Keringőkirályok 11 csillagozás

A Strauss család története
Marieluise von Ingenheim: Keringőkirályok Marieluise von Ingenheim: Keringőkirályok

Az írónő a Strauss-család történetét dolgozza fel és egészen különös titkokat mesél a keringő legnagyobb mestereiről. A látványos sikerek mögött, melyek a tehetséges apa és legalább ugyanolyan tehetséges fiainak nevéhez fűződnek, megindító és riasztó szerelmi, családi drámák állnak. Vajon tudja- e az olvasó, hogy id. Johann Strauss, a keringő első királya szigorúan megtiltotta, hogy fiai zenével foglalkozzanak, hogy zseniális utódait kizárta örökösei sorából? S azt vajon sejti-e, hogy az ifjabb Johann, Bécs díszpolgára kénytelen volt lemondani osztrák állampolgárságáról, hogy élete alkonyán feleségül vehesse legnagyobb szerelmét? Hogy a Strauss fiúk semmire sem vitték volna, ha nem áll mögöttük a vasakaratú mama?

Eredeti cím: Die Strauss Saga

Aquila, Budapest, 2001
314 oldal · ISBN: 9636790884 · Fordította: Szántó Tamás
Rakéta, Budapest, 1992
264 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637485732 · Fordította: Pataky Péterné

Marieluise von Ingenheim: Keringőkirályok A Strauss család története

Berlioz egyszer azt mondta: „Bécs Strauss nélkül olyan, mint Ausztria a Duna nélkül”. Ezt idősebb Johan Strauss-ra értette, de később kiderült, hogy érvényes az egész családra! A könyv az ő történetüket meséli el, úgy, hogy közben a háttérben ott vannak a XIX. század nagy történelmi eseményei. Az osztrák császárok sorban, Ferenc, Ferdinánd és Ferenc József uralkodása, a bécsi kongresszus, a bécsi, párizsi és pesti forradalom, a londoni, majd a párizsi világkiállítás, az osztrák-magyar kiegyezés. És közben születnek a keringők és egyéb zeneművek, idősebb Strauss-tól a Radetzky-mars, fiától a Kék Duna keringő, a Denevér, A cigánybáró, a Császárkeringő – csak a legismertebbeket soroltam fel, de a könyv sok darabnak bemutatja a keletkezését. Olvasunk még a Strauss-Lanner keringő versenyről, a „három Strauss” zenekarról (amelyeket a testvérek, becenevükön Jean, Pepi és Edi vezettek), ifjabb Johann házasságairól. És közben néhány pikánsabb részlet, a Marseilles eljátszásának következményei, szerelmi kalandok, tiltott szerencsejáték, rossz házasság, állampolgárság-váltás színesítik az egyébként nagyon hiteles, és ráadásul olvasmányosan megírt regényt.
Annak idején a tévében láttam egy sorozatot Straussékról, és a keringőt is szeretem hallgatni, meg a januári bécsi újévi koncerteket! Akinek csak az egyik tetszik, annak már ajánlom ezt a könyvet, akinek pedig mindegyik, annak kötelező! spoiler

RKatus>!

Marieluise von Ingenheim: Keringőkirályok A Strauss család története

Szeretem az író nő könyveit. „Sissi sorozat ” az egyik kedvenc sorozatom.

Márk_Molnár>!

Marieluise von Ingenheim: Keringőkirályok A Strauss család története

Nagyon jó kis regény, nyaralás alatt olvastam. Hiányozni fog a hangulata: Bécs, Monarchia, a zene, a művészeti élet intrikái, a korabeli társadalmi szokások, még a helyszínek is. Nagyon szerettem az író stílusát is az adott történelmi kor és a story mellett. Öt csillag!

Demóna>!

Marieluise von Ingenheim: Keringőkirályok A Strauss család története

Nagyon szerettem. Igazán jó könyv. :)

gesztenye11 >!

Megtörtént a csoda: az asszony rábeszélte férjét, fogadja el Jean ajánlatát. Nem azért tette, mert helyeselte, hanem szeretetből. Jónak tűnt – férje számára. S ennélfogva jó lesz az ő számára is. A felesége volt, férje pedig őt választotta.

146. oldal - 2. rész - 5. Új csillag

gesztenye11 >!

Ezzel szemben köztudott, hogy Paganinik nem hullanak mindennap az égből, még ebben az igazán muzikális városban sem, mint amilyen Bécs volt, van és lesz.

33. oldal - 4. Strauss megjelenik nyomtatásban

Kapcsolódó szócikkek: Bécs · Niccolo Paganini · zene
gesztenye11 >!

Győzött az ifjú császár és a Monarchia eszméje. Egyetértésével kivégezték a magyar felkelés számos vezetőjét, köztük nem egy ősi, nemesi család hozzátartozóját is.

128. oldal - 2. rész - 3. Meghalt a király, éljen a király

gesztenye11 >!

Az ifjú királynőnek az volt a kérése, hogy maga a mester vezesse őt be a keringőzés művészetébe.Érdekes módon egy ilyen alkalommal történt, hogy Viktória megismerkedett jövendőbelijével, Albert herceggel.

84. oldal - 9. Orfeusz angyala