A ​zsidó menyasszony 48 csillagozás

Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Margit Patrícia Eszter regényében nemcsak Dallos Saci, e későn serdülő pesti lány spirituális fejlődését ismerhetjük meg, hanem egy olyan rejtett világba láthatunk be, ahol az identitás keresése még felnőtt korban is szunnyadást nem bíró folyamat. Saci az út végére ér, és a hagyományokhoz visszatérve, valódi szerelmét és gyökereit megtalálva választ ad a zsidó öntudat dilemmájára, míg baráti körének és családjának minden egyes tagja más-más utat jár be, és ugyanazon kérdésekre más-más választ ad.

Libri, Budapest, 2016
Libri, Budapest, 2016
Konkrét Könyvek, Budapest, 2009

meseanyu P>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Nagyon jó téma, de szerintem iszonyat rosszul, terjengősen, szájbarágósan, iskolás stílusban megírva. A háromnegyedétől már rettenetesen untam, csak azért olvastam végig, hogy tudjam, mi lesz a vége. Ez is valami azért, hogy legalább érdekelt, foglalkoztatott a főhős sorsa (mert egyébként szívbaj nélkül félbehagytam volna), de lehetett volna ezt sokkal elegánsabban is.

ppeva P>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Ez is egyike volt azoknak a könyveknek, amik még a Molyra regisztrálásom első hetében kerültek a várólistámra. Több mint 12 év várakozás után hoztam ki végre a könyvtárból. Két hónap után olvasatlanul akartam visszavinni, valahogy nem találtam hozzá kedvet magamban. De jött egy váratlan esemény: egy családtagom felhívott, és a nyakamba öntötte a zsidó vallással kapcsolatos panaszait. off
Ezek után fogtam a könyvet, és mégis nekiláttam.

Dallos Saci bonyolult szerelmi és szexuális élete nem különösebben érdekelt, meglehetősen bosszantó és zavaros leányzónak éreztem. Mint információforrás volt inkább számomra érdekes a könyv, sok újat tudtam meg a zsidóságról, a zsidó vallásról. Bár egy része már túl mélyre ment, a vallásfilozófiai, kabbalisztikai és Tóra magyarázatok nem különösebben érdekeltek. Néha ezek a magasröptű párbeszédek furán is hatottak a szereplők szájából, mintha ismeretterjesztés céljából kerültek volna be a regénybe.

Továbbra sem értem, miért választja valaki azt az életutat, ahol jogfosztásra, korlátozásra, nemi megkülönböztetésre kell számítania. És ezt előre tudja is!

Végül is nem bántam meg, hogy elolvastam.

Galambdúc>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Na, ez pontosan az a stílus, amit olvasni szeretek. A főszereplő csaj tényleg kissé gázos, de hát nem vagyunk mi is azok néha (avagy állandóan)? Meseszövésből ötös, a vallási részek ugyan untattak néhol és nekem személy szerint kicsit kevesebb elég lett volna belőlük, de az, ahogy a párkeresés rögös útját és zsidó gyökereinek keresését leírja, egyedülálló a kortárs magyar irodalomban. És nem elvont, hanem igazi történet színes karakterekkel, eseményekkel! Izrael mindennapjaiba is betekinthettem, és ilyen szempontból unikum ennek az újlipótvárosi pszichológus hallgatónak az útkeresése. A borítón a nyakék is szemet gyönyörködtető. Ez most kellett.

niebla>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Nagyon olvastatta magát a könyv, és az elején teljesen magával ragadott, aztán lanyhult a lelkesedésem hogy miért mindig lelki szegények ezek a főszereplők, de a második fele egészen jó volt.
Nagyon sok újat tanultam a zsidó vallásról, ez tény, és igazán remélem, hogy ez a sok új információ amellett, hogy sokszínű, hiteles is. Mert nagyon szépen hangzik az a (valójában teljesen kommunista) társadalom, amellyel az izraeli közösséget jellemzi… hogy az már túl szép de lehet, hogy csak én vagyok kishitű…. vagy az írónő túlzásba esett a térítéssel
Viszont van pár dolog, amivel nem vagyok megelégedve. Különösen pszichológiai dolgokra gondolok most.
Mert oké, hogy valaki nem találja a helyét a világban és más helyre megy szerencsét próbálni. Az is oké, hogy ez bejön neki és az új dolgokból tud lelkileg építkezni. De az nem oké, hogy így a háta mögött hagyja a korábbi életét, hogy még csak vissza se megy meglátogatni az otthagyottakat. spoiler
A másik fura dolog az a pasizás. Hogy lehet elkötelezni magad valaki mellett, akit nem is ismersz igazán? Ha már ennyire identitáskereső-útmutató ez a könyv, legalább egy kicsit bemutathatná, hogy jéééé, a pasikkal lehet beszélgetni, meg ha van valami probléma, azt meg lehet oldani közösen!!
Bocsánat, elkapott a hév. spoiler
Itt egy kis pozitívum következik, ha valaki pozitív spoilert akar olvasni spoiler.
Összességében nem rossz könyv és kedvet ad az embernek arra, hogy zsidó legyen, bármennyire is furán hangzik ez, viszont sikszeként nem sok olyat tanultam belőle, amit a saját életemben föl tudnék használni. Ennek ellenére jó olvasmányélmény volt, mert ez egy könnyen emészthető könyv, amely mégiscsak több egy mezei lányregénynél.
Viszont az új kiadás hátoldalán található „fülszöveg" szerzőjét nagyon szeretném kioktatni, hogy NEM SPOILEREZZÜK LE A FÜLSZÖVEGEN A FÉL CSELEKMÉNYT!!!!

ritamatuska>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

nem igazán erre számítottam de egy igazán különleges könyv az biztos

porcellan>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Egyértelműen 5 csillagos. Érdekes volt betekinteni ebbe a zárt közösségbe és a történetvezetés is megnyerte a szívemet. Örülök, hogy Sára rájött ki is valójában. (A kóser dolgok nekem elég furák, néhol viccesek, de hát ők tudják mit miért. )

vvera>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Ez egy nagyon szép történet arról, hogy találja meg egy tévelygő, gyökértelen lélek először a gyökereit, azon keresztül a hitét, majd végül elveszett önmagát, és végül a boldogságát.
Bepillantunk egy fellebbenő függönyön át egy másik világba, ezáltal türelmet és megértést tanulunk, még az itt bemutatott kérlelhetetlenek és gyűlölködők ellenére is.

eeszter>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Nem vagyok túlzottan képben a zsidó kultúrával és szabályokkal, így nekem sok újdonságot tartogatott a könyv. Sokszor meglepett és elgondolkodtatott, hogy tudnék-e olyan szigorú szabályok között élni, ahogy néhányan teszik. Nekem tetszett ez a könyv.

morocco>!
Margit Patrícia Eszter: A zsidó menyasszony

Szenzációs volt. Egy fiatal lány útkeresése, lelki fejlődése szórakoztató formában, mégis igen mély tartalommal.

katacita I>!

– Az egész család egyetért abban, hogy azoknál, akik beleszületnek egy ilyen családba, még érthető a vallás. De az tuti, hogy azokkal, akik újonnan lesznek vallásosok, valami abszolút nincs rendben. Azok menekülnek a vallásba, akik bizonytalanok önmagukban, és nem találják a helyüket az életben.

MariannaMJ>!

Csak azért, mert valaki paranoid, nem biztos, hogy nem üldözik. [Woody Allen]

helra>!

Csak azért, mert számunkra egy adott időpillanatban elképzelhetetlen valami, még nem biztos, hogy nem létezik.

eeszter>!

Csak egy kórosan önbizalomhiányos ember gondolja azt, hogy őmaga kevesebb lesz attól, ha cikis emberekkel lóg.

Elynore>!

– A nőknek más feladataik vannak, mint a férfiaknak. Felesleges egymással versenyezniük.
– Lenéztek minket? – kérdezre a kék rúzsos lány.
– Ellenkezőleg! Ti, nők sokkal magasabb spirituális szinten álltok nálunk – mondta a srác. – Ezért kell nekünk több dolgot tennünk ahhoz, hogy elérjük azt a szintet, ami nektek amúgy is könnyen megy.
Belga és Dave nevetni kezdett, Moshe Levi viszont nagy szemekkel nézett Dalmára, és láttam, igazat ad a vallásosoknak.
-Nem attól egyenlő egy férfi és egy nő, hogy ugyanazt csinálják, vagy ugyanúgy öltöznek, hanem attól, hogy eltérő szerepeikben jól kiegészítik egymást – mondta a fiú.

Elynore>!

…a legnagyobb ajándék az, amit nem érdemel meg az ember, csak kapja…

Elynore>!

Ha rossz úton jársz, hiába erőlteted, nem és nem megy. De ha a helyes kerékvágásban haladsz, repül a kocsi a széllel.

Elynore>!

A féltékenység önbizalomhiányból ered. …mindig a pillanatban kell élni aggodalom és félelem nélkül.

Elynore>!

Kata néni egyébként Flóra mamája, anya legjobb barátnője volt. Ők is évfolyamtársak voltak a Radnótiban, egyszerre szültek minket, aztán megszakadt a kapcsolat, de amikor gimiben osztálytársak lettünk Flórával, újra jóban lettek. Ez azt jelentette, hogy újra versenyezni kezdtek, hogy melyikük a sikeresebb, csak az új fokmérő most a lányaik eredményessége lett.