Hans Hubermann, aki nemcsak bizalmasa lesz, de a betűk birodalomába is elkalauzolja. A kislány olyan barátokra lel, mint Rudy, rengeteg csínytevésben vesznek részt, miközben kézen fogva várnak egy szebb holnapra. A müncheni bombázások közepette, az éhezés és kilátástalanság viharában a könyvek jelentik számára a legnagyobb mentőövet.
Németország 1943-ban az a hely, ahol az emberségért ostorcsapás jár, a bűntudat öngyilkosságba taszít, az ellenállást megtorlás követi.
Kedves Liesel, Hans, Rosa, Rudy, Max, Frau Holtzapfel és Ilsa! Egytől-egyig a szívembe zártalak titeket!
Az utolsó oldalakat könnyes szemmel fejeztem be, Zusak egy nem mindennapi történetet vetett papírra.

Pati28 P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

”Olyan volt, mint valami varázslat, mint maga a szépség, mint egy csillár fénysugarai. Többször is majdnem kihúzott egy könyvet a helyéről, de nem merte megzavarni őket. Annyira tökéletesek voltak.”

A könyvtolvaj egy szívszorító történet, melyben egy kislány, Liesel hétköznapjainak lehetünk részesei, aki a könyvekben, s az írásban lelte meg örömét.
Ebben a regényben a bánat, a szeretet és a halál kéz a kézben jár. Megtudhatjuk, hogy a szavaknak micsoda ereje és hatalma van a sorsunk felett.
Már maga az elbeszélő személye is nagyon érdekes, hiszen a halál meséli el nekünk az eseményeket, sokszor elspoilerezve a végkimenetelt. spoiler
Már több II. Világháborús könyvet olvastam, de módfelett különös volt ezt egy gyermek szemén keresztül látni.
A karaktereket csak szeretni lehetett, bár a Mama eleinte nem volt túl szimpatikus.
Max felbukkanása felforgatja nyugodtságukat, de a félelem ellenére a pincében mély barátság szövődik egy férfi és egy kislány között.
A könyv végét szinte végig pityeregtem, annak ellenére, hogy tudtam mi fog történni, megviselt.
Liesel egy bátor lány, aki nem félte használni a szavakat, melyek élettel és reménnyel töltötték meg a teljes valóját.

Chivas>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

És már megint sírok… Most komolyan, nekem minden könyvön bőgnöm kell? :) Így, ezért, jár az öt csillag. Hogyan is adhatnék kevesebbet?

_Eriii>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Nagyon rég elszerettem volna olvasni a könyvtolvajt, mindig halogattam, tettem egyik helyről a másikra, és valahogy mindig odajutottam ki, hogy valamiért nem akaródzik neki fogni. Nem tetszett. Nem tetszett, és nem a történet, amit maga a halál mesél el nekünk, hanem ahogyan a halál elmeséli az nem tetszett. Nem tetszett, mert semmi érzelem nem volt benne. Arrogáns, persze miért is ne lenne az, hisz maga a HALÁL aki mesél, maga a halál aki úgyis értünk jön. Hideg, mint maga a fagyos Németország és annak szíve, amikor háborút indított az egész emberiség ellen. Kiéhezett, és sorolhatnám tovább. Szinek… A szürke, maga a halál is szürkén meséli el ezt a történetet. Nincsenek érzelmei, jön lát és kaszál. A fehér, ami ha nem a halál mutatja be nekünk a történetet, nagyon szívet tépő volna. Ott van a piros. Vér, mert ugye a háborúban és a halállal karöltve sok lesz belőle. Értem én, hogy miért így íródott a könyv. Hát persze, olyan sok könyv született már meg a második világháborúról, hogy legyen egy egészen más is gondolta Markus Zusak. Ha egyszerűen csak Liesel mesélte volna el, akkor tuti nagyot üt, de így sajnálom de nem…….

n P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Amikor egy gyerek szemével kell látnom, olvasnom a Hitleri időkben történteket, úgy érzem könnyebb dolgom van.
Elmondom miért…
Mert ők a csillagokat az égen is meglátják nem csak a szívek felett bevarrva…
Mert az ő szájukból a borzalmak is túlélhetőbbek…
Napfény van a szemükben.
Mert az ő szavuknak hatalma van.
Mert van szeretet és bizalom amit a gyerekek szinte mindig megértenek.

Közepesen tetszett…
Azért kezdtem bele, mert @f_andi ajánlotta ill. nagyon érdekelt, hogy @kamonda mire alapozta a hozzászólásában írtakat.
Nem találtam meg a könyv soraiban az ő érzéseit…

Lehet merész dolog Krisztusi gondolatokat idézni ehhez a könyvhöz, én mégis megteszem:

„…ha olyanok nem lesztek mint a kis gyermekek, semmiképpen nem mentek be a mennyeknek országába.” ( Máté 18:3)

Simon_Ziti>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Azt hiszem ebben a témában még nem született rossz könyv.
Így vagyok ezzel is. A szívem szakad meg a kislányért és a vele egy sorsú emberekért, akik elszenvedői lettek egy olyan kornak, amilyent senki sem kellett volna átéljen.
Szenvedtek a zsidók, de a német nép is viselte a következményeket. A történetet ennél jobban nem is akarom értékelni, viszont a bemutatás módja nem nyerte el a tetszesem. Nem mindennapi, hogy a halál szemszögéből látjuk az eseményeket, de ez túl lett tolva.

Röfipingvin P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

„Mi jó van a szavakban?”

Fodor Ákos
DRÁMA

— Vallj színt! rivallják.
— Szivárvány… suttogom.

Barbcsie P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Engem nagyon megfogott ez a könyv. Számtalanszor láttam ezt a könyvet, már annyira sokszor, hogy nem tudtam nem elkezdeni. Nem ilyen történetre számítottam, de nagyon megnyerő volt. Folyamatosan fenntartotta ez érdeklődésemet.
Az írásmód kifejezetten tetszett.
Liesel életének története rendkívül elszomorító, de egyben nagyon érdekes is volt.
Érdekes történet, más szempont a holokausztról, a második világháborúról.
Nagyon ritkán olvasok olyan könyvet, amit a Halál ír, egyes szám első személyben. Az író a történetét a halállal mesélteti el.

AniTiger P>!
Markus Zusak: A könyvtolvaj

A történet főbb szereplőit imádtam, de az abszolút kedvencem a könyvben Hans Hubermann volt! A többiek esetében inkább az egymáshoz kötődéseket szerettem és csak aztán az egyes karaktereket.

A könyv: Nagyon sok olyan apróság van, amit imádtam. Tetszettek a biztonságos kék szemek és az németszőke haj – hasonlatok. Az árja boltos, a toll hajú idegen, az emberséges harmonikás, a sárga hajú fiú, a boldogtalan szomszédok, a sokgyerekes Steiner család… Rengeteg szeretnivaló rész, szerethető ember és történetecske van a könyvben. Volt, hogy csak potyogtak a könnyeim, ráadásul képtelen vagyok mindent megfogalmazni, amit A könyvtolvaj története kapcsán érzek. Mégsem 5 csillagos, mert fél-fél pont elmegy a mélypontjaimra, mert kicsit utálom ezt a könyvet…

A film: Sok dolgot kihagytak, ráadásul a hangsúlyosabbak közül. Vagy átdolgoztak, ami talán rosszabb. Nem ugyanaz a hangulat, a filmbe a szív csak belesajdul, de meg nem szakad… A filmben viszont volt humor. Nagyon szerettem Liesel és Max közös jeleneteit.

Könyv & Film bővebben – http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2015/02/markus-zusa…

5 csillag UPDATE // 2017:

Ulpius-ház, Budapest, 2014
598 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632543871 · Fordította: M. Nagy Miklós · Illusztrálta: Trudy White

ƨɔɴом P>!

Mint a legtöbb bánat, ez is örömmel kezdődött.

95. oldal, Második rész: A vállrándítás - A sötétség lánya (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: bánat · öröm
NoemiSmile >!

AZ EGYETLEN DOLOG, AMI ROSSZABB,
          MINT EGY FIÚ, AKI GYŰLÖL
               Egy fiú, aki szeret.

Lunemorte P>!

– Hát akkor kezdjük az éjszakai olvasásórát.

Xavér>!

[…] a Duden szótár egyértelműen téved, már ami a rokon értelmű szavakat illeti.
A csend egyáltalán nem néma és nyugodt, és nem béke.

Kapcsolódó szócikkek: béke · csend · némaság · nyugalom
Pistacchio>!

Néha bele tudnék halni, hogyan halnak meg az emberek.

506. oldal, Kilencedik rész, A kártyás

Kapcsolódó szócikkek: halál
mosolytó>!

Engem az emberek kísértenek.

594. oldal (utolsó mondat)

Kapcsolódó szócikkek: emberek
csillagka P>!

Valami okból a haldokló emberek mindig olyan kérdéseket tesznek fel, amikre tudják a választ. Talán azért, hogy úgy haljanak meg, hogy igazuk volt.

Kapcsolódó szócikkek: halál · haldoklás
tataijucc>!

Egy hógolyó az arcodon biztosan a lehető legjobb kezdete egy tartós barátságnak.

55. oldal, Első rész: A sírásó kézikönyv - A csók (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · hógolyó · Liesel Meminger · Rudy Steiner
fülcimpa>!

(A gyerekember időnként sokkal, de sokkal eszesebb, mint a döbbenetesen tompa agyú felnőttek.)

40. oldal (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt · gyermek

Ezt a könyvet itt említik