Az ​utolsó kulcs (A 39 kulcs 10.) 79 csillagozás

Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

A végállomás… A tizennégy éves Amy Cahillnek és öccsének, Dannek most már tényleg elege van. Nem csak a 39 kulcsot kell megtalálniuk, hanem egyesíteniük is kellene álnok családjukat – azokat az embereket, akiknek lelkén szüleik halála szárad. De Amy és Dan nem azért éltek túl annyi robbantást, és merényletet, hogy feladják. Van egy tervük, amivel a saját szájuk íze szerint fejezhetik be a kulcsvadászatot. Csak ne lenne az az utolsó, végzetes titok, amit a Madrigálok elfelejtettek elmondani nekik. Egy titok, ami nem csak Amy és Dan életébe, de az egész világba kerülhet…

Eredeti mű: Margaret Peterson Haddix: Into the Gauntlet

Eredeti megjelenés éve: 2010

Könyvmolyképző, Szeged, 2015
324 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632457079 · Fordította: Acsai Roland
Könyvmolyképző, Szeged, 2013
324 oldal · ISBN: 9789632457079 · Fordította: Acsai Roland

Dan Cahill · Ian Kabra · Grace Cahill · Irina Szpaszkij · Nellie Gomez · Eisenhower Holt · Reagan Holt · Jonah Wizard

Vicky3 P
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

A sorozattal még évekkel ezelőtt találkoztam először, mikor a könyvtárban valami mesét kerestem, ami teljesen kikapcsol a sok komoly téma után. Az 1. résznél végül azért lyukadtam ki mert Rick Riordan írta, akinek nagyon szerettem a Percy Jackson és az Olimposziak sorozatát és gondoltam akkor ez is hasonló lehet. Arra viszont nem számítottam, hogy ennyire meg fog venni magának egy 13-14 éveseknek készült sorozat, mert azért valljuk be őszintén, nem tartozom a célkorosztályba:)

És íme, már elolvastam a 10. részt is, amiben elérkezünk a kulcsvadászat fináléjához. Ez egy kalandokkal, titkokkal és izgalmakkal teli kincsvadászat meséje, ami nem csak kikapcsol, hanem tanít is. Nagyon szépen szövik bele a történelmi személyeket a cselekménybe a sorozat írói, aminek köszönhetően a fiatalok rengeteg mindent megtudhatnak Mozarttól kezdve Shakespeare-ig, éppen ezért nagyon ajánlom a fiatal olvasóknak, mert amellett, hogy egy izgalmas kikapcsolódást nyújt, ami átível kontinenseken, még emellett öntudatlanul is sokat tanulhatnak belőle. Persze, vannak benne hihetetlen dolgok és logikai bukfencek, de mégis csak egy ifjúsági könyvről van szó, aminek nem én vagyok a célközönsége, így nem is várható szerintem el több, mivel valószínűleg ezeket a dolgokat a célkorosztály nem venné észre.

Annak köszönhetően, hogy mindegyik részt más szerző írta voltak benne hullámvölgyek, és rosszabb részek is, de összességében egy nagyon jól kidolgozott sorozatot kaptam. Ebben a részben leginkább a karakterfejlődéseken van a hangsúly és nagyon örültem, hogy a család többi tagja is ilyen szinten a középpontba került. Teljesen elképesztő, ahogy a hatalomtól elvakult, önző és gátlástalan szülők milyen szinten felhasználják a saját gyerekeiket a kulcsok megszerzésére. Jót tett ennek a résznek, hogy olyan szerző írta, aki eddig még nem írt a sorozatba, mert teljesen felfrissítette. A kedvencem egyértelműen Dan volt a poénos beszólásaival és a rengeteg energiájával, de Amyt is megkedveltem a sorozat folyamán. Ketten együtt pedig egy igazán ütős csapatot alkottak, akik irigylésre méltó testvéri szeretetet tanúsítottak egymás iránt. Ők is rengeteget fejlődtek és változtak a vadászat közben, a tapasztalatoknak köszönhetően kicsit fel is nőttek, de szerencsére nem vesztették el az alapszemélyiségüket. Amit viszont kicsit furcsálltam az a szereplők hirtelen pálfordulása volt a végén. Mármint hiszek a megbocsátásban, de nem ilyen hirtelen, főleg azok után, hányszor próbálták megölni egymást. De nem akadékoskodok annyit, hisz értem én a tanító szándékát.

A vége külön tetszett, jó megoldása volt ennek az elképesztő hajszának és örülök, hogy a végén senkitől se kellett elbúcsúznom. Na jó Isabell nyugodtan feldobhatta volna a talpát. Grace levele is jó ötlet volt, mert sok kérdésemre választ kaptam általa és a csattanót, a másik család feltűnését is megfelelő indoknak találtam. (Remélem kiadják magyarul a Vespers Rising-ot is, kíváncsi lennék a másik családra is:)

Összességében egy nagyon jól megírt és kidolgozott ifjúsági sorozat kerekedett ebből a történetből, amit ha én élveztem, akkor a célkorosztály, a 12-14 évesek is biztos fognak.

Bővebben: http://three-points-of-view.blogspot.hu/2014/03/margare…

Adrirawia
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

Happy End. Érdekes volt, hogy egy rég nem látott család újra visszatér a kulcskeresésbe, és megtudni mi történt velük. Látszik, hogy rengeteget fejlődtek a karakterek, s hogy a jó irányba. És a legjobb, hogy előkészíti az új könyvsorozatot a legeslegvégén. Bár sajnos úgy láttam, hogy csak 1 rész jelent meg belőle (ami úgymond a 11. kötet) és hogy nincs igazán a tervek között a lefordítása. Ez nagyon szomorú :(.
De visszatérve a könyvre… huh. Izgalmakkal teli, fordulatos, s na… el kell olvasni. Nagyon tetszett :)

anesz P
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

Méltó befejezése a sorozatnak. A vastag betűket összeolvasva pedig lehet tudni, hogy nincs vége még az izgalmaknak. Jó volt kicsit a többi családnál is időzni, a lelki változásokra figyeli. Az, hogy Amy és Dan végül hogyan teljesítik a titkos megbízatást, ötletesen oldotta meg az írónő. A címlap is telitalálat. Kár, hogy Isabel belerondított az ajtók nyitogatásába, szerintem az is érdekes lett volna, mert így csak felsorolás szintjén (vagy úgy sem) lett meg a 39 kulcs.
A helyszín is jó, Shakespeare pedig egyszerűen zseniális!
Szerettem a sorozatot, jó, hogy rátaláltam.

altagi P
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

Ütős lett a befejezés, és a végére majdnem mindenkit meg lehet kedvelni, akik korábban nem éppen tisztességes ellenfélként szerepeltek. Nagyon tanulságos a mondanivalója a sorozatnak, és mindegyik közül nekem ez a kötet volt a leg-legebb szinte minden szempontból. Hálás feladat persze egy rejtélyes, akcióval teli sorozat befejező részét megírni, de Margaret Peterson Haddix ezt mesterien tette az izgalom pattanásig feszítésével, és a szereplők jellemváltozásainak zseniális ábrázolásával.
A megbocsájtás különben nagy erény, és ezt Amy és Dan koruk ellenére nagyon nagyvonalúan, és jóval bölcsebben gyakorolják, mint a felnőtt szereplők.
A másik család történetére is kíváncsi lennék, de úgy láttam, hogy eddig csak 1 kötet jelent meg magyarul…

Imagine
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

Nagyon nagyon tetszett. A kis rejtvényt ami a könyvebe volt nagy boldogan és lelkesen oldottam meg aztán mikor megoldottam akkor jött a sok húúú…. meg hááá… :)
Annyira át tudtam érezni Dan és Amy érzéseit és lehetetlen hogy egy lehetetlennek tűnő feladatott így teljesítetek.
Tisztelet a Hamilton családnak. Nem sok család van amik ennyire összetartanak. Én úgy éreztem hogy most többet megtudtunk Natalie jelleméről karakteréről. Ian-t és Natalie-t ebbe a részbe (jobban) megszerettem. Jonah-t is jobban meg tudtuk ismerni belülről.
Nagyon imádtam ezt a sorozatot csak az volt a kár hogy Rick csak az elsőt írta. De az is elég. :)

Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

„Nem az számít, hogy nyersz vagy veszítesz, hanem, hogy hogyan játszol”.

Az érzés amikor…
– az érettségi elveszi minden idődet az olvasástól.
– de a kötet annyira zseniális, hogy még így is túl kevés időt töltöttünk együtt, az utóbbi 2 napban meg már nem bírtam letenni.

Ez a sorozat egy zseniális mestermű. Hihetetlen mennyi izgalom lakozik 324 oldalban. És az is hihetetlen, mennyi embert megszerettem a könyvek által.
Az írónő stílusa kimondottan tetszett, remekül folytatta a történet szálait, és a könyvet is szenzációsan fejezte be. spoiler
Iszonyúan a szívemhez nőtt a sorozat, és nagyon fáj elengednem őket… Amyt, Dant, Nelliet, Jonaht, Alstairt, Saladint… Mindenkit. (Bár Isabel Kabrát és Cora Wizardot nem fogom megsiratni…)

Cammie
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

Mamma mia. Ez. Hihetetlen volt. Annyira átéreztem végig Amy és Dan érzéseit. Hogy egy lehetetlennek tűnő feladatot kell teljesíteniük. De végül meg se próbálták. Megértem miért, de szegény Fiske, meg Mr McIntiry végig teljesen másban reménykedtek.
Hitetlenül jót tett a könyvnek, hogy egy olyan író írta aki még nem írt ehhez a sorozathoz. A szereplőket iszonyúan jól elkapta, talán Natalie kivételével. Annyira nincs egy karaktere, mivel minden könyvben annyira más volt, hogy őt szörnyen nehéz volt karakterizálni. Ésmégis sikerült. Legalábbis megszerettetni velem. Ian és Hamilton karaktere végkifejletthez ért. Hamilton és az apja szörnyen megérintett. Hogy mennyire összetartanak. Hogy az apa mindent a gyerekeiért csinál. Hogy Hamilton ennyire szereti a családját.
És Ian hogy végre végérvényesen is szembeszállt az anyjával. Hogy volt rá bátorsága… annyira pipogyának tűnt az anyja mellett mindig, és most is – a rettegésük Natalieval, hogy az anyjuk jön utánuk – és mégis túltett rajta. Nem félt szembeszállni. Alastairt egyszerűen nem értettem mindig. Sose tudtam, hogy most mit is fog lépni. Legalább annyira számító volt mint végig a Kabrák. Szerencsére végül helyesen cselekedett. Sinead Starling meg egyszerűen tökéletes volt. Attól függetlenül hogy csak az első rész egy hatodában szerepelt a testvéreivel. És nála is… the feels. Ember, hogy lehet egy ennyire baromira jó könyv sorozatot írni? Annyira örülök, hogy Rick bácsi írta az első részét, és ezért volt arra okom, hogy kézbe vegyem… *kimondhatatlanul hálás*
Vissza a történethez: ez kellene legyen mindenhol a vég. Senki se hal meg. Átértékelik magukat a szereplők. Felismerik a hibáikat. Összefognak hogy segítsenek másokon. És békében távoznak, abban a reményben, hogy fognak majd még találkozni egy jobb világban. Vagy legalábbis az ő kapcsolatuk lesz jobb. És ezt ők teremtették meg. Jó, oké, talán egy kicsit klisé és egy idő után uncsii, de akkor is. Jó lenne ha néha ez lenne mindennek a vége.

Uzsonna
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

Hát vége a sorozatnak. Tetszett, hogy sok helyet bejárhattunk Dant és Amyt követve, a 39 kulcsot keresve. Érdekes volt, hogy más-más író írta a különböző részeket, így a karakterek időnként hullámoztak, de azért jó volt látni egy jellemfejlődést legtöbbjüknél. A köteteleji szájbarágós részek voltak egy kicsit zavaróak, a cél az lehetett talán, hogy bárhol be lehessen lépni a történetbe.
A cselekmény kellő fordulatokkal, rejtélyekkel, poénokkal fűszerezett volt, élvezet volt olvasni.
Felső tagozatos korosztály számára ajánlom főleg.

missty
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

Idegtépôen izgalmas olvasmány! Kiváló történet és karakterek. Nagyon tetszett, hogy a szokásosnál is több szemszöget mutatott be.
Egyszerûen imádtam!

Cortez
Margaret Peterson Haddix: Az utolsó kulcs

És a kulcsvadászat befejeződött. Alig várom a sorozat második évadát! :D Nagyon szeretem Dan és Amy kalandjait, remélem nem kell sokat várni az újabb kötetekre. Könnyű, izgalmas, csavaros olvasmány, sokat lehet belőle tanulni, mindenkinek ajánlom! ;)

Könyvmolyképző, Szeged, 2013
324 oldal · ISBN: 9789632457079 · Fordította: Acsai Roland

victoria_m997

„Világ rossz helyesírói, egybesüljetek!

Kapcsolódó szócikkek: Dan Cahill
victoria_m997

„Ez nem az a hely, ahol kiütöttek; ez az, ahonnan fel kell állnod.”

Kapcsolódó szócikkek: Eisenhower Holt
victoria_m997

„A győzelem nem minden; hanem az egyetlen dolog.”

Kapcsolódó szócikkek: Eisenhower Holt · győzelem
victoria_m997

„Nem az számít, hogy nyersz vagy veszítesz, hanem, hogy hogyan játszol”.

k4g3

Nem mintha Ian annyira kötődött volna érzelmileg Irina Szpaszkijhoz. Mérgező tűknek látszó körmei túlságosan fenyegetőek voltak ahhoz, hogy bárki is a közelébe merészkedjen. De Ian emlékezett rá, amikor kiskorában a nő vágyakozva megkérdezte tőle: „Nem szólítanál Irina néninek? Annyi idős vagy, mint az a kisfiú, akit egyszer ismertem…”
A nő a szájához kapta a kezét, mintha véletlenül szaladt volna ki rajta a mondat. És Iannak esze ágában se volt Irina néninek hívni. Szülei bátorítására úgy kezelte, ahogy ők: mint egy szolgát, és alig vette emberszámba. Pedig sok éven át hűségesen szolgálta a családját.

43. oldal, 4. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Ian Kabra · Irina Szpaszkij
Theana

– A győzelem nem minden! – mondta elhaló hangon [Eisenhower]. – Néha többet ér, ha a családod egészségben és biztonságban tudhatod!
– Ezt most Vince Lombardi mondta – kérdezte Reagan –, vagy Shakespeare?
– Egyik sem. Ezt én mondtam – felelte az apja.

Kapcsolódó szócikkek: Eisenhower Holt · Reagan Holt · William Shakespeare
Anett22

– Nem kellene őrizetben lenned? – kérdezte. – A Globe-ban történtek miatt? Vagy a kínai eset miatt? Netalán az egyiptomi miatt?

Kapcsolódó szócikkek: Jonah Wizard · Nellie Gomez
Miketten

Épp ott tartottak, hogy Júlia kiállt a színpad fölé ugró erkélyre.
– „Ó, Rómeó”- sóhajtotta-, „miért vagy te Rómeó?”
Dan oldalba bökte tesóját.
– Mi baja van? Vak?- kérdezte.- Nem látja, hogy a fiúja ott áll alatta a színpadon?
– Éjszaka van- suttogta Amy-, sötét, és Rómeó rejtőzködik.
– Jobban is elbújhatott volna, ami azt illeti- jegyezte meg Dan.
– Különben sem azt kérdezte, hogy „hol vagy”, hanem, hogy „miért vagy”! Rád férne egy fülmosás!- folytatta a lány.
Ez őrület! Itt áll ez a csaj, és a fiújának még a nevét is meg akarta változtatni. Dan véleménye Shakespeare- ről egyre rosszabb lett.

Sierra_Bell

Látta, hogy Júlia leveti magát az erkélyről – leugrott, mert nem kívánt az egyre zavartabban pislogó nindzsával egy erkélyen maradni.
– Kapj el, te marha! – kiáltotta Rómeónak.

Anett22

Darabokra tört család hagyta el a szigetet.
De a szigetre visszatérve még újra egy lehet.

A 39 kulcs sorozat · Összehasonlítás