Marcus ​Tullius Cicero válogatott művei 0 csillagozás

Marcus Tullius Cicero: Marcus Tullius Cicero válogatott művei

A klasszikus latin próza legnagyobb mesterét mint irodalmi és – ha nem is életútját tekintve – erkölcsi példaképet szellemi életünk hajnalától kezdve a közelmúltig, a XI. századtól Bornemisszán, Rákóczin át Kazinczyig és Kölcseyig eltéphetetlen szálak fűzik a magyar művelődéshez.
Kötetünk a sokarcú Cicero bemutatására vállalkozik, a senatusi szószékről mennydörgő szónok, az ármányos politikus, a pallérozott tollú bölcselő, az „írástudók felelősségét” kényesen számon tartó esztéta és a könnyeden-szellemesen csevegő levélíró műveiből ad gazdag ízelítőt.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Filozófia alapművek

Caius Laelius Sapiens · Marcus Porcius Cato Maior

Sli SP

(…) mindig kell keresni egyeseket, akiket szerethetünk s akik viszontszeretnek, mert ha a szeretet és a rokonszenv érzését elveszítjük, akkor elvész az élet minden öröme.

372. oldal, Filozófia - Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Sli SP

(…) a barátságot sem nyereségvágytól vezérelve tartjuk kívánatosnak, hanem azért, mert magában a szeretetben van teljes jutalma.

350. oldal, Filozófia - Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · Caius Laelius Sapiens · szeretet
Sli SP

Igaz tehát az, amit, úgy hiszem, a tarentumi Archytas állapított meg – öregeinktől hallottam emlegetni, akik a régi öregektől hallották: „Ha valaki az égbe emelkednék s megismerné a világegyetem rendjét és a csillagok szépségét, kietlennek találná ezt a csodálatos látványt; de gyönyörűségére szolgálna, ha lenne valakije, akinek beszélhetne róla.”

367-368. oldal, Filozófia - Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Sli SP

(…) vajon elébe kell-e helyeznünk új barátainkat, akik méltók a barátságunkra, a régieknek, mint ahogy a kivénült lovaknak szokás elébe helyezni a csikókat. Emberhez méltatlan meggondolás ez! A barátsággal ugyanis sosem szabad betelni úgy, mint egyéb dolgokkal: minél régebbi, annál édesebb, miként a borból is az, amelyik kiállta az idő múlását. S igaz az a szólásmondás, hogy sok véka sót kell együtt megenni ahhoz, hogy a barátság betöltse hivatását.

361-362. oldal, Filozófia - Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: barát · barátság · Caius Laelius Sapiens ·
Sli SP

(…) nekem az a véleményem, hogy barátság csak jó emberek között lehetséges.

345. oldal, Filozófia - Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · Caius Laelius Sapiens ·
Sli SP

(…) az erény az, ami létrehozza és fenntartja a barátságokat. Mert az erényben van meg a teljes összhang, a szilárdság és az állhatatosság. Amikor megjelenik s megmutatja a maga fényét, ugyanazt megpillantja s felismeri egy másik emberben, akkor közel jut hozzá és ő is magába fogadja azt, ami a másikban van. S ennek hatására fellángol vagy a szeretet (amor), vagy a barátság (amicitia) – mert mindkét szó a „szeretek” (amo) igéből származik. Szeretni ugyanis nem más, mint vonzódni ahhoz, akit szeretünk, anélkül, hogy rá lennénk utalva, vagy hasznot várnánk tőle.

371. oldal, Filozófia - Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · Caius Laelius Sapiens · erény · szeretet
Sli SP

Mert nemcsak maga a szerencse vak, hanem többnyire azokat is elvakítja, akiket kegyeibe fogadott.

357. oldal, Filozófia - Laelius vagy a barátságról (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: Caius Laelius Sapiens · szerencse · vak · vakság

Ó, idők, ó, erkölcsök!

52. oldal, Beszédek - Catilina ellen (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs
Sli SP

(…) aki nem képes a maga erejéből jó és boldog életre tenni szert, annak minden életkor terhes; aki ellenben minden javát önmagából meríti, az előtt semmi sem tűnhetik fel rossznak, amit a természet rendje hoz magával. Márpedig az ilyen dolgok közé tartozik az öregség; elérni mindenki kívánja, és mégis vádolják, ha elérték.

310-311. oldal, Filozófia - Az idősebb Cato vagy az öregségről (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: életkor · időskor · Marcus Porcius Cato Maior · öregség
Sli SP

A történelemmel is tisztában kell lennie (…) Mert aki nem tudja, mi történt születése előtt, az gyermek marad mindörökre.

213. oldal, Rétorika - A szónok (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: történelem

Említett könyvek