54. legjobb képregény könyv a molyok értékelése alapján

Vér (Monstress: Fenevad 2.) 219 csillagozás

Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Farkasvérű Maika menekül az egymással viaskodó hatalmak elől, amelyek uralmuk alá akarják hajtani vagy elpusztítani a benne élő szörnyeteget. Maikának azonban küldetése van: fel kell derítenie halott anyja, Moriko titkait.

A sorozat második kötetében Maikát kutatása Thyria kalózvárosába sodorja, majd át a tengeren a titokzatos Csontszigetre. Az utazás során Maika kénytelen újraértékelni a múltját, jelenét és jövőjét, és feltenni a kérdést, van-e bárki vagy bármi, amiben megbízhat – beleértve saját magát is.

A Monstress-széria második kötete 2018-ban elnyerte a Hugo-díjat és a British Fantasy Awardot, a grafikusművész, Sana Takeda pedig két Eisner-díjat is kapott a sorozaton való munkájáért.

A kötet tartalmazza a Monstress-sorozat 7-12. számát.

Fumax, Budapest, 2019
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634701156 · Fordította: Kleinheincz Csilla · Illusztrálta: Sana Takeda

vicomte P>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Az előző részről írt értékelésemben link kiemeltem, hogy ebben a képregényben egyszerre nyűgözött le a grafikai megvalósítás, a cselekmény komplexitása, a világ- és a karakterépítés.
Ezekben ez a kötet sem marad el sokban az első résztől, bár a cselekmény komplexitása talán már kezdi túllépni azt a szintet, ami feltétlenül szükséges lenne az élvezetes sztorihoz. Mert hiába tudunk meg egyre több és több háttérinformációt, és kapunk betekintést a világ hétköznapjaiba is, de egyre gubancosabbnak tetszik, hogy kinek mi a végső célja, arról nem is beszélve, hogy vajon mi is motiválja abban, hogy a célja felé haladjon.

S bár akad néhány fenntartásom az én ízlésem szerint már túlbonyolított sztorival szemben, de a rajzokkal még mindig nehezen tudok betelni. Még akkor is, ha a rendkívül részletgazdag, gyakran szecessziós hatású panelek, a sötét tónusú színezés nem csak kiszolgálják a történetet, de néha talán már el is nyomják azt.

Ez a rész zömében Thyra kikötővárosában és a baljós Csontszigeten játszódik.
A történetbe bekapcsolódik Maika múltjának néhány jellegzetes figurája – többek között az Imura fivérek, akik szó szerint a tenger tigrisei, s bár megvan a maguk célja, de hozzásegítik a lányt, hogy eljusson a Csontszigetre, ahová az egy anyja által hátrahagyott tárgy, egy mágikus csontkulcs miatt szeretne eljutni.
A sziget persze nem véletlenül kapta a nevét és a lény spoiler, akit ott tartanak fogva mindenáron szabadulni akar az őt már kétezer éve gúzsba kötő rabláncok közül, amihez Maika használná fel eszközként egy alku révén. De persze a helyzet még annál is bonyolultabb, mint amilyennek látszik… spoiler Ám Farkasvérű Maika és a benne lakozó Bestia nem az a páros, akit bármilyen nagyhatalmú lény kockázat nélkül használhatna eszközként.

Ahogy halad a történet, egyre többet tudunk meg a világról, Maika és a családja nagyon is titkokkal és hazugságokkal terhelt múltjáról, és azokról az eseményekről, amelyek a régmúltban gyökereznek ugyan, de egyre biztosabb, hogy a jelenre is romboló hatással lesznek.

S bár tény, hogy egyre több információ birtokába jut az olvasó, mégis csak kapkodja a fejét, mert a történetnek ebben a fázisában még mindig szinte lehetetlen ezeket minden aspektusból értelmezni. Talán ez az egyetlen hibája ennek a képregénynek – annyi szál csavarodik benne össze és annyi rejtett összefüggésre derül fény, hogy az olvasónak erősen kell koncentrálnia, hogy esélye legyen legalább pillanatnyilag kotextusba helyezni egy-egy eseményt, vagy megtudott új információt. off

Ennek ellenére csak ajánlani tudom ezt a képregényt, és remélem, hogy amikor kijön a többi rész is, a jelenleg homályos részletekre is fény derül majd.

pat P>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Annyira, annyira, annyira gyönyörűek ezek a kötetek!
Ne kérdezzétek, miről szólt ez a kötet, részben nem fogtam fel, részben nem értettem, de azok a képek! Annyira gyönyörűek. Teljesen lekötötték a kapacitásaimat olvasás közben.Vagy talán inkább helyett.
De majd a harmadik kötet előtt újraolvasom azt a másodikat, és akkor biztosan megértem majd.
Addig is, le vagyok nyűgözve. Nagyon szép képregény.

diamondfox>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Egyszerűen nem lehet kevesebbet, mint kerek 5 csillagot adni ennek a sztorinak! (meg a kivitelezésnek… még mindig ámulok és bámulok egy-egy oldalon, hogy atyaúristen.)

A történet sokkal érdekesebb lett a folytatásra, az első résznél még fél csillagot levontam, de most simán megadtam, mert annyival pörgősebb és izgalmasabb volt számomra a sztori, hogy nem győztem egy-egy oldalt újraolvasni, hogy jól értettem-e, amit értettem? És volt, hogy igenis jól értettem, csak annyira komplex egy világa van ennek, hogy figyelni azt kell.
A rajzolás ahogy fentebb is említettem, gyönyörű. Főképp a vége felé, ahogy halad az ember a fejezetekkel a fejezetekhez tartozó kezdőlap… húúúh. Kedvencem a pávás kivitelezés volt. Konkrétan végigsimítottam az oldalt és hangosan ámuldoztam, hogy ezigen. Pedig ilyet nem szoktam… :D ♥

Lisie87>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Gyönyörű ez a képregény, ahogy az előző része is. Ebből a varázsból semmit sem veszített nálam.
A történet is egyre bonyolódik, nagyon tetszik és kíváncsi vagyok, hogyan fog tovább haladni. Most nem várok sokat a 3. rész elolvasásával. Csak fájlalom, hogy még nincs híre a 4.-nek! :D

Judyt IP>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Mit is mondhatnék? A folytatás ugyanolyan minőségi és fantasztikus volt, mint amilyet az első kötetben kaptam. Csodás rajzok, remek és izgalmas történet, szépen körvonalazódó karakterek, akik tuti, hogy még sok meglepetést tartogatnak. És ugye a történet is egyre jobban elmélyül. Egyszerűen lenyűgöző alkotás. :)

Fumax, Budapest, 2019
Dominik_Blasir>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Utólag szinte mindig megbánom, ha nem írok egy képregényről értékelést – valamiért a képregényes értékeléseimet rendszeresebben újraolvasom, mint a többit –, de emlékeim szerint a Monstress első része nekem még főleg a felfedezésről szólt. Kiválóan működött, mint egy nagyregény első pár fejezete: röpke látképet ad a világról, bedob pár izgalmas vagy jópofa ötletet, felvillantja a konfliktusok egy részét, belebegtet pár rejtélyt, elkezdi érdekessé tenni a szereplőket.
A második rész már mintha továbbhaladt volna; egyben előhozza a legnagyobb kérdésemet a sorozattal kapcsolatban: lehet érdekes egy epic/high fantasy képregényes formátumban? A válasz egyelőre nem kielégítő.
Részben valószínűleg azért nem, mert az epic fantasy nekem mindig egy oldalszám-nyomás: a tömegével húz be. Hosszú-hosszú oldalakon át fotelben kucorodás, hömpölygő eseményeken keresztüli ismerkedés-bevonódás-élmény. Lehet-e ezt imitálni képregényben? Nehéz a formátum: 24 oldalon figyelem-fenntartás és bevonás, mesélés és felfedezés.
De szurkolok a sorozatnak; a parádés, tényleg mesés vizualitás nagyon nagy segítség.

bartok_brigitta P>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Képregényt értékelni nehéz, főleg napokkal az olvasás után, de azért megpróbálkozom vele. Röviden, és tömören elmondhatom; imádom a történetet, a szereplőket, az egyre kiteljesedő világot. Még mindig lenyűgözőnek tartom a sorozat grafikáját. Öröm elveszni az apró részletek kibogozásában. A cselekményszál több színtéren fut, néhol pedig időben is máshol járunk, ami egy kicsit nehezebbé teszi a megértést, de van egy olyan érzésem, hogy mire a végéére érünk a köteteknek minden szépen a helyére fog kerülni.
A kedvenc szereplőm továbbra is Kippa, a kisróka. Neki van a legnagyobb szíve az egész történetben.

Nuwiel P>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Nem nagyon szeretek újraolvasni semmit, mivel a várólista mindig hosszú, és egyre csak bővül, még akkor is, ha nem adok hozzá mindent, amit el szeretnék olvasni. A Monstress azonban kivétel. Egyrészt képregény volta miatt viszonylag kevés oldal és szöveg, így gyorsan lehet vele haladni, másrészt annyi részlet van benne elrejtve, hogy muszáj minden egyes kötet beszerzésekor elolvasni az előzőeket. Mindig lehet találni egy újabb utalást a szövegben, egy addig fel nem fedezett részletet a képeken.

A történet halad is, meg nem is. Az előző kötet kérdéseinek egy részére választ adott a Vér, cserébe még több kérdést tett fel. Vannak új szereplők bőséggel, de még nem túl sokan, és Tam-Tam professzor betétei ezúttal is adagolják a világépítéshez kellő információkat. A fogyasztása úgy jó ennek, ha szépen, lassan történik, ahogy a sztori adagolása.

KingucK P>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Egyszerűen csodálatos ez a képregénysorozat.
Annak ellenére, hogy horror és erősen dark fantasy, gyönyörűen van megrajzolva, még a szörnyek és a brutális részek is szépek. A történet sem hétköznapi és még mindig tud újat mutatni, el lehet veszni a világában.

Sylvanas_Windrunner>!
Marjorie Liu: Monstress: Fenevad 2. – Vér

Még mindig teljesen elvarázsol ez a világ, és az ábrázolás. Hihetetlenül gyönyörű kivitelezés, minőségi, csodálatos kiadás… Maga a történet számomra továbbra is izgalmas és elgondolkodtató. Megértettem Maikát is, a kezdetektől fogva. Nagyon sok mindent kell feldolgoznia, és sok mindent kell túlélnie, mindeközben pedig a saját fejében lévő démonokkal is meg kell harcolnia. Egyre több érdekesség derül ki a múltjáról és a küldetéséről, meg persze a személyiségéről is. Azért elég sok kérdés van még nyitva, és nagyon remélem, hogy hamar hozzájutunk a folytatáshoz. :) Egyre jobban örülök, hogy a Fumax ilyen gyöngyszemeket hoz el nekünk folyamatosan.

Deidra_Nicthea I>!

Kippa: Kisasszony, a szörny szomorú, és fél.
Maika: Próbálj együttérezni vele akkor is, amikor meg akar enni.
Kippa: Magával is együttérzek… pedig meg akar enni.

Deidra_Nicthea I>!

– Az én Mejmejem szerint minden okkal történik…
De néha az ok az, hogy rosszul döntöttél.

lzoltán IP>!

Mi mást tanítana egy farkas a kölykeinek, mint fogakat és az éhséget?

Kilencedik fejezet

Dávidmoly>!

– Sajnálatos tény, hogy a holtak mindig igazat mondanak.

Hetedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: halott · igazság
farkaslány P>!

A tenger arra tanít, hogy mindennek következménye van. Mindennek, hallod? A kis fodrozódásból nagy hullámok lesznek, amelyek a legbiztosabb kikötőt is feldúlják.

Dávidmoly>!

A múlt sosem hal meg. De ezért olyan veszélyes. És hasznos.

Tizenkettedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: múlt
Dávidmoly>!

Kippa: Az én Mej-Mejem szerint minden okkal történik… …de néha az ok az, hogy rosszul döntöttél.

Hetedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: döntés · ok–okozat
BBetti86 >!

Egy év vagy tízezer… ami alszik, az fel is ébred.

9. fejezet

Deidra_Nicthea I>!

Nem a saját képedre formáltál.
Még rosszabbat csináltál belőle.

Monstress: Fenevad sorozat · Összehasonlítás