A ​könyvtolvaj 1210 csillagozás

Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj

1939, a náci Németország
A Halálnak sohasem volt még ennyi dolga, de ő már tudja, hogy ez még csak a kezdet. Mert a Halál bölcs és kíváncsi, szeretne mindent tudni az emberekről. Együtt is érez velük, ha csak ideje engedi.
Ő meséli el ezt a történetet, amely egy német kislányról, Lieselről, a családjáról és a barátairól szól. Meg fanatikus németekről. És egy zsidó fiúról, akit a háború alatt egy pincében rejtegetnek.
Liesel imád olvasni, és ha csak teheti, könyveket lop. De a legkedvesebb könyve az, amit a pincében rejtőzködő zsidó fiú ír neki.
És egyszer csak hullani kezdenek a bombák.

2005-ben jelent meg az ausztrál író regénye, amely az egész világon bestseller lett, és számos díjat nyert el. 2013-ban mutatták be a belőle készült filmet Brian Percival rendezésében.
Zusak könyve már most klasszikus: megható, elgondolkodtató, felejthetetlen.

Eredeti mű: Markus Zusak: The Book Thief

Eredeti megjelenés éve: 2005

Európa, Budapest, 2015
544 oldal · ISBN: 9789634053446 · Fordította: M. Nagy Miklós
Európa, Budapest, 2015
540 oldal · ISBN: 9789634052289 · Fordította: M. Nagy Miklós
Ulpius-ház, Budapest, 2014
410 oldal · ISBN: 9789633830130 · Fordította: M. Nagy Miklós

Liesel Meminger · Rudy Steiner · Hans Hubermann · Max Vandenburg · Rosa Hubermann · Ilsa Hermann · Alex Steiner

Németország · Molching · Stuttgart

eme P

EGY APRÓ KIS TÉNY
A könyvtolvaj rajongói haragudni fognak rám. Nincs kedvem szépítgetni. Nem tolerálom valami jól a téma konzumtermékké cukrosítását.

ÚJABB TÉNYEK
Ez a könyv mese. Tanmese.
Ez a könyv eligazít a dolgok megértésében. Mindent tud, és mindent a szádba rág.
Ez a könyv túlírt tömény giccs.
A náci korszakról szóló közhelyek, klisék gazdag gyűjteménye.

EGY DEFINÍCIÓ, AMIT MEGTALÁLTOK A SZÓTÁRBAN
Giccs – a művészetek eszközeit használó, a művészet látszatát keltő, többnyire kereskedelmi természetű és célú alkotás. A giccs egyszerű érzelmi, gondolati sablonokat, kliséket közvetítő termék, a konzumkultúra része, a közhelyesség, sztereotípiák halmozása, túlzások, szinesztézia, az elvárásoknak való megfelelés eszközeivel hat.

EGY KIS ETIMOLÓGIA
giccs – a szó eredetének egyik magyarázata szerint a német kitschen szóra vezethető vissza, azaz az utca sarát összekaparni, a talált anyagokból újat összeállítani.

FONTOS INFORMÁCIÓK
Ez a könyv a náci Németországban játszódik. Az elbeszélő maga a halál.
Marketingfogás, divatkövetés. Lassan kimerül a szóba jöhető szempontok tárháza e témában.
A halál emberi arca, megszelidítése. Szimpatikus, érző, sőt néhol érzelgős hangvételű elbeszélés. Hatásvadász, színes-szagos, érzékekre és érzésekre hatni vágyó előadásmód. Idegesítő stílus.
Rövid mondatok. Kijelentések. Egyértelműségek. Értékítéletek. Minden fekete-fehér. Néhol piros.
Az elbeszélő öntelt, magabiztos. Némiképp jogosan. Tudja, receptje be fog válni.
Előre elmondtam nektek két eseményt, mert nem nagyon érdekel, hogy izgalmasan meséljek. (…) Az odáig vezető machinációk azok, amik kétségbe tudnak ejteni, amik zavarba ejtenek és megdöbbentenek. Azok érdekelnek.

A főhősök meseiek. Inkább jelzések, mint emberek. Hihetetlenül jók, a rosszak meg megjavulnak vagy megbűnhődnek, néha önszántukból vállalva a büntetést. Vannak áldozatok is, ez elengedhetetlen a hatáskeltéshez. Aztán meg ki hinné el, hogy a körülményeket figyelembe véve mindenki túléli – végtére is világáháború dúl.
A cselekmény soványka, sablonosan hollywoodi vagy hollywoodiasan sablonos, a happy end minden kötelező veszteség és tragédia ellenére garantált. Többnyire a Himmel utca 33. szám alatt játszódik.

FORDÍTÁS
Himmel = ég, égbolt, menny, paradicsom

Jelképes. Ahogy sok minden más is az. Jelképek túlzsúfoltsága.
Vannak benne rajzok, mesék is. Néhol mintha kisherceges akarna lenni. Nem igazán sikerül neki. De a barátságról (is) szól. Meg a szórázó fájáról.
A szavak fontos szerepet játszanak a könyvben. Életet adnak és életet vesznek el. Szeretjük és gyűlöljük őket. És bedőlünk nekik. (Elárulom: a vége még engem is megríkatott. Mondjuk, tudok én szirupos filmeken is pityeregni, ha úgy adódik.)

MÉG VALAMI, AMIT TUDNOTOK KELL

Ha a második világháborúról, nácizmusról, holokausztról vagy akár barátságról szeretnétek jó könyvet olvasni, nem ez a megfelelő választás.

Ciccnyog ISP

És nincsenek szavak.
Csak színek.
Könnyek.

Észrevétlen léket rágott szívembe a fájdalom.
Talán tudtam. És mégis hagytam.
Mert szeretem a színeket.
Engedtem, hogy kivegyen belőlem mindent.
Álmokat, emlékeket, hitet, megértést, a hiábavalóságot, a szomorúságot, a miérteket, a megmásíthatatlant, a múltat, mások múltjának elképzelt darabjait.
Odaadtam őket, hogy szavakba zárhassa. A saját szavaiba.
Hogy szépségbe és romlásba, mosolyokba és sikolyokba csomagolja, amit aztán visszadobhat.
És most csak ül, vár, hogy szívem köré fagyjon újra a világ.
De az már nem lesz ugyanolyan.
Ellopták a lelkemet.
Én hagytam nyitva az ablakát.
A halál sem kopogtat, csak jön.
Kedvenc színébe öltöztet, karjába vesz és mint tüzes esőcseppek, táncoltok romjain az életnek.
Nincs fájdalom. Nincs magány.
Valamiért mindig megéri. Valakiért mindig.
Nincsenek könnyek.
Csak szeretet.
És szavak.

Chivas
Markus Zusak: A könyvtolvaj

És már megint sírok… Most komolyan, nekem minden könyvön bőgnöm kell? :) Így, ezért, jár az öt csillag. Hogyan is adhatnék kevesebbet?

_Eriii P
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Nagyon rég elszerettem volna olvasni a könyvtolvajt, mindig halogattam, tettem egyik helyről a másikra, és valahogy mindig odajutottam ki, hogy valamiért nem akaródzik neki fogni. Nem tetszett. Nem tetszett, és nem a történet, amit maga a halál mesél el nekünk, hanem ahogyan a halál elmeséli az nem tetszett. Nem tetszett, mert semmi érzelem nem volt benne. Arrogáns, persze miért is ne lenne az, hisz maga a HALÁL aki mesél, maga a halál aki úgyis értünk jön. Hideg, mint maga a fagyos Németország és annak szíve, amikor háborút indított az egész emberiség ellen. Kiéhezett, és sorolhatnám tovább. Szinek… A szürke, maga a halál is szürkén meséli el ezt a történetet. Nincsenek érzelmei, jön lát és kaszál. A fehér, ami ha nem a halál mutatja be nekünk a történetet, nagyon szívet tépő volna. Ott van a piros. Vér, mert ugye a háborúban és a halállal karöltve sok lesz belőle. Értem én, hogy miért így íródott a könyv. Hát persze, olyan sok könyv született már meg a második világháborúról, hogy legyen egy egészen más is gondolta Markus Zusak. Ha egyszerűen csak Liesel mesélte volna el, akkor tuti nagyot üt, de így sajnálom de nem…….

n P
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Amikor egy gyerek szemével kell látnom, olvasnom a Hitleri időkben történteket, úgy érzem könnyebb dolgom van.
Elmondom miért…
Mert ők a csillagokat az égen is meglátják nem csak a szívek felett bevarrva…
Mert az ő szájukból a borzalmak is túlélhetőbbek…
Napfény van a szemükben.
Mert az ő szavuknak hatalma van.
Mert van szeretet és bizalom amit a gyerekek szinte mindig megértenek.

Közepesen tetszett…
Azért kezdtem bele, mert @f_andi ajánlotta ill. nagyon érdekelt, hogy @kamonda mire alapozta a hozzászólásában írtakat.
Nem találtam meg a könyv soraiban az ő érzéseit…

Lehet merész dolog Krisztusi gondolatokat idézni ehhez a könyvhöz, én mégis megteszem:

„…ha olyanok nem lesztek mint a kis gyermekek, semmiképpen nem mentek be a mennyeknek országába.” ( Máté 18:3)

Röfipingvin MP
Markus Zusak: A könyvtolvaj

„Mi jó van a szavakban?”

Fodor Ákos
DRÁMA

— Vallj színt! rivallják.
— Szivárvány… suttogom.

ScarlettBlair P

♥♥♥

Erre a könyvre az öt csillag is kevés. Érdekes egybeesés, hogy a könyv olvasása pont egybeesett az auschwitzi látogatásunkkal is, így elég mély nyomokat hagyott bennem mindkettő, kölcsönösen kihatottak egymásra. Liesel Meminger egy csodálatos kislány, akivel minden rossz megtörténik az életben, ami lehetséges, de mégis tele van a szíve szeretettel. Egyszerűen nem tudok mást mondani erről a könyvről, csak azt, hogy tökéletes. Tökéletes. Liesel. Rudy. Max. A Papa. A Mama. Még Frau Holtzapfel is, minden egyes szereplőt a szívembe zártam. Ez egy tipikusan olyan történet, ami űrt hagy maga után az ember lelkében és még nagyon sokáig nem engedi el. Istenem az utolsó oldalakat jóformán zokogva olvastam végig, olyan csodás, olyan fájdalmas volt az egész.

Mrs_Herondale
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Telesírtam ezt a rohadt könyvet.
Figyelem! Némi áradozás következik a könyv zsenialitásáról
Imádtam minden egyes porcikáját,utáltam minden igazságtalanságát és kegyetlenségét.Liesel története a szívemhez nőtt,és nagyon nem szeretném még elengedni őt. Csak lopkodnám az újabb és újabb könyveket Ilsa Hermanntól,amik tovább mesélik nekem a lány életét. Egyszerűen tökéletes volt számomra A könyvtolvaj.
A fogalmazása varázsolt el először,a Halál és a stílusa,bölcsessége.Utána kezdtem megszeretni a szereplőket,szép sorban,ahogy felnőttek az orrom előtt.A szerelem annyira tiszta volt és igaz,mint amilyen csak két ártatlan bár mondjuk mennyire ártatlan Rudy és Liesel? gyerek lelke lehet,és persze szívszorító gonoszkönyv . A számomra legkedvesebb része a történetnek Liesel és Max barátsága volt.Ahogy kibontakozott,elmélyült,elszakadt és összeforrt,és én végig ott lehettem,és ezt…köszönöm. Az biztos,hogy a háború kegyetlenségeit alig mutatta be a könyv,és ezeknél sokkal rettenetesebb dolgok történtek,de azért így is elborzadtam néhányszor.
Nem gondoltam volna,hogy ennyire szeretni fogom A könyvtolvajban lapuló kedves,megríkató, szívmelengető pillanatokat. Nagyon boldog vagyok,hogy elolvastam.

Levandra P
Markus Zusak: A könyvtolvaj

A mondat, amit eddig sosem írtam le: nehéz megszólalni. Ez a könyv szíven talált. Szavakkal, színekkel és lelkekkel. Törékeny érzéseket adott, melyek oldalról oldalra repedeztek és hullottak szét annyira, hogy még most is nehezen kaparom össze magam.

Barátaim lettek a szereplők. Velük lélegeztem, éltem hétköznapi életüket, átéreztem az örömüket, bánatukat. Velük voltam a szegénység legmélyében, ahol olyan értékeket ismertem meg, amik mellett ma már úgy megy el az ember, hogy a létezésükről sem tud.

BlissX

HÁROM APRÓ KIS TÉNY:

Egyedi. Gyönyörű. Haláli. ^^

Ulpius-ház, Budapest, 2010
598 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632543871 · Fordította: M. Nagy Miklós · Illusztrálta: Trudy White

ƨɔɴом

Mint a legtöbb bánat, ez is örömmel kezdődött.

95. oldal, Második rész: A vállrándítás - A sötétség lánya (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: bánat · öröm
Xavér

(…) a Duden szótár egyértelműen téved, már ami a rokon értelmű szavakat illeti.
A csend egyáltalán nem néma és nyugodt, és nem béke.

Kapcsolódó szócikkek: béke · csend/csönd · némaság · nyugalom
NoemiSmile

Az egyetlen dolog, ami rosszabb, mint egy fiú, aki gyűlöl.
Egy fiú, aki szeret..

mosolytó

Engem az emberek kísértenek.

594. oldal (utolsó mondat)

Kapcsolódó szócikkek: ember, emberiség
csillagka P

Valami okból a haldokló emberek mindig olyan kérdéseket tesznek fel, amire már tudják a választ. Talán azért, hogy úgy haljanak meg, hogy igazuk volt.

Kapcsolódó szócikkek: halál · haldoklás
Pistacchio

Néha bele tudnék halni, hogyan halnak meg az emberek.

506. oldal, Kilencedik rész, A kártyás

Kapcsolódó szócikkek: halál
tataijucc P

Egy hógolyó az arcodon biztosan a lehető legjobb kezdete egy tartós barátságnak.

55. oldal, Első rész: A sírásó kézikönyv - A csók (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · hógolyó · Liesel Meminger · Rudy Steiner
fülcimpa

(A gyerekember időnként sokkal, de sokkal eszesebb, mint a döbbenetesen tompa agyú felnőttek.)

40. oldal (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt · gyerek
fülcimpa

Soha nem jelent jót, ha a felnőttek sugdolóznak.

108. oldal (Ulpius, 2010)