A ​mérleg nyelve 3 csillagozás

Szó és kép Nádas Péter művészetében
Markója Csilla: A mérleg nyelve

Nádas ​nagyon tud nézni, rettentően, akár az angyalok. Úgy néz egy körtefára, ahogy egy emberre, az emberre úgy, mint egy árnyékra, az árnyékra úgy, mint… A finomság vadságával pillant körbe, e vadság és finomság jelöl ki ösvényeket a fényképek közt, a fény és a sötét képei közt. Hogy az ösvények párhuzamosak-e, és hogy e kijelentésnek volna-e értelme, azt, mint mindent, az olvasóra bízzuk.
Nem mondjuk meg tehát, mi van ebben a könyvben, miminden, nem akarjuk, hogy az olvasó már a borítón képben legyen. Lépj be hát, olvasó, ha mersz, ebbe a fényes és sötét ismeretlenbe, ami ez a könyv, képek és szövegek kalandja vár. Esterházy Péter

Markója Csilla Nádas Péterről írt monográfia-igényű tanulmánykötetének legfőbb célja, hogy a művészettörténet és a fotótörténet diszciplínáját közelebb hozza egymáshoz egy olyan művész szerteágazó tevékenységén keresztül, aki több művészeti ágban is figyelemreméltót alkotott, s akinek kapcsolatai forrásértékűek a művészettörténeti- és… (tovább)

Róla szól: Nádas Péter

Jelenkor, Pécs, 2016

vargarockzsolt>!

Markója Csilla: A mérleg nyelve Szó és kép Nádas Péter művészetében

Néhol szinte teljesen érthetetlen volt számomra a szöveg, részben terminológiája – a rengeteg idegen- és szakszó, filozófiai és esztétikai szakkifejezés használata miatt –, részben pedig azért, mert néhol annyira személyes volt, hogy nem értettem, mire is gondol. Lehet, hogy ha fejben tudnám tartani Nádas összes szövegét, akkor tudhattam volna, hogy Markója Csilla éppen mire céloz – sajnos, erre nem vagyok képes. Szóval, hétköznapi Nádas-olvasók számára, ez a könyv a szövegében nagyrészt befogadhatatlan.
Ugyanakkor vannak benne olyan elemzések is, amelyek Nádas fotótörténeti gyökereit tökéletesen megvilágítják. (André Kertésztől Kálmán Katáig és Rédner Mártáig.)

Szerintem Nádas Péter zseniális fotós, és ez a könyv tele van az ő szebbnél szebb képeivel, egészen a korai, Nők Lapjában megjelent fekete-fehér riportfotóktól kezdve, egészen a legújabb színes, szimbolista-szecessziós jellegű, festményszerű képeiig.
A művészet befogadása-értelmezése nagyon szubjektív folyamat, ezért tudom, hogy nem jelent sokat, ha azt mondom: szerintem Nádas jobb szuggesztívebb fotós, mint író. Olyan képei vannak, amelyek beleégnek az agyamba. A szövegei a gondolkodásomra hatnak, a fotói egy mélyebb, zsigeri szinten rögzülnek.
Jó lenne, ha Nádas fotóit kiadnák egy reprezentatív albumban, művészettörténeti elemzésekkel és irodalmi idézetekkel párosítva, képről képre. Ez a könyv addig is olyan helyen lesz a polcomon, hogy rendszeresen elővehessem, lapozgathassam.

dacecc>!

Markója Csilla: A mérleg nyelve Szó és kép Nádas Péter művészetében

Sokat gondolkodtam ezen a könyvön, mert amellett, hogy azért elég sokat adott, egy kicsit félresikerült, de inkább valamennyire félrevezető könyvnek tartom. Egyrészről nagyon nagyon jók a képek, Nádas tényleg tud fotózni, talán majdnem úgy, mint ahogy írni tud, így talán nem tűnik túl nagy vállalásnak a kettőt egy közös könyvben elemezni, megpróbálni értelmezni a közös pontokat. Azonban a benne helyet kapó (amúgy jó stílusban megírt, olvasmányos) esszék, azáltal, hogy nagyon szubjektívan állnak a témához és érezhetően felmagasztalják a szerzőt, nem képesek (gondolom nem is céljuk) teljesen objektív elemzést nyújtani. Markója Csilla ezt a könyvet nem Nádasról, hanem inkább a saját benyomásairól írta, ahogyan viszonyul Nádashoz, az ő művészetéhez, kiegészítve néhol informatív megjegyzésekkel, érdekes megfigyelésekkel. Valószínűleg amiatt vártam mást, mert a szakkönyvek között találtam a könyvtárban. Több elemzést vártam, kevesebb személyességet. Ezt persze nem hozhatom fel az író ellen, de mindenképpen csalódtam. Volt szó benne a könyvekről és a képekről is, de mindkét területről lehetett volna többet, behatóbban mondani. Nem lettem meggyőzve, hogy fontos összevetni Nádas fotóművészetét és irodalmi alkotásait, a cím által sugallt híd a kettő között nem lett felépítve. Ennek köszönhető, hogy olvasás közben folyamatosan fogyott a lendület, egyedül a képek jelentettek lejtőt számomra, mikor kicsit hátradőlhettem és élvezhettem a hangulatukat.

dacecc>!

A nemi vágy remény. Talán most esélyünk nyílik rá, hogy megszabaduljunk totális magányunktól. Magány alatt nem azt az izolációt értve, amit az ember praktikusan keres, hogy megvédje magát, s amelyet az idők folyamán megtanul értékelni, idővel élvezni is, hanem azt az eredendő kirekesztettséget, amely valószínűleg már születésünk pillanatában ránk tör, és amelyet a differenciálódó tudat (amely mintegy elválaszt minket a természettől, saját állati lényünktől) csak tovább fokoz.