Elsietett ​ítélet 3 csillagozás

Mark Lane: Elsietett ítélet

Mark ​Lane 39 esztendős New York-i ügyvéd életének utóbbi három évét a Kennedy-gyilkosság rejtélyének felderítésére szentelte. Mint mondja: „Meggyőződésem, hogy nem Oswald húzta meg annak a puskának a ravaszát, amely megölte Kennedy elnököt.” Ezt a meggyőződését fejtegeti – és indokolja hatalmas dokumentációs apparátussal – 1966-ban megjelent és azóta világhírűvé vált könyvében, az Elsietett ítélet-ben. Lane a Warren-jelentés bírálatának nevezi könyvét – és az Elsietett ítélet, mint világvisszhangjából kitűnik, alaposan megrendítette az emberek hitét a közel 18000 oldalas jelentésben, amelyet egymillió dolláros költséggel, minden idők legszélesebb körű nyomozásával, 552 tanú kihallgatása után publikált a közéleti kitűnőségekből alakult Warren-bizottság. A Kennedy-ügy szálai Mark Lane könyvének megírása óta csak még jobban összekuszálódtak. Meghalt Jack Ruby, eltettek láb alól jó néhány tanút, vihar kerekedett a Manchester-könyv körül, New Orleans-ban új nyomozás indult – és az ügy… (tovább)

Eredeti cím: Rush to Judgment

Eredeti megjelenés éve: 1966

Európa, Budapest, 1967
472 oldal · puhatáblás · Fordította: Gömöri Endre, Hernádi Miklós

John Fitzgerald Kennedy · Dallas

Texas

Mark Lane: Elsietett ítélet

Minél több könyvet olvasok, annál biztosabb vagyok benne, hogy nem lehetett Oswald. De az a baj, hogy hiába olvastam már el 10-et, megoldás még mindig nincs, és valószínű nem is lesz soha. Persze, ha elhinném, hogy Oswald volt, akkor meglenne a megoldás is. De nem, ezt sosem fogom elhinni.

Alig vártam ezt a könyvet, Mark Lane könyvét rengetegen emlegetik a gyilkosság ügyében, mert gyakorlatilag ez az elsők között van, ami a gyilkosság után íródott. 1967-es. Nagyon tetszett, hogy a végén volt egy kis térkép, így láttam is, hogy hol történtek az események.
Sok érdekesség volt benne, de a többségét már későbbi könyvekben olvashattuk. Szépen össze volt szedve, jók voltak a fejezetek, és könnyen és gyorsan lehetett vele haladni. Nem volt tele szakszavakkal, és olvasmányos volt.
Egyedül az „Egy képzeletbeli személy” fejezet volt számomra túl összecsapott, és itt-ott követhetetlen. Túlságosan sok volt a következtetés, meg a földtől valóban nagyon elrugaszkodott következtetés.

Ez is egy alapmű mindenkinek, akit érdekel a JFK gyilkosság.

Judit_56 P>!

Az egész világ megrendülve fogadta a hírt, hogy Kennedy elnököt 1963. november 22-én, a texasi Dallas városában tett látogatásakor meggyilkolták.

Kapcsolódó szócikkek: Dallas · gyilkosság · John Fitzgerald Kennedy · Texas
Judit_56 P>!

Hogyan lehet hát előlről megsebesíteni az elnököt, miközben hátba lövik?

Judit_56 P>!

A Warren-bizottság és a sajtó elítélték azokat, akik mindenben összeesküvést keresnek. Ez a vélemény feltétlenül helyénvaló. Azok, akik viszont a történelmet véletlenek sorozatának fogják fel, melyben nincs ok és okozat, hasonló elbírálást érdemelnek.

Judit_56 P>!

Vajon túl sokat kívánunk, ha megköveteljük, hogy a következtetések logikusan kövessék, ne pedig megelőzzék az összes rendelkezésre álló bizonyíték elemzését?

Judit_56 P>!

Dallas rendőrsége ebben a két napban figyelemre méltó teljesítményt nyújtott. Nem tudták megelőzni a gyilkosságot. Nem tudták megvédeni a gyanúsítottat.

Kapcsolódó szócikkek: rendőrség
Judit_56 P>!

[…] a bizottság ugyan munkacsoportokat létesített annak megvizsgálására, hogy miért lőtte le Oswald az elnököt – nem volt azonban olyan munkacsoport, amelynek azt kellett volna kiderítenie: vajon ő lőtte-e le egyáltalán.

Judit_56 P>!

Ha az ember nyomon kíséri ugyanazt a kérdést a „Kihallgatások”, a „Jelentés” meg az „Összefoglalás és következtetések” három egymást követő szintjén, olykor a bizonyítékok csendes átalakulását tapasztalhatja.

Judit_56 P>!

A puszta tény, hogy a bizottság meghallgatott egy tanút, nem teszi a vallomást hitelesebbé, mint egy olyan tanúét, akit nem hallgattak meg.

Judit_56 P>!

A rendőrség, az FBI és a Titkosszolgálat által kihallgatottak közül 68-tól elfelejtették vagy szükségtelennek tartották megkérdezni: véleménye szerint honnan jöttek a lövések.

Judit_56 P>!

A leginkább lényegbevágó kérdéseket a június 7-i kihallgatáson maga Ruby tette fel. Ez elmondható egy megjegyzésről is:

Úgy tűnik, mintha bizonyos embereket nem érdekelné az az igazság, amit belőlem ki lehet hozni. Ezt mi magyarázza?