Okosan ​nevelni tudni kell 14 csillagozás

Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell

Gyakorlati ​útmutató az alvásról, a sírásról, a játékról és az érzelmi jóllét egy életre szóló megalapozásáról.

„Döbbenetes és egyben kijózanító felfedezés, hogy szülőként ennyire közvetlenül hatnk a gyermeki agy idegsejt-hálózatainak kialakulására, valamint egy életen át tartó kémiai egyensúlyára!” (M.S.)

A kötet nem kíván teljesen új gyermeknevelési módszert bevezetni. Csupán szembesíti a szülőket bizonyos szokásokkal, amelyek helyett újakat kell kialakítani. Olyan ismereteket ad át nekik, amelyek révén megértik és formálni is tudják gyermekük érzelmi és szociális fejlődését.

Fedezzük fel a gyermekünk és köztünk élő szeretet kémiáját: hogyan serkenti az érintés, a nevetés és a játék azokat a hormonokat, amelyek képessé tesznek bennünket az élet szeretetére.

Tudjuk meg, mi az igazság a legújabb kutatások alapján abban, hogy a csecsemő agyag a külvilág megtapasztalása nyomán is fejlődik, formálódik.

Tanuljuk meg, hogyan kezeljük hatékonyan a… (tovább)

M-érték, Budapest, 2008
288 oldal · ISBN: 9789639693746 · Fordította: Okos Ella

lejla>!
Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell

Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell Gyakorlati útmutató az alvásról, a sírásról, a játékról és az érzelmi jóllét egy életre szóló megalapozásáról

Az érzés, amikor fejlődni igyekszem mint szülő, és közben azon kapom magam, hogy önismereti tréningen veszek részt… Kicsit néha szájbarágós és redundáns, de nagyon érdekes és hasznos. Jó végre tudományosabb szempontból is megérteni azokat a dolgokat, amiket a jekánás könyvben bemondásra hisz el az ember. :D

anni_olvas>!
Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell

Minden nőnek a kezébe adnám, akinek akár csak ötletként megfordul a fejében, hogy gyermeket szeretne.

Gerda>!
Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell

Válaszkész (kötődő) neveléssel szimpatizáló anyukáknak kötelező olvasmány. Nem kertel, őszintén szembesít a ténnyel, hogy bizony könnyű kárt okozni, ha sokat hagyjuk a babát sírni vagy éppen faképnél hagyjuk a másfél évesünket, mikor „hisztin” keresztül próbálja közölni az érzéseit.
Tudományos oldalról is megismerhetjük a kötődő nevelés előnyeit vagy éppen a hiányát. Kicsit talán túl tudományos is néhol (ezért a fél csillag levonás), de hasznos tanácsokat is megfogalmaz.
Ha egyszer sikerül saját példányra szert tennem, biztos elolvastatom férjemmel is.

Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell

Annyira sok „tudományos” dolog (agy fejlődése és története, idegtudomány, dopamin úgy, stesszvegyületek úgy stb.) van benne, hogy képtelen voltam betűről betűre végigolvasni, de átrágtam magam rajta, sok dolgot kijegyzeteltem. Tulajdonképpen, ha egy mondatban akarnánk összefoglalni a mondandóját: az első évek jó vagy rossz bánásmódja kitörölhetetlen nyomot hagy az agyban, amin nem lehet igazából változtatni, maximum hosszas terápiával… nem túl biztató.

Rawr>!
Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell

Kötelező olvasmányként adnám minden szülő kezébe. Remekül leírja, hogy mi történik a kisgyermekek, csecsemők agyában, amikor stressz éri őket, „hisztiznek”, kifejezik nemtetszésüket. Ezek után egy szülő sem gondolná azt, hogy „hagyjuk sírni, érik a tüdeje”, vagy „egy atyai pofon belefér”.

Gerda>!

A szülők gyakran azon tűnődnek, hogy vajon a baba nem manipulálni akarja-e őket sírásával, különösen, amikor jó szándékú barátok vagy családtagok ilyen megjegyzéseket tesznek: „Hagyd csak sírni!…Ha most engedsz, később szenvedsz.” Most már tudjuk, hogy mindez neurobiológiai szempontból abszolút tévedés.
…a csecsemő még nem képes túl sokat gondolkodni bármiről is, hát még arról, hogy miként manipulálhatná szüleit.

formanella>!

A hisztirohamok az agyfejlődés kulcspillanatai. Ez azért van, mert az érzelmi viharok kapcsán zajló emocionális szabályozás létfontosságú idegpályák kialakulásához vezet a gyermek agyában, amelyek későbbi életében a stresszkezelésben és az öntudatosság kialakulásában lesznek szolgálatára.
A túl „jó” gyermek, akinek nincsenek hisztirohamai, feltehetően korán megtanulta, hogy érzéseinek kifejezése ijesztő szülői válaszreakciót eredményez, és hogy szeretetük és elfogadásuk ára a totális engedelmesség. Agyi fejlődéséből kimaradnak azok a dolgok, amiket tőlük kaphatna, ha kifejezhetné „nagy”, drámai érzelmeit, későbbi életében, ha frusztáltnak érzi magát, dühkitörésekkel fog reagálni, vagy erőfeszítéseket tesz arra, hogy magabiztosnak tűnjön.

Papírtigris >!

Én sem tudtam igazán játszani – most hogyan vágjak bele?
Ha nehezére esik játszani gyermekével, először is ne tegyen szemrehányást magának – ez nem mindenkinek megy könnyedén. Az egyik lehetséges ok, hogy esetleg saját gyermekkorában sem volt része minőségi szülő-gyerek játékban.
(…)
Ha a játék mégiscsak nehezére esik, bizonyosodjon meg afelől, hogy vannak a gyermek életében olyan emberek (más gyerekeket is beleértve), akikkel legalább napi egy órát együtt játszhat.

107. oldal, A jóllét kémiája (M-érték, 2008)

Papírtigris >!

Tágabb értelemben a szeretet hiánya az önbecsülés és magabiztosság csökkenéséhez vezet. Ha egy gyermek nem érzi azt, hogy szeretik, vagy nem bízik szülei szeretetének állandóságában, pszichológia szempontból sérülékennyé válik. A félelem attól, hogy elveszíti a szülői szeretetet, olyannyira fenyegető lehet, hogy néha kiváltja a hüllői „küzdj vagy menekülj” reakciót. A menekülés azt jelenti, hogy a gyermek depressziós vagy visszahúzódó lesz, a küzdelem pedig azt, hogy dühös és antiszociális.
    A kutatások kimutatták, hogy ha a szülő tartózkodón és hűvösen viselkedik, gyermeke homloklebenyének bal oldalán (magasabb rendű agy) csökken az aktivitás. Ezzel az agyrésszel a pozitív érzelmek és a közvetlen viselkedés hozhatók összefüggésbe. Az érzelmileg tartózkodó szülő gyermeke, akinek a bal oldali homloklebeny-aktivitása csökkent, nagy valószínűséggel negatív érzéseket táplál saját maga és mások iránt is. Nem közeledik a szüleihez, hogy megöleljék egymást, és nem közelít más gyermekekhez sem, hogy barátságot kössön velük, mivel nagyon fél a visszautasítástól.

189. oldal, A szeretet kémiája (M-érték, 2008)

Papírtigris >!

Azok a gyermekek, akiket gyengéden szeretnek és akiknek tiszteletben tartják érzelmeiket, dühkitöréseik ellenére sokkal boldogabban fognak élni, mint azok, akiknek kora gyermekkori indulatait elfojtották.

7. oldal (M-érték, 2008)

Papírtigris >!

A fiatal emlősök (állatok és emberek) mindig egy biztonságot nyújtó felnőttbe kapaszkodnak, ha veszélyben érzik magukat. Egyes emberszülők ingerültek lesznek emiatt, az állaszülők viszont nem. Nekik nincs magasabb rendű agyuk, ők ösztönösen cselekednek.
Amikor a gyermek kapaszkodik, megpróbálja csökkenteni izgatottsága és a stresszvegyületek emelkedett szintjét, s megpróbálja aktiválni azokat a vegyületeket, amelyek jó közérzetet biztosítanak. Mindezt nem képes megtenni ön nélkül, mivel ön számára a biztos neurokémiai alap. Amikor önbe kapaszkodik, nem rosszalkodik vagy „fel akarja magára hívni a figyelmet”, hanem veszélyben érzi magát, és támaszra van szüksége.

60. oldal, Kell a kapaszkodó (M-érték, 2008)

Papírtigris >!

A „szűnni nem akaró” kapaszkodás sokkal inkább akkor valószínű, ha a szülő nem kezelte megfelelően a gyermek függőségi szükségleteit. Lehet, hogy a szülők „tolták el” a gyermeket a nagyobb függetlenség irányába (gyakran szó szerint eltolva őt, ha szükségét érezte, hogy beléjük kapaszkodjon), amikor még fejlődése genetikailag programozott függőségi stádiumában volt.

62. oldal, Kell a kapaszkodó (M-érték, 2008)

Papírtigris >!

Ha ön együttérzéssel és türelemmel reagál a „kapaszkodós” stádiumban, az óriási befektetést jelent gyermeke függetlenségi képességeit illetően a későbbi életkorokra nézve. Ha minden egyes alkalommal, amikor kapaszkodni vágyott, az ölébe vette és ott tartotta őt, akkor a gyermek egyre nagyobb biztonságban fogja érezni magát a világban. Amint tovább fejlődik, természetesen eljut oda, hogy egyre hosszabb időre „fordul el” öntől, hogy felfedezze a világot. Nagyszerűen fogja magát érezni, amikor egyre hosszabb időt tölt a szülőtől távol a barátaival, miközben tudja, hogy ön mindig ott van a számára biztos háttérként, ahová mindig visszatérhet, hogy feltöltődjön érzelmileg, mielőtt újra elmenne.

62. oldal, Kell a kapaszkodó (M-érték, 2008)

Papírtigris >!

Ölelgesse ötévesnél idősebb gyermekeit is ugyanúgy, mint a piciket. Az érintés az idősebb gyermeknél is ugyanolyan bámulatosan erőteljes hatású. Ráadásul ha továbbra is gyakran megölelgeti őt szeretetteljesen, akár egészen kamaszkoráig (természetesen csak addig, amíg a csemete ezt megkívánja), sokkal kevésbé lesz feszült a kapcsolata tinédzser gyermekével. Ez azért van, mert az ölelés által felszabaduló oxitocin révén sokkal hosszabb ideig fennmarad az opioidkötődés gyermekével.

89. oldal, A hormonok hatalma (M-érték, 2008)

Papírtigris >!

Egyes emberek olyan elbűvölő humorérzékkel, játékossággal és spontaneitással vannak megáldva, hogy jó a közelükben lenni, és vitalitásuk gyakran ragályos. Mások viszont szinte élettelennek tűnnek, és soha nem lelkesednek semmiért. Idejük nagy részét a biztonságos érzelmek szűk sávjában töltik. Természetesen őket is lehet nagyon kedvelni, de az ember sosem fog együtt „szárnyalni” velük. Szárnyaláson azokat az értékes, intenzív örömpillanatokat értem, amikor hihetetlenül elevennek érzi magát az ember. Ennek a „szárnyaló” embernek nagy valószínűséggel olyan szülői gondoskodásban volt része, amely újra és újra aktiválta az erőteljes hatású pozitív agyi vegyületeket és testi aktivációs rendszereket. A veszteség vagy trauma ezt a „szárnyalót” is mély kétségbeesésbe tudja kergetni, de mivel az ilyen ember megtapasztalta a gyengéd, szeretetteljes szülői gondoskodás erejét, végül magához tér, felpattan, és újból képes lesz megtapasztalni az öröm és boldogság magaslatait.

90. oldal, A boldogság "bájitala" (M-érték, 2008)