A ​diszkrét hős 23 csillagozás

Mario Vargas Llosa: A diszkrét hős

Két ​diszkrét vagy szerény? hősről szól Mario Vargas Llosa új regénye: az egyik, Felícito Yanaqué egy szegénysorból jött szállítási vállalkozó, aki nem hagyja, hogy megzsarolják, és védelmi pénzt kelljen fizetnie; a másik, Ismael Carrera, fittyet hányva társadalmi osztályának és főképpen az örökségre ácsingózó fiainak elvárásaira, idős korában feleségül veszi a cselédlányát.
Mindkét döntés szövevényes bonyodalmakat és vad indulatokat szabadít el; és szegény don Rigoberto, aki már nyugalomba akar vonulni, és csak az esztétikai (és szerelmi) örömöknek kíván élni, akarata ellenére az események egyik főszereplője lesz.
Újból Peruban vagyunk tehát, ahol Vargas Llosa tüneményes pályafutása indult, s ahol első, fergeteges könyvei játszódtak; és újból találkozhatunk az életmű több felejthetetlen alakjával: nemcsak a testi szerelmet művészi fantáziával gyakorló Don Rigobertóval és fiával, Fonchitóval (aki, mint emlékszünk, annak idején, még kisfiúként elcsábította… (tovább)

Eredeti cím: El héroe discreto

Eredeti megjelenés éve: 2013

Európa, Budapest, 2015
498 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634051008 · Fordította: Szőnyi Ferenc

Lima

meseanyu P>!
Mario Vargas Llosa: A diszkrét hős

Sokat javított nálam Llosa ezzel a könyvével, kellemes, könnyed regény, érdekes, bár számomra azért nem annyira izgalmas történettel. Nekem nem voltak annyira meghökkentőek a csavarok, egyszer éreztem csak, hogy hű, inkább a hangulat fogott meg, jó volt a nyári forróságban a forró perui napokról olvasni. Meg don Rigoberto és családja is szimpatikus volt. Róluk lehet, hogy még fogok olvasni. Ja, és az Edilberto Torres szálat nem értem teljesen. Aki olvasta, megmagyarázná?

Dominik_Blasir>!
Mario Vargas Llosa: A diszkrét hős

Bizony, az ördög perui és Edilberto Torresnek hívják.
Mario Vargas Llosát még mindig azért szeretem, mert azon kevés ún. szépirodalmi szerző közé tartozik, aki nem fél olvasmányos, kalandos, netalán szórakoztató regényt írni. Szeretem azt a magával ragadó hangulatot, ami regényeit jellemzi: hiába ír arról, hogy a mozik már A Karib-tenger kalózai második részét vetítik, valójában ez még mindig a dél-amerikai varázslatok világa, itt még mindig csak karnyújtásnyi közelségre vannak a jóslatok és látomások – hogy az ördög megjelenik egy iskolás fiúnak, az azért megdöbbentő, de közel sem annyira, mint hogy egy idős férfi a nála jó negyven évvel fiatalabb szolgálóját veszi el.
Egymást követik az események, mi pedig azt vesszük észre magunkon, hogy teljesen beszippantottak ezek az izgalmas furcsaságok, amik teljesen felforgatják diszkrét hőseink világát – mi meg nem tehetünk mást, mint hogy velük tartunk ezen a botrányos és őrült, szórakoztató és egyben mély utazáson a perui XXI. századba.
Bővebben: http://www.ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2015-05…

Mario Vargas Llosa: A diszkrét hős

Két diszkrét hőst kaptam egy áráért, nagyon megérte. A fülszöveg „hamisítatlan lektűr, könnyű olvasmány” állítása igaz, ha a kecske ünnepéhez viszonyítunk, de mondjuk nehogy megbántsak valakit, a saját kedvencem legyen a példa egy HCM-hez képest összetett, több szálon futó, az olvasóval játszó (és hosszabb :)) történet.
Örömmel találkoztam újra Litumával és Don Rigobertóval, megszerettem Yanaquét, de keveselltem a párbeszédbe oltott párbeszédeket, az idő játékát és egyéb Vargas Llosától megszokott agyzsibbasztásokat.

imrekati>!
Mario Vargas Llosa: A diszkrét hős

Mario Vargas Llosa rendkívül jó író, és vágyom rá, hogy minden könyvét elolvassam mert egy kivételesen művelt, globálisan gondolkodó, jó humorú, szenvedélyes ember…és még sorolhatnám. Két dolgot nem értek: Miért nem üti meg nálam egyik könyve sem az 5 pontot, annak ellenére, hogy kedvencem. Miért írta az Európa Kiadó a könyv hátuljára, hogy ez egy lektür? Ez nem egy lektür. Ez a könyv egy könnyed, de elgondolkodtató profi regény egy kivételesen okos és művelt ember tollából, aki képes egyszerre peruiként és világpolgárként látni Perut és a világot. Bajban vagyok, mert mostanában kevés időm van olvasni, és már megvettem a következő Llosa könyvet. Pedig nem üti meg az 5öst nálam sose.

maneki_neko>!
Mario Vargas Llosa: A diszkrét hős

Amikor elértem a feléig, bosszankodtam, hogy még mindig nem történt semmi új, amit ne olvastam volna a fülszövegben is. Aztán beindultak az események, és élveztem a története(ke)t.
Szerettem a hamisítatlan dél-amerikai hangulatot, embereket. (A borús, téli időben pedig jól esett a perui melegről és napsütésről olvasni). Mindkét szálat érdekesnek találtam, mindkét oldalon találtam szerethető szereplőket.
És imádtam a ragyogóan sárga borítót!

Amapola P>!

Nem vagyok ateista, az ateista maga is hívő. Azt hiszi, hogy nincs Isten, nem igaz? Inkább agnosztikus vagyok, ha egyáltalán vagyok valami. Valaki, aki kétkedőnek vallja magát, aki képtelen elhinni, hogy van Isten, de azt is, hogy nincsen.

Kapcsolódó szócikkek: ateista · Isten
Amapola P>!

– Ha szerettél, miközben az tetted, amit tettél, mit tettél volna, ha gyűlölsz, Mabel?

Amapola P>!

„A tél nagyon szomorú Limában, de még így is ezerszer jobb, mint a nyár”, gondolta Rigoberto.

Kapcsolódó szócikkek: Lima
Nazanszkij>!

Annyira el volt merülve a gondolataiban, hogy épp csak egy meghajlással üdvözölte Joaquín Ramost, a költőt, aztán meggyorsította lépteit; más alkalmakkor megállt, hogy néhány szót váltson ezzel a notórius bohémmel, aki nyilván valami kis bárban töltötte az éjszakáját, és csak most szedte össze magát, hogy hazamenjen, üveges szemmel, elmaradhatatlan monoklijával és madzagon húzott kiskecskéjével, melyet gazellájának hívott.

12. oldal, I. (Európa, 2015)

Nazanszkij>!

Kezdetben Mono is társ volt az üzletben, amikor José megnyitotta a műhelyét. De később nézeteltérések támadtak, és Mono kilépett, a két testvér azonban azután is szoros kapcsolatban maradt egymással, gyakran találkoznak is. Mono közben megnősült, és született három gyermeke. Pár évig a Városházán dolgozott, azután alapított egy téglagyárat. Jól megy neki, sok építkezéshez hívják Piurában, főleg most, a fellendülés időszakában, amikor új városrészek nőnek ki a földből. Minden piurai saját házról álmodik, szinte hihetetlen, hogy ilyen jó szelek fújnak. José sem panaszkodhatott. Kezdetben akadtak nehézségei, sok volt a versenytárs, de a szolgáltatás minősége egyre inkább érvényre jutott, és most, dicsekvés nélkül mondhatja, az ő műhelye az egyik legjobb a városban. Rengeteg munkája van, hála Istennek.
– Vagyis te és Mono megszűntetek győzhetetlenek és mangácsok lenni, most fehérek és gazdagok vagytok – viccelődött Lituma. – Csak én maradtam irgalomra szoruló szegény ember, aki örök életében zsaru lesz.

159-160. oldal, VII. (Európa, 2015)

Nazanszkij>!

A kis utcácska, amely Mabel házához vezetett, szokás szerint tele volt rongyos, mezítlábas gyerekekkel meg csontsovány, lila foltos kutyákkal, s a teljes hangerőre állított rádiókészülékekből zeneszó és reklámhirdetések egyvelege bömbölt, amibe ugatás és kukorékolás hangjai vegyültek, meg egy papagáj rikácsolása, amely kitartóan ismételgette ugyanazt a szót, kakadu, kakadu, kakadu. A levegőben porfelhők kavarogtak.

459. oldal, XIX. (Európa, 2015)

Nazanszkij>!

Odakint a tűző nap és a szokásos látvány fogadta őket; labdát kergető, rongyos gyerekek, éhes, ugató kutyák, halomban álló szemét az utcasarkokon, s az úttesten mozgóárusok, autók, teherautók, motorbiciklik és kerékpárok hosszú sora hullámzott. Az égen keselyűk köröztek; kettő közülük leszállott a földre, s a szemétben kotorászott.

242. oldal, XI. (Európa, 2015)

Nazanszkij>!

– […] Nem tudjuk, mi minden lakik bennünk, Füleske. Mi, emberi lények, mindnyájan árnyakkal teli szakadékok vagyunk.

236-237. oldal, X. (Európa, 2015)

Nazanszkij>!

…a híreket hallgatta. Gyilkosságok, rablások, emberrablások, a szokásos. A hírek közt olyan is szerepelt, amitől égnek állt a haja. A bemondó előadta, hogy Limában kezd divatba jönni egy új autólopási mód. Piros lámpánál a tolvajok bedobnak egy élő patkányt egy nő által vezetett kocsiba. A nő, félholtan az ijedtségtől és az undortól, elengedi a kormányt, és sikoltozva kiugrik az autóból. Akkor a tolvajok szép csendben elviszik az autót. Egy élő patkányt, egyenesen a szoknyájukra, milyen undorító! A televízió megmérgezi az embereket azzal a sok vérrel és mocsokkal.

69-70. oldal, III. (Európa, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: autólopás · Lima · patkány