A ​„Lesz*rom” rafinált művészete 89 csillagozás

A tökéletes élet tökéletlen megközelítése
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Több évtizede már mást sem hallunk, csak azt, hogy a gazdag és boldog élet titka a pozitív gondolkodás. „Dugják fel a pozitivitást – mondja Mark Manson, a szupersztár blogger. – Lássuk be, az élet tele van szarral, és ezt tudomásul kell venni.” Ha valami rossz, akkor így is-úgy is az. És ha az ember valamit nem tud, azt vállalnia kell. A szerző mindvégig kíméletlenül osztogatja a pofonokat olvasóinak, mindeközben nyers őszinteséggel, obszcén humorral és látszólagos nyegleséggel kifejti legfőbb elvét: az ember esendő és korlátolt – „nem lehet mindenki különleges, a társadalomban vannak győztesek és persze vannak vesztesek, ami valahol tényleg tisztességtelen, és nem a te hibád.” Ha valaki elfogadja a korlátait, akkor megtalálja azt az erőt, amire szüksége van. Hisz olyan sok minden van, amivel felesleges törődnünk. Csak rá kell jönnünk, mire érdemes az energiát fordítani, és mi az, ami teljesen lényegtelen. Így lehet átgondolni saját értékeinket és legfontosabb dolgainkat.

208 oldal · ISBN: 9789634990697 · Fordította: Sóvágó Katalin
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632618395 · Fordította: Sóvágó Katalin

Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete A tökéletes élet tökéletlen megközelítése

– Azok vagyunk, nem tévedés, nyhahaa-haa!! Erről van szó!… De semmi szarság! Azt rühellem! – Én is! – Nehogy valami szarsággal gyertek, VILÁGOS?! Minket nem lehet szarral megetetni! Ránk kenni se lehet. – De nem áám! – Mondd, hogy semmi szarság! – SEEMMÍÍÍ, szarság!
– Ahogymongya!!.. még egyet… – MÉGEGYET! – SZART! – Nekünk aztán nem! – NNNeee, egy szart.. hagyunk magunkkal szarakodni. – Egy szart! – Szarok bele, szarni rátok…

A részlet a Dutyi-diliből van amikor a két főszereplő a fogdába lépve, egy számukra ijesztő és ismeretlen szituációban, hárító mechanizmusként előadják a lazát. És mi, akik nézzük, jól mulatunk azon, hogy mennyire nem azok. Ezzel csak a könyv címére szerettem volna utalni, mert természetesen szó sincs minden leszarásáról, hiszen akkor az egész élet értelmét vesztené, csak a megfelelő prioritások, egy minőségibb szempont és értékrendszer kialakításáról. Arról, hogy az ember legyen képes arra, hogy megválasztja a csatatereit. És ha az megvan, akkor azokba viszont rendesen beleáll. És, lehet ez szomorú, de továbbra sincs eredmény munka nélkül, és mélyebb önismeret sincs a saját hibák feltárásának elhagyásával vagy az azokkal történő szembenézés megúszásával.
A könyv, bár néha indokolatlanul lógatja ki mosdatlan lábát a trágárság és helyenként nem marad egyben a szöveg, üdítő kivétel a mindent elárasztó, mindenki hülye csak te vagy égen szálló csillogó helikopter, mert megérdemled és neked jár típusú önfelfényező és ennek következtében hazug és ártalmas motivációs könyvek tengerében.

Neelah P
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Ez a könyv még véletlenül sem azt adta, amire számítottam. A cím, a borító és úgy általában a fülszöveg alapján úgy gondoltam, hogy kapunk durván 200 oldalnyi „szar a világ, hát kakkantsd le magasról” monológot lehetőleg humoros formában. Hááát… nem jött be. Rögtön a könyv elején leszögezésre kerül (a macska meg fel van mászva a fára, bizony-bizony), hogy egyáltalán nem arról van szó, hogy legyünk közönyösek a világgal szemben, sokkal inkább arról, hogy ügyesen válasszuk ki, hogy mivel szemben leszünk azok. Miközben nonstop kalapálja a fejedbe, hogy nem vagy különleges, de ez tök jó, nincsenek előjogaid a világgal szemben és ez is tök jó, hogy hogy úgy általában ne picsogj, ha nem megy az élet, mert akkor magadnak cseszted szét – és amúgy ez is tök jó, mert akkor rajtad múlik, hogy helyreáll-e. Rengeteg a példa és némelyik példa nagyon is komoly (érintőlegesen még egy gyerek halála is megjelenik), úgyhogy azt sem mondhatom, hogy egy kifejezetten könnyű olvasmány, vagy hogy elviccelhető lenne az egész. Persze nem is nehéz, mély vagy filozofikus, amit nehéz lenne olvasni és állandóan meg kéne állni elmélkedni, mert a stílus visz magával, az író pedig nem fél bevallani, hogy mennyi mindent elcseszett ő is, mire eljutott (agyilag) oda, ahol tart. Lényegében egy önsegítő könyv, de bizton állítom, hogy nem a szokásos formájában, mert akkor már a harmadik oldal után letettem volna. Nekem tetszett. Sokáig esélyes volt a kedvenc címre is – az egyelőre nem kapta meg, de talán majd a második/harmadik olvasásra. Mert, hogy veszem még a kezembe, az biztos.

ppeva P
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Alapjaimban nem rengetett meg, talán mert ahogy írta, az emberek egy része jó esetben a korral eljut ugyanezekre a következtetésekre. Korral ugyan nem dicsekszik az ember (lánya), de ebben az esetben vállon veregethetem magam…
A felvetésekkel, javaslatokkal egyetértek, szívemből beszélt. Szívesen ajánlanám is egyes ismerőseimnek. Csak a stílus taszított, de az nagyon. Azzal nem tudtam azonosulni. Nemcsak a káromkodások, azok még helyenként viccesek és nyomatékosítók voltak. Mondhatnám, helyénvalók. De a nyegleség, a szétszórtság, a túlbeszélés, saját maga előtérbe tolása rontott rajta sokat.
Szóval ajánlom olvasásra, de fenntartásokkal. Mindenesetre üdítő kivétel a sok borzalmas önsegítő könyv között.

Lorenza_Pellegrini
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Sok okos gondolat van benne de egyik sem jelent óriási újdonságot. Viszont a szokásos önsegítő ötletek viccesen vannak megfogalmazva nem pedig amerikai halál komoly stílusban.

Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Mark Manson fogta az elfogadás és elköteleződés terápia valamint a tudatos jelenlét alapjait, nyakon öntötte egy jó adag káromkodással, pakolt mellé rengeteg anekdotát és néhány pszichológiai tanulmányt, mindezt megfűszerezte néhány jól ismert – mondhatni, közhelyes – bölcsességgel („Tedd vagy ne tedd, de sose próbáld!”, „Nagy hatalom, nagy felelősség.”), majd összerázta az egészet, és piacra dobott egy sikerkönyvet.

Látom az értékeit, és azt is, hogy miért lett akkora siker – a sok önjelölt coach és életmódtanácsadó bullshit-áradata mellett valóban felüdülés olvasni, azonban ez a könyv lényegében a korábban már említett két módszer meglehetősen lebutított változata, Mark több fontos dolgot is kihagyott. Továbbá számomra az sem volt szimpatikus, hogy a szerző kvázi saját találmányaként adja el mind a mindfulnesst, mind az EET-t (még új nevet is ad nekik: „a lesz*rom rafinériájá”) – egy szót sem ejt arról, hogy ezek valójában évtizedek óta használatos, egyébként rendkívül hatékony pszichoterápiás eszközök.
A stílus csapongó, a színvonal hullámzó, vannak nagyon erős részek (például az első fejezet, azt szívem szerint mindenkivel olvastatnám) és nagyon gyengék is, a közepénél elkezdődik egy mélyrepülés, a vége pedig kifejezetten unalmas.
Egyszer el lehet olvasni – bár arra mindenki számítson, hogy tényleg rengeteg benne a káromkodás –, sok hasznos gondolatot tartalmaz, viszont annak, aki el szeretne mélyülni a témában nem ajánlom, vannak ennél sokkal jobb könyvek is, ez sajnos csak felületes ismereteket ad.

pjutko P
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

A címe alapján ezt a könyvet sem vettem volna a kezembe! :o)
Valahogy véletlen mégis rámtalált. De milyen jó!

Roppant szórakoztató módon, sok humorral ír Mark Manson! Hitelesnek tartom, mert a saját példájából beszél és ezt nem is titkolja.

Ő pont az ellenkezőjét tanácsolja az eddigi berögzött jótanácsoknak, mint pl. a „Járt utat a járatlannal fel ne cseréld!” A jelenleg belénk súlykolt pozitív gondolkodással ellentétben azt állítja, igenis vannak a negatív gondolatainknak is létjogosultságuk, sőt, ezek visznek előre!
A legfontosabb a helyes értékrend kialakítása, mert ez dönti el, minek érdemes- és minek nem jelentőséget tulajdonítani. Ennek a helyes értékrendnek a kialakítása nem is olyan könnyű feladat, a felnőtté válás talán egyetlen és legfontosabb kihívása!

Részemről már éppen elegem volt a sok okos pozitív gondolkodós coach-ból, tréningből, a „műbájos közlésmódból”, ami tulajdonképpen őszintétlenség.
Ajánlom mindenkinek a könyvet, akinek ez a dolog már szintén eszébe jutott.

Hencsulátor
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Alapból nem állnak közel hozzám az önsegítő könyvek, de annyi jót hallottam erről a könyvről, hogy muszáj volt megvennem.
Abszolút pozitív csalódás volt, az elején nagyon rákattantam és úgy éreztem, hogy ezt a könyvet nekem írták.
A vége talán egy picit unalmasabbra sikerült, szerintem egy picit jobban elhúzták mint kellett volna, de az összkép így is nagyon jó maradt.
Barátnőm azóta le is nyúlta tőlem. :D

Baráth_Zsuzsanna P
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Kiváló útmutató arra vonatkozóan, hogyan kell bevenni a lesz*rom tablettát. A vége egy picit túl lett tolva, de amúgy úgy jó, ahogy van.

Saileach P
Mark Manson: A „Lesz*rom” rafinált művészete

Érdekes önsegítő könyv a a szabadszájú Mark Manson tollából. A legjobb rész a végén van, amikor a Jóreménység fokára kirándulnak, és ő kimerészkedik Afrika legkiugróbb sziklacsücskére, és elnéz a Déli-sark felé. Annyira a halállal dacol ott, hogy egy másik turista meg is szólítja, tesztelvén, nem-e öngyilkos akar lenni a szirtfokról…. De persze nem, csak a barátja emlékének (aki egy ökörködésből kifolyólag egy bulin halt meg), és a halál elkerülhetetlenségének adódik ezzel a gesztussal.
A szerző sokat mesél a saját életéből vett példákat, és azt járja körül, hogy bár az élet szívás, mégis, hogy találhatunk benne értelmet magunk számára. Beszél a maga sajátos stílusában a boldogságkeresésről, a választásokról, az átlagos élet értékéről, a szenvedés értelméről, arról, hogy végső soron kinek van igaza…. És még sok témát érint, lerántva a leplet a közkeletű pozitív tételekről, megmutatva a csúnyábbik oldalt, de azt is, hogy ennek ellenére, mégis érdemes teljességgel megélni az életünket.
Azoknak ajánlható e könyv, akiknek már elege van a trendi ezo/spiri önjobbító tanácsokból és valami reálisabbra, valami kézzelfoghatóbbra vágynak.

lzoltán IP

memento mori

208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632618395 · Fordította: Sóvágó Katalin

Aigi P

Charles Bukowski alkoholista volt, szoknyabolond, idült szerencsejátékos, bunkó, faszari, rakás szerencsétlenség és a legrosszabb napjain költő. Valószínűleg az utolsó ember, akitől életvezetési tanácsot kérnél, vagy arra számítanál, hogy egy önsegítő könyvben találkozol vele.
Éppen ezért ő a tökéletes kezdet.

7. oldal (Maxim, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Charles Bukowski
_natalie_ IP

A világ nem csak rózsamezőkön legelésző egyszarvúkból áll.

Aigi P

Bukowski munkássága nem azért zseniális, mert leküzdött hihetetlen akadályokat, vagy az irodalom lángoszlopává fejlesztette magát. Szó sincs róla. Egyszerűen csak képes volt feltétlenül és hajthatatlanul szembenézni önmagával – különösen a legrosszabb részével –, és habozás vagy kétely nélkül közszemlére tenni gyarlóságait. Ez Bukowski sikerének igazi titka: nem zavarta, hogy egy csőd. Bukowski leszarta a sikert.

9. oldal (Maxim, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Charles Bukowski
Aysa P

A bizalom olyan, akár a porcelántányér. Ha eltörted, egy kis figyelemmel és gonddal még megragaszthatod. De ha ismét eltöröd, még apróbb cserepekre hullik szét, és sokkal tovább tart ismét összerakni. Ha pedig sorozatosan eltöröd, egy idő után nem javítható többé. Túl sok a cserép, túl sok a por.

Kapcsolódó szócikkek: bizalom
Poufsouffle

Létezik egy szimpla igazság, minden haladás és fejlődés alapja: az, hogy a külső tényezőktől függetlenül személyesen felelünk az életünk összes eseményéért.
Nem mindig szólhatunk bele abba, ami velünk történik. De mindig mi döntjük el, hogyan értelmezzük a velünk történt dolgokat, és miként válaszoljunk rájuk.

97-98. oldal, 5. fejezet - Mindig választunk (Maxim, 2018)

Bence AP

Azért fontos szembenézni halandóságunk tényével, mert kisöpri az életünkből az összes felszínes, gyarló vacakot. Az emberek többsége arra pocsékolja az idejét, hogyan szerezzen még valamivel több pénzt, még egy kicsivel több hírnevet és figyelmet, még egy kicsivel több bizonyosságot arra, hogy igaza van, vagy szeretik, a halál viszont egy ennél sokkal fájdalmasabb és fontosabb kérdéssel szembesít: mi az örökséged?

Miben lesz más és jobb a világ, miután elmentél? Milyen nyomot hagysz magad után? Mire és kire hatottál? Azt mondják, az afrikai pillangó szárnycsapása hurrikánt kelthet Floridában; az, hogy te arra jártál, milyen hurrikánt kavar?

Poufsouffle

Az élvezet hamis bálvány. A kutatások szerint azok az emberek, akik felszínes élvezetekre fecsérelik el az energiájukat, végső soron jobban szoronganak, érzelmileg kiegyensúlyozatlanabbak és depressziósabbak lesznek. Az élvezet az élet örömeinek legfelszínesebb változata, ennélfogva a legkönnyebben megszerezhető, és a legkönnyebben elveszíthető.
     Mégis az élvezetet tolják nekünk heti hét napban és napi huszonnégy órában. Az élvezet a rögeszménk. Az élvezettel zsibbasztjuk és kábítjuk magunkat. Ám az élvezet, habár néha szükség van rá mértéktartó adagokban, egymagában nem elég.
     Az élvezet nem oka, inkább velejárója a boldogságnak. Megfelelő értékrend és mérce esetén az élvezet csak melléktermék.

85-86. oldal, 4. fejezet - A szenvedés értéke (Maxim, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · élvezet
Poufsouffle

Mai kultúránknak az irreálisan pozitív elvárások a mániái. Légy boldogabb! Légy egészségesebb! Légy a legjobb, különb a többinél! Légy okosabb, gyorsabb, gazdagabb, szexibb, népszerűbb, eredményesebb, irigyeltebb, csodáltabb! (…)
     De ha megállsz és eltöprengesz, akkor rájössz, hogy a hagyományos életvezetési tanácsnak – az összes, a szünet nélkül tolt pozitív és boldog önsegélyező rizsának – az a rögeszméje, ami nincs. Rárepül arra, amit te máris a gyarlóságaidnak meg a gyengeségeidnek tartasz, és még jól fel is nagyítja őket. Azért tudhatod meg, mi a pénzkereset legjobb módja, mert eleve úgy érzed, hogy nincs elég pénzed. Azért hajtogatod a tükör előtt állva, hogy milyen gyönyörű vagy, mert eleve úgy érzed, hogy nem vagy gyönyörű. Azért követed a randi- és párkapcsolati tanácsokat, mert eleve úgy érzed, hogy téged nem lehet szeretni. Azért próbálod idétlen vizualizációs gyakorlatokkal bűvölni a nagyobb sikert, mert eleve úgy érzed, hogy nem vagy elég sikeres.
     Ironikus módon ez a görcsölés a pozitívra – a jobbra, a szuperebbre – csak újra és újra arra emlékeztet minket, hogy mik nem vagyunk, mi hiányzik belőlünk, és mik lehettünk volna, ha nem mondunk csütörtököt. Elvégre egyetlen boldog ember sem tartja szükségesnek, hogy a tükör elé állva mondja fel, mennyire boldog. Mert a boldog ember csak boldog.

9-10. oldal, 1. fejezet - Ne próbáld! (Maxim, 2018)

Bence AP

Egyes tapasztalatokhoz kizárólag akkor juthatsz hozzá, ha öt évig élsz ugyanazon a helyen, több mint tíz évet élsz ugyanazzal a személlyel, fél életedben ugyanazzal foglalkozol. Most, túl a harmincon, végre rájöttem, hogy az elköteleződés a maga módján olyan választások és tapasztalatok gazdagságát kínálja, amelyekre különben soha, sehol, semmivel sem tehetnék szert.

csillavirág

Mert, ha túl sokat izgatod magad – ha mindenből és mindenkiből ügyet csinálsz – akkor azt fogod érezni, hogy folyamatosan és minden percben jogod van az elégedettséghez és a boldogsághoz, és mindennek kurvára olyannak kell lennie, amilyennek Te akarod. Ez pedig betegség, ami elevenen fal fel. Minden nehézséget igazságtalanságnak, minden kihívást csődnek, minden kényelmetlenséget személyes sértésnek, minden nézeteltérést árulásnak fogsz látni. Be leszel zárva a saját sekélyes, koponyányi poklodba, a sértődött hőbörgés lángja közé, járhatod a visszacsatolás ördögi köreit megállás nélkül, sohasem érkezve meg sehova.