Úti ​testvérek (A Széthullott Birodalom 3,5) (Széthullott Birodalom univerzum) 189 csillagozás

Történetek a Széthullott Birodalomból
Mark Lawrence: Úti testvérek

Térj vissza Mark Lawrence-szel a hatalmas sikerű Széthullott Birodalom világába! Ez a tíz elbeszélést tartalmazó kötet még jobban kibontja a regényekben felvetett témákat, és egyúttal megmutatja Jorg Ancrath herceg és úti testvérei kevésbé ismert oldalát is.

Emellett mélyebb bepillantást nyújt a letűnt Építők által hátrahagyott rengeteg tárgyi emlék hátterébe, és megmutatja, mit kezd egy barbárabb kor egy valaha volt világ legkifinomultabb eszközeivel.

Mélyülj el jobban a Széthullott Birodalom és Jorg bandájának kegyetlen világában, ki ne hagyd ezeket a csattanós, akciódús elbeszéléseket a trilógia elolvasása után!

Ez az exkluzív kiadvány a világon először jelenik meg nyomtatásban.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Fumax, Budapest, 2016
164 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155514739 · Fordította: Galamb Zoltán
Fumax, Budapest, 2016
164 oldal · ISBN: 9786155514845 · Fordította: Galamb Zoltán

Honorous Jorg Ancrath herceg · Sir Makin · Gomst atya

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Rövidke, ám közel sem könnyed novellák, kiegészítő adalékok a Széthullott Birodalom sötét, zavaros világához. Az elbeszélésekből a szereplők háttér-történeteiből, a fő cselekménysodorba kerülésükről, indítékaikról és átkaikról, de még jellemük árnyalódásáról is nagyon hasznos információkat gyűjthetünk és ezeket mozaikszerű kirakósként építhetjük be saját elképzelt világunkba.
Kétségtelen azonban, hogy a gyűjtemény ereje az írások hangulatában leledzik, és nem elhanyagolható az sem, hogy egy halványan derengő fényvillanásnyi kaput nyit Mark Lawrence beteg gondolatai, elborultan kreatív fantáziája felé.
Leszögezendő azonban, hogy akit érdekelnek ezek az elbeszélések, az feltétlenül a trilógia olvasását követően – és lehetőség szerint ne sokat várakozva – vágjon bele.

Az alábbi olvasónaplót vezettem, ha valakit érdekelne:

Szilárd_Berke IP>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Elfogult vagyok pár szerző esetében, akik már bizonyítottak előttem – pl. Renier, Chapman, Caldwell, Gemmell, Howard, vagy Abercrombie –, de Mark Lawrence esetében még maradtak bennem kérdőjelek. A Tövisek hercegét imádtam, erről akkori kritikám is tanúskodik [ http://fantasycentrum.hu/node/601/ ]. A folytatások magasan tartották ugyan a lécet, de a trilógia lezárásánál némiképp savanyú maradt a szám íze. A Bolondok hercege további kétségeket hozott elő belőlem, most nem a cselekmény, hanem a főhős apropóján, akit nem igazán kedveltem meg. A Hazug kulcsa sem kapott jeles érdemjegyet tőlem, immár (elsősorban) a túlírtsága miatt… De mi a helyzet az Úti testvérekkel? Szerintem, akinek bejött a Széthullott birodalom trilógia, az jó eséllyel lelkesedni fog érte – ahogy magam is. Sikerült mindazt a hangulatot áthozni a novellákkal, amit annyira megkedveltem a regényekben. Előnye még az írásoknak, hogy olyan személyiségekhez adagol izgalmas plusz információkat, mint Makin /Kimentés, Kegyelem/, Jorg /Szendergő szépség, Kiválasztott üzemmód/, Vörös Kent, Rike, Snaga ver Olaafson, Kashta, Gorgoth, az orgyilkos Sim, vagy Gomst atya. Egységesen erős történetek ezek, s bár igénylik a világépítő nagyregények ismeretét a maximális élvezethez, némelyikük önállóan is megállná a helyét (és teszi is, lásd pl. a II. Gemmell emlékkötetben). Személyes kedvencem talán a „Szendergő szépség”, amely véresen-izgalmasan tárja elénk a világégés utáni Európa hangulatát, különös-riasztó gépezetekkel, eltemetett titkokkal. Az „Egy jó név” c. elbeszélés a második kiemelt mű, nem pusztán „Afrika” egzotikuma miatt, hanem a viking szál bevetése kapcsán. Összegezve, az Úti testvérek szerintem kiváló vétel minden Lawrence-rajongónak, csak ajánlani tudom!

vicomte P>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Azt hiszem, sikerült nagyon elpuskáznom az időzítését a könyv olvasásának…
Ha sokkal korábban rászánom magam, valamikor elég közel ahhoz, amikor a Tövisek Császárát befejeztem, úgy gondolom, sokkal mélyebb nyomot hagyott volna bennem. Így viszont, hogy két év telt el a két könyv között, sokszor azt is nehezemre esett elhelyezni, hogy vajon pontosan ki is az, aki főszerepet játszik az adott novellában, illetve, hogy mi is volt az ő jelentősége.
De ez se nem bűn, se nem erény, csupán a kötet sajátja – ugyanis ezek a novellák egy-két kivételtől eltekintve inkább amolyan kiegészítő, hangulatfestő, karakter elmélyítő írások, amelyek kontextusból és a világból kiragadva eléggé megbiccennek és az egyszeri olvasó (főleg, ha esetleg még nálam is feledékenyebb) csak pislog, hogy pontosan mi is van és mit nem ért… off
És a rejtély feloldásában bizony sokszor még a novellák után biggyesztett utószavak sem segítettek, amelyekben Lawrence az novella megszületésének körülményeit meséli el néhány sorban.
Pedig maguk a novellák egyértelműen jók – sok nagyon erős jelent van bennük, és írástechnikailag is megállják a helyüket off, de az a fránya kontextus…
Látszik, hogy ez a kötet a legelitebb rajongóknak készült.

RosszQtya>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Tíz, viszonylag rövid novellát kapunk a „Széthullott Birodalom” világában.
Azt nem mondom, hogy hiánypótló mű, de mindenképp ajánlatos elolvasnia annak aki szereti ezt a világot, és az abban szereplőket. Jólesett olvasni, bár csekély terjedelme miatt, hamar kifogytam az élvezetekből, pedig húztam amíg csak lehetett. Kellett ez a könyvecske, hogy egy kicsit betöltse az űrt a „A vörös királynő háborúja” befejező kötetének megjelenéséig. M.L. abszolút a kedvenceim közé került, no persze nem ennek a könyvnek köszönhetően, de ez is megerősített benne.

ggizi>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Szerencsére még időben került kezembe ez a kötet, mert még bőven emlékszem a trilógia történéseire és szereplőire – e nélkül nyilván nem sok értelme lett volna elolvasnom. Bár így is volt, amikor csak a szerző (mindegyik novella végét kiegészítendő) megjegyzésére világosodtam meg, hogy kiről is szólt a szösszenet (az épp a núbairól) és milyen kihatása lehetett a fővonalra, Jorg és a núbai későbbi kapcsolatára. Nagyon élveztem ezeket az apró kikacsintásokat, amik a fő történethez érdemben nem sokat tettek hozzá, inkább megerősítették a Makinhoz, Gorgoth-hoz, a núbaihoz fűződő szimpátiámat. Az utolsó novella volt számomra a legütősebb a 6 éves Jorggal és a 4 éves Williammel, tudván, hogy milyen végpontokkal zárult a sorozat.

Ja, és jó érzéssel olvastam a Köszönetnyilvánításban megemlített magyar nevet, ami nyilván a spéci hazai kiadás jól megérdemelt hozománya, de jó volt így leírva látni.

Vladi>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Kicsit szkeptikusan álltam a kötethez, tapasztalatom szerint az ilyen kiegészítő novellák annyira nem váltják meg a világot, főleg ha csak elektronikus formátumban jelennek meg.
De ezek a novellák sikeresen visszavittek a Széthullott birodalom-trilógia hangulatába, és Mark Lawrence újabb emlékezetes élményeket szerzett nekem.
A fordítás miatt kicsit aggódtam, hiszen ezúttal nem Gy. Horváth László követte el, de Galamb Zoltán remekül oldotta meg a nem kis felelősséggel járó feladatot. Még arra is ügyelt, hogy olyan jellegzetes szófordulatokat emeljen át az eredeti trilógia fordításából, amelyek egyből garantálják az eredeti hangulat átélését.
A kötet külalakja pedig szerintem nagyon ízléses lett, és méltó ahhoz, hogy a világon először nálunk jelenik meg ez a gyöngyszem nyomtatásban. Azt hiszem, még a legelvetemültebb ekönyv fanok is el fogják ismerni, hogy azért ezt a kötetet ebben a formában mégiscsak sokkal jobb kézbe venni.

Noro P>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Elég régen olvastam már a Tövisek hercegét ahhoz, hogy mellékszereplői közül ne emlékezzek mindenkire, de ez most egyáltalán nem zavart. Lawrence erős, jellegzetes figurákat rajzolt meg e rövid történetekben – talán még jobban is, mint annak idején első regényében. Kegyetlen bosszúállók, lelketlen katonák, parancsra bármit végrehajtó orgyilkosok, álszent tanítók jelennek meg e lapokon, de olyanok is akadnak, akiket csupán tévútra vezetett a sorsuk. A szerzőt én világteremtő ötletei miatt is figyelemmel kísérem, és e téren sem hagyott csalódni: két írásában is érdekesen illusztrálta, hogyan botolhatnak bele a Széthullott világ kalandorai az Építők örökségébe. Ezen ereklyék nem mindig sorsfordító jelentőségűek, de mindig egyedi ízt adnak a világnak. A legdurvábbat azonban talán Jorg kisöccsének, a novellában még csak négy éves Williamnak a vendégszereplése ütött: ez az egy jelenet (a kötet jól megválasztott záróakkordja) alighanem sok mindent megmagyaráz a későbbiekből…

Nita_Könyvgalaxis>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Ha mindig is arra vágytál, hogy jobban megismerd Jorg testvéreit, itt a kiváló alkalom.

Először kicsit nehezen rázódtam bele a kötet hangulatába, kicsit más, mint a trilógia, de aztán szép lassan visszatérnek az ismerős elemek és arcok. Jó volt, hogy végre nem csak Jorgot látjuk, hanem más testvérek történetét is megismerhetjük részletesen. Ráadásul a Széthullott Birodalom eddig nem látott részeibe is bepillanthatunk.

A rajongóknak kötelező olvasmány, de akár arra is jó lehet, hogy valakinek kedvet csináljon a trilógiára.

MóroczMárk>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Történetenként ezt nem értékelném, inkább az egészét.
Éppen most a napokban fejeztem be a trilógia féltégláját, illő volt ezt is gyorsan utána.
Nagyon tetszett, nem olvastam direkt semmit róla, azt hittem majd közös kis kalandozásokat fogok olvasni.
Ehelyett karakterenként kapunk egy egy novellát.
A legjobban Rike és Vörös Kent története tetszett, az nagyon megfogott. Gorgoth története valahogy nem érdekelt, nem is tetszett annyira, de összességében nem rontotta le a kötet értékét.

Gondolkodtam rajta, hogy ajánlanám-e azoknak akik nem olvasták a trilógiát?
Nos abban az esetben, ha a szerző novellák utáni kis szösszenetét nem olvassa akkor igen. Eléggé spoileres spoiler, de kedvcsinálónak tökéletes.

Kifejezetten jó kiegészítő kötet. Pár év múlva ha újraolvasom a trilógiát (mert biztosan újrafogom), lehet ezzel kezdem bemelegítésnek.

Aoimomo P>!

Mark Lawrence: Úti testvérek Történetek a Széthullott Birodalomból

Harmadik újraolvasásra is ugyanaz az élmény visszatérni kicsit a Széthullott Birodalomba, mint amikor először vehettem kezembe ezt a vékonyka, de rajongóknak igen értékes kis kötetet.
Mint a trilógia esszenciája, egy desszert válogatás, aminek nem minden darabja fogamra való off, cserébe, amit szeretek, azt egyenesen imádom. Minden esetre a hangulatot mindegyik hozza, az meg egyéni ízlés kérdése, hogy a szereplők közül kinek a meséje érint meg mélyebben. Nekem ezek Makin, Rike és William.
Makint ki ne kedvelné? Rike-ot ki ne utálná spoiler és William, hát ő William :)

Rajongóknak jó választás, ha szippantanának egy kis „hazai” levegőt.

Fumax KU>!

Korábban egy csók ébresztett föl, és mint oly sokan, magam is azzal szembesültem, hogy a világ nélkülem haladt tovább. És ez a lét talánya. Mikor lépjünk tovább, és mikor maradjunk. Ha túlságosan sokáig elidőzünk, álmaink vagy valaki más álmának foglyaivá válunk. Ha túlságosan gyorsan haladunk, soha meg nem állva élünk, mindenből kimaradunk, az egész életünk összemosódik tetteinkben. A jó élet pillanatokból épül meg – olyan alkalmakból, amikor hátralépve szemlélődünk, és valóban látunk. Látjuk az álmot és az álmodót. Ez a bökkenő. Vajon az álom elereszti valaha az álmodót? Nem lehet, hogy mindannyian alvajáróként jutunk el az öregségig, csak várunk, várakozunk arra a csókra?

Fumax KU>!

Szörnyetegnek neveznek, és ha nem az lennék, bűneim súlya a földhöz szögezne. Embereket nyomorítottam és gyilkoltam, és ha ez a hegy valamivel magasabb lenne, az ég angyalait is levágnám. A vádak kevésbé érdekelnek, mint az eső, amely eláztat, amely végigcsorog a tagjaimon. Mindkettőt kiköpöm az ajkamról. Az ítélkezés mindig keserű szájízt hagyott bennem.

gesztenye63>!

– […] Hagyd kibontakozni a történetet, és önmagát meséli el.

A titok

Fumax KU>!

– Mindenkiben rejtezik gonosz… mindössze a lehetőségre vár.
– Gonoszak voltak. Isten munkáját végezted el.
– Isten nem arra teremtett, hogy gonosz embereket gyilkoljak… hanem arra, hogy öljek, ahogy a kés is arra való, hogy vágjanak vele.

Fumax KU>!

– Ma megtanultál valamit, Kemencekő. – Snaga az éjre szegezte a tekintetét. Halkan beszélt, szavai belesimultak a zsongó és ciripelő sötétségbe. – Ez a lecke égetni-marni fog, ám ha ennek ellenére megszívleled, azzá a férfivé válhatsz, akinek a sors szánt. Ez az első lecke: megválasztani, mihez ragaszkodunk, még ha megsebez, megjelöl, megváltoztat is, vagy végez veled. Talán nem értjük, miért döntünk úgy, hogy valamit magunkhoz veszünk valami más helyett, de fontos így tennünk, és ragaszkodnunk kell hozzá. Ez a hit tesz minket eggyé az istenekkel.

Fumax KU>!

Elfordítottam a fejem, nehézkesen, mintha az izmaim a világot igyekeztek volna elforgatni körülöttem, míg én meg sem moccanok. A fehér plafon fehér falakba kanyarodott. Fémes felszín úszott a látóterembe, ragyogó, rozsdamentes.
Most már többről tudtam a nevénél. Tudtam a fehér falról és az acélasztalról. Azt hogy hol vagyok, ki vagyok, még ki kellett derítenem.
Jorg. A név rám illőnek tűnt. Illett a számra és a személyiségemhez. Kemény és direkt.

karaj>!

– És mi a létező legnagyobb bűn?
Jorg a homlokát ráncolta.
– Tevékkel paráználkodni?
– Dehogy! És hol hallottál ilyet? – Gomst megint félúton kapott észbe, mielőtt megcsapta volna a fiút.
– A Szentírásban olvastam. – Jorg dacosan összeszorította az állkapcsát.
Gomst gyorsan Williamre pillantott.
– Az atyád meggyilkolása a legnagyobb bűn.
– De mi az a teve? – értetlenkedett William.

gesztenye63>!

– […] Ne lopj, ne ölj, tiszteld atyádat! A fiam, Jorg, egy nap alatt hármat megszegett, vagy megkísérelt megszegni a tízből

Ismerd meg tenmagad

Kapcsolódó szócikkek: Honorous Jorg Ancrath herceg
Near>!

Minden béklyót le lehet rázni, minden tövisből kiszabadíthatjuk magunkat. Mindössze fájdalom kérdése, meg azé, mit hajlandó föladni érte az ember.

Near>!

Jó ember akarsz lenni egy olyan világban, amelyik nem kínál választást a jóságra.

132

A Széthullott Birodalom sorozat · Összehasonlítás