Amikor először olvastam ennek a regénynek a fülszövegét, megint beütött az a bizonyos hatodik érzékem, amikor teljesen biztos vagyok benne, hogy egy könyvet nagyon-nagyon fogok szeretni. Amikor végre a kezembe foghattam a kötetet és kigyönyörködtem magam a borítóban, fejest is ugrottam ebbe a különös, misztikus és izgalmas történetbe, hogy aztán bebizonyosodjon, hogy nem csalt a megérzésem. Az idei év egyik abszolút kedvence lett, teljesen a hatása alá kerültem, és még a kisebb hibák ellenére is úgy éreztem, végre valami nagyon eredetit és újszerűt olvashattam.
Kicsit nehéz a cselekményről vagy a benyomásaimról beszélni, mert nem szeretnék semmilyen poént lelőni, ettől függetlenül megpróbálom összeszedni, mit nyújtott nekem Marisha Pessl regénye. A történetünk kezdetén megismerjük Beatrice-t, aki azóta sem tudta igazán feldolgozni gyászát, hogy egy évvel ezelőtt elveszítette a szerelmét, Jimet. Amikor régi barátai felbukkannak, és szorgalmazzák, hogy újra jöjjenek össze, vegyes érzések kavarognak a lányban. Egyrészt a háta közepére sem kívánja a találkozást, hiszen az elmúlt évben nem is beszéltek egymással, másrészt viszont még mindig vannak benne nyitott kérdések Jim halálával kapcsolatban, amikre választ szeretne kapni. Így végül úgy dönt, elutazik Wincroftba, és részt vesz ezen a különös újraegyesülésen. A regény ezen pontjáig még voltak kétségeim, olvasmányos volt ugyan, de nem éreztem semmi átütő erejűt vagy rendkívülit a sztoriban. Szerencsére a Wincroftba való megérkezés után nem csak Beatrice álla esett le, hanem az enyém is. (…)
A fiatalok összejövetele kezdetben leginkább kínos és esetlen, Beatrice, akinek a szemszögéből látjuk a történteket, már nem igazán érzi otthon magát ebben a társaságban és szeretne végre pontot tenni közös történetük végére. Mégis úgy hozza az élet, hogy sokkal több időt fog velük tölteni, mint azt valaha is gondolta volna. Az éjszaka közepén ugyanis titokzatos alak bukkan fel a bejárati ajtónál, és közli a társasággal, hogy valójában egy baleset áldozatai lettek, és most élet és halál határmezsgyéjén, egy lehetőséghurokban ragadtak, ahol újra és újra végigélik ugyanazt a fél napot, a következő ébredésig, amikor minden kezdődik elölről. Kiutat csakis az jelenthet, ha teljes egyetértésben hoznak egy közös döntést, amire látszólag nincs túl sok reális esély…Természetesen a srácok először átverésre gyanakodnak, de be kell látniuk, hogy a titokzatos öregember mégis igazat mondott. És itt jutunk el a regény lényegi részéhez, ahonnan az események letehetetlenül izgalmassá teszik a könyvet, és amiben olyan bravúros ötleteket és megoldásokat olvashattam, mint kevés más helyen.
Egyrészt maga a töréspont/szilánk/hurok, amibe a fiatalok kerültek, borzasztó ötletesen lett kitalálva, és a későbbiekben még több érdekes részletet tudunk meg a működéséről. A különös témaválasztásnak köszönhetően az egész regénynek lesz egy nagyon egyedi, hátborzongató és nyomasztó atmoszférája, ugyanakkor nagyon izgalmas is, hiszen tudni akarjuk, mi lesz a megoldás- ha lesz egyáltalán. Pszichológiai szempontból nagyon eredeti gondolatkísérlet, hogy a társaság tagjai milyen módon küzdenek meg a kialakult helyzettel, hogyan dolgozzák fel a felfoghatatlant, és hogyan próbálnak kiutat találni. Beatrice és a többiek arra jutnak, hogy ez a megoldás talán összefüggésben állhat Jim rejtélyes halálával, így közösen próbálják rekonstruálni az egy évvel ezelőtti történéseket, és kideríteni, mi történt valójában. Persze nem biztos, hogy mindenki szeretné, hogy az igazság napvilágra kerüljön. A cselekmény szép lassan egyre szürreálisabb lesz, nekem pont ezek a részek, a regény „álomszerűsége” tetszett a leginkább. Nem is tudom igazán besorolni műfaját tekintve, olyan volt, mintha betennénk a turmixgépbe egy kis sci-fi-t, fantasyt, thrillert, horrort és ifjúsági irodalmat, mindenesetre a végeredmény nagyon üdítő és újszerű volt. A konkrét cselekmény mellett időnként egész komoly erkölcsi kérdéseket is felvet, illetve rengeteg olyan helyzetet és dilemmát mutat be, ami pszichológiai szempontból érdekes- akár az egyéni döntések, akár az ötfős társaság, mint csoport működése szempontjából.(…)
Bővebben:
https://konyvesmas.blogspot.com/2019/03/orok-ebredes-er…