Heartless ​– Szívtelen 31 csillagozás

Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Bár Catherine az egyik legkelendőbb fiatal hölgy Csodaországban, és a házasodni kívánó Szív Király kedvence, őt mégis egyebek foglalkoztatják. Ínycsiklandozó süteményeket süt, és a leghőbb vágya az, hogy pékséget nyisson a legjobb barátnőjével. Az édesanyja szerint ilyen gondolatok azonban nem méltók egy olyan fiatal lányhoz, aki akár királynő is lehetne.
Cath megismerkedik Jesttel, a jóképű és titokzatos udvari bolonddal. Életében először valódi vonzalmat érez valaki iránt. Kockáztatva, hogy vérig sértik a Királyt és éktelen haragra gerjesztik Cath szüleit, a két fiatal titkos, viharos kapcsolatba bonyolódik. Cath a saját szerencséjének kovácsa akar lenni, és a saját feltételei alapján akar szerelembe esni. Ám a sorsnak más tervei vannak e varázslatos, őrült és szörnyetegekkel teli vidéken…

Eredeti mű: Marissa Meyer: Heartless

Eredeti megjelenés éve: 2016

Könyvmolyképző, Szeged, 2018
558 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634572527 · Fordította: Szabó Krisztina

Kalapos · Jest · Cheshire Cat · Catherine Pinkerton · Holló · Idonia Pinkerton · Jumbo · Lord Varacskos · Margaret Mearle · Mary Ann · Peter Peter · Szív Király · Whealagig T. Pinkerton

Szív Királyság

Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Lenyűgöző kreativitás és képzelőerő rabul ejtően nonszensz szüleménye ez a történet, legszívesebben ki is kérném a nevében a Szívtelen címet, ha nem lenne olyan kitűnő választás, aminél „ráönteni” se tudtak volna jobbat; ennek a könyvnek nemcsak, hogy szíve, de lelke van, összehasonlíthatatlan hangulata, olyan mesebeli lüktetése, amely kiröppent a megszokott komfortzónádból, a valóság szürkeségéből fenntartások nélkül elhiteti, a lehetetlen lehetséges. Vagyis, hogy minden sejtedben megrengető, állandó mosolygásra késztető szerelembe lehet esni egy könyvbe. Az én szívemet elrabolta a Szívtelen, és azóta is letargikus üresség lüktet a helyen, ahonnan kitépte az utolsó betűkkel, nem hagyva mást csak az elkeserítő, őrületbe kergető tudatot; vége van. ♡
Bár máskor oly’ nagy örömmel és lelkesedéssel felvértezve vetem bele magam az értékelésírásba, most még a gondolatára is kivert a víz és makacsul elutasítottam a feladatot. Nem akartam egyetlen karaktert sem leütni, mivel biztosra vettem, ha ítéletnapig klimpírozok a billentyűzeten, és felhasználom a magyar nyelv összes dicsérő jelzőjét, a felsőfok jelével megtoldva, akkor sem tudnám megfelelően kifejezni micsoda elsöprő hatással volt rám ez a regény. Mégis itt vagyok… megállíthatatlan rajongói fokozatra csavarva, olyan elvarázsolt, szórakozott aurával körüllengve és idióta, bágyadt vigyorral a képemen, hogy a Szívtelennel nem kontaktusba került verzióm biztos térdre rogyna a megrökönyödéstől, hogy mégis mi az ördög lelt engem. Nincs értelme tartást színlelnem, ez a könyv egyszerűen… elcsavarta a fejemet. Már a cselekmény első szakaszában szinte oldalanként felbukkant legalább egy olyan momentum, ami mosolygásra vagy nevetésre késztetett, és ez a köszönetnyilvánítás elé beékelt szerzői jegyzetig ki is tartott. Ámuldozva figyeltem, milyen precizitással emelte rá Marissa a világfelépítést Lewis Carroll műveire, milyen élénken kapaszkodott bele a kötete legapróbb eleme is az Alice Csodaországban és Alice Tükörországban során bemutatottakba, valódi, tiszteletbeli előzménykötetté változtatva a Szívtelent, amiben legnagyobb örömömre helyet kapott az alapot nyújtó, eredeti kötetek sajátos, fanyar humora is, ami rendkívül szórakoztatóan, szimbolikusan, mégis kegyetlenül merészen kritizálta a viktoriánus kor társadalmát. Az átdolgozások valamennyi létező követelményében kifogástalan, de hiba lenne azzal vádolni, hogy nem több ennél, hogy Marissa nem dolgozott bőven saját kútfőből is. Megalkotott egy izgalmakkal, tragédiákkal, szerelemmel, humorral és gótikus rémtörténetekbe illő sötétséggel teli, szédületes fantasy-t, amely rejtélyes kiszámíthatatlanságából fakadóan még úgy is állandóan meg tudott döbbenteni, miközben a szálak az eggyé fonódás felé igyekeztek, hogy az Alice Csodaországban ismeretében nem volt előttem ismeretlen, mi lesz Catherine jövője. Képtelen voltam kiszakadni a bűvköréből, némi realitással élve az lenne a helyes megfogalmazás, hogy az eltávolodás az eseményektől, a Szív Királyságtól és a szereplőktől mostanra se sikeredett, ugyanis egy napig se bírva a befejezése után uralkodni magamon, máris újból lekaptam a polcomról, hogy újraolvassam, és pár napja ennek az újraolvasásnak a végére érve újfent repetázni akarok. Ehhez hasonló lépés meg eddig példátlan volt a részemről. Azonban ez a történet mindenkit egy kicsit bolonddá tesz… akiben megvan az a rejtett kapcsoló, ami lehetővé teszi, hogy megfelelően átszellemüljön, hagyja előtörni a benne lakozó őrültséget. Néhol kicsit fura, néhol a fantasy vonal a klasszikus, földhöz ragadtan logikus megközelítés alapján lehetetlenül ésszerűségellenesnek tűnhet, de a fura még sosem foglalt magába egy ennyire csodálatos kalandot, egy ilyen elképesztő, legendás életutat, így a fura innentől kezdve csakis egy nem megfelelően megválasztott szinonima lehet a szokatlanra, különlegesre, a páratlanra. Nekem ez egy páratlan élmény volt, amit nehéz lesz túlszárnyalni az év hátralévő részében – már, ha nem lesz az a vége, hogy pár óra múlva ismét elcsábulok, hogy aztán megint, megint és megint belekezdek, szilveszter éjfélig járva ezt a táncot… diktatórikusan megtagadva más kötetektől esélyt a labdába rúgásra.
Teljes értékelés a blogomon:

Felixa P
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Az írónő a Holdbéli krónikákkal megvett magának, éppen ezért igencsak elfogultan álltam neki eme könyvnek. A mérce magasan volt nálam, és semmi esetre sem akartam csalódni.
Nos, a könyv egyszerűen rabul ejtett. Célközönség és vörös pötty ide vagy oda, meglett az a pont, amit elvártam a történettől. Már maga a különleges karakterekkel teli világ elvarázsolt. Ezt csak fokozták azok a szálak, amelyek újragondolásként bele lettek szőve a cselekménybe. Zseniális húzás volt és elismerés a kreatív átdolgozásért. A vége viszont szíven ütött… Szerfelett szívtelen…

hkriszti83
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Őrülten zseniális könyv!!! Komolyan mondom, zse-ni-ááá-lis!!!!!
Igaz, az első fele nekem picit lassú volt, de aztán beindultak a dolgok és alig bírtam letenni. Mondjuk az is közrejátszott abban, hogy az első felét nehezebben olvastam, hogy tudtam, nem lesz happy end… és én nem szoktam olyat olvasni vagy csak igazán nagyon ritkán ahol nem kapok boldog befejezést. Szóval tudtam, mi vár rám/rájuk, és picit úgy éreztem, tudom baromság hogy minél lassabban haladok, annál tovább tart a kellemes ebb rész… és nagyon nem akaródzott belevágni a szomorúbbikba… de hát ugye csak eljött az is! Fuuu komolyan volt egy pont, ahol annak ellenére is elkezdtem reménykedni, hogy tudtam, nem kellene! Szóval végül az én szívem is dirib-darabokra tört!!! :( De hát ez már csak ilyen, nem volt meglepetés.
A történet egyébként csodálatosan, a legnagyobb aprólékossággal össze volt fonva Alice csodaországával, az összes szereplővel, helyszínnel!! Marissa Meyer egyszerűen fantasztikusan ír!!! És ez a második alkalom az első az Alvilági dal c. könyvnél volt amikor meg kell említenem, hogy a fordítás tökéletesre sikeredett!!! Az a sok kis rím, az a rengeteg fura név, amit bár angolul nem olvastam, de magyarra lefordítva biztos okozott egy kis fejtörést, elképesztően jól lett megoldva, le a kalappal. Imádtam!! *.*
Úgy gondolom, Lewis Carroll szelleme maximálisan elégedett lenne csodaország történetének kibővítésével. ♥

csfannie P
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

A Szívtelen darabokra tépett, aztán összerakott,
Habár a cselekménye nem tartott tovább 560 oldalon.
Catherine kezdetben az agyamra ment,
De a végére harcos amazon lett,
Kinek szíve vágyát más megkaparintotta, spoiler
Ám a lány ezt megtorlás nélkül nem hagyta.
Jest számomra egy igazi lovag,
Akiből igaz, túl keveset kaptam.
Elvarázsolt ez a mesés Alice-világ,
És nem győzöm kivárni a folytatást. :)

Na, most, hogy holló úr megihletett többé-kevésbé, ez a könyv tényleg iszonyatosan tetszett, egy percig sem unatkoztam. Alig várom, hogy megtudjam, mi történik a Szív Királysággal egy ilyen Cath mellett… lenyűgöző!
5/5*

anikho
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Nem tudom.. valahogy nem.
Pedig nagyon akartam szeretni.
Volt, hogy jó is volt. Néha felkaptam a fejem, hogy már a 300 oldalnál vagyok, és három mondatban el tudnám mondani mi történt eddig. Nem is értem, hogyan lehetséges ez.

Masni3 P
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Úgy látszik, hogy ha én borító alapján választok akkor annak rendszerint csalódás lesz a vége…. Legközelebb elolvasom legalább a fülszöveget mielőtt megveszem. Lehet, hogy 10 -12 évesen értékeltem volna ezt a „csodás” világot, meg merem kockáztatni, hogy lehet tetszett volna, de ez már nem nekem való mese. :D
Cath egy idióta p*csa! spoiler. Másoktól várta el, hogy tegyenek valamit érte, mert ő egy márki lánya. Beképzelt, nagyképű és sekélyes.
Az egyetlen értékelhető karakter ebben a katyvaszban az Jest. Neki legalább volt stílusa és egyénisége. spoiler Az utolsó 2 fejezetben láttam Cath-ben a kegyetlenséget, az erőt és már-már meg akartam kedvelni, de úgy döntöttem, hogy mivel vége van, és épp hogy csak mecsillant benne ez a tulajdonság nem érdemli meg. :/

gabcsika1
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

A Szívkirálynő az eredeti könyvben unszimpatikus, eléggé egysíkúnak tűnő karakter, a múltjáról pedig egyáltalán nem lehet tudni semmit, ezért is volt ilyen izgalmas ez az előtörténet. Szívfacsaró volt végignézni, ahogy egy kedves, élettel és álmokkal teli lány szíve és élete így tönkremegy. De ezt a folyamatot, átmenetet is teljesen hihetőnek és indokoltnak írja meg Meyer. Cathrine-en kívül Jest, Kalapos, és a Teknős volt a kedvencem. Kedvenc részeim pedig a tea parti volt és az, amikor a Tükörhöz akartak eljutni.
Az is pozitívum, hogy egykötetes. Lehetett volna tovább húzni a sztorid, de nem lett volna érdemes, plusz nekünk sem kell éveket várni a lezárásra, viszont nyugodtan lehet folytatni a sztorit az Alice Csodaországban könyv olvasásával! :)

Pöfivonat P
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Nagyon szerettem Marissa Meyer eddig megjelent könyveit, ezért nem volt kérdéses számomra, hogy a Hearthlesst is meg fogom venni. Szinte teljesen biztos voltam benne, hogy ez a történet is zseniális lesz, de sajnos tévedtem. Számomra unalmas volt és szenvedős, a szereplőket ugyan megkedveltem (különösen az udvari bolondot), de ez nem volt elég ahhoz hogy magát a könyvet is megszeressem. Benne lévő világ elképesztően kidolgozott lett és ezért már megér egy plusz csillagot, de összességében ez most nem az én könyvem volt.

Child
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Földhöz vágtam, majd felvettem és magamhoz öleltem, megint földhöz vágtam, majd megint felvettem és magamhoz öleltem – ez egy szívtelen könyv. Végigolvasása után én is egy szívtelen Szív Királynővé változtam.
Az Alice történetek mindig elvarázsoltak, ez a könyv is ezt tette velem. Annyira olvastatta magát, annyira elmélyültem a világában. Tetszett ahogy Cath a süteményekről áradozott, közben nekem is összefutott a számban a nyál, mivel eléggé édesszájú vagyok. Ezért is próbáltam neki drukkolni a pékségével kapcsolatos álmai miatt. Aztán jött Jest, a jóképű és titokzatos udvari bolond. Úgy éreztem, hogy Cathel együtt én is szerelmes leszek belé. spoiler Azt hiszem ez egy hitelesnek mondható előzmény történet.
Nem tudom túl tenni magam rajta.
Utálom ezt a könyvet, de közben mégis szeretem.

Kedves_Könyvek I
Marissa Meyer: Heartless – Szívtelen

Rengeteg jó pillanat volt ebben a könyvben. Például az egész sütögetés-téma, ami miatt újra és újra megéheztem. Amíg ezt a könyvet olvastam, biztos felszedtem legalább tíz kilót. A megfogalmazás is nagyon tetszett, bár a Cinder óta tudtam, hogy az írónő nagyon ott van ezen a téren.
Összességében ez egy alaposan kidolgozott fantasy könyv, de nekem valami ebből is hiányzott.
Cath néhol elég logikátlanul cselekedett, és nem értettem a motivációit. A kezdeti mézesmázas viselkedésével sem voltam annyira kibékülve, de hát ezek csak apróságok.

csfannie P

– Szeretnél valamit, Vigyori?
– Ha már így kérdezed, igen, örömmel elfogadnék egy csésze teát. Sok-sok tejszínnel, tea nélkül. Köszönöm.

vgabi SP

Három ínycsiklandozó citromos pite csillogott Catherine előtt.

Kapcsolódó szócikkek: Catherine Pinkerton
Gothic01

– Veszélyes dolog nem hinni valamiben csak azért, mert rémisztő.

Kapcsolódó szócikkek: Cheshire Cat
Gothic01 P

– Boldogságomban hangosan dobolok. Bánatomban üvegként török. Ha egyszer ellopnak, többé vissza nem kerülök. Mi vagyok?
Cath hosszasan gondolkodott, mielőtt megkockáztatta a választ.
– A szív?
Cilidrián tekintete felcsillant.
– Milyen élesen vág az esze, Pinkerton kisasszony!
– Nagyon jó találós kérdés – felelte Cath – , de nem lenne pontosabb azt mondani, hogy „ha egyszer odaadnak, többé vissza nem kerülök” ?
– Ezzel azt sugallnánk, hogy szántszándékkal ajándékozzuk a szívünket valaki másnak, de nem vagyok benne biztos, hogy ez így van.

Kapcsolódó szócikkek: Catherine Pinkerton · Kalapos · szerelem · szív
hkriszti83

Minden nem lehet rendben soha, ha nagyjából rendben vagyunk, az is maga a csoda.

Gothic01

Vigyori morcosan meredt Cathre.
– Büszke macska vagyok, nem pedig haszonállat.

Kapcsolódó szócikkek: Cheshire Cat · macska
ViRead P

– El sem tudom mondani, mennyire várom, hogy melletted tölthessem az életemet, és hogy számtalan lehetetlen dolgot hitessek el veled!

Masni3 P

– Úgy a legkönnyebb ellopni valamit – mormolta Jest –, ha a tulajdonosa önként felajánlja.

Kapcsolódó szócikkek: Catherine Pinkerton · Jest
Gothic01 P

– Hogy halad a királyi udvarlás?
– Nagyjából ennyi történik, amit láttál. Ajándékokat küld, amiket én aztán anyának adok.
– Milyen romantikus!

Legdrágább, legcsodásabb Édeském!
A szeme, akár a fahéjjal meghintett, érett zöld alma. A bőre vajkrémes tortabevonatként csillog. Az ajka olyan, mint az érett málna. A haja, akár az étcsokoládé, melyet a forró nap megolvasztott a kastély felvonóhídján. Az illata kellemesebb, mint egy vekni frissen sütött kenyér kora reggel. Ön gyönyörűbb, mint egy születésnapi torta. Édesebb, mint a vaníliaméz vanília és méz elegye. Cukorral meghintve.

Mélyről feltörő imádattal, szíve minden rajongésával az öné:

A Király aláírása és az utóirat másfajta kézírással állt a levélen. Ez a legtöbb üdvözlőkártyánál így volt. Cath elképzelte Jestet tollal a kezében, ahogyan lekörmöli, amit a Király diktál neki. Össze-összerezzen az elcsépelt, túlírt szavak hallatán, ám udvariasan tartja a száját.

A Szív Király
(Nem mintha lenne errefelé másik Király is. Főleg olyan király, aki Édeskémnek hívná önt. Legalábbis remélem, hogy így van!) (Hi-hi-hi!)

Kapcsolódó szócikkek: Catherine Pinkerton · Jest · Szív Király