A ​prágai Gólem 4 csillagozás

Marek Toman: A prágai Gólem

A történet a 16. század végén, a prágai zsidó negyedben játszódik. A tizenöt éves Jakubnak a rabbi lányát, Leát kell feleségül vennie, de ő inkább a gettó falának túloldalán élő keresztény Klárát kedveli, akitől a fal résén keresztül rajzokat kap. A fal két oldalán élő zsidók és keresztények kölcsönösen figyelik, kutatják, gyűlölik egymást. Amikor a zsidó negyedet veszély fenyegeti, a rabbi a zsidók védelmére megalkotja a Gólemet, amely mindent megtesz, amit csak alkotója parancsol.
A szerző új képet alkot a Gólem alakjáról, a könyv alapkérdése azonban az marad, hogyan képesek együtt élni az emberek a saját közösségükön belül és azon kívül

General Press, Budapest, 2010
166 oldal · ISBN: 9789636431815 · Fordította: Balázs Andrea · Illusztrálta: Hana Puchová

Iza_Rápolti P
Marek Toman: A prágai Gólem

Azért szeretek zsidó írásokat olvasni, mert rendkívül sok bölcsességet tartalmaznak. Nagyon érdekes volt számomra a prágai Gólem története, megértettem, hogy akinél bölcsesség van, erő is van. Jó volt a sakkjátszmák párhuzamos cselekményszálja, mert éppen ebből értettem meg, hogy aki bölcs, az tudja a helyes irányt és azt is hova, mivel lép. Kissé furcsa a könyv kivitelezése, ez a baloldali olvasás a héber írás irányát sugallja: jobbról-balra. Mindenképp örülök, hogy elolvashattam.

eeszter
Marek Toman: A prágai Gólem

Igényes kivitelezésű könyv, érdekes volt a történet is, de valahogy mégsem sikerült megbarátkoznom az illusztrációival…

Veronika_Móczár
Marek Toman: A prágai Gólem

A fülszöveg alapján ez gyerek- illletve ifjúsági irodalom. De szerintem nem az. A stílusa és a cselekményszövése egyszerűbb, viszont számos olyan gondolat van benne, amit 14 éves kor alatt nem hiszem, hogy megért valaki. Fontos bölcsességek, és gyakran nyomasztó képek vannak benne, semmiképp sem gyerekirodalom!
Ezzel szemben nekem nagyon tetszett, felnőtteknek érdekes olvasmány, mindenképpen elgondolkodtató. Emellett nekem a prágai gólem legendája mindig izgalmas volt, és ez a könyv visszaadja Prága zsidónegyedének hangulatát.

Uzsonna

– Menjünk fiam, tanulni – szól a rabbi kicsit komolyabban. – Ha megérted a betűk rendjét, megérted az egész világ rendjét. Azt is, miért kell a férfinak nővel élnie.
– De hiszen mi nem vagyunk betűk!
– A szöveg részei vagyunk.
Váratlanul meleg járja át a kezem.

6. oldal, Én és a hideg kezem

Iza_Rápolti P

Az igazi olvasó nem írójáról ítéli meg a könyvet.

eeszter

Úgy éreztem, mintha a gyermekek azt próbálgatnák játék közben, lelkük eléggé kötődik-e már a földhöz.