Reborn (Reborn 1.) 5 csillagozás

Mark Millar: Reborn

Superstar creators Mark Millar (Kingsman: The Secret Service) and Greg Capullo (Batman) join forces to create the sci-fi story of the year—REBORN.

REBORN asks, where do you go when you die? Not heaven or hell—somewhere else. Somewhere you have to fight to survive. Somewhere the people from the past are waiting for you—the good and the bad.

“Reborn offers an engaging high concept storyline with plenty summer blockbuster flavor. Capullo and the rest of the art team bring that engaging story to life with visuals that both epic fantasy violence and simple human emotion.” — IGN

Image Comics, Portland, 2018
176 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781534306523 · Illusztrálta: Greg Capullo, Jonathan Glapion, FCO Plascencia
Image Comics, Portland, 2017
176 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781534301580 · Illusztrálta: Greg Capullo, Jonathan Glapion, FCO Plascencia
Image Comics, Portland, Oregon, Egyesült Államok, 2017
172 oldal · ASIN: B01NAWM8GC · Illusztrálta: Greg Capullo, Jonathan Glapion, FCO Plascencia

ViraMors P>!
Mark Millar: Reborn

Egész végig az az érzés motoszkált bennem, hogy Astrid Lindgren: Oroszlánszívű testvérek c. regényének a felnőtt változatát olvasom. A könyv gyerekkorom egyik nagy kedvence, szóval nincs ezzel semmi gond :)
Igényes darab, remek képi világgal, ellenben nem enyhén kiszámítható történettel. Jól lezárt, önállóan is kerek bevezetővel és sok-sok potenciállal a későbbiekre. Néha húztam egy kicsit az orromat, mert hőseink elképesztően naivak és idealisták tudtak lenni egyik-másik jelenetben, de a nagyja még belefér. spoiler
Ha innentől csak fölfelé van, akkor jó lesz ez.

Kilgores>!
Mark Millar: Reborn

Mi vár ránk a halál után? Mark Millar szerint egy fantasy világ, kis sci-fi beütéssel. Őszintén, jelentkezzen aki bánná, ha igaz lenne. Ugye, hogy nem. Ebben a világban a jó és a rossz küzd egymással, miközben fellelhetik előző életük fontos szereplőit, legyen kedvesek vagy akár gyűlöltek.
Maga a történet nem hiányolja Millar grandiózusságát, hatalmas világot álmodott meg, mindenféle elborult ötlettel, vegyük egynek az oroszlánfejű sárkányt. A rajz meg fantasztikus. Nem titok, hogy Capullo Batman-jét nagyon szeretem, bár a cím vége felé néha kicsit a fáradtság érzését keltette. (Bár így is magasan verte a legtöbb A listás cím rajzát.) Na ilyen most egy pillanatig nem merül fel, hihetetlen mennyire elemében van az öreg. Rajzolhat tájakat, csatát, horrorszerű lényeket, amelyek a Spawn után valószínűleg csak kisujj gyakorlat a számára. Hatalmas, nagyon-nagyon aprólékos panelek hat füzeten keresztül.
Egy kis kettős érzet is megfogalmazódott bennem azonban. A történet akkora, hogy regényben 600 oldal alatt nem hozná ki egy fantasy író, azonban a képregény formátumnak mégis kellett ez a feszesebb tempó. Ugyanakkor nem bántam volna, kövezzetek meg, egy kis nyújtást sem. Szerencsére bár a történet lezárt, van potenciál a folytatásra, amit sejtet is az utolsó oldal.
Aki meg valahogy manapság nem szerette meg a képregény műfaját: No problem! Készül a történet regény változata (bár kár, hogy YA, de így is remélem valamelyik hazai SFF kiadó bevállalja majd), egy társasjáték, illetve dobták a filmes megkereséseket és már egy grandiózus tv sorozatban gondolkoznak inkább, gondolva a potenciális következő részekre. Én várom az adaptációkat, addig is aki jó fantasy képregényt akar olvasni, ne habozzon tovább, itt van.

ujhelyiz P>!
Mark Millar: Reborn

Sikerült ennek a kötetnek igazából teljesen elvárások nélkül nekiállnom: semmit sem tudtam róla, így elég gyorsan meg tudott lepni. A történet onnan indul, hogy főhősnőnk egy hosszú, nehézségekkel megtöltött élet után kómába esik, és átkerül egy másik világba. Méghozzá egy hagyományos sci-fi/fantasy kalandregény világába, ahol ő a kiválasztott, aki megmenthet mindent, miközben az életének főbb szereplőivel találkozik ismét.

Ha egyszerű kalandnak nézem, annak a kötet megfelel, méghozzá kifejezetten stílusosan. Ahogy hősnőnk barátai, tetteinek áldozatai vagy éppen ellenfelei felbukkannak, azok a kötet legnagyobb pozitívumát jelentik a számomra.

Ugyanakkor volt két dolog, ami nem igazán jött be számomra. Ezek közül az, hogy a kötet általt felvázolt túlvilágkép logikája a legkisebb odafigyelésre is széthullik. Például felmerül a kérdés, hogy hősnőnk kiválasztott lenne, hisz a túlvilág az ő szerepe köré hozott be egy csomó másik lelket, akik számára akár nem is az a legfontosabb pont, hogy mi volt hősnőnkkel a kapcsolata. A másik pedig az, hogy a hősnőnk lelki fejlődésével akarta a kötet összehozni a lezárást, de ez számomra egyáltalán nem működött – persze lehet, hogy csak számomra nem jött át valami.

És ez lett számomra a képregény tragédiája: egyszerű kalandnak határozottan nem rossz, de nem szeretem, ha a kötet a felvetett kérdésekkel okosabbnak próbál látszani, mint amilyen.