Jeanne ​d'Arc 28 csillagozás

Sieur Louis de Conte emlékiratai
Mark Twain: Jeanne d'Arc Mark Twain: Jeanne d'Arc Mark Twain: Jeanne d'Arc Mark Twain: Jeanne d'Arc

Sokan és sokféleképpen megelevenítették már a világirodalomban Jeanne D'Arc alakját. Volt, aki a szentet, isten kiválasztottját, más a francia nemzeti hőst, s volt, aki az álnokul tőrbe ejtett tiszta és erős fiatal lányt látta és ábrázolta benne. Mark Twain magyarul most először megjelenő művében az egyszerű kis parasztlányt idézi meg, akinek ereje népével való összeforrottságából fakad. Az író nem szól közvetlenül olvasóihoz, a történetet egy „megigézett” kortárs szájába adja, aki Jeanne D'Arc gyermekkori játszótársa, majd diadalmas útján írnoka, apródja volt. A szemtanú emlékiratában emberi közelségből, meghitten örökíti meg a nagyszerű francia lányt: kutatja, keresi egyénisége és cselekedetei titkait, s a kedves egyszerűség glóriáját fonja Jeanne D'Arc alakja és élete köré.

Eredeti megjelenés éve: 1896

Merényi, Budapest

Jeanne d’Arc / Szent Johanna

Habók P

Mark Twain: Jeanne d'Arc Sieur Louis de Conte emlékiratai

Ez nem a szokásos Mark Twain – megrendítő, felkavaró. Ismertem a történetet, sok újat nem tudtam meg a könyvből, de a per részletes leírása újra elkeserített, elszomorított.

Diva

Mark Twain: Jeanne d'Arc Sieur Louis de Conte emlékiratai

Életem legmeghatározóbb könyve!!! Kiváló regénye a hitnek, a hűségnek, az árulásnak, a kereszténység önbíráskodásának afelett, amit nem ismer, valamint arról, hogy Isten nem a templomban, hanem a szívekben van.

Gabriella_Balkó

Mark Twain: Jeanne d'Arc Sieur Louis de Conte emlékiratai

Egész fura volt ilyet Mark Twain tollából olvasni a többi regényéhez hasonlítva.
Valósághű regény némi fikcióval karöltve, de hűen követi az igaz történetet (ahogy utánaolvastam).
A könyv érdekessége, hogy boldoggá és szentté avatása előtt íródott.

Magvető, Budapest, 1964
508 oldal · keménytáblás · Fordította: Victor János
terembura

Mark Twain: Jeanne d'Arc Sieur Louis de Conte emlékiratai

Kicsit fura volt, Mark Twain-től meg végképp. Nagyon szépen lett megírva, és kifejezetten érdekes kis mesét kerekített belőle. Természetesen a történelmi hűségre nem reflektálnék. Arra csak az tudna, aki ott volt. Igazság szerint nem is azon van a hangsúly, sokkal inkább az emberségről, a hitről, vallásról (erről nem éppen pozitív előjellel) szól.
Egy kimondottan szeretni való és szerethető könyvet olvastam.

csikasz

Mark Twain: Jeanne d'Arc Sieur Louis de Conte emlékiratai

Szerintem kap majd meg egy eselyt. Legutobb nagyon nem tetszett, felbe is hagytam.

tigrisbigris

Mark Twain: Jeanne d'Arc Sieur Louis de Conte emlékiratai

Gyerekkorom kedvence volt Mark Twain, legnagyobb művét a Huckleberry Finn-t talán 100-szor is olvastam. Sajátos humora, előadásmódja zseniális. Ez a könyve egy kicsit kilóg a tőle korábban olvasottak sorából. Bár főleg az első harmadában megjelenik az íróra jellemző jókedvű ízes előadásmód, egyedi irónia, egyszerre kedves és gunyoros ábrázolása az egyszerű embereknek. Aztán a második harmadban már egy kissé komorabbá válik a történet, egy hősi énekhez hasonló. A harmadik rész, a tragikus vég, a per bemutatása. Ez már igazi dráma, hősök és árulók, gyávák, aljasok, erényesek és gyengék kavalkádja. Itt már egy kicsit véleményem szerint gyengébbre sikerült az írás, sok általánossággal és ismétléssel. Javára írandó viszont a történelmi hűségű előadásmód, sokat tanulhattam erről a számomra kevéssé ismert korról.

cippo IP

Mark Twain: Jeanne d'Arc Sieur Louis de Conte emlékiratai

Mark Twain-től nekem ez egész meglepő volt. Szerettem.

Zúzmara

Mindig azok a legszigorúbb bírái másoknak, akik maguk is megérdemelnék, hogy megleckéztessék őket.

just_aGirl

…az ember sok mindenre képes, ha vezetője határozottan, lankadatlan elszántsággal tör célja felé.

just_aGirl

…a legtöbb ember felületesen szemléli a dolgokat, és így is ítél, aki viszont úgy lát, mint Jeanne, annak a szeme áthatol mindenen, az olvasni tud a szívekben, és olyan képességeket is felfedez az emberekben, amelyeket más észre sem vesz, mert a felszínen semmi nem árulkodik róla.

Kapcsolódó szócikkek: Jeanne d’Arc / Szent Johanna
just_aGirl

Ez már így van: sokszor magunk sem tudjuk, mi lakozik bennünk, pedig csak az alkalom hiányzik, hogy felszínre kerüljön.

Zúzmara

Aztán mondok neked még valamit. Ha Jeanne d'Arc azt mondja valakinek, hogy bátor ember, akkor az illető maga is elhiszi, s mi kell még? Aki magát bátornak tudja, az már bátran is viselkedik.

Kapcsolódó szócikkek: Jeanne d’Arc / Szent Johanna
just_aGirl

Egy dolgot már világosan látott a kapitány: Jeanne vagy boszorkány, vagy szent – most már csak azt szerette volna kideríteni, hogy melyik a kettő közül, így hát papot is hozott magával, hogy mindjárt kiűzethesse vele Jeanne-ból az ördögöt, feltéve, hogy valóban ördög lakik benne. A pap teljesítette kötelességét – ördögöt azonban nem talált, csupán felesleges lelki fájdalmakat okozott Jeanne-nak, aki már gyónt nála korábban is, s ebből a papnak tudnia kellett volna, hogy nem lakozik benne ördög, mert az ördögök irtóznak a gyóntatószéktől, és rémülten sikoltozva, mocskos káromkodásokat köpködve, őrjöngve menekülnek, ha csak meglátják is a szent helyet.

Kapcsolódó szócikkek: Jeanne d’Arc / Szent Johanna · ördög
just_aGirl

– Ha maga az Isten vezet harcba bennünket, nem sokat számít, hogy a kéz, amely az ő kardját tartja, erős-e vagy gyenge.

just_aGirl

Olyan áttekinthető az egész, mint egy kereskedő számadása, össze kell csak adni a két számoszlopot, s máris kiderül: a francia cég csődbe jutott, vagyonának felére már rátette kezét az angol végrehajtó, a másik fele még szabad préda, rablók és zsiványok dúlják, akik nem tartoznak felelősséggel senkinek. Királyunk dicstelen tétlenségben és szegénységben él kegyenceivel és udvari bolondjaival az ország valamelyik félreeső csücskében – hátul, mondhatnók, a fészerben –, hatalma nincs, se ott, se másutt, szegény, mint a templom egere, de még egy század katonája sincs: felhagyott minden ellenállással, esze ágában sincs folytatni a küzdelmet, sőt az a legfőbb gondja, hogy koronáját elhajítva, mindent felszámoljon, és elmeneküljön Skóciába. Ezek a tények.

just_aGirl

A kapitány a kor katona-eszményképének megtestesítője volt: magas, izmos, ősz hajú, faragatlan férfi, aki szünet nélkül átkozódott, de egészen sajátos káromkodásokat tudott: ezeket a különböző hadjáratokban szedte fel, és úgy őrizte, mint más a kitüntetéseit. Táborban töltötte egész életét, és azt vallotta, hogy a háború Isten legnagyobb áldása. Acél vértet és magas csizmát viselt, fegyverként meg egy rettentő nagy kardot. Amikor megláttam harcias alakját, meghallottam bámulatos átkait, és felfogtam, milyen kevés költőiség és érzelgősség lakozhat ebben az emberben, reménykedni kezdtem, hogy a kis parasztlány talán mégsem részesül majd abban a kiváltságban, hogy szembenézzen ezzel a fenyegető jelenséggel, hanem be kell érnie a tollba mondott levéllel.

just_aGirl

Meghánytuk-vetettük hát bánatunkat, s ez természetes is, hiszen a vetélytársak menten szövetségesekké válnak, ha közös csapás éri őket, és a közös ellenfél arat diadalt.