50. legjobb életmód könyv a molyok értékelése alapján

A ​„Lesz*rom” rafinált művészete 344 csillagozás

A tökéletes élet tökéletlen megközelítése
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Több évtizede már mást sem hallunk, csak azt, hogy a gazdag és boldog élet titka a pozitív gondolkodás. „Dugják fel a pozitivitást – mondja Mark Manson, a szupersztár blogger. – Lássuk be, az élet tele van szarral, és ezt tudomásul kell venni.” Ha valami rossz, akkor így is-úgy is az. És ha az ember valamit nem tud, azt vállalnia kell. A szerző mindvégig kíméletlenül osztogatja a pofonokat olvasóinak, mindeközben nyers őszinteséggel, obszcén humorral és látszólagos nyegleséggel kifejti legfőbb elvét: az ember esendő és korlátolt – „nem lehet mindenki különleges, a társadalomban vannak győztesek és persze vannak vesztesek, ami valahol tényleg tisztességtelen, és nem a te hibád.” Ha valaki elfogadja a korlátait, akkor megtalálja azt az erőt, amire szüksége van. Hisz olyan sok minden van, amivel felesleges törődnünk. Csak rá kell jönnünk, mire érdemes az energiát fordítani, és mi az, ami teljesen lényegtelen. Így lehet átgondolni saját értékeinket és legfontosabb dolgainkat.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Maxim, Szeged, 2018
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632618395 · Fordította: Sóvágó Katalin
Maxim, Szeged, 2018
208 oldal · ISBN: 9789634990697 · Fordította: Sóvágó Katalin
Maxim, Szeged, 2017
206 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632618395 · Fordította: Sóvágó Katalin

Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete A tökéletes élet tökéletlen megközelítése

„A negatív érzések hozzátartoznak az érzelmi egészséghez. Ha tagadod a negatív dolgokat, nem oldod meg a problémákat, hanem állandósítod őket.”

Ez a kiadvány olyan a gombamód szaporodó önfejlesztő könyvek között, mint a friss, hűsítő víz a trópusi sivatagban, szembemenve a pozitív gondolkodással és a tökéletes élet hajszolásával. A pozitív guruk fensőbbséges és lenéző „én mindent tudok, te pedig mindent rosszul csinálsz”-stílusa helyett egy igazán közvetlen, saját hibáit elismerő, és azokból merítkező ember szavait olvashatjuk, aki az amerikai Bihari Viktóriaként nem köntörfalaz, és élettapasztalatait felhasználva, laza stílusban igyekszik segítő kezet nyújtani nekünk.

A könyv, címével ellentétben, egyáltalán nem arról szól, hogy magasról tegyünk mindenre, hanem arról, hogy válasszuk szét, mi lényeges és mi lényegtelen. A boldogság kergetésével és a mindenható státusz elérésével szemben végre egy írás, amely a hétköznapiságot élteti, és segít elfogadni önmagunkat olyannak, amilyenek vagyunk, ahelyett, hogy kizárólag hibáinkra irányítaná a figyelmet. Természetesen nem biztat arra, hogy ragadjunk meg a posványban, a „mindig csinálj valamit” elvet hirdetve felhívja a figyelmet az egyén felelősségvállalására. Hangsúlyozza az emberi elme pontatlanságát és ledönti a tökéletesség képzeletbeli dicsszobrát. Példái végre nem kitalált okító történetek, hanem a való életből vett, sokszor hírességekkel megtörtént dolgok, miközben erős, ám találó fricskákat dob a pozitív gondolkodóknak. spoiler

Mark Manson kiadványa kiemelt jelentőséggel bír abban a korban, amikor a sokszor ártalmas pozitív gondolkodásnak ekkora kultusza van, és amikor birkamód követjük az üres szólamokat hangoztató megmondóembereket. Kiváló gondolatok tárháza, azonban a többi könyvhöz hasonlóan ez sem fogja megváltoztatni az életünket, viszont segítségével átgondolhatjuk saját értékeinket.

SignoraSchneider IP>!

Befejeztem.
Újrakezdem…

Neelah>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Ez a könyv még véletlenül sem azt adta, amire számítottam. A cím, a borító és úgy általában a fülszöveg alapján úgy gondoltam, hogy kapunk durván 200 oldalnyi „szar a világ, hát kakkantsd le magasról” monológot lehetőleg humoros formában. Hááát… nem jött be. Rögtön a könyv elején leszögezésre kerül (a macska meg fel van mászva a fára, bizony-bizony), hogy egyáltalán nem arról van szó, hogy legyünk közönyösek a világgal szemben, sokkal inkább arról, hogy ügyesen válasszuk ki, hogy mivel szemben leszünk azok. Miközben nonstop kalapálja a fejedbe, hogy nem vagy különleges, de ez tök jó, nincsenek előjogaid a világgal szemben és ez is tök jó, hogy hogy úgy általában ne picsogj, ha nem megy az élet, mert akkor magadnak cseszted szét – és amúgy ez is tök jó, mert akkor rajtad múlik, hogy helyreáll-e. Rengeteg a példa és némelyik példa nagyon is komoly (érintőlegesen még egy gyerek halála is megjelenik), úgyhogy azt sem mondhatom, hogy egy kifejezetten könnyű olvasmány, vagy hogy elviccelhető lenne az egész. Persze nem is nehéz, mély vagy filozofikus, amit nehéz lenne olvasni és állandóan meg kéne állni elmélkedni, mert a stílus visz magával, az író pedig nem fél bevallani, hogy mennyi mindent elcseszett ő is, mire eljutott (agyilag) oda, ahol tart. Lényegében egy önsegítő könyv, de bizton állítom, hogy nem a szokásos formájában, mert akkor már a harmadik oldal után letettem volna. Nekem tetszett. Sokáig esélyes volt a kedvenc címre is – az egyelőre nem kapta meg, de talán majd a második/harmadik olvasásra. Mert, hogy veszem még a kezembe, az biztos.

ppeva P>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Alapjaimban nem rengetett meg, talán mert ahogy írta, az emberek egy része jó esetben a korral eljut ugyanezekre a következtetésekre. Korral ugyan nem dicsekszik az ember (lánya), de ebben az esetben vállon veregethetem magam…
A felvetésekkel, javaslatokkal egyetértek, szívemből beszélt. Szívesen ajánlanám is egyes ismerőseimnek. Csak a stílus taszított, de az nagyon. Azzal nem tudtam azonosulni. Nemcsak a káromkodások, azok még helyenként viccesek és nyomatékosítók voltak. Mondhatnám, helyénvalók. De a nyegleség, a szétszórtság, a túlbeszélés, saját maga előtérbe tolása rontott rajta sokat.
Szóval ajánlom olvasásra, de fenntartásokkal. Mindenesetre üdítő kivétel a sok borzalmas önsegítő könyv között.

Kovaxka P>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Nem volt ez rossz! Engem a stílusa kifejezetten szórakoztatott. Egyáltalán nem baj, ha az ember/önsegítő könyv nem veszi annyira komolyan magát. Kedvencem a Kiábrándító Panda volt! A feléig kifejezetten jó, utána veszít a lendületből és sokszor ismétli önmagát, nem is mindig következetes, ezért vontam le pontot. Szerintem egy önsegítő könyv eléri a célját, ha a hatására az ember hátralép egyet, és más szemmel, más szemszögből néz a dolgaira, az életére. Nálam elérte.

Lorenza_Pellegrini>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Sok okos gondolat van benne de egyik sem jelent óriási újdonságot. Viszont a szokásos önsegítő ötletek viccesen vannak megfogalmazva nem pedig amerikai halál komoly stílusban.

P_Jucus>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

A címe alapján ezt a könyvet sem vettem volna a kezembe! :o)
Valahogy véletlen mégis rámtalált. De milyen jó!

Roppant szórakoztató módon, sok humorral ír Mark Manson! Hitelesnek tartom, mert a saját példájából beszél és ezt nem is titkolja.

Ő pont az ellenkezőjét tanácsolja az eddigi berögzött jótanácsoknak, mint pl. a „Járt utat a járatlannal fel ne cseréld!” A jelenleg belénk súlykolt pozitív gondolkodással ellentétben azt állítja, igenis vannak a negatív gondolatainknak is létjogosultságuk, sőt, ezek visznek előre!
A legfontosabb a helyes értékrend kialakítása, mert ez dönti el, minek érdemes- és minek nem jelentőséget tulajdonítani. Ennek a helyes értékrendnek a kialakítása nem is olyan könnyű feladat, a felnőtté válás talán egyetlen és legfontosabb kihívása!

Részemről már éppen elegem volt a sok okos pozitív gondolkodós coach-ból, tréningből, a „műbájos közlésmódból”, ami tulajdonképpen őszintétlenség.
Ajánlom mindenkinek a könyvet, akinek ez a dolog már szintén eszébe jutott.

Baráth_Zsuzsanna P>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Kiváló útmutató arra vonatkozóan, hogyan kell bevenni a lesz*rom tablettát. A vége egy picit túl lett tolva, de amúgy úgy jó, ahogy van.

Zsanett_M>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Első szabály ehhez a könyvhöz: legyél nyitott. Második szabály: felejts el mindent, amit egy önsegítő könyvtől várnál.

Mark Manson valóban nagyon nyersen, szarkasztikusan de humoros hozza az olvasó tudomására, mennyire nem is ér semmit az élete. De ez tényleg kell. Kell, hogy ne csak a pozitivitás és az örök boldogság álomképe lebegjen a szemünk előtt. Hiszen gyakran elfelejtjük mennyire fontossak a fájdalmaink és a nehézségeink. Ennek a könyvnek pedig pont az a lényege, hogy erre felhívja a figyelmet. Mellékesen pedig segítsen abban, hogy mik azok a dolgok, amiket viszont teljes nyugodsággal „leszarhatunk”, mert semmit nem tesznek hozzá az életünkhöz, csak elvesznek belőle.

Összességében nagyon élveztem a könyvet, sokat jegyzeteltem belőle, és több olyan fafinériát is feljegyeztem, amik tudom, hogy később segíthetnek azokban a helyzetekben, amiket eddig túlgondoltam. off Egyszer-kétszer kicsit elkalandoztam közben, de ezt most nem a könyv számlájára írom. Nekem nem megy mostanában a koncentrálás olvasás közben. Viszont többször azért is félretettem, mert komolyan el kellett gondolkodnom bizonyos részeken.

Mindenképpen újra szeretném olvasni majd a jövőben. Legközelebb lehet, hogy már angolul.

beasechoes P>!
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Tudott újat mondani, és ez jó!

Málnika P>!

Sok embernek annyira mániája lesz a „helyes” élet, hogy egyszerűen nem marad ideje élni.

Málnika P>!

[…] azzal, hogy megkíméljük magunkat a fájdalomtól, elszakadunk az élet valóságától.

Natalie_Danaisz IP>!

A világ nem csak rózsamezőkön legelésző egyszarvúkból áll.

Szelén>!

Charles Bukowski alkoholista volt, szoknyabolond, idült szerencsejátékos, bunkó, faszari, rakás szerencsétlenség és a legrosszabb napjain költő. Valószínűleg az utolsó ember, akitől életvezetési tanácsot kérnél, vagy arra számítanál, hogy egy önsegítő könyvben találkozol vele.
Éppen ezért ő a tökéletes kezdet.

7. oldal (Maxim, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Charles Bukowski
Málnika P>!

És ha azt az egyszerű mércét választod, hogy mindig csinálj valamit, akkor még a kudarc is előrevisz.

Kapcsolódó szócikkek: kudarc
Málnika P>!

Mármost az a probléma, hogy ma a társadalmunk a fogyasztói kultúra és az idenézz-nekem-úgyis-nagyobb-van közösségi média csodáinak köszönhetően kitenyésztett egy egész nemzedéket, amely elhiszi, hogy a szorongáshoz, félelemhez, bűntudathoz és a többihez hasonló negatív tapasztalatok abszolút nem kóserek, mert ha megnézed a Facebook hírfolyamát, ott is mindenki milyen piszok jól érzi magát!

Szelén>!

Bukowski munkássága nem azért zseniális, mert leküzdött hihetetlen akadályokat, vagy az irodalom lángoszlopává fejlesztette magát. Szó sincs róla. Egyszerűen csak képes volt feltétlenül és hajthatatlanul szembenézni önmagával – különösen a legrosszabb részével –, és habozás vagy kétely nélkül közszemlére tenni gyarlóságait. Ez Bukowski sikerének igazi titka: nem zavarta, hogy egy csőd. Bukowski leszarta a sikert.

9. oldal (Maxim, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Charles Bukowski
Poufsouffle>!

Létezik egy szimpla igazság, minden haladás és fejlődés alapja: az, hogy a külső tényezőktől függetlenül személyesen felelünk az életünk összes eseményéért.
Nem mindig szólhatunk bele abba, ami velünk történik. De mindig mi döntjük el, hogyan értelmezzük a velünk történt dolgokat, és miként válaszoljunk rájuk.

97-98. oldal, 5. fejezet - Mindig választunk (Maxim, 2018)

Aysa P>!

A bizalom olyan, akár a porcelántányér. Ha eltörted, egy kis figyelemmel és gonddal még megragaszthatod. De ha ismét eltöröd, még apróbb cserepekre hullik szét, és sokkal tovább tart ismét összerakni. Ha pedig sorozatosan eltöröd, egy idő után nem javítható többé. Túl sok a cserép, túl sok a por.

Kapcsolódó szócikkek: bizalom
Bence P>!

Azért fontos szembenézni halandóságunk tényével, mert kisöpri az életünkből az összes felszínes, gyarló vacakot. Az emberek többsége arra pocsékolja az idejét, hogyan szerezzen még valamivel több pénzt, még egy kicsivel több hírnevet és figyelmet, még egy kicsivel több bizonyosságot arra, hogy igaza van, vagy szeretik, a halál viszont egy ennél sokkal fájdalmasabb és fontosabb kérdéssel szembesít: mi az örökséged?

Miben lesz más és jobb a világ, miután elmentél? Milyen nyomot hagysz magad után? Mire és kire hatottál? Azt mondják, az afrikai pillangó szárnycsapása hurrikánt kelthet Floridában; az, hogy te arra jártál, milyen hurrikánt kavar?