Amit ​csak a szívével lát az ember 38 csillagozás

Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Egy westerwaldi kis falucskában él a hetvenéves Selma, aki azonkívül, hogy úgy néz ki, mint egy híres tévés műsorvezető, a halál nem önszántú hírnöke. Valahányszor egy okapi jelenik meg álmában, a faluban valaki egy napon belül meg fog halni. Ezért aztán a furcsa álmot követő 24 órát a falu valamennyi lakója készenléti állapotban tölti el: ki vágyva a halálra, ki rettegve az eljövetelétől.
A feltételezett utolsó napon régi titkok kerülnek felszínre, vagy épp ellenkezőleg: elhallgatott vágyak és érzelmek merülnek újra feledésbe.
A falu egyébként hétköznapi életében mégis lépten-nyomon varázslatos dolgok történnek, de semmi sem történik véletlenül, mert csodálatos módon a végén minden mindennel összefüggésbe kerül.
A mélyen emberi, szívet és lelket melengető regény barátságról, szövevényes emberi kapcsolatokról és nem utolsósorban szeretetről és szerelemről szól. Mariana Leky remek mesemondó: regénye letehetetlen olvasmány.

Eredeti cím: Was man von hier aus sehen kann

Tericum, Budapest, 2018
322 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634380498 · Fordította: Tarr Bori
Tericum, Budapest, 2018
328 oldal · ISBN: 9789634380757 · Fordította: Tarr Bori

meseanyu P>!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Szeretem az ilyen könyveket, amikor nagyon mély és fontos témák ilyen könnyedséggel vannak tálalva. Hangulatos, lírai, kicsit álomszerű, az a kellemesen bekuckózós könyv. Magyarul sajnos csak ez az egy könyve jelent meg, de fogok még az írónőtől németül olvasni, mert nagyon megérintett a stílusa, a világlátása.

Tóth_Orsolya_3 P>!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Nem tudom, olvastam-e valaha ilyen furcsa könyvet.
De azt tudom, hogy ha egy könyv többször is megnevettet és többször meg is ríkat, akkor az csakis különleges és egyedi könyv lehet.
Ez az volt, határozottan az volt!

kratas P>!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Milyen gyönyörű könyv, milyen elragadó stílus és mennyi finoman és érzékenyen megfogalmazott gondolat. Hétköznapi emberi sorsok, születések, szerelmek, halálok és mindez annyira szépen van elrendezve. Kedvenc!

Uzsonna >!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Élet, halál, szerelem, szeretet. Semmi fellengzősség, semmi dagályosság, semmi különleges. Csak egy eldugott kis falu egyszerű embereinek történetén át kaptam új látásmódot spoiler. És még azt is végigkövethettem, amit más regényekben elegánsan átugranak x idő múlva kifejezéssel… Szép, emberi, szívetnövesztő történet.

h_orsi P>!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Nem gondoltam volna, hogy ennyire nagy hatással lesz rám a könyv. Egészen a végére jöttem rá csak, hogy tulajdonképpen miről is szól az egész.
Pedig már az elejétől kezdve meg lett mondva, egyszerűen csak én voltam hozzá vak. Mindenesetre azt a maradék 120 oldalt végig zokogtam.
Annyira szépen ír a témáról, a mindennapokban rejlő nehézségekről és a csodákról, amiknek részesei lehetünk, ha kitárjuk a szívünket. Tele van közhelyekkel, még is ezeket inkább a mindennapok oldaláról közelíti meg. Végső soron pedig nem az számít, amit szavakkal ki lehet fejezni, csak az számít amit a szívével lát az ember.

❤❤❤
Olyan csodálatos és mély a szeretet, hogy nincs ami le- vagy akár körülírhatná. Na, ez a regény azon kevesek egyike, ami hitelesen, egyszerűen és szívszaggatóan teszi ezt meg felesleges sallangok és magyarázkodás nélkül. Az egész egy kis-nagy csoda. A Mindennapok Mágiája. Éppen ezért nincs eleje és nincs vége sem. Egyszerűen belekerülsz egy álmot követve; fél szemmel látod. Oldalról tűnik majd fel. Ha odanézel, elillan. Csak a legfontosabb, csak a legmélyebb igazság hangzik el, majd meghitt, nagy csöndek. És hirtelen arra eszmélsz, hogy óvatosan kipottyantál belőle és mosolyogsz és könnyezel. Hát „csak” ennyi.
FIGYELMEZTETÉS: Ha úgy döntesz, hogy olvasni kezded, rögtön készíts be egy nagyon jó, vagy élvezetesnek vélt olvasmányt, mert ahogy ezt leteszed, minden mást értelmetlennek találhatsz!

kriszet_Paulinusz P>!

Hát ez egy csoda!
Imádtam minden sorát. Szerettem a szereplőket, vittek magukkal mindenhová.
Nagy dolgok fordultak meg a fejemben, miközben olvastam, hiszen tulajdonképpen mindenkiben benne van a kik vagyunk mi, honnan jöttünk és hová tartunk kérdéskör. Rájöttem, hogy nagyon szeretem az ilyenfajta „meséket”, mert annyira emberi, annyira ünnepi és egyben hétköznapi. A történet nem is erről szól, hogy honnan, merre tartunk, de ott van a sorok mögött. Ahogy a hogyanok és a miértek is beágyazódnak szépen lassan. De amiről igazán szól ez a könyv azok az emberi kapcsolatok, azoké az embereké akik itt egymás mellett élnek, és egymással! Ez nagyon fontos. Kicsit irigykedve húzódott össze a szívem. Tele volt csodás kis apró titkokkal spoiler, tapintható varázslattal. Én teljesen beleszerelmesedtem ebbe a könyvbe és az írásmódba. Külön köszönet a fordítónak, hogy megőrizte ezt a libbenő csodát nekünk.

Anibell P>!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Luise világa nagyamájára és faluja pár további lakosára korlátozódik, szülei mellékszereplők az életében, ráadásul igen korán megismeri az érzést, milyen spoiler elveszíteni valakit. Felnő, könyvkereskedő lesz, megismerkedik a szerelemmel, de vajon nyit -e a világra, ahogy apja javasolja újra és újra?
Szép történt egy faluról, ahol az emberek törődnek egymással, egy nagymamáról, aki maga az Alfa és az Omega, aki nem érti, csak álmodja a metaforákat, szeretetről, szerelemről és halálról, babonáról, hitről és csodákról, Alaszkáról és az okapiról, ami olyan csodálatos állat, hogy megérdemelt végre egy könyvet, amiben fontos szerepe van.
A visszatérő gondolatok és szimbólumok nem csak átszövik, még inkább kihímezik a történet.
Szerettem olvasni, és szeretném még németül is elolvasni, már csak azért is, hogy a címet tökéletesen megértsem.
Ne felejtsük el leülni a lépcsőre, beszélgetni vagy hallgatni, de mindenképp odafigyelni egymásra.

Zoe27>!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Egyszerű történet egyszerű emberekről.
A tipikus falusi életet jeleníti meg az írónő, mind a karakterek, mind a történések vonatkoztatásában, és valahogy ettől válik mégis széppé.

katka99>!
Mariana Leky: Amit csak a szívével lát az ember

Nagyon szeretem az ilyen könyveket, amelyek egy egyszerű világba vezetnek. Egyszerű történet egyszerű emberekről.Szép történt egy faluról, ahol az emberek törődnek egymással. Egy történet szeretetről, szerelemről, reményről és halálról, babonáról, hitről és csodákról. Az okapis álom motívuma végigkiséri a történetet, amely egy kis misztikumot is bevisz a történetbe. A könyv hangulata egyszerűen lenyűgöző.

Chöpp >!

Ha majd valami olyasmit szeretnél tudni, amit nem tudok, akkor majd mindent elolvasok róla, hogy el tudjam neked magyarázni.

Chöpp >!

Az ember nem tudja mindig maga megválasztani a kalandot, amit neki szánt a sors – mondtam.

n P>!

– Az ember állítólag elveszti az emlékeit, ha talált kenyeret eszik, tudtad? Kipróbáltam, de nem működött. Valószínűleg azért, mert korábban direkt én hagytam el azt a kenyeret. Úgyhogy ezért nem jött össze.

Chöpp >!

Ekkor elhatároztam, hogy Martinhoz fogok hozzámenni feleségül. Úgy éreztem, hogy csakis ő lehet az igazi, hiszen ő volt az, aki nem szeretné, ha látnám, ahogy az élet teszi a dolgát, és mi nem tehetünk ellene semmit.

Chöpp >!

Selma mindig körülményesnek találta, ha valakitől segítséget kellett kérnie. Leginkább az volt körülményes szerinte, hogy utána meg kellett köszönni a segítséget. Inkább leesett a létráról, megrázta az áram a zárlatos lámpa miatt, ráesett a fejére a motorháztető, vagy kapott derékzsábát a nehéz csomagok cipelésétől, és inkább szakadt a padló alatta a házban, mint hogy segítséget kérjen, amit körülményesen meg kell köszönnie.

Chöpp >!

Talán az emberek azért ölelték át egymást olyan szorosan, hogy az elhallgatott igazságnak esélye se legyen az utolsó pillanatban feltárulkoznia, és az utolsó métereken rémes bűzt árasztani ki magából hatalmas lárma kíséretében.

Chöpp >!

Selma mindent olyan pontossággal csinál, mintha először vagy utoljára csinálta volna, gondolta az optikus.

Chöpp >!

Arra gondoltam, hogy ha a szerelem utolér valakit, akkor az olyan, mint a bírósági végrehajtás, amit a szomszédos faluban élő Leidig gazda kapott nemrégiben. A szerelem, ami színre lép, lefoglalja az összes vagyontárgyunkat, aki csak hozzánk tartozott, és azt mondja: ez már nem a tied többé.
– Összekevered a dolgokat, Luise – mondta Selma. – Ez nem a szerelem, hanem a halál.
Rám tette a kezét, olyan mozdulattal, mintha engem és a kerekesszéket is bele akarna taszítani a sárba.
– A két dolog közt van egy halvány különbség – mondta nevetve. – A szerelemből ki lehet élve kerülni, de a halálból nem.

Zoe27>!

– Most egészen egyedül vagyunk – mondtam.
Az optikus átkarolt és közelebb húzott magához.
– Senki sincs egyedül, aki még többes számban beszél – suttogta nekem. Aztán megpuszilta a fejemet.

Chöpp >!

Egy csodálatos szimfóniában élünk a zöld, a kék és az arany színekkel.