Halál ​Breslauban 19 csillagozás

Marek Krajewski: Halál Breslauban

„Rituális bűnténysorozat a nácik árnyékában”

A mai Lengyelország egyik legsikeresebb könyvét tartja kezében az olvasó: Marek Krajewski krimije iránt akkora volt az érdeklődés, hogy az író sorozatot kezdett alkotni belőle, jelenleg a hatodik kötetnél tart. Reméljük, a magyar olvasók is megszeretik ezt a harmincas években játszódó történetet, melyben egy kegyetlen kettős gyilkosság miatt felbolydul az alapvetően békés város, Breslau nyugalma (mai nevén Wrocław, magyarul Boroszló). Miközben a rendkívül intelligens, ám meglehetősen karrierista Mock felügyelő a gyilkos nyomába ered, nemcsak a város elitjének és bűnözőcsoportjainak életét és viselt dolgait ismerhetjük meg, hanem a szemünk előtt zajlik le az a brutális hatalomváltás, amely a náci Németországban következett be a „hosszú kések éjszakája” után. A kíméletlen hatalmi játszmák közepette előbb-utóbb mindenkiről kiderül, hogy van mitől félnie.

Eredeti cím: Śmierć w Breslau

Eredeti megjelenés éve: 1999

Magvető, Budapest, 2010
320 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631427080 · Fordította: Hermann Péter

gyuszi64>!

2021/25, könyvtár, 9/19 eddigi olvasás

Furcsa könyv volt, számomra a szélsőségek könyve. Történelmi regényként is megállja a helyét a rendkívül plasztikus városábrázolásával. (A sziléz főváros, a cseh-német-porosz-lengyel-Habsburg Wroclaw-Breslau-Boroszló nagy olvasztótégelyében számtalan náció szerepel a regényben, németek, poroszok, zsidók, magyarok etc., érdekes módon nagyon kevés (1) lengyel.) Krimiként is olvasható, bár itt megjegyzendő a nem túl erős nyomozási háttér. Akár politikatörténeti tanulmány is lehetne, azaz annak bemutatása, hogyan próbálnak érvényesülni a szereplők a terjeszkedő erőszakszervezetek közé szorulva: a német rendőrség, az SA, az SS, a Gestapo, az Abwehr, a lengyel rendőrség. Végül van benne misztikus történelmi szál is, ha valaki éppen ezt szereti.

A társadalomrajz kissé egyoldalúnak tűnik, nagyjából érthető, miért tetszik annyira az angoloknak a regény (és miért nem fog soha ennyire tetszeni a németeknek). Például a könyv pozitív (na-na, ilyen nem nagyon létezik) és negatív figuráinak is megegyeznek az erőszak-módszerei, legfeljebb az erőforrásokban van különbség köztük…

A regény ereje a sok-sok tartalmi elem (történelem, nyelvészet, közigazgatás, politika), a szórakoztató középkori cselekményszál (amely tulajdonképpen a könyv keretét adja), a negatív csúcsszereplők veresége, az egész műre rátelepedő politikai értékválság, és ami a fentiekkel szükségképpen jár, a bravúros írói szerkesztés.
A regény gyengesége, hogy túlságosan noir, éppen csak belefért az ízlésvilágomba.

KBCsilla P>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

Mivel egymás után már nem tudom hanyadszor döbbenek akkorát, hogy fáj, mivel egyre több a szereplő, kénytelen vagyok néhány jegyzetet készíteni olvasás közben.

1. A rendőrség „állománya” valami katasztrofális. A szegény leányka pedig bizony halott.
2. Fura ez az egész nyomozósdi, Mock Columbo-stílusával, háttérben a náci birodalommal.
3. Micsoda szadista, perverz társaság ez a nagy német elit! :(
4. Tipródom Anwaldt hovatartozásán.
5. Kegyetlen módszereket alkalmaznak a kihallgatások során, és az sem tör meg senkit sem, hogy itt-ott felakasztatik néhány szereplő.

Nem lopta be a szívembe magát ez a könyv.

Rettenetesen elnyújtottnak éreztem, szinte már elveszettnek tűnt számomra a kiindulási helyzet, amikor néhány óra kihagyás után újra a kezembe vettem, vissz-vissza kellett lapozgatnom, hogy most ki üldöz kit, ki nyomoz ki ellen, és kit öltek meg éppen.

Nem lesz kedvenc, és nem lesz kellemes élmény sem.

Sajnálom.

Ja, és a náci háttér jelenléte sem volt igazán lényeges, úgy éreztem, hogy egyszerűen csak kellett egy keretet adni az alapgondolatnak. Szerencsésnek nem érzem a választást, hiszen a történet bárhol, bármikor játszódhatott volna, úgy vélem, ez csak egy jónak ítélt, hatásvadász fogás volt a szerzőtől. Hiszen az ilyen fanatikusok, mint én is, úgy voltam vele a kezdetén, hogy ami náci, az jöhet.

Hát ez most elgondolkodtatott, erősebben kell szelektálnom a jövőben.

nyolcadikutas P>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

Nem egy mindennapi regény, az biztos.
Hogy nincs egy igazán pozitív szereplője?
Üdv az igazi való világban. Ahol minden annyira emberi, hogy libikókázunk a jó és a rossz fogalma között. Mert, ugye, ami az egyiknek rossz, lehet, a másiknak jó. Mert a jóság egyébként is nézőpont kérdése. Nem lehet mindenki Teréz anya!
A regény ötletes, jól megírt, csupa undok és utálatos, nyomokban szimpatikus szereplővel. De nem ilyen az élet? Ma szeretlek, holnap utállak. Tegnap örömet szereztél, ma megbántottál. Ilyenek vagyunk, mi emberek. Tökéletlenek. Csak „hálivúd” gyártja a tökéletes szupersztárokat. Amik persze nincsenek.
Jó ez. Európai. Kor élethű szagú.

nagy_anikó>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

Nem az a körömrágós krimi, de nem volt rossz. Érdekes történet, melynek okai hétszáz évvel korábban keresendők. Nyomozás a nácik árnyékában, ami nem nagyon segíti elő, a gyilkos felkutatását és az igazság kiderítését. Mock felügyelő élete csupa rejtély és ellentmondás, de nagyon jó karakter. Anwaldt – és az ő fóbiái. Nos igen ez kissé idegesített, de sok érdekesség derül ki róla is éppúgy, mint a könyv összes szereplőjéről. És, hogy mi köze a történethez az SA-nak, SS-nek, a Gestapónak, és szabadkőműves páholynak? Tessék elolvasni, sok titokra derül fény.

Belle_Maundrell>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

Szerintem azért biztos van ennél jobban sikerült könyv is Lengyelországból.
Utálom a bogarakat. De tényleg, most még sokkal jobban, mint alapból. Kivételt képeznek ez alól a katicák, de ha most találkoznék egy méhecskével, vinnyogva csapnám be előtte az ajtót. Milyen jó, hogy nem tavasszal olvastam, mert drága oskolámban pont a mi termünknél van egy darázsfészek, és mindig bejönnek a terembe, ami alapból nem vált ki belőlem semmi drasztikusat, de ezek után nem üldögélnék köztük békésen.
Szóval, hagyjuk is ezt, és térjünk a történetre, ami nem rossz, de valami hiányzik belőle. A karakterek nem kerültek hozzám túlságosan közel, azt leszámítva, hogy Anwaldtot sajnáltam. Meg kicsit mindenkit, akit éppen kínoztak.
A gyilkosságok érdekesek, valahogy mégsem kötöttek le annyira, hogy ne tudjam bármikor letenni a könyvet. Szerintem elég hülye indítéka volt a gyilkosnak, úgy értem, tényleg szörnyű ami anno megtörtént, de az ilyen leszármazottas dolgokat sosem értettem. Ettől függetlenül elhiszem, hogy van ilyen.
A vége tetszett, az Anwaldtal történtek reálisak voltak, és gondoltam, hogy Mock még felbukkan.
Összességében egyszeri olvasásra jó volt, az árát is megérte (590 Ft a postán), de nem fogok sírni, amiért a folytatásai nem jelentek meg magyarul.

jowi>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

A legjobb krimi, ami valaha olvastam. A mai skandináv krimik a nyomába sem érnek.

murnus_durnus>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

A könyvvel egy baj van: nincs igazi helyszíne. Breslau, azaz Wroclaw, azaz Boroszló lenne persze az a város, ahol ez játszódik, de ha az alapötletet tekintjük, meg a szereplőket, akkor ez bárhol és bármikor lefuthatna, csak némi fazonigazítás kellene hozzá. Játszódhatna pl. az 1945. utáni Breslauban is, ahol már nincsenek németek és nácik, viszont vannak lengyelek és kommunisták, a meggyilkolt zsidó öreg helyett pedig lehetne egy meggyilkolt német középiskolai tanár, aki elfelejtett elmenekülni a Vörös Hadsereg elöl és most útban van a lengyeleknek stb. A határ, amely kettészeli a hősök életét, csak egy vonal a térképen, de semmi egyéb, elhagyható. A városról semmit sem tudunk meg, csak azt, hogy régi utcái vannak, fojtogató benne a meleg, továbbá tele van ronda nácikkal. (Szerencsére nem ők játsszák benne a főszerepet.)
A történet alapötlete a tizenéveseknek írott vérfarkasos és vámpíros mesegyűjtemények három alapelemét hozza fel, csak Heil Hitler!–ek közé csomagolva.
Egyrészt a vérbosszút, amely itt is (mert a jó vérbosszú ilyen) kontinenseken és nemzedékeken ível át, kár, hogy ez leginkább az olyan sületlenségekre emlékeztet, mint a trollok és a tündék harca, meg a Jó és a Gonosz örök iszapbirkózása (ld. a éjjeli, nappali, kora délutáni és löncsidős őrség történetét orosz kiszerelésben), amelyet a jóérzésű ember már moziban sem áll meg röhögés nélkül. Teljesen hihetetlen és abszurd, önmaga paródiája az egész.
A másik ilyen az az elveszett gyermek története, aki végre rátalál az apjára (anyjára, mindegy), ezért üdítő ehhez képest a Nyomorultak végkifejlete, mert ott legalább nincs ebben az értelemben happy and, a lány sosem ismeri meg a szüleit, Jean Valjean, a pótapa pedig magányosan tengődik egy lakásban. (Azért ezt a Hugo tudott valamit…)
A harmadik meg az a motívum, amellyel tényleg csak a kezdők foglalkoznak, ti. a titkosírás és annak megfejtése, egy szót se róla.
A szerző a fülszöveg szerint klasszika-filológus, semmi gond, Umberto Eco is esztéta volt, aztán lám, mi lett belőle. Ehhez képest a mű semmi különösebb irodalmi kedvességgel nem simogatja meg a lelkünket, egy átlagos színvonalú krimiszöveget kapunk kevés gondolatisággal, közhelyes leírásokkal, amelyben semmi egyediség nincs, de legalább gördülékeny. Egyébként túlságosan is, mert túl tömörített az anyag, ezt lehetett volna még húzni egy kicsit, hogy jobban beleéljük magunkat a helyszínekbe.
A szerző abban is a trendet követi, hogy olyan főszereplőt tett nyomozóvá (Mock bűnügyi tanácsost), akinek a lelki differenciáltságát azzal szemlélteti, hogy természetesen unott, de csinálja, akarja, de nem elkötelezetten, továbbá csalja a feleségét. Ennyi elég is neki a jellemábrázolásból.
Szóval egy klasszika-filológus mégsem egy közönséges krimiíró, gondolná az ember, és hát itt látszik, hogy tényleg nem az.

n P>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

Nagyrészt @Pável már elmondta amit gondolok.
Nekem a nevekkel s azok megjegyzésével volt némi gondom, de egyszer valóban elolvasható a krimi.
Nem tudnám elmondani, hogy mi is volt az ábra pontosan… a vége már egy kicsit túl volt nyújtva. :)
De azt tudom kit öltek meg és miért, ja és azt is hogy ki tette…talán.
A többi szereplő név szerinti említését még fejbelövés terhe mellett sem tudnám… ;-)
„Lengyelország egyik legsikeresebb könyve ez…” – emiatt kezdett sorozatot írni az író….hát őőőh, azért én körülnézek a lengyel irodalomban hátha van jobb.

lyneth>!
Marek Krajewski: Halál Breslauban

Nagyon tetszett, de esetenként nagyon lehangoló. A főszereplő nem teljesen rokonszenves, de mégis drukkolunk neki, időnként nagyon emberi. A sorozatból még jó sok kötet megjelent, de vajon kiadják-e magyarul?…

Belle_Maundrell>!

Mások a világmindenség mozgásától függő mikrokozmoszok, én ellenkezőleg. Különbözöm tőlük. Nem ezt mondják nekem gyermekkorom óta? Elszigetelt mini-világmindenség vagyok, többirányú gravitáció uralkodik bennem, és ez mindent súlyos, tömör tömbbe forraszt.

gyuszi64>!

– Nem sokkal azelőtt, hogy ide jöttem, megállt az ön szalonja előtt egy fekete Mercedes, egy gimnazista egyenruhás lány szállt ki belőle. Találkozni akarok vele.
– A madame felemelte a telefonkagylót, és néhány szót mondott (nyilván magyarul).
– Rögtön. Most fürdő.

138. oldal, V. fejezet