A ​kis tundrai ember 6 csillagozás

Maria Vagatova: A kis tundrai ember

Az uráli nyelvcsaládhoz tartozó nem önálló államiságú népek íróinak, költőinek alkotásait különféle antológiákból és periodikákból ismerhetik a magyar olvasók. Kivétel a manysi Juvan Sesztalov, akinek több önálló könyve is megjelent nálunk. A hanti Maria Vagatova a második, aki önálló kötettel lép Önök elé. Leljék örömüket e törékeny, földi istenasszony gyűjtötte-teremtette énekekben, mesékben.

Larus, Budapest, 1998
72 oldal · ISBN: 9630350076 · Fordította: Nagy Katalin

Timár_Krisztina I>!
Maria Vagatova: A kis tundrai ember

Aki ismerkedni szeretne a hanti kultúrával, annak tudom ajánlani Maria Vagatova verseit és meséit. Meg persze Ajpint is. Ráadásul mindkettejük művei ingyenesen olvashatók a Magyar Elektronikus Könyvtárban, ami szintén nem utolsó szempont ezekben az otthonmaradós időkben. A manysi Sesztalovhoz egyikük se mérhető (bocs), de hát a zseni mögött nem szégyen lemaradni. :) A Szibéria irodalmával való ismerkedést semmiképpen nem fejeztem még be.

Az értékelés többi része itt olvasható:

Dénes_Gabriella>!
Maria Vagatova: A kis tundrai ember

Egyszerre van nagyon távol tőlem és van bennem ez a világ, bár nem ismerem mélyrehatóan. A versek kevésbé jönnek be – bár azt hiszem, hogy valamiféleképpen mutatják, hogy a népköltészeti alkotásaink is honnan, milyen gondolatvilagból indultak. Tudom, ez nem népköltés, de bennem ezt a gondolatsort indította el. A mesék pedig szintén valahogy erre tereltek. Ezzel együtt sem lesznek a kedvenceim, de az érdekességük, idegen ismerősségük mégis mély nyomot hagyott bennem.

Maria Vagatova: A kis tundrai ember

A hanti költőnő hazájához és népéhez írott szívhez szóló versei meghatók voltak, de kevésbé tetszettek, mint a meséi. Utóbbiak viszont teljesen elbűvöltek. Némelyik egészen mítikus hangvételű és jelentésű volt, ezeket szerettem a legjobban. Meglepő párhuzamokat is találtam a meséi, és egyes más mesékből és mítoszokból, hősénekekből ismert motívumok között.

Mindenesetre arra tökéletesen alkalmas ez a kis kötet, hogy felcsigázza az ember érdeklődését, gyöngyszemeket lehet találni ilyen kicsi népek hagyományai között, melyeket ma már a régi „hivatásos” mesélők helyett a költők és írók őriznek, és adnak tovább.

kregina>!
Maria Vagatova: A kis tundrai ember

Első betekintésként a hanti kultúrába jó élményt jelentett. Szép a nyelvezet, harmonikusan illeszkedik a néprajzi elemekből építkező tartalomhoz. Valami azért hiányzott, hogy teljesen elvarázsoljon.

ppeva P>!

Hetta

Hetta folyó folyásánál tundra-hazám,
Hetta folyó folyásánál tundra-bölcsőm,
Vize, földje mind hozzám nőtt.
Ott hozott világra anyám.
Ott legelészett szarvasnyáj,
Megannyi dísz – paták nyoma,
Szántalpak rajzolta minta.
Ritkán nőtt fákon minden gally
Ágas-bogas szarvasszarv –
Itt minden szívem táplálója.
Földem, folyóm hogy feledném,
Földjeink szeressem, óvjam,
Apám megparancsolta:
Vizeinket oltalmazzam.
A tundra élő földtakaró:
Van szeme, szíve, vére, virága,
Lélegzik, lüktet, erőt fakaszt.
Hetta folyó folyásánál tundra-hazám,
Hetta folyó folyásánál tundra-bölcsőm,
Itt hozott világra édesanyám.

ppeva P>!

A földnek ebben a szegletében vagy abban a sarkában, ahol még mi sem jártunk soha, árválkodott egy csum, azt sem tudjuk ki állította, de szelek sokasága tutujgatta, ezüst szarvasszőr takaró takargatta minden oldalról. Ebben a csumban élt a Kis Tundrai Ember. Kicsi korában kezecskéje még nem is volt kéz – fogni nem tudott, lábacskája még nem is volt láb – járni sem tudott, csak hajladozott, mint a zelnicemeggy ága.

A Kis Tundrai Ember

Istenekhez imádkoztam,
Sorsot tudni így akartam.
Elszálltak a leány-évek.
Emlékszem, egy téli éjen
Összekötve kezem-lábam,
Elvittek férjem házába…
Arcomat, aranyom, fátyol fedte,
Ősi törvény így rendelte.

Minden házban, szent hazában
Szent emlékük
Szentül őrizzük,
férjekét,
fiakét,
apákét…
…Remegő kezű hanti anyóka
Főtt ételt visz szent sarokba:
„Hősök lelkét védelmezze!”
Élnek ők jó szellemekké válva
Miden hanti otthonában.

Arianrhod>!

Évszázados szokás szerint mindannyian kimentek az utcára. Asszony térdéből lett Mos Férfi a nap járásának irányába körüljárta a házat, s hétszer meghajolt.

Arianrhod>!

A nap járásának megfelelően a szülői ház háta mögé ment, ahol a szent sarok volt, ahol ősei gyakran mutattak be áldozatot isteneiknek, ahol szellemeiknek főzték fekete vadak húsát, jávor vagy vad szarvas húsát. Háromszor meghajolt, háromszor forgott körbe a nap járása szerint, arccal nap felé fordult, s ekképp elmélkedett: „Hosszú útra indulok, rövid útra megyek, ki tudja. Ha szerencsésnek születtem, élve térek vissza. Ha szerencsétlen lesz utam, s meghalok, csak szellemem jön haza, így vagy úgy – örökké itt fogok élni.”

pável>!

A hazug szó sovány szarvas,
Repül a szánnal egész nap,
De ha egyszer elbukott,
Talpra sosem állítod!

A hencegő

Kapcsolódó szócikkek: hazugság
Arianrhod>!

E földtől messze nem kóboroltam.
Manysi földtől messzi nem jutottam.
Szívem, Anne, földembe ivódott.
Májam, Anne, földijeimnek ott,
Hol jártak s járnak, kiterítem.
Gondolataim gyökérágya –
Kondaföldi folyók vízmosása,
Kondaföldi ágak susogása.
Vércseppjeim sokasága –
Lakóházak tűzszikrája.

Arianrhod>!

Ikile fáradt kezével óvatosan megfogta, kisimítgatta a kenyéren ejtett sebeket, és megcsókolta. A tűz mellett a legkitüntetettebb helyre ültette. Njanyije vidám lett, barna, illatos, és nagyon szerette volna, hogy Ikile megegye őt, s általa mindenkinél erősebb és okosabb legyen.

Arianrhod>!

Lefeküdtek, de elhatározták, hogy kifigyelik, mi történik ma este. Várnak, immár éjfélig. Az elülső sarokban valami megreccsent, a sarokpolcról egy termetes fejedelemhős pattant ki. Kihez lehetne hasonlítani? Szépséges, ereit, csontjait a föld nedvei táplálták.