Philippicák ​Marcus Antonius ellen 4 csillagozás

Marcus Tullius Cicero: Philippicák Marcus Antonius ellen Marcus Tullius Cicero: Philippicák Marcus Antonius ellen

Cicero írásai nem egyszerűen történelmi források, hanem egyben kiváló irodalmi alkotások, a nagy szónok nyelv- és stílusművészetének utolsó emlékei, egyben a támadó szónoklat, az invectiva kiemelkedő példái is.
M. Tullius Cicerónak a triumvir Marcus Antonius ellen írt tizennégy beszédből álló sorozata hagyományosan a „phillippicák” nevet viseli, Démosthenésnek II. Phillippos makedón király ellen írt szónoklataira való utalásként. Beszédeit Cicero, a legnagyobb római szónok, az egykori consul, a „haza atyja” a hagyományos köztársasági eszmények és államrend képviseletében intézi a hatalmaskodó Antonius, az önkényuralom letéteményese ellen. A mű bepillantást enged a római köztársaság legválságosabb időszakába.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az ókori irodalom kiskönyvtára

Szukits, Szeged, 2005
258 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634970990 · Fordította: Maróti Egon
Európa, Budapest, 1990
360 oldal · ISBN: 9630750481 · Fordította: Maróti Egon

Sli SP

Minden ember tévedhet, de csak ostoba köti magát a tévedéséhez.

159. oldal, A tizenkettedik Philippica Marcus Antonius ellen (Szukits, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: butaság, ostobaság · tévedés
Sli SP

(…) bár gyakran voltam kénytelen-kelletlen más véleményen, mint Q. Fufius, most örömmel csatlakozom javaslatához: ebből megítélhetitek, hogy én nem emberekkel, hanem nézetekkel szoktam vitába szállni.

148. oldal, A tizenegyedik Philippica Marcus Antonius ellen (Szukits, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: vita
Sli SP

Hiszen aki sokak védelmére vállalkozik, annak az okosok szerint először is a saját fejére kell vigyáznia.

166. oldal, A tizenkettedik Philippica Marcus Antonius ellen (Szukits, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: védekezés
Sli SP

Az elhunytak élete ugyanis az élők emlékezete.

130. oldal, A kilencedik Philippica Marcus Antonius ellen (Szukits, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: emlékezet · halott
Sli SP

Nem a békét nem akarom én, hanem a béke nevével álcázott háborútól rettegek. Ezért, ha élvezni kívánjuk a békét, háborút kell viselnünk; ha lemondunk a háborúról, sosem fogjuk élvezni a békét.

113. oldal, A hetedik Philippica Marcus Antonius ellen (Szukits, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: béke · háború
Balázs_Korén

„Igazoltad ugyanis azt, amit én mindig vallottam: aki tudatában van a maga érdemeinek, az nem irigy másokéra.”

Sli SP

Van jogosabb indok a fegyverfogásra, mint a szolgaság lerázása? Mert ha nem kellemetlenkedő is az úr, mégis nyomasztó dolog, hogy az lehet, ha akar.

119. oldal, A nyolcadik Philippica Marcus Antonius ellen (Szukits, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: szolgaság