Fantasztikus ​nők 15 csillagozás

Maria Pettersson: Fantasztikus nők

Fantasztikus nők, döbbenetes, elképesztő sorsok. Hogyhogy eddig nem ismertük őket? Létezik, hogy senki sem írt regényt, verset, ódát, szatírát az életükről, tetteikről? Többségüket elnyelte a múlt süllyesztője; apjuk, férjük, fivérük árnyékában ritkán vettek róluk tudomást, akármilyen zseniálisak voltak is a maguk nemében, sőt, nem csak a maguk nemében. Szerencsénkre Maria Pettersson pótolta a hiányt, amikor megírta ezt a közel száz, hihetetlenül izgalmas női sorsot.

Corvina, Budapest, 2022
488 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631367782 · Fordította: Jankó Szép Yvette
Corvina, Budapest, 2022
488 oldal · ISBN: 9789631368512 · Fordította: Jankó Szép Yvette

Baráth_Zsuzsanna P>!
Maria Pettersson: Fantasztikus nők

Fantasztikus sorsok. Rengeteget ismerhetünk meg ebből a könyvből, az egyik érdekesebb, mint a másik, ráadásul a nagy része olyan hölgyekről szól, akiknek a neve nagyrészt feledésbe merült, holott saját korukban valódi hírességek voltak vagy maradandót alkottak. Nagyon sokszínű a paletta a tudósoktól kezdve a kalózokon át a világutazókig, itt mindenki megtalálhatja az őt érdeklő leírásokat. Kár, hogy csak villanásokat ismerhetünk meg ezekből az izgalmas női sorsokból, de hát a könyv terjedelme nem végtelen, és nyilván igyekezett minél többet belezsúfolni a szerző. Ez az egyetlen hibája ennek a kötetnek: túl sok az információ, képtelenség egyszerre elolvasni, csak lassan és apránként lehet haladni vele, de ennél nagyobb bajunk ne legyen. Az életrajzok jól szerkesztettek, érdekesen megírtak, csak a lényeget tartalmazzák, nincs benne felesleges szócséplés. Jól tematizált a könyv, külön tárgyalja a szerző a tudósokat, az uralkodókat, a művészeket és sportolókat, az aktivistákat és másként gondolkodókat, a bűnözőket és üldözőiket, a katonákat, harcosokat, kémeket, valamint a világutazók és kalandornőket. Általában nem közismert személyekről kapunk leírást, ezért nem lehet unatkozni rajta, mindvégig érdekesek tudnak maradni a rövid életrajzok. A sokféle személyiség között akad köztiszteletre méltó tudós és kurtizán is, egyetlen közös vonásuk van: óriási energiát fektettek abba, hogy megvalósítsák életük álmát, legyen az egy tudományos felfedezés vagy akár az, hogy polgárpukkasztással érjék el, hogy saját korukban ismertté váljanak. Akadnak köztük komoly tudósok, celebek, művészek és megannyi másfajta mesterséget űző hölgy, aki ki tudott emelkedni a hétköznapokból, és maradandót tudott alkotni. Közös sorsuk azonban az is, hogy mára már nagyrészt elfelejtettük őket, ezért óriási szerepe van abban ennek a könyvnek, hogy újra felhívja rájuk a figyelmet, érdemes megismerkedni velük.
A teljes kritika itt olvasható:

Bori_L>!
Maria Pettersson: Fantasztikus nők

Ez a könyv az idei könyvheti forgatagban kacsintott rám, és most életem egyik legjobb impulzusvásárlásaként tartom számon. Maria Petterson fantasztikus és izgalmas női sorsokat ígér nekünk, és az első betűtől az utolsóig tartja is a szavát. Elképesztő élettörténetek bontakoznak ki a lapokon – olyan nők életei, akiknek a nagy részéről én legalábbis nem hallottam (kb. Helen Keller volt az egyetlen, akiről egészen biztosan hallottam már korábban is – a gimnazista angol tankönyvünkben volt egy rövidke szöveg, ami róla szólt).

A könyv hét témára bontva mutatja be a régebben és kevésbé régen elhunyt, valamilyen szempontból izgalmas életúttal rendelkező nőket. Vannak köztük, akik szinte észrevétlenül éltek és haltak meg, vannak köztük botrányhősök, és olyanok is, akiknek az életét átlagosnak mondhatnánk (ha létezne olyan, hogy átlagos élet). Sokakról méltatlanul feledkezett meg a történelem, például Lise Meitnerről, akinek a kutatásaiért egy férfi kollégája nyerte el a Nobel-díjat; vagy Maria Anna Mozartról, aki a kortárs források szerint, még az öccsénél is ragyogóbb zeneszerző volt. Szó esik uralkodókról, tudósokról, életművészekről, sportolókról, katonákról, művészekről, aktivistákról, bűnözőkről, rendőrökről és utazókról egyaránt. Vannak köztük minden kontinensről. Megismerkedhetünk többek közt a melltartó feltalálójával, az első női autókereskedővel, Napóleon állítólagos légi hadügyminiszterével, és az USA első női polgármesterével, akit heccből indítottak a választásokon.

Egy-egy életút bemutatására 3-4 oldal jut, így nyilván nem ebből a könyvből fogunk mélyebb betekintést nyerni egyikük életébe sem. Én a reggeli tea mellé olvastam el napi 2-3 fejezetet, és őszintén sajnálom, hogy vége lett. Nagyon izgalmas olvasmány, biztosan elő fogom még venni!

(Szégyentelen önreklám: ha elolvasnátok a könyvet, gyertek az általa inspirált kihívásra, ide: https://moly.hu/kihivasok/nok-a-tortenelemben!)

kritta>!
Maria Pettersson: Fantasztikus nők

A mai jeles naphoz illő, kivételes, egyben inspiráló gyűjteményt szeretnék a figyelmetekbe ajánlani nőkről, de nem csak nőknek.
Úgy gondolom, hogy nem is találhattam volna méltóbb könyvet a nemzetközi nőnap alkalmából, mint Maria Pettersson izgalmas, kalandos és a történelem során valamilyen szempontból kiemelkedő asszonyait, hölgyeit bemutató ismeretterjesztő kötetét, a Fantasztikus nőket.
Ez a könyv egy egyedülálló gyűjtemény, amit lassan, apránként érdemes megismerni, ezáltal elmerülve a századok folyamán kimondottan eltérő, de valahol mégis közös női sorsokban, inspirálóan ható élettörténetekben.
Egyszerűen szerettem ezeket a hibátlan, rövid, tömör, de mégis lényegi elemeket megfogó bemutatásokat. Azt hiszem az írónő nagyon jól megragadta az egyes karakterek lényét és átütő bemutatásokkal gazdagított minket, olvasókat.
Általában szeretem a rendezettséget, itt viszont kényszert éreztem, hogy ugráljak a gyűjteményen belül, hiszen külön kategóriákra osztották a könyvet: tudósok, uralkodók, művészek és sportolók, aktivisták és másként gondolkodók, bűnözők és üldözőik, katonák, harcosok, kémek és természetesen a világutazók, kalandorok sem maradhattak ki.
Személyes kedvenceim a női világutazók és kalandorok voltak.
Összegezve: egy igazán színes, érdekes, világos felépítésű és informatív gyűjteményt ajánlok a figyelmetekbe. Érdemes időről időre elővenni és inspirálódni a régmúlt világban feltűnt fantasztikus nők életéből.

melcsicsusz>!
Maria Pettersson: Fantasztikus nők

Szeretem ha az olvasmányaim között vannak ismeretterjesztő könyvek is. A fantasztikus nők kötetben rengeteg csodálatra méltó nőt ismerhetünk meg, akikről talán soha nem is hallottunk/olvastunk. Az életrajzok olvasmányosan vannak megírva, viszont rengeteg apró információt kaptunk, aminek a feldolgozásához idő kell. Biztosan újra kézbe fogom venni.

DemeDóri>!

Maria Pettersson
Fantasztikus nők

"Nemtől függetlenül minden korban megválaszthatta az ember, hogy az egyenlőség mellett tör-e lándzsát, vagy ellene. És így van ez ma is.”

A Nőnap közeledtével szeretnék a figyelmetekbe ajánlani egy olyan könyvet, amely valóban fantasztikus nőkről szól. Számtalan sorsot mutat be, akikről magamtól talán sosem olvastam volna, hiszem a nagy részükről még nem is hallottam, mindemellett egy összetett lexikális tudást is nyújt.

Különböző nők voltak ők, akik a maguk korában igazán kiemelkedő életet éltek, de mára már feledésbe merültek, és a könyvek lábjegyzetében tesznek csak róluk néha említést. De van, hogy sajnos ott sem.

Hét témára bontva mutatja be az életrajzokat, egyet-egyet 3-4 oldalon át. Nem kapunk egy személyről túlzott információ áradatot, de ahhoz éppen eleget, hogy tudjunk róluk, és, ha a sors úgy hozza legyen némi ismeret a tarsojunkban.

Olvashatunk művészekről, zeneszerzőről, katonáról, polgármesterről, aktivistáról, tudósról, bűnözőről, uralkodóról, utazóról. Nagyon színes a felhozatal.
Izgalmas személyiségek voltak ők. Jó volt látni, ahogy ezek a nők a saját korukban, hogyan tudtak kimagasodni, kitörni a tömegből, és bátran mertek maradandót alkotni, úgy, hogy néha a társadalom nem ismerte el őket, és más aratta le helyettük a babérokat.

Olvassunk, és tudjunk róluk, adjuk meg nekik a tiszteletet, és ismerjük el őket, akik kimagasló példaként előttünk jártak, és megmutattàk, hogy nincs lehetetlen.

Összességében nagyon érdekes olvasmány volt, igényesen megírva, hiteles kutatómunkával, szerethető emberi sorsokkal.
Nagyon szépen köszönöm a lehetőséget @corvina_kiado

Lexen >!

Játsszunk el egy pillanatra a gondolattal: mi van, ha azt a mérhetetlenül okos és tehetséges embert, aki rájöhetett volna, hogyan oldjuk meg az éghajlatváltozás problémáját, malária vitte el ötéves korában?

Lexen >!

Planck a 20. század egyik legjelentősebb fizikusa volt, ugyanakkor híres arról, hogy nem hajlandó lányokat tanítványául fogadni.

Lexen >!

[…] a nőknek tilos volt a laboratóriumi munka, az intézmény vezetője ugyanis azon a véleményen volt, hogy a nők hosszú haja könnyen lángra lobbanhat a laboratóriumi kísérletek során. A kutatónő kapott egy szobát az alagsorban, de nem volt szabad feljárnia az emeletre, azért sme, hogy Hahnnal beszéljen vagy a mosdót használja. Ha munka közben rájött a szükség, Meitnernek a néhány saroknyira lévő száélloda mellékhelyiségéig kellett elkutyagolnia.

Lexen >!

Ez a könyv nem hősnőkről szól. Az itt szereplők egy része nagyszerű példakép is lehetne, másokat viszont joggal nevezhetnénk szörnyetegnek.

Lexen >!

Könyvem szereplőit, az itt elmesélt női sorsokat a következő szempontok alapján válogattam: először is izgalmasnak kell lennie, másodszor már halottnak, harmadszor pedig, ez a könyv nem foglalkozik a saját hazám történetének nőalakjaival.

Lexen >!

Gyerekként imádtam a történelmet, de újra és újra csalódnom kellett a történelemkönyvekben.

Lexen >!

A világ első írásban is rögzített #metoo története több, mint négyezer éves.

Lexen >!

Lise Meitner (sz. 1878) osztrák atomfizikus a radioaktivitás jelenségét tanulmányozta, a nácik elől külföldre menekült, és munkatársaival felfedezte a maghasadás jelenségét, ami a későbbiekben többek közt az atomreaktor és atombomba létrehozásához vezetett. A felfedezésért odaítélt Nobel-díjat férfi kollégája kapta.

Lexen >!

Meitner nem kapott fizetést, hanem „Hahn vendégeként” volt kénytelen dolgozni a kollégája által vezetett radiológiai osztályon. Nem akart és nem is ért volna rá férjhez menni, ezért apja fizette a szerény megélhetési költségeit. Csak harmincegy éves korában vették fel végül az intézetbe fizetett alkalmazottként, amikor kapott egy csábító állásajánlatot Prágából.