A ​barátságos harapófogó 41 csillagozás

Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Játszani jó. S ha befejeztük, akkor bizony rendet kell rakni. Peti és Kata igyekeznek is, de csak egymás tetejére tudják tenni a játékokat. Nincs hely, kellene még két-három polc… Akkor most menjenek el polcokat vásárolni? Nem, nem. Talán ők maguk is el tudják készíteni! Kell hozzá néhány deszka, szerszám, festék – no meg egy ügyes apuka.
A történet egy polc születéséről szól. A közös munkáról, a szerszámokról, és arról, hogy nem is olyan harapós a harapófogó.

Eredeti megjelenés éve: 1979

Móra, Budapest, 2009
24 oldal · ISBN: 9789631186239 · Illusztrálta: Marék Veronika
Móra, Budapest, 1979
22 oldal · keménytáblás

Chivas>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Gyermekkorom technikaóráira emlékeztet, hogy én azokat mennyire nem szerettem!!!! :))) Sosem voltam ilyen ügyes, mint a mesében a gyerekek… De a lányom azért felismert már pár szerszámot, ugyanis épp házfelújításban vagyunk egy fél éve és imád segíteni az apjának. :)))

Gelso>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Nagyon aranyos! És valahol ismeretterjesztő is.
Egy rendrakásból felmerülő probléma megoldása során, melyet családi programként, apuval együtt valósítanak meg – igen közreműködően – a gyerekek megismerkedhetnek a felnőttek világához tartozó szerszámosláda legfontosabb darabjaival. (Nem tudom, a mai gyerekek ismerik-e ezeket, jó dolog, ha igen, és mondjuk, nem tévesztik össze a kézi fúrót a csavarhúzóval, vagy esetleg a harapófogót a csípőfogóval.)
Tetszett, hogy a feladatot nem apu oldotta meg egyedül, hanem bevonta maga mellé a gyerekeket is, persze csakis olyan „munkára”, ami nem felnőtt szakértelmét, hanem egy „sima segítőkezet” igényel (4-6 éves gyerekekről lehet szó a képek alapján). (kinyitni a szerszámosládát, tartani a deszkát, meghúzni a ceruzavonalat, mutatni a tervrajzot, megfogni a fűrészeléskor lehulló darabot, kézbe adni a szögeket, csavarokat, szerszámokat, csiszolópapírral dolgozni). A munkálatok alatt pedig a gyerekek figyelnek, látnak, tapasztalnak, tanulnak. Nyilván következő lépésként nem készítenek egy újabb bútordarabot, de tisztában lesznek magával az alkotási folyamattal, az egyes feladatokhoz tartozó jelenségekkel (a festéktől az ujjunk ragadhat, szálka mehet a tenyerünkbe a csiszolatlan deszkától, a lefestett felületnek száradnia kell), részmunkálatok helyes sorrendjével (és pl. nem festést követően fog majd eszükbe jutni a felületet lecsiszolni), közben kézbefoghatják (és így közvetlenül ismerhetik meg) a szerszámokat, hisz édesapjuk ott van velük.
A felügyelet, óvatosság, mit lehet egy gyereknek – végig hangsúlyosan jelen van a könyvben és a történetben. Anyu is betartja ezt, bár az ő feladata és szerepe a rendrakás és rendszerezés, elpakolás terén jelenik meg.
Tetszettek a rajzok, a szereplők külseje (öltözék, ruhadarabok, frizura) a hetvenes-nyolcvanas éveket idézik. off
Tetszett az is hogy az adott munkafolyamathoz tartozó szerszám nemcsak a rajzon, hanem külön kiemelve is megjelenik az adott oldalon és a szerszámosládába pakolás alkalmával ismét – azaz segít átismételni a tanultakat.
Hát igen, eléggé nyíltan didaktikus – de ez ebben a témában nem is hiszem, hogy baj. Sőt, hasznára válik a gyerekeknek, akiknek felolvassuk. ;-)

Andulka>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Nagy kedvencünk ez a könyv Marék Veronikától, pedig igen csak retró mesekönyvről van szó. A gyerekszobában annyi a játék, hogy nem fér el a polcra, mit tesz az apuka? Nem megy el az Ikeába, hanem a két gyerkőccel polcot készít, aztán anya majd összepakol :-)
Végigveszi, hogy hogyan készül a polc és milyen szerszámokat kell hozzá használni. Kisfiamat lenyűgözik a barkácsolni való dolgok és van saját szerszámostáskája is. Amikor ezt a mesét olvassuk, mindig hozza az adott szerszámot, amit a szereplők használnak.

Csoszi>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Peti és Kata jó nagy kupit csinálnak a szobájukban. Anya majd szívbajt kap, mikor meglátja a nagy rendetlenséget, és szól a gyerekeknek, hogy pakolják el a játékokat. A két gyerek szót is fogad. Igen ám, de nincs elég hely. Nosza, nekiállnak apával polcot készíteni. Deszkát vásárolnak, mérnek, fűrészelnek, kalapálnak, csavaroznak, csiszolnak, festenek, és voilá, készen van a polc. Így már minden játék a helyére kerül. A maradék deszkából Kata babaházat, Peti játékvárost barkácsol.
Aranyos történet. Sajnálom, hogy nem olvashattam a gyerekeimnek, amikor kicsik voltak. Talán a könyv segítségével nagyobb rendet tartanának maguk körül.

dianna76 P>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Kis szerszám- és eszköz ismeret Marék Veronika módra. Kedves könyv, arról, hogyan lehet öröm a közös munka. Hát még a végeredmény! Egy polcot nekem is készíthetnének, mert egy könyvmolynak abból sosincs elég. Nyilván eszembe jutott megint a gyermekkorom, amikor asztalos apukámmal bejárogattam a bútorgyártó munkahelyére. Imádtam a fa, enyv, pác és lakk szagának keverékét, meg ahogy segítettem, és úgy minden percét.

Móra, Budapest, 2009
24 oldal · ISBN: 9789631186239 · Illusztrálta: Marék Veronika
mrumus>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Bevallom, nem vártam tőle sokat, mert nem egy nagy történet, mégis kb tizenötször kellett elolvasnom esti meseként. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a könyv csak párbeszédből áll, én pedig a könnyebb emészthetőség érdekében hozzáköltöttem a narrátort, de így is meglepett. Amiért nagyon hálás lehetek neki az az, hogy a kisfiam a mese megismerése óta lelkes esti rendrakóvá változott.

repe993 P>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Bevallom, nekem kicsit monotonnak tűnt a történet, és gyépésnek éreztem magam a végére, annyira szájbarágós volt, de úgy tűnik, van az a korosztály, akinek ez kell és ez tetszik.
Ami viszont feldobta számomra a könyvet, az az illusztáció volt: anyukának annyira, de annyira 70-es évekbeli frizkója volt (nem hiába, no!, hiszen az első kiadás 1975-ös), apa pedig olyan trapéznadrágban és magas sarkú cipőben barkácsol, hogy csak na! Ámulat és bámulat!

Reelka>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

A kisfiamnak tetszik, nekem már annyira nem, de hát, na :D

lakatoszoltan>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

Az összes szerszám nevét együtt skandáljuk a két gyerekkel, többszörolvasós simán.

Snora>!
Marék Veronika: A barátságos harapófogó

4 eves kisfiam egyik kedvenc esti meseje 2 eves kora ota.

Manna2017>!

– Kata, add ide a harapófogót! -Juj, de harapós! -Az a jó, hogy harapós. Egykettőre kihúzza az elgörbült szöget. Újat ütök a helyébe.

Manna2017>!

-Dolgozhattok, ha én is itt vagyok. Mert van olyan szerszám, amelyik szúr, van, amelyik üt, van, amelyik csíp. -Vigyázunk nagyon! – A fűrészelés meg a fúrás felnőtt dolga. – Morog a fűrész: hrrr-hrrr-hrrr! Kopog a kalapács: kopp-kopp-kopp.

Manna2017>!

– Peti, vedd elő a csiszolópapírt! -Juj az ujjam! Ez a deszka szúr! -Ezért csiszoljuk le simára, finomra.