Kaland ​a Louvre-ban (Mindentudók klubja 6.) 2 csillagozás

Maria Mañeru: Kaland a Louvre-ban

Mi történik, ha egy ausztrál régészházaspár meghívást kap egy ásatásra? Természetesen viszik magukkal a gyerekeiket is! Igen ám, de mihez kezd magával három kisgyerek Egyiptomban vagy éppen Párizsban? Természetesen rejtélyek után kutatnak!

Csak egy ártatlan játéknak indult, amelyet Laura talált ki a testvérei szórakoztatására, és mi lett belőle? Betörés, hamisítás, nyomozás… a Mindentudók a sorozat hatodik kötetében sem okoznak csalódást.

Napraforgó, Budapest, 2017

csgabi MP
Maria Mañeru: Kaland a Louvre-ban

Hasonlóan a sorozat általam olvasott eddigi egyetlen részéhez, ez a rész is izgalmas kalandokat tartogatott a Mindentudók Klubja tagjai számára – csak éppen ezúttal Párizsban. Megtudhatjuk, hogy „nagyon népszerű város, gyakran szerepel a filmekben és a regényekben is. Sokszor nevezik a szerelmesek városának is, bár fogalmam sincs, hogy miért” – írja történetmesélőnk, Laura.
Aput ugyanis meghívják, hogy legyen a Louvre egyik időszaki kiállításának igazgatója, aki el is fogadja a megtisztelő felkérést, így a család a nyarat a francia fővárosban szándékszik tölteni. Persze a gyerekek figyelmét semmi nem kerülheti el, így rögtön fel is fedeznek egy rejtélyt, aminek a nyomába erednek.
Egyik kedvenc része, ahogyan apu reggelizik a 110. oldalon – ha én ennek csak a harmadát megenném, tuti otthon kellene maradnom. :-)

Tetszett a történetben, hogy nemcsak élményeket akar nyújtani a gyerekeknek a könyv, hanem sok-sok tudást is átad, így észrevétlenül tanul az olvasó.
A könyv egész kivitele szimpatikus, és megragadja az embert szemét. Kellemes az összhang a kinézet minden szempontjából: betűk, illusztrációk, papírtípus és -vastagság. A borítót is megszerettem.
Az egész igazi, színvonalas, sok-sok évig értékálló gyerekkönyv úgy, ahogy van.

Egyet azonban mondjon meg valaki: miért van az, hogy – habár a történet nyáron játszódik – az illusztráció őszi?

Maria Mañeru: Kaland a Louvre-ban

A hatodik, utolsó kötet helyszíne Párizs, ahol a gyerekek apja egy egyiptomi kiállítás kurátora lesz. Csakhogy az értékes leletekre másoknak is fáj a foga…

Így lesz egy ártatlan játékból műkincsrablás, emberrablás, fogva tartás, de a Mindentudók ezúttal is a végére járnak az igazságnak.
A befejező részben megismerkedhetnek a gyerekek Mona Lisával, a milánói Vénusszal, és az Írnokkal.
A regény cselekményszövése sok izgalmat és még több kalandot ígér 3-4. osztályosoknak.
A sorozat köteteinek tartalmi értékelése, szerkezeti felépítése és jellegzetes tipográfiája az első kötetnél olvasható: https://moly.hu/konyvek/maria-maneru-tutankhamon-atka

A párizsi út előtt még megnézik – apa vezetésével – a Szfinxek útját, melyből egy rövid részletet olvashatunk …

A Szfinxek útja
A múltkor megígértem nektek, hogy megnézzük a szfinxek útját – jelentette be elégedetten apu-, és most itt is vagyunk!
Régebben a Mindentudók meghiúsítottak egy veszélyes ékszerrablást, amelyet a régi, engesztelhetetlen ellenségünk, John Parker tervelt ki. Ekkor mondták azt a szüleink, hogy egyszer ellátogatunk a szfinxek útjára, és most végre beváltották az ígéretüket.
Az ókori Théba városának romjai között álltunk, a luxori és a karnaki templom között, éppen ott, ahol III. Amenhotep fáraó elrendelte, hogy díszes úttal kössék össze a két templomot. Utána még sok fáraó állíttatott szfinxeket az út két oldalára, amely Egyiptom fénykorában bizonyára lenyűgöző látvány lehetett. Most azonban csak csöndes turisták nézegették a két sor kőszfinxet az út mentén.

Valamikor majdnem három kilométer hosszú volt – magyarázta apu,- De ahogy látjátok, mára alig háromszáz méter maradt belőle…
De még ez is elég ahhoz, hogy képet alkothassunk arról, milyen csodás lehetett egykor…
– A könyökömön jönnek már ki a szfinxek- morogta Petra, a kishúgom.
– Nekem is!- kiáltotta Robin, a kisebbik öcsém. – Nem mehetnénk inkább hamburgerezni?
– Igen! – csatlakozott Ahmed, a nagyobbik öcsém is. – Turmixot és sült krumplit is kérek!

13-17. oldal, 1. fejezet

Párizs – Egy megoldandó rejtély
Akkor viszont egy kérdés maradt… – szólalt meg tanácstalanul Robin-, hogy ha a valódi írnok nincs itt, akkor hol lehet?
Erre nem tudtunk válaszolni. Robin teljesen biztos volt benne, hogy a Louvre-ban levő ülő írnok szobra nem valódi. Robin teljesen biztos volt benne, hogy a Louvre-ban levő ülő írnok szobra nem valódi. Jobb híján mindannyian átmentünk az egyiptomi terembe. Az üveg mögött ott volt az írnok.
Messziről pontosan úgy nézett ki, mint azelőtt, de közelebbről megvizsgálva észrevettem, hogy a szeme valóban más. Tényleg festett volt, nem pedig hegyikristály, amelytől annyira különlegesnek és valósághűnek láttuk reggel a tekintetét.
– Hát, ez tényleg nem ugyanaz – állapítottam meg.
– Montam én- felelte magabiztosan Robin. – Valaki kicserélte.
– Arra gondolsz, hogy ez itt egy másolat, és valaki ellopta az eredetit?- kérdezte Ahmed.
– Tudsz jobb magyarázatot?
– És ezt rajtam kívül senki más nem vette észre? – tűnődtem.
– Nem tudom- vonta meg a vállát Robin. – De nem hiszem, hogy bárki észrevette volna, és ennyi idő alatt már vígan ki is vihették a múzeumból.
– Lehet, hogy ellopták, és már egy másik ország felé tart- vetette fel Petra.
– Jaj, ne! – kiáltottam. – Az nem lehet, hogy ennyi idő alatt kivitték volna!
– Szerintem egyáltalán nem könnyű úgy kicsempészni egy műkincset a Louvre-ból, hogy senki ne vegye észre- tűnődött Ahmed.
– Kell lennie más magyarázatnak is – töprengtem.
Bár magam sem hittem, amit mondott, rémülettel töltött el a gondolat, hogy az a csodálatos kiállítás, amelyért apu akkora lelkesedéssel dolgozott, meghiúsulhat egy lopás és hamisítás miatt!
– Mit tegyünk? – kérdezte Ahmed.
– Fejtsük meg a rejtélyt! – kiáltotta Robin.
– Szóljunk a rendőrségnek – javasolta Petra.
– Laura? – fordult hozzám Ahmed, mert mélyen hallgattam.
– Először is mondjunk el mindent apunak – mondtam végül.

57-60. oldal, 7. fejezet

Mindentudók klubja sorozat · Összehasonlítás