A ​világ mérges kígyói 2 csillagozás

Mark O'Shea: A világ mérges kígyói

A ​rettegve tisztelt és kellően meg mem értett mérges kígyók köré már az ókori emberek legendákat szőttek, és még ma is ők a legrémísztőbb álmok és rémfilmek lidércei. Ez az összefoglaló könyv és szerzője a szó átvitt és valódi értelmében egyaránt közel kívánja hozni hozzánk a rettegett hüllőket. Mark O'Shea herpetológus elénk varázsolja a gödörkés arcú bambuszviperákat és a nyíltvízi tengeri kígyókat, az áspisviperákat és a fekete mambákat, hogy megismerjük a sivatagok és a dzsungelek, a mély tengerek és a magas hegyvidékek, sőt a (szerencsére nem az európai) házak körüli kertekben élő mérges kígyókat.
Lenyűgöző színpompával tárul elénk a mérges kígyók világa – miközben megismerkedünk a testnedveket, az idegrendszert, az izomszöveteket és a belső szerveket megtámadó, sokszor végzetes hatékonyságú mérgeikkel is. A könyv a mérges kígyók testfelépítésének, sokféleségének, elterjedésének leírásával és mérgeik ismertetésével kezdődik, utána az óceánok mélyén élő kígyók… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

Athenaeum, Budapest, 2006
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639615366 · Fordította: Fazekas István

gyuszi64>!

2020/65. otthoni polc

Professzionális album volt, a tudományos ismeretterjesztés modern, csúcskategóriás könyve. Nincs itt nálam, de azért írok néhány sort a kígyóvadász és tévésztár szerző könyvéről.
– Tökéletes arányok a lexikális, leíró és érdekesség-részekben,
– ahol alkalmanként beszúrva megjelennek a szerző saját szakmai tapasztalatai, cselekedetei. *
– A könyv kivitele gyönyörű, súlyos és esztétikus, szép lapokon teljességre törekvő képekkel, az album végén printed in Singapore nyomattal. ???
– A tartalmi és a kiviteli teljesség miatt, úgy érzem, külföldi kiadás egy-az-egyben fordítása. **
– Egy dolgot sajnáltam, hogy általában a mérgek és hatásaik felől közelítettünk a kígyókhoz. De megértettem: egyrészt ez nem befolyásolta a földrajzi tárgyalást, másrészt leginkább ez érdekli az embereket, harmadrészt így legalább véges sok kígyófajról lehetett írni (azaz befértek egy könyvbe, ki lehetett hagyni az óriáskígyókat stb.).

És egy negatívum az elejéről, az oldalszámot nem tudom. A kígyómérgek erősségét hasonlítja össze a szerző az LD50 skálán, a számolással nagyon megküzdöttem, míg végül megértettem. Az volt a baj (hiba), hogy a fordító vagy szerkesztő egy matematikai tizedesvesszőt mondattani vesszőnek nézett… :(

Az album arányos tudott maradni, miközben a teljességre törekszik, az érdeklődőknek csak ajánlani tudom.

* Egy gyönyörűszép történetet olvastam (még az oldalszámra is emlékszem, 97.) a szerző és egy királykobra spirituális élményéről.

** Valóban, megtaláltam a Goodreads felületén az eredeti 2005-ös kiadást.

Vitéz_Viktória>!
Mark O'Shea: A világ mérges kígyói

Ezt a könyvet egy fél napig le se lehet tenni. Szép, informatív, izgalmas, pedig az egész tudományos.