Mária ​Terézia (Magyar történeti életrajzok) 5 csillagozás

1717-1780
Marczali Henrik: Mária Terézia Marczali Henrik: Mária Terézia Marczali Henrik: Mária Terézia

Marczali Henrik (1856-1940) a századforduló egyik legkiválóbb magyar történésze, kötete pedig máig az egyetlen, antikváriumokban is csak ritkán kapható Mária Terézia-életrajz. Marczali élvezetesen mutatja be az első Habsburg-királynő életét, szokásait, udvarát, magyarokhoz fűződő kapcsolatait, sajátos lelki életét, anyaszerepét, férje iránti kétarcú vonzalmát, a Habsburg-házra kritikus időszak (1740-1780) drámai fordulatait.
Marczali – kora felfogásának megfelelően – idealizálja Mária Terézia egyéniségét és a királynőnek hódoló magyar nemesi nemzet lovagiasságát. E szemlélet fölött eljárt az idő, ám a kötet forrásgazdagsága, tényanyaga, a részletek gondos ábrázolása még sokáig nélkülözhetetlenné teszi a 18. század története iránt érdeklődők számára Marczali művét.

Maecenas, Budapest, 1987
332 oldal · ISBN: 9632052021
332 oldal · keménytáblás

Carlton_Lassiter P>!
Marczali Henrik: Mária Terézia

Nagyon jó és részletes könyv. Számomra rengeteget segített egy szemináriumi dolgozat megírásához. Nagyon jól nyomon lehet követni, hogy mi következik miből. Az embernek nem kell visszalapoznia, hogy most mi is a helyzet, ez meg hogyan is került a képbe stb…:) Tetszett még az is, hogy nemcsak a „száraz” anyagról lehetett benne olvasni, hanem igen érdekes dolgokról is.

Marczali Henrik: Mária Terézia

Mindig kedveltem Mária Terézia királynőt, így nagyon örültem, mikor a MEK adatbázisban megtaláltam ezt az életrajzot. Könnyen olvasható, érdekes szöveg, sok történelmi érdekességgel. Nagyon jól megrajzolja Mária Terézia személyiségét. Nekem főleg a magánéletéről szóló részek tetszettek, ahol a házasságáról és a gyerekeivel való kapcsolatáról írt a szerző. Nagyon érdekesek voltak a levelezéséből és a naplóiból idézett részek is.

Molu P>!
Marczali Henrik: Mária Terézia

Ennek a könyvnek az az erénye, hogy látjuk hogyan írtak, hogyan fogalmaztak a 20. század elején. A magyar nyelv igen megváltozott azóta. Ezért nehézkes is az olvasása. Nem az értelmezés miatt, hanem a sok olyan szófordulat és hosszas fogalmazás miatt, na meg a „nemesi” stílusa miatt ami a mai világban szokatlan.

A könyv másik kiemelkedő eleme, hogy sok Mária Terézia élete különböző korából egykorú arcképét tartalmazza (képek, fametszetek, rézmetszetek); szintén megtalálhatók egyéb képek, mint pl. III. Károly arcképe, Esterzázy Károlyé, grófok, főhercegek képei. S mind e mellett láthatjuk a kor meghatározó embereinek az aláírásait és Mária Terézia 2 levelének másolatát saját kézírásával és részleteket egyéb leveleiből. Mindez olyan, mintha betekintést nyertünk volna egy könyvtár archivumába. Mindezen az élvezeten csak a szöveg nyelvezete ront némiképp, de ha azt is úgy vesszük, mint egy történelmi visszangot, akkor értékes olvasmányra leltünk.

Kisanna >!

A monarchia, mihelyt Magyarország fegyvert fogott, nem juthatott többé Lengyelországnak, a dynastia a Stuartoknak sorsára. És midőn Mária Terézia később hálás szívvel annyiszor ismételte, hogy a magyarok mentették meg birodalmát s uralkodó házát, midőn a királynő ez érzete része lőn az egész európai köztudatnak: első sorban a magyar insurrectiónak e közvetlen, elementaris hatására kell gondolnunk.
A magyarok példája hatott bátorítólag az osztrák tartományokra, különösen az alpesiekre.

VI. FEJEZET. AZ INSURRECTIO.

Kisanna >!

Egész politikájának, rendszerének, mely annyira személyes, nyitját családi életében találjuk. Boldog, szeretett és szerető hitves. Házassága tizenhat gyermekkel volt megáldva, kik közűl tíz, négy fiú és hat leány túlélte őt. Az uralkodás gondjai soha sem akadályozzák meg abban, hogy gyermekeit naponkint több ízben meg ne nézze, és velök ép úgy ne foglalkozzék mint bárminő jó polgári anya. Életöket a legcsekélyebb részletekig szabályozza, maga írja elő a nevelőknek a követendő eljárást, később utasításaival és leveleivel egészen a legbelsőbb detailokig rendelkezik már felnőtt fiaival csak úgy, mint leányaival és menyeivel. Itt is mint mindenütt, a törvényességnek, a régtől jónak ismert szokásnak híve. A gyermekszobában jutalmaz és büntet, egy ízben még a makacs kis Józsefet is meg akarta vesszőztetni, és csak azért áll el ettől, mert azt mondták, hogy ezt még főherczeggel nem tették. «Meg is látszott rajtok,» felelt a császárné.

Molu P>!

Mindenki belenyugodott abba, hogy az előkelő hölgyeknek férjükön kívül elfogadott udvarlójuk volt… Ha egy férfi megszüntette a viszonyt, úgy kívánta a jó mód, hogy tisztességes évpénzzel kárpótolja elhagyott kedvesét. A viszony annyira nyilvános volt, hogy sértésnek tekintették volna, ha egy előkelő nőt mindkét gavallérja, férje és udvarlója nélkül hívtak volna meg.

Kisanna >!

Benne halt meg, ha nem is a legnagyobb, a legtisztább nő, ki valaha uralkodott. Szeretetének kincsét családjáról átvitte nagyobb családjára, népeire. A személyéhez való ragaszkodás erősebben összekapcsolta a monarchia részeit, mint törvények és szerződések. A világtörténetben el nem törölhető emléket hagyott, mint a női és uralkodói erények mintaképe. Hazánk történetében ő a nemzet és királyság egységének helyreállítója. Nevéhez van kötve nemzetünk felemelkedése, országunk kiegészítése; a műveltségnek és erkölcsnek magasabbá, átalánossá tétele. Uralma ritka egyesítése volt a méltóságnak és az előre törekvésnek.

X. FEJEZET. MÁRIA TERÉZIA MINT URALKODÓ.