Marcus ​Tullius Cicero válogatott művei 1 csillagozás

Marcus Tullius Cicero: Marcus Tullius Cicero válogatott művei

A klasszikus latin próza legnagyobb mesterét mint irodalmi és – ha nem is életútját tekintve – erkölcsi példaképet szellemi életünk hajnalától kezdve a közelmúltig, a XI. századtól Bornemisszán, Rákóczin át Kazinczyig és Kölcseyig eltéphetetlen szálak fűzik a magyar művelődéshez.
Kötetünk a sokarcú Cicero bemutatására vállalkozik, a senatusi szószékről mennydörgő szónok, az ármányos politikus, a pallérozott tollú bölcselő, az „írástudók felelősségét” kényesen számon tartó esztéta és a könnyeden-szellemesen csevegő levélíró műveiből ad gazdag ízelítőt.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Filozófia alapművek Európa

Caius Laelius Sapiens · Marcus Porcius Cato Maior · Scipio Aemilianus Africanus

Sli P>!

[…] mindig kell keresni egyeseket, akiket szerethetünk s akik viszontszeretnek, mert ha a szeretet és a rokonszenv érzését elveszítjük, akkor elvész az élet minden öröme.

372. oldal, Filozófia, Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Sli P>!

Akinek a füle pedig annyira süket az igazmondás előtt, hogy még barátjától sem képes meghallgatni az igazat, az elveszett ember. Mert találó Catónak egyebek között ez a megállapítása is: „Némelyeknek jobb szolgálatot tesznek ádáz ellenségeik, mint mézesmázos barátaik: amazok gyakran megmondják az igazat, ezek soha.”

368. oldal, Filozófia, Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: barát · Caius Laelius Sapiens · ellenség · igazság · szolgálat
Sli P>!

Igaz tehát az, amit, úgy hiszem, a tarentumi Archytas állapított meg – öregeinktől hallottam emlegetni, akik a régi öregektől hallották: „Ha valaki az égbe emelkednék s megismerné a világegyetem rendjét és a csillagok szépségét, kietlennek találná ezt a csodálatos látványt; de gyönyörűségére szolgálna, ha lenne valakije, akinek beszélhetne róla.”

367-368. oldal, Filozófia, Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Sli P>!

[…] a barátságot sem nyereségvágytól vezérelve tartjuk kívánatosnak, hanem azért, mert magában a szeretetben van teljes jutalma.

350. oldal, Filozófia, Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · Caius Laelius Sapiens · szeretet
Sli P>!

Mert kevesebben akarnak valóban erényesek lenni, mint annak látszani.

370. oldal, Filozófia, Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: Caius Laelius Sapiens · erény · látszat
Sli P>!

Különben én most nem vágyakozom az ifjak erejére […], mint ahogy ifjúkoromban sem vágyakoztam a bikáéra vagy az elefántéra. Amink van, azt kell felhasználni, és akármit teszünk, tegyük erőnkhöz képest.

319. oldal, Filozófia, Az idősebb Cato vagy az öregségről (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: erő · fiatalság · Marcus Porcius Cato Maior
Sli P>!

A színlelés ugyan mindenben bűn (mert lehetetlenné teszi az igazság megállapítását s meghamisítja azt), a barátsággal azonban teljesen összeegyeztethetetlen: lehetetlenné teszi ugyanis az őszinteséget, ami nélkül a barátság nem lehet méltó a nevére. Hiszen a barátságnak az a jelentősége, hogy több lélekből szinte egy lesz: ám hogyan volna ez lehetséges, ha az egyes embernek a lelke se volna mindig egy és ugyanaz, hanem ingadozó, változékony és állhatatlan?

369. oldal, Filozófia, Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · Caius Laelius Sapiens · lélek · őszinteség · színlelés

Ó, idők, ó, erkölcsök!

52. oldal, Beszédek, Catilina ellen (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs
Sli P>!

[…] aki nem képes a maga erejéből jó és boldog életre tenni szert, annak minden életkor terhes; aki ellenben minden javát önmagából meríti, az előtt semmi sem tűnhetik fel rossznak, amit a természet rendje hoz magával. Márpedig az ilyen dolgok közé tartozik az öregség; elérni mindenki kívánja, és mégis vádolják, ha elérték.

310-311. oldal, Filozófia, Az idősebb Cato vagy az öregségről (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: életkor · időskor · Marcus Porcius Cato Maior · öregség
Sli P>!

A történelemmel is tisztában kell lennie […] Mert aki nem tudja, mi történt születése előtt, az gyermek marad mindörökre.

213. oldal, Rétorika, A szónok (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: történelem