Life ​Before Legend (Legend 0,5) 35 csillagozás

Marie Lu: Life Before Legend

Find out more about June and Day in this never-before-seen glimpse into their daily lives before they met in Marie Lu’s New York Times bestselling LEGEND series. As twelve-year-olds struggling to survive in two very different worlds within the Republic’s stronghold, June was starting her first day of school at Drake University as the youngest cadet ever admitted, and Day was fighting for food on the streets of the Lake sector. LIFE BEFORE LEGEND contains two original stories written by Marie Lu that give readers a sneak peek into the lives of their favorite characters in a thrilling new context.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Penguin, New York, 2013

Daniel Altan Wing (Day) · June Iparis · Metias Iparis

tmezo P>!
Marie Lu: Life Before Legend

Örül a kis szívem, hogy még olvashattam egy kicsit „róluk”.
Nekem tetszett és érdekesnek találtam, amit megtudtam Juneról és Dayről.

Masni>!
Marie Lu: Life Before Legend

Ezer éve elolvastam már a trilógiát, ezért csak néztem egyet, hogy van valami előzménye. De örülök, hogy rátaláltam, jó volt elolvasni egy egy napjukat a két fiatalnak.

Day első csókja: nem mondan, hogy különösen érdekelt, de a vége a lényeg. Kiderül, hogy kezdte a pályafutását. Érdekes volt és aranyos. Na meg szomorú.

June első napja az egyetemen: ő már jobban érdekelt, mert kettejük közül szerintem June volt a keményebb. Biztos rémisztő volt 12 évesen egyetemre mennie a nagyok közé, de azért már elég nagyképű kiscsaj. :D

Azt hiszem újra kéne olvasni a történetüket. UI. : Nem volt róla valahol szó, hogy lesz egy kiegészítő kötet (?) Day szemszögből, hogy mi történt vele az utolsó rész utáni 10 évben? Vagy rosszul tudom? Annyira kíváncsi vagyok rá. :))

Marie Lu: Life Before Legend

Borzasztóan szerettem a Legenda-trilógiát, és ez a könyv akkora nosztalgiát ébresztett bennem, hogy nagyon érik egy újraolvasás. Hiába volt rövidke ez a két történet, mégis nagyon tetszett.

Day novellája az első csókjáról szólt, illetve a Legenda eseményeit megelőző életéről. Külön tetszett, mikor ismeretlenül is elmondta a véleményét June-ról.

June novellája az egyetemen töltött első napján játszódott. Bevallom, ezen a részen kicsit elpityeredtem, mert Metias és June kapcsolatáról szólt főként.

agi452 P>!
Marie Lu: Life Before Legend

Egy ideje már szemezgettem az egyik kedvenc trilógiám előzmény novellájával, így úgy döntöttem, hogy egy hosszabb – hol olvasunk, hol csevegünk – buszútra pont tökéletes lesz. Rövidke műről van szó. A Legenda trilógia két főszereplőjének, Daynek és June-nak egy-egy fejezete található benne, mindkettejük 12 éves korából mutat be egy – mindkettejüknél más szintű – túlélésért folytatott rövid időszakot. Érdekes volt és nagyon jólesett újra róluk olvasni, sok érdekességet találtam benne, de mégsem éreztem, hogy sok pluszt adott volna a trilógiához. Day fejezete kicsit gyengébben sikerült (pedig őt szeretem jobban) :( June-nál nagyon jó volt, hogy bátyja, Methias is szerepelt a történetben. Viszont meghozta a kedvem egy újraolvasáshoz. Akik ismernek, tudják, hogy kevés könyvet olvasok újra, hiszen annyi újdonság vár még rám :)

Babó_Buca P>!
Marie Lu: Life Before Legend

Kiegészítésként elolvastam még a harmadik rész előtt két novellát, ami két korábbi, eddig csak említés szintjén jelen lévő jelenetet mutatott be. Az elsőben a fiatal Dayt ismerjük meg, ahogy utcagyerekként befogadják és elkezdi megtapasztalni a biztonságos környezetet. Ez azonban hamar eltűnik, hiszen bántódása esik a vendéglátóinak úgy, hogy nem is tudják a járőrök, hogy ő ott van. A második történet Juneról szól, akinek az első napját követjük az egyetemen. Talpraesett lányzó, de nagyon magányos a nálánál sokkal idősebb gyerekek között. Érdekes volt belepillantani a gyerekkorukba, de leginkább a sorozat kedvelőinek ad pluszt. Bár az ilyen novellák mindig nekik készülnek.

KöfférTzitzah P>!
Marie Lu: Life Before Legend

Nem teljesen arra számítottam, amit ettől a két kis történettől kaptam, hiányzott belőle a fűszerezés.
A Day-ről szóló rész egyáltalán nem nyűgözött le, nem látom értelmét részletesen megmutatni azt, amit amúgy is elmesél a sorozat folyamán: első csókjának történetét, valamit sanyarú életét az utcán. Nem volt benne olyan információ, ami szaftos részlet lett volna. Bár itt hajtja végre az első „csínytevését”, ez belefért volna bármelyik később játszódó kötetbe is.
A June-ról szóló szösszenet már egy fokkal érdekesebb volt, hiszen a Legendában éppenhogy felvillan egy szelete az egyetemi életének, erről többet megtudni elvileg csak előny lehetne. Az első napján látjuk, ahogy ráébred, hogy a magány állandó társa lesz, mert túl sokban különbözik a korosztályától. Megmutatkozik viszont az a része, amit nem szerettem benne az első részben, a túlzott magabiztossága, ami már ebben a korban is jellemvonása volt – vagy itt kezdődött kialakulni –, és a későbbiekben sem változott az első részig. Ami idegesítő ezzel kapcsolatban, hogy ez a társadalmi pozíciójából ered, amibe beleszületett, meg attól, hogy ő valóban más – de ez nem azt jelenti, hogy emiatt ennyire fenn kell hordania az orrát. Örülök, hogy a befejező részre sok tekintetben változott, kicsit kinyílt a szeme, bár a későbbi érettebb felfogást egy tapasztalatlan 12 évestől nem is lehet elvárni.

Összességében nem volt rossz, hogy megismerhettem Day és June életének egy korábbi részét, azonban vártam volna valami többre, mondjuk ha már külön kiadásban megjelent (akár csak ebookban is), például több kis történet is szerepelhetett volna benne. De így nekem keveset adott, és senki nem veszít semmi lényegeset azzal, ha nem olvassa el, mert nem hordoz magában olyan értéket, ami hozzátehetne az alap trilógiához.

FélszipókásŐsmoly P>!
Marie Lu: Life Before Legend

Három évvel az ifjúsági/disztópia címkéjű Legenda-trilógia előtt játszódik ez a novella, a regényekben főszereplő June (eszes őstehetség, 12 évesen már egyetemista, testvérével erős kötelékben él) és Day (szarkasztikus humorú srác, szintén 12 éves, szeretett családjától távol, az utcán tengődik, éhezik, bűnözésre hajlik) előtörténete.

Először Day mesél az első csókjáról (off). Már két napja nem evett, ételt lop, egy lány elkapja, de ahelyett, hogy rendőrkézre adná, munkát ajánl neki, s bónuszként egy csókot kér a fiútól. Day helyzete így stabilizálódni látszik, de aztán összetűzésbe kerül a Köztársaság katonáival, és elindít pár eseményt, amivel érinti June szálát, noha ténylegesen még nem találkoznak.

A novella második felében June az első egyetemi napját mutatja be, ami hamar zűrössé válik Day tetteinek következtében.

Tetszett, hogy a két szereplő hangját eltérő betűstílussal is érzékeltette (ami a regényekben is megvan). A világról keveset tudat, de az alapközeget egyértelműen egy katonailag uralt amerikai társadalom jelenti. (off) Még az említett egyetem is a diákok harci kiképzését szolgálja (off). A helyszín Los Angeles, ahol két különleges ifjú történetét követhetjük figyelemmel. Az elit családból származó lány feltörekvő őstehetség, a szegény családból származó fiú pedig körözött bűnözővé válik. Igazából a két szereplőről sem tudunk meg többet pár vázlatos ábrázolásnál, de érződik, hogy ezek mélyebb tartalmakat megelőző, fontos alapozó vonások. Élettel teliek, felkeltik az érdeklődést, kedvet hoznak a folytatáshoz.

(Van még két novella, ami a trilógia után játszódik: Life After Legend I-II, amiket a szerző egyéb regényeit előrendelőknek osztogatott, de elvileg a szerző Instagram oldalán keresztül is meg lehet szerezni őket.)

Penguin, New York, 2013
bookworm1227 P>!
Marie Lu: Life Before Legend

Nem volt rossz, csak nem látom értelmét, mert semmi pluszt nem ad a történethez.
Day kalandja nem volt nagy dolog, June része jobban tetszett, mivel a Metiassal való kapcsolatáról szólt. Metiast kedveltem, és nagyon sajnálom, hogy nem szerepelhetett többet a trilógiában.:(

Reelka>!
Marie Lu: Life Before Legend

Igazából tökéletesen meg lettem volna az olvasása nélkül is, de így mikor a kötetekben szóba kerültek ezek a jelenetek, mégis úgy éreztem, adott valami pluszt. Valami többet.

ancsislibrary>!
Marie Lu: Life Before Legend

Igazából semmi extra, két kis történet a főszereplők gyerekkorából. :)

Zsó917>!

I'm a floating soul, a phantom…I belong nowhere.

szcsigusz P>!

Why bother playing along to something I don’t believe in?

Day

Kapcsolódó szócikkek: Daniel Altan Wing (Day)
szcsigusz P>!

“After today,” I say, “you’ll have to call me Cadet Iparis.” Metias can’t help laughing at that. “The whole city’s patrols are murmuring about you, Cadet Iparis—I still can’t believe my baby sister’s officially a Drake University student. How about that?” He raises an eyebrow at me. “Now, this doesn’t mean that anything changes. You don’t get any extra privileges. You come home on time. You tell me if you need to stay late for any homework. You definitely are not allowed to hang out with any of your older classmates after school unless it’s something related to class—”
I roll my eyes and stick out my tongue at him. “Yeah, yeah.”

June

Kapcsolódó szócikkek: June Iparis · Metias Iparis
merien>!

The things that make you special will give you all kinds of advantages in life, but they will also hold you back and expose your weaknesses. That isn't going to change. And you'll have to learn to adapt to that.

2. fejezet - June

gabriella04>!

When I was really little, I’d say this pledge like everyone else, and for a while I even thought it was pretty cool, declaring my undying love for our country or whatever. Now I just stay silent throughout the whole thing, even though all the people on the streets recite the lines obediently. Why bother playing along to something I don’t believe in?

Kapcsolódó szócikkek: Daniel Altan Wing (Day)
mrsp>!

I pledge allegiance to the flag of the great Republic of America, to our Elector Primo, to our glorious states, to unity against the Colonies, to our impending victory!

mrsp>!

„You were out to steal food from our shipment. If you'd succeeded, my father would have to explain to Republic port authorities why he didn't meet quota. You think we like paying extra fines? Or getting arrested?”
„Well, I'm sorry. You think I like going hungry?”

mrsp>!

There's nothing wore than the pain of an empty stomach.

Legend sorozat · Összehasonlítás